Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40

Wątek: Koniec indio

  1. #1
    Chustoholiczka Awatar kornflejka
    Dołączył
    Aug 2013
    Miejscowość
    Portugalia
    Posty
    3,195

    Domyślnie Koniec indio

    Widzialyscie? Didymos zostal oskarzony o to, ze wzor indio to kopia tkanin rdzennych mieszkancow Meksyku, jak rowniez nazwa indio jak sie okazalo rasistowskie okreslenie Indian.
    Didymos wczoraj wystosowal oswiadczenie, ze zmienia nazwe, ale wzor zachowaja. Ale dym...


  2. #2
    Lauren
    Guest

    Domyślnie

    wcale mnie nie dziwi ta nowina,jestem przekonana,że to prawda z tym zerżnięciem wzoru,co do perojatywnego znaczenia określenia "indio" to jeśli faktycznie jest to obraźliwe dla Indian to jak najbardziej Didymos nie powinien mieć prawa do tej nazwy,zwłaszcza,że indio to znak firmowy Didymosa..ech,no nie popisał się Didymos.

    Tak btw to podejrzewam,że w przypadku Girasola, Elaroo itp. jest podobny deseń, tzn może nie nazwa,wzór,ale za to wyzysk i to zapewne o wiele większy niż się nam wydaje.
    Indianie tkający chusty dostają zapewne marne grosze,a niemiaszki robią na chustach niezły interes.
    Także gdyby się tak wgłębić w ten temat to znalazłoby się jeszcze kilka takich kwiatków.

  3. #3
    mamru
    Guest

    Domyślnie

    Wzór nie jest zerżnięty. Erika Hoffman pisała że się inspirowali tym wzorem. Przecież indio jest na rynku od prawie 40lat.
    Tak samo jak wszystkie kurpie i merezhki natibaby. Też inspiracja.
    Dobrze że didymos przeprosił i że nazwa zostaje zmieniona.
    Temat jest trudny. I granice cieńkie.
    Przypomniała mi się afera z hoppedizem i wykorzystaniem wzorów indiańskich. Chusta została chyba wycofana z produkcji.

  4. #4
    Lauren
    Guest

    Domyślnie

    no tak kurpie itd,wszystkie te wzory ludowe,etniczne,ja jestem jak najbardziej za,oczywiście,tak powinno być,żeby promować to co dobre,ale skoro indio to okreslenie obraźliwe plus wzór,który jest znakiem rozpoznawczym tych indian to średnio mi to wygląda.
    No ale może akurat jest nieco inaczej niż piszą w necie i w rzeczywistości jest bardziej sielankowo

  5. #5
    Chustoholiczka Awatar JustNik
    Dołączył
    May 2009
    Posty
    3,775

    Domyślnie

    Rzeczywiscie niezla historia. A z okresleniem obrazliwym Indian to przypomina sytuacje z polnocy. Od 20 lat Innuici mowia ze okreslenie Eskimos jest dla nich obrazliwe i tak samo dlugo nic sie w tamacie nie zmienia; nadal wydaje sie ksiazeczki dla dzieci itd z okresleniem obrazliwego imienia, i w chyba nie spotkalam osoby ktora by wiedziala kto to Innuita. Tak jak na Czarnoskorego nie powinno sie mowic Murzyn, ciagle ta sama historia, ludzie nie zwracaja uwagi na takie "szczegoly". Dla mnie to super ze Indianie stanowczo zaprotestowali, nawet po 40 latach.
    lato 2008, jesień 2010, zima 2013... i jesieniozima 2022
    --------------------------------
    doradca Akademii Noszenia Dzieci od 2010
    instruktor Masażu Shantala od 2013




  6. #6
    Chustodinozaur
    Dołączył
    Sep 2012
    Miejscowość
    BB
    Posty
    15,496

    Domyślnie

    Dla mnie to absurd. Jest milion pińćset tradycyjnych wzorów, które krążą sobie w kulturze, a także między różnymi kulturami. Te same motywy mogą powtarzać się w b. różnych kulturach. Czy Łowiczanie oskarżyli kogoś tam o wykorzystanie motywu ludowego na chuście? Przecież to promocja, anie grabież! Komu mieliby płacić prawa autorskie?

    Indio określenie obraźliwe w jakim języku? No bo chyba nie w polskim To też jest szalenie względne.
    To nie jest takie proste. Przez pewien czas Cyganie uważali, że "Cygan" jest obraźliwe i chcieli być "Romami", ale w część Romów/Cyganów uznało, że "Cygan" to nazwa właściwia i chcą być Cyganami, bo Cyganie są typowi dla rejonu Polski
    "Szczęście dla ludzkości, że nie możemy zmusić dzieci, by ulegały wpływom wychowawczym i dydaktycznym zamachom na ich zdrowy rozum i zdrową ludzką wolę." J. Korczak

  7. #7
    Chustoguru Awatar Isolt
    Dołączył
    Sep 2013
    Miejscowość
    Warszawa- Żoliborz
    Posty
    7,909

    Domyślnie

    dla mnie to tez spora przesada i szukanie dziury w calym. ciekawe, czy hindusom nazwa przeszkadzala? bo mi się indio kojarzy przede wszystkim z Indiami.

    czekam az ellevill zostanie oskarzony o zerzniecie wzorow norweskich przez innych norwegow (albo i nie norwegow, tak jak i teraz zdaje sie, ze to nie Indianie protestowali, tylko jakies zupelnie postronne osoby), i tak dalej.
    Ignaś 07.2013
    Marynia 03.2015
    Hela 03.2018

    BLW = Bobas Lubi Wypaćkanie

  8. #8
    Chusteryczka Awatar guesy
    Dołączył
    Nov 2013
    Posty
    2,711

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez franada Zobacz posta
    Dla mnie to absurd. Jest milion pińćset tradycyjnych wzorów, które krążą sobie w kulturze, a także między różnymi kulturami. Te same motywy mogą powtarzać się w b. różnych kulturach. Czy Łowiczanie oskarżyli kogoś tam o wykorzystanie motywu ludowego na chuście? Przecież to promocja, anie grabież! Komu mieliby płacić prawa autorskie?

    Indio określenie obraźliwe w jakim języku? No bo chyba nie w polskim To też jest szalenie względne.
    To nie jest takie proste. Przez pewien czas Cyganie uważali, że "Cygan" jest obraźliwe i chcieli być "Romami", ale w część Romów/Cyganów uznało, że "Cygan" to nazwa właściwia i chcą być Cyganami, bo Cyganie są typowi dla rejonu Polski
    Szalenie względne? Abstrahując od zerżnięcia wzoru to np. promocja typowo czeskich wzorów pod nazwą "pepiczki" albo siakiś powiedzmy afrykańskich motywów pod nazwą "asfaltki" jest ok? Bo rozumiem, że jeśli obrażają w obcym języku to się nie liczy (w bojowym nastroju dziś jestem)
    24.08.2015 M.16.06.2013 F.

  9. #9
    Chustodinozaur Awatar panthera
    Dołączył
    Dec 2009
    Miejscowość
    okolice warszawy, później Gdańsk, Wrocław i znów pod Warszawą. aktualnie Gdynia :)
    Posty
    16,504

    Domyślnie

    ale "indio" to określenie obraźliwe w języku indian jak rozumiem? no bo jak nie to czy w takim razie polskie indianin nie jest obraźliwe, może powinno być rdzenni amerykanie?
    sorry ale mnie już zaczyna drażnić ta polityczna poprawność za wszelką cenę. w języku polskim murzyn nie jest dla mnie obraźliwe. nie uważam że niesie negatywne konotacje. obraźliwe to jest czarnuch, asfalt itp i tutaj bez dyskusji. a zamienianie za każdym razem na Afrykanin lub Afroamerykanin..hm...
    tak samo żyd, ma mnóstwo znajomych żydów i jakoś oni się nie obrażają. ew mówią że sa polakami o żydowskich korzeniach i ok. a niektórzy uważają że to określenie obraźliwe.
    i tak się zastanawiam w kontekście tej afery - co takiego się zadział że nagle ktoś zaprotestował. może wzór jest opatentowany lub zastrzeżony i ktoś się dopatrzył. albo Indianie mają już ogólnie jakoś dość i im się ulało. a padło na didymosa który faktycznie robi big biznes. nie wiem czy na krzywdzie... (za mało danych).
    ciekawe jak teraz odnajdą się indiofilki
    Damian 07.01.2005
    Maciek 07.09.2009
    Tomek 17.04.2014

    J15.01.2013 [']

    1% Maciek
    https://jim.ultra3.done.pl/nasze-dzieci/profil?id=778572


    uwaga: znikam na weekendy: odwyk i czas dla rodziny






  10. #10
    Chustodinozaur
    Dołączył
    Sep 2012
    Miejscowość
    BB
    Posty
    15,496

    Domyślnie

    "Osram" to też nie jest eleganckie słowo, a jakoś nikt firmy robiącej żarówki nie oskarżał o to, że to wyraz zakamuflowanej pogardy wobec Polaków

    Dla mnie też murzyn nie jest obraźliwe. Sztuką jest moim zdaniem wyrażać się i żyć tak, aby słowa nie były obraźliwe dla innych, a nie wymyślać nowe, które zaraz znów zacznie się używać w sposób obraźliwy/dyskryminujący.

    Guesy: jak mi dasz podkładkę, że taki jest sens słowa "indio" to przytaknę. Naprawdę szczerze wątpię, aby twórcy didymosa z premedytacją użyli obrażającego Indian słowa. Jeśli już robili to z niewiedzy. Takiej jak np. wiele osób myśli, że słowo "pop" jest neutralne, a wielu prawosławnych uważa, że obraźliwe.
    Ostatnio edytowane przez franada ; 03-11-2016 o 13:26
    "Szczęście dla ludzkości, że nie możemy zmusić dzieci, by ulegały wpływom wychowawczym i dydaktycznym zamachom na ich zdrowy rozum i zdrową ludzką wolę." J. Korczak

  11. #11
    Chusteryczka Awatar guesy
    Dołączył
    Nov 2013
    Posty
    2,711

    Domyślnie

    Ok, czyli tak, jeśli dla mnie wieśniak nie jest obraźliwe i nie niesie ze sobą pejoratywnych konotacji zatem nazwanie wieśniaka bądź wieśniaczki mieszkańcami wsi jest już wg mnie wydumaną poprawnością polityczną hehehe
    24.08.2015 M.16.06.2013 F.

  12. #12
    Chustoguru Awatar Isolt
    Dołączył
    Sep 2013
    Miejscowość
    Warszawa- Żoliborz
    Posty
    7,909

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez panthera Zobacz posta
    ale "indio" to określenie obraźliwe w języku indian jak rozumiem?
    z fejsa:
    " From The New Latino Studies Reader: A Twenty-First-Century Perspective
    By Ramon A. Gutierrez "There are, however, other racial categories and skin color referents invoked among ethnic Mexicans to mark other phenotyp
    ical distinctions made among them. Racial categories such as negro (black), Chino) (Chinese, or Asian more generally), and Indio (Indian) are widely used by ethnic Mexicans to designate individuals with African, Asian, or Indian phenotypical features. It was very common in the Southern California world in which I was raised to find individuals with strong African, Asian, or Indian features who were referred to in these terms. they were generally ranked below a mestizos (because they were less white) and place near the bottom of the racial hierarchy. But it is very clear that the most derisive term and devalued racial category invoked was the term Indio. It signified the very bottom tier of the Mexican gradational racial hierarchy." (Picture of text with the quote attached)

    no a wzor wlasnie stamtad sie wywodzi. ciekawe, co bedzie ze spodniami Chino? tez powinny byc zabronione
    Ignaś 07.2013
    Marynia 03.2015
    Hela 03.2018

    BLW = Bobas Lubi Wypaćkanie

  13. #13
    Chustoholiczka Awatar kornflejka
    Dołączył
    Aug 2013
    Miejscowość
    Portugalia
    Posty
    3,195

    Domyślnie

    Dla mnie oczywiste jest, że jeśli to słowo jest obraźliwe to powinni zmienić nazwę i przeprosić. I to właśnie zrobili. Czego nie rozumiem to wielkiego szumu wokół wycofania chust ze sprzedaży i nawoływania do bojkotu Didymosa. To jest przesada.
    Tu do poczytania o tym jak odbierane jest słowo "indio"
    http://introvert-adelita.tumblr.com/...e-indio-behind


    Sent from my iPhone using Tapatalk


  14. #14
    Chusteryczka Awatar guesy
    Dołączył
    Nov 2013
    Posty
    2,711

    Domyślnie

    Frando, Isolt wkleiła. Nie twierdzę, że ktoś kogoś obraził celowo, uważam jednak, że jeśli ktoś nie zgadza się z nazywaniem go np. psipsi to twierdzenie, że dla mnie psipsi nie jest obraźliwe więc nie widzę potrzeby zmiany nomenklatury jest dziwne conajmniej. I tyle
    24.08.2015 M.16.06.2013 F.

  15. #15
    Chustoholiczka Awatar kornflejka
    Dołączył
    Aug 2013
    Miejscowość
    Portugalia
    Posty
    3,195

    Domyślnie




    Sent from my iPhone using Tapatalk


  16. #16
    Chustoholiczka Awatar kornflejka
    Dołączył
    Aug 2013
    Miejscowość
    Portugalia
    Posty
    3,195

    Domyślnie

    Porównanie wzoru Didymosa i wzoru Oaxaca


    Sent from my iPhone using Tapatalk


  17. #17
    Chustodinozaur
    Dołączył
    Sep 2012
    Miejscowość
    BB
    Posty
    15,496

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez guesy Zobacz posta
    Frando, Isolt wkleiła. Nie twierdzę, że ktoś kogoś obraził celowo, uważam jednak, że jeśli ktoś nie zgadza się z nazywaniem go np. psipsi to twierdzenie, że dla mnie psipsi nie jest obraźliwe więc nie widzę potrzeby zmiany nomenklatury jest dziwne conajmniej. I tyle
    No, ale nie można twierdzić, że indio jest rasistowskie, bo ktoś nie wiedział, że "indio" to obraźliwe słowo. Żyjemy w świecie hejtu: nie tylko ludzie hejtują, ale ludzie mają obsesje na punkcie tego, że ktoś hejtuje ich :O

    Ok, przeprosili, bo się pomylili, ale robić z tego takie halo :O
    "Szczęście dla ludzkości, że nie możemy zmusić dzieci, by ulegały wpływom wychowawczym i dydaktycznym zamachom na ich zdrowy rozum i zdrową ludzką wolę." J. Korczak

  18. #18
    Chustoguru Awatar Isolt
    Dołączył
    Sep 2013
    Miejscowość
    Warszawa- Żoliborz
    Posty
    7,909

    Domyślnie

    a czy gdyby chusta nazywała się np. Argus Asfalt i była czarna, to by trzeba było zmieniać nazwę, bo w Polsce jest takie obraźliwe słowo na czarnoskórych?
    tak sobie tylko rozmyślam, nie chcę prowokować.
    Ignaś 07.2013
    Marynia 03.2015
    Hela 03.2018

    BLW = Bobas Lubi Wypaćkanie

  19. #19
    Chusteryczka Awatar guesy
    Dołączył
    Nov 2013
    Posty
    2,711

    Domyślnie

    Zgoda Frando. Dodam jeszcze, że jednak nieumyślne obrażenie nie odbiera obrażanemu prawa do odczuwania przykrości, jak to ładnie mówią-nieświadomość nie zwalnia od odpowiedzialności...tzw. "polskie obozy śmierci" i te sprawy, ktoś tak w świecie w swej ignorancji napisze to jednak Polacy mają prawo być oburzeni, c'nie?

    Isolt, imo czym innym będzie podpisanie zdjęcia drogi wylanej masą bitumiczną słowem asfalt a czym innym podpisanie zdjęcia człowieka czarnoskórego bądź też jego typowej twórczości...podsumowując wszystko zależy od kontekstu
    24.08.2015 M.16.06.2013 F.

  20. #20
    Chustoholiczka Awatar Tulli
    Dołączył
    Feb 2015
    Miejscowość
    Śląsk
    Posty
    5,177

    Domyślnie

    No dobra, ale same piszecie, że nazwa funkcjonuje już długo. Firma jest międzynarodowa. I nagle ktoś po latach wpada na to, że go to obraża? Bardziej widzę tutaj działania konkurencji albo coś w ten deseń .
    mama Młodego, Młodej i Młodszego|`15,`17,19.
    PS codziennie dziękuję Bogu za to forum <3.

Podobne wątki

  1. Koniec świata w KRK
    Przez oud w dziale Chusty tu i tam!
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 06-09-2012, 01:44
  2. Koniec moltexĂłw gat. 2 :(
    Przez wanderluster w dziale Pieluchy, wychowanie bezpieluszkowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 13-09-2008, 21:32
  3. Koniec noszenia
    Przez monjan w dziale Chustowanie - nasz styl życia
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 10-09-2008, 18:15

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •