Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21

Wątek: jak zmniejszyć wełnę;) ?

  1. #1
    lalunia
    Dołączył
    Nov 2010
    Miejscowość
    Nadalskądinądznikąd
    Posty
    6,343

    Domyślnie jak zmniejszyć wełnę;) ?

    mam za duże gatki wełniane i potrzebuję rozmiaru mniejszego zdecydowanie,na zdrowy rozum powinnam je przegonić w 60stopniach w pralce,ale wolę się upewnić u bardziej doświadczonych koleżanek
    co by nie wyszło,że na Marię już nie będzie pasowało a tylko na noworodka

    ps. chyba że się ktoś zamieni ze mną- nieuzywane (aczkolwiek przymierzone) długie legginsy babyidea Xl kolor żółty na mniejsze L-ki.

  2. #2
    Chustoholiczka Awatar erithacus
    Dołączył
    Mar 2008
    Miejscowość
    Tczew
    Posty
    3,315

    Domyślnie Re: jak zmniejszyć wełnę;) ?

    Teoretycznie masz rację. I nie dość, że się zmniejszą to jeszcze uszczelnią. Ale jak wyjdzie w praniu (dosłownie ) to sie przekonasz dopiero po fakcie
    A może spróbuj najpierw delikatnie w rękach przeprać raz w ciepłej raz w zimnej wodzie. Jesli rezultat będzie zbyt subtelny to dopiero wtedy wrzucisz do pralki.






    Czasem mnie nie ma. Można mnie złapać na maila: [mój nick z forum] @ tlen.pl


  3. #3
    Chustoholiczka Awatar Biedronka
    Dołączył
    Jun 2008
    Miejscowość
    Sobótka/Wrocław
    Posty
    3,267

    Domyślnie Re: jak zmniejszyć wełnę;) ?

    Cytat Zamieszczone przez magda1980
    mam za duże gatki wełniane i potrzebuję rozmiaru mniejszego zdecydowanie,na zdrowy rozum powinnam je przegonić w 60stopniach w pralce,ale wolę się upewnić u bardziej doświadczonych koleżanek
    co by nie wyszło,że na Marię już nie będzie pasowało a tylko na noworodka

    ps. chyba że się ktoś zamieni ze mną- nieuzywane (aczkolwiek przymierzone) długie legginsy babyidea Xl kolor żółty na mniejsze L-ki.
    ja bym wyprała recznie w misce z ciepła wodą i na kaloryfer
    moje stado : Janiu 09.11.2005 Dymek 19.05.2008 i Mąż Mateusz
    Doula - wsparcie w okresie ciąży i podczas porodu WROCŁAW
    http://centrumrodzicielstwa.pl we Wrocławiu ( kiedyś www.szkolarodzenia-natura.pl )





  4. #4
    lalunia
    Dołączył
    Nov 2010
    Miejscowość
    Nadalskądinądznikąd
    Posty
    6,343

    Domyślnie Re: jak zmniejszyć wełnę;) ?

    czyli ręcznie
    najpierw zrobie im naprzemienną kąpiel, a jak nie da rady to w ciepłej wodzie i na kaloryfer,jak to nie pomoże to w pralkę metodą wręcz dosłowną "raz kozie śmierć".
    dzięki serdeczne

  5. #5
    Guest

    Domyślnie Re: jak zmniejszyć wełnę;) ?

    Cytat Zamieszczone przez magda1980
    "raz kozie śmierć".
    z kaszmiru macie te gacie?

  6. #6
    Chustoholiczka Awatar Biedronka
    Dołączył
    Jun 2008
    Miejscowość
    Sobótka/Wrocław
    Posty
    3,267

    Domyślnie Re: jak zmniejszyć wełnę;) ?

    Cytat Zamieszczone przez magda1980
    czyli ręcznie
    najpierw zrobie im naprzemienną kąpiel, a jak nie da rady to w ciepłej wodzie i na kaloryfer,jak to nie pomoże to w pralkę metodą wręcz dosłowną "raz kozie śmierć".
    dzięki serdeczne

    no i dlatego recznie .Zawsze masz mozliwość szybszego wyciągniecia w razie ..paniki
    moje stado : Janiu 09.11.2005 Dymek 19.05.2008 i Mąż Mateusz
    Doula - wsparcie w okresie ciąży i podczas porodu WROCŁAW
    http://centrumrodzicielstwa.pl we Wrocławiu ( kiedyś www.szkolarodzenia-natura.pl )





  7. #7
    Chustonówka
    Dołączył
    Mar 2009
    Posty
    2

    Domyślnie Re: jak zmniejszyć wełnę;) ?

    A co myślicie o pomyśle "zmniejszenia "wely eszcze przed dzierganiem?
    Chce zrobić gatki a nie wiem jaki rozmiar zrobić by potem uszczelnić go do docelowego

  8. #8
    lalunia
    Dołączył
    Nov 2010
    Miejscowość
    Nadalskądinądznikąd
    Posty
    6,343

    Domyślnie Re: jak zmniejszyć wełnę;) ?

    ogólnie rzecz biorąc to bez sensu,bo szczelność zależy od gęstości splotu w ręcznej robocie,przy cieńszej nitce musisz użyć cieńszych drutów

  9. #9
    Chustomanka
    Dołączył
    Jul 2008
    Miejscowość
    A. Ł
    Posty
    746

    Domyślnie Re: jak zmniejszyć wełnę;) ?

    też myślę że filcowanie samej wełny się nie sprawdzi.
    Ja mam szorciki samoróbki z polecanej 100 % wełny merynosów. Po 5 miesiącach intensywnego używania straciły swoje właściwości, a że lekko rozciągnęły i generalnie miały zapas chciałam je z filcować. I nic..., moczenie naprzemienne, pranie w pralce na 60 stopni i nic, dalej są jak były. Zastanawiam się czy to była wełna (wyglądały że tak). Po tych zabiegach to już sie nie nadają do niczego. Chyba je ugotuje może to coś pomoże.

  10. #10
    Chustoguru Awatar petisu
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    Zielona Góra
    Posty
    8,828

    Domyślnie Re: jak zmniejszyć wełnę;) ?

    Żeby Ci tylko jakieś pancerne gacie z tego filcowania nie wyszły!
    www.gugu-gaga.pl chusty Didymos i nosidła KiBi
    gugu-gaga.pl na Facebooku

    Łucja 23.03.06.&Milana 10.06.09.&Marshall 11.03.14.

  11. #11
    lalunia
    Dołączył
    Nov 2010
    Miejscowość
    Nadalskądinądznikąd
    Posty
    6,343

    Domyślnie Re: jak zmniejszyć wełnę;) ?

    gumę wciągłam i jest gites
    firma się postarała i oryginalną dziurkę zapodała,matka ślepa i dopiero ją zwidziała

  12. #12
    Chusteryczka
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    pomiędzy Łodzią a Warszawą
    Posty
    1,620

    Domyślnie Re: jak zmniejszyć wełnę;) ?

    babyidea filcuje się ciężko one sa nizniszczalne

    w długich legginsach polecam naklejenie łatek na kolana - w przypadku raczków
    Trener Szkoły Noszenia ClauWi®, http://www.clauwi.pl

  13. #13
    lalunia
    Dołączył
    Nov 2010
    Miejscowość
    Nadalskądinądznikąd
    Posty
    6,343

    Domyślnie Re: jak zmniejszyć wełnę;) ?

    a w ogóle to gacie sa genialne, boskie i... w ogóle
    najlepiej całodobowo bym Mariana w nich trzymała

  14. #14
    Chustopróchno Awatar Paprotka
    Dołączył
    Feb 2010
    Miejscowość
    Rybnik
    Posty
    13,928

    Domyślnie

    Odświeżam, bo temat podobny (żeby nie było, że nie używałam szukaja )

    Mam za duży dziergany otulacz i chciałam go sfilcować, ale nie umiem
    Najpierw próbowałam delikatnie podgrzewając w garze aż do gotowania- nic, no to myślę sobie, że trzeba ostrzej. Prosto do miski z mocno ciepłą wodą - nic, wyjmuję, czekam i do jeszcze cieplejszej - nic i tak jeszcze ze dwa razy... nic
    To na pewno wełna :>
    Ma ktoś pomysł?
    Francik (06.08.09), Antoniczek (10.04.11) (*23.05.12), Janko (23.01.14), Zeflik (12.09.15)

    Zapraszam do galerii TUTAJ na handmade TUTAJ



  15. #15
    Chustomanka Awatar mamaUlki
    Dołączył
    Jul 2011
    Miejscowość
    Dzierżążno
    Posty
    1,331

    Domyślnie

    Ja nawet wełniane gacie gotowałam kilka minut w garze (ze strachem)... i nic, zostały takie jak były. :]

  16. #16
    Chustoguru Awatar Agulinka
    Dołączył
    Sep 2010
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    9,342

    Domyślnie

    Kurcze, był już podobny wątek, tam dziewczyny o doświadczeniach pisały, ale wniosek taki, że wełna wełnie nie równa - w tym samym praniu mającym na celu lekkie sfilcowanie za dużych otulaczy jeden się bardzo skurczył, drugi się rozciągnął... Oba 100% wełna. Merynos się nie filcuje zbyt dobrze, nie skurczy Ci się raczej, podobnie jak wełna ze znakiem woolmark.
    Agnieszka, mama Marty (10.2011), Miriam (12.2014) i Elżbiety (11.2016)

  17. #17

    Domyślnie

    mój ukochany otulacz loveybums sfilcował się, skurczył (niedużo ale jednak) oraz stracił kolor przy zwykłym lanolinowaniuzrobiłam jak kazały dziewczyny, do gara z 'zupą' lanolinową, doprowadziłam do wrzenia i zdjęłam od razu z gazu jak zobaczyłam zieloną wodę!potrzymałam go w tym garze dopóki woda nie zrobiła się letnia i wyjęłam. Jakbym go trzymała w tej wodzie do rana albo gotowała przez jakiś czas, to wyjęłabym zapewne w biały i w rozmiarze XS. Za każdym razem jak na niego patrzę to płakać mi się chce. I nie, nie jest z kaszmiru ale nie można go nigdzie dostać a dla mnie jest idealny pod każdym względem. A dziewczyny mówiły, że się nie skurczy, więc....niewiadomo jak z tą wełną.


  18. #18
    Chustopróchno Awatar Paprotka
    Dołączył
    Feb 2010
    Miejscowość
    Rybnik
    Posty
    13,928

    Domyślnie

    Czyli tak jak pisze Agulinka, pewnie to od wełny zależy, zatem może ktoś ma patent na sfilcowanie meryosa?
    Francik (06.08.09), Antoniczek (10.04.11) (*23.05.12), Janko (23.01.14), Zeflik (12.09.15)

    Zapraszam do galerii TUTAJ na handmade TUTAJ



  19. #19
    mamru
    Guest

    Domyślnie

    spróbujcie postraszyć, mnie się tak udało. Przygotowałam dwie miski; jedną z bardzo gorącą wodą drugą z zimną i wkładałam raz do jednej raz do drugiej. Efekt był acz niewielki więc wsadziłam do pralki na 60stopni no i wyjęłam sfilcowany

  20. #20
    Chustopróchno Awatar PchlePsotki
    Dołączył
    May 2009
    Posty
    12,280

    Domyślnie

    coś na temat filcowania merynosa wiem.
    Zachciało się babie uszyć dziecku filcowe jedzenie,a że miała beziowy sweterek z merynoska przetarty w jednym miejscu przez tatula fajtłapę to zapodałam do pralki na 90 stopni-drastyczna jestem, chciałam za pierwszym razem osiągnąć cudowny efekt i nic kuku sweterek wyszedł w takim samym rozmiarze tylko zmietolony na maksa (1200 obrotów dałam,bo niby mocne wirowanie przyspiesza filcowanie).
    Prałam tak 3 razy i nic, dopiero jak wrzuciłam do gara,kolebałam drewniana łychą a później przelewałam na durszlaku lodowata wodą,operacje powtórzyłam 3 razy w miarę byłam zadowolona i uszyłam pierogi i makaron do zupy.
    Później dowiedziałam się że zagramaniczne włóczki niektórzy producenci tak traktują żeby były niezniszczalne w praniu i nawet fajtłapa nie sfilcował- strzeszcie sie mochera ,bo efekty moga byc różne,inny sweterek sfilcował mi się na programie do wełny w zimnej wodzie i bez wirowania.
    Blog,
    Aniołek Sierpień 2022,Aniołek Kwiecień 2022,Aniołek Październik 2021,Asiulek 1.02.2013 ,Aniołek grudzień 2008, Natulek 13.08.2006

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •