Pokaż wyniki od 1 do 20 z 122

Wątek: CHUŚCIARSKI SŁOWNIK SLANGU dla każdego

Mieszany widok

  1. #1
    Chusteryczka Awatar irla
    Dołączył
    Dec 2007
    Miejscowość
    華沙
    Posty
    1,874

    Domyślnie CHUŚCIARSKI SŁOWNIK SLANGU dla każdego

    Ostatnio dostaję trochę maili z pytaniami "co znaczy" w naszym slangu dane okreslenie. Dlatego pracuje nad stworzeniem "Słownika Chuściarskiego Slangu", który niebawem umieszczę na swojej stronie. Myślę że spokojnie można coś takiego umieścić i na naszym forum Co Wy na to?

    Zapraszam do tworzenia tego słownika razem

    Pomóżmy nowym osobom, które zaczynają przygodę z chustami, otrzaskac sie z naszymi magicznymi skrótami lub tajemniczymi określeniami.

    Mam propozycję do nowych chustonoszek - piszcie swoje pytania na tutaj lub na maila (slinga@gazeta.pl).

    Toczy się jakaś dyskusja na forum i masz wrażenie, że po chińsku? Nie wiesz co to indio, storczyk czy inny rożek? Pytaj śmiało

    EDIT - Link efektu pracy - http://chomikuj.pl/irlaaa/slownik
    By dziecko się uczyło, To dla dobra sprawy, Wpójmy mu, że Świat, cały, Jest bardzo ciekawy.
    Każda dziedzina wiedzy warta jest zachodu. Najlepiej gdy ich pozna, wiele już za młodu.

    by Anonim z sieci

    Tu i Teraz.


  2. #2
    Chustomanka Awatar agnieszkazd
    Dołączył
    Mar 2010
    Miejscowość
    Wieś podwarszawska Halinow
    Posty
    830

    Domyślnie

    Chodzi o to, ze zaznaczonego środka nie trzeba szukać. A zwykle znalezienie środka chusty to początek wiązania.
    I jeszcze bym dopisała peniski. Czyli Nino ofkors.

  3. #3
    Chustoguru Awatar Eyja
    Dołączył
    Nov 2007
    Miejscowość
    Miasto Spotkań
    Posty
    6,065

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez irla Zobacz posta
    Inne popularne określania związane z chustami i noszeniem:

    • chustoteka/ "biblioteka" chustowa – zbiór chust
    • chustoMT – Mei Tai uszyty z chusty wiązanej
    • chusto-pod – podeagi uszyty z chusty wiązanej
    • deska – twarda chusta, wyjęta z pudełka, wymagająca zabiegów aby ją zmiękczyć
    • elastyk – chusta elastyczna
    • farbowanka – chusta fabryczna, której nadano cechy indywidualne przez poddanie jej procesowi barwienia
    • flanelka – chusta uszyta samodzielnie z flaneli lub chusta która była dużo używana, łamana i osiągnęła oczekiwaną miękkość
    • gradacja – cieniowanie, rodzaj farbowania chust, efekt osiągany przez farbowanie w zwiększanym natężeniu barwnika
    • hybryda – rodzaj „przerobionego” nosidła miękkiego, nosidło ergonomiczne/MT z górnymi pasami wiązanymi jak w MT oraz z pasami dolnymi zapinanymi na klamrę jak w nosidle ergonomicznym
    • kaczuszka – inne określenie bardzo złamanej i miłej w dotyku chusty
    • koszulka – rodzaj nakładki zakładanej na panel nosidła dla upiększenia, ocieplenia lub dla odmiany
    • krótka – chusta wiązana do szybkich wiązań na biodrze i placach o długości ok. 250-320 cm
    • majtki – rozwiązanie zastosowane w nosidle Calyx, faktycznie są to regulowane majtki do przytrzymywania dziecka przy zakładaniu i noszeniu w nosidle
    • MT, miętek, miętus, mieczysław, mientek, mięczysław – tradycyjne nosidło miękkie z Chin z doszytymi czterema pasami do panelu (po dwa pasy górne i pasy dolne)
    • no-sew – technika pozwalająca czasowo używać chusty krótkiej jak chusty kółkowej, chusta krótka z niedoszytymi kółkami (luźne kółka) odpowiednio przeplecionymi przez chustę
    • panel – główna część MT lub podeagi, często ozdobna, do której doszyte są pasy pozwalające przytwierdzić dziecko w nosidle do noszącego
    • pasy – część MT lub podeagi, którą przymocowuje się dziecko w nosidle do noszącego
    • podzik, poducha, podeg, pod, koc - tradycyjne nosidło miękkie z Korei z doszytymi na górze dwoma pasami do panelu lub jednym długim pasem z panelem często ozdobnym po środku,
    • pouczyk, kieszonka – rodzaj chusty, bez możliwości regulacji
    • samoróbka – chusta uszyta metodą domową, uszyta samodzielnie
    • standard – długość chusty wiązanej, ok. 450-470 cm
    • stosik – kilka chust jednej osoby, prywatna kolekcja
    • TBW – skrót amerykańskiego forum The Baby Wearer, będącego kopalnią wiedzy o chustonoszeniu
    • torba, wisiadło, worek – nosidła sztywne, wymuszające zbyt wyprostowaną pozycję noszonego dziecka, dyskomfort noszącego, powodujące zbytnie „latanie” dziecka po nosidle i opierające ciężar dziecka na genitaliach
    • używka – używana chusta, kupiona z drugiej reki
    • wiązanie chustożerne – wiązanie pochłaniające dużo materiału, wymagające długiej chusty
    • wiązanka – chusta wiązana
    • złamana/łamanie chusty – czynności powodujące zmięknięcie zbyt sztywnej chusty, np. noszenie, pranie, prasowanie i milion innych zabiegów powodujące prace materiału
    • żaba, żabka – prawidłowa fizjologiczna pozycja niemowlęcia, zgodna z jego anatomią, charakteryzująca się typowym podkurczeniem nóżek, przy szerokim ich rozstawie,
    • rozjechana żabka – nieprawidłowa pozycja, quasi- żabka
    • biodro – wiązania na jednym z bioder noszącego
    • plecy - wiązania na plecach noszącego

    pajączki - rozejścia się chusty, przesunięte nitki
    Nie tak.
    Nie teraz.
    Nie w ten sposób.
    Pojawia się zbyt wcześnie i zbyt nieoczekiwanie.
    To, co nieuchronne
    Jest potwornie przedwczesne.
    Powinno przyjść dopiero później.
    Jutro. Za rok. Za sto lat.

    [Gerhard Zwerenz]


  4. #4
    Chustofanka
    Dołączył
    Jul 2011
    Miejscowość
    Warszawa- Białołęka
    Posty
    267

    Post

    to ja bym jeszcze zapytala co to jest MNK? spotkalanm sie z ta nazwa na forum a zupelnie nie wiem o co chodzi?cos przegapilam?

  5. #5
    Chustomanka Awatar sznurka
    Dołączył
    Apr 2011
    Miejscowość
    Puszcza Knyszyńska
    Posty
    829

    Domyślnie

    A ja bym chciała wiedzieć co to jest "zasikane prześcieradlo"
    w słowniku jeszcze "szmatana" brakuje

  6. #6
    Chustonoszka Awatar elalank
    Dołączył
    Jul 2011
    Miejscowość
    Poznań
    Posty
    99

    Domyślnie

    Super pomysł ten słownik! dla mnie rewelacja
    bo niewiele jeszcze rozumiem poruszając się po forum

    "łamanie chusty" było dla mnie zagadką po cichu się domyślałam o co chodzi, a teraz to ja już WIEM
    dzięki

  7. #7
    Chustonówka
    Dołączył
    Jun 2011
    Posty
    15

    Domyślnie

    genialne tego mi brakowało przed zakupem chusty.

  8. #8
    Chustonówka
    Dołączył
    Dec 2011
    Miejscowość
    Zielone Wzgórze
    Posty
    11

    Domyślnie

    nooo taki słownik to też coś dla mnie
    jak zaczynałam interesować się chustami to poczytywanie różnych postów na forach czasami było łamigłówką

  9. #9
    Chustomanka Awatar anczess
    Dołączył
    Feb 2012
    Miejscowość
    Poznań
    Posty
    783

    Domyślnie

    miałam zajrzeć do słownika zaraz po rejestracji ale pomyślałam, że obejdę się bez niego. Niestety okazało się, że połowy znaczeń muszę się domyślić a drugiej zupełnie nie rozumiem

    W związku z tym pobrałam sobie słownik bo skoro traktować chustonoszenie na poważnie to zacząć poważnie i nauczyć się podstaw (nie tylko wiązań ).


    Dlatego bardzo dziękuję za słownik

  10. #10
    Chustomanka Awatar buka
    Dołączył
    Mar 2011
    Miejscowość
    Kato
    Posty
    885

    Domyślnie

    haha, powiem, że na początku mojej przygody z chustowaniem wiele zwrotów brzmiało obco. a teraz czytam i tłumaczenia nie potrzebuję a może to znaczy, że jestem uzależniona od przesiadywania na forum?

    btw. moje koleżanki, nie noszące w chustach, nawet nie posiadające dzieci, też są zmuszone z słownikiem się zapoznać. często z pasja coś opowiadam mimo chodem używając slangu, jak któraś zapyta o co chodzi to tłumaczę same pewnie nie wiedzą, że slangu już używają "no to pokaż te nową szmatę", "motałaś się już?"
    hoduję potwory
    Ostatnio edytowane przez buka ; 24-02-2012 o 00:25

  11. #11
    Chustoholiczka Awatar Kudlata
    Dołączył
    Mar 2013
    Miejscowość
    Lublin
    Posty
    4,746

    Domyślnie

    Czemu dopiero dziś trafiłam na ten wątek?!
    Jakub -16 września 2013 Antonina- 16 marca 2018

  12. #12
    Chustoholiczka Awatar kornflejka
    Dołączył
    Aug 2013
    Miejscowość
    Portugalia
    Posty
    3,195

    Domyślnie

    Czy moze mozna o podpięcie prosić?

    Edit. Dzięki!!
    Ostatnio edytowane przez kornflejka ; 18-02-2014 o 12:04


  13. #13
    Chustonówka
    Dołączył
    Jun 2014
    Posty
    11

    Domyślnie

    Dzięki za wyjaśnienie niejasności

  14. #14
    Chustonówka
    Dołączył
    Jul 2014
    Posty
    8

    Domyślnie

    ojej, polowy z tych słow nie znałam

  15. #15
    Chustomanka Awatar kometa
    Dołączył
    May 2014
    Miejscowość
    WrocLove
    Posty
    697

    Domyślnie

    Nie wiem czy ktos to jeszcze aktualizuje, ale moze warto dodac slang przeszczepiony z zagranicznych grup i forow czyli:

    NFS - not for sale
    ISO - in search of
    DISO - desperately in search of
    FSOT - for sell or trade

    Moze sie komus przyda
    Moc jest z nami

  16. #16
    Chustonówka
    Dołączył
    Jun 2014
    Posty
    11

    Domyślnie

    Dzięki!

  17. #17
    Chustonówka
    Dołączył
    Jan 2016
    Miejscowość
    Wrocław
    Posty
    19

    Domyślnie

    Wiem, że minęły ponad dwa lata od ostatniego wpisu w tym wątku ale chciałam podziękować Imrze i wszystkim, którzy pomagali przy tworzeniu słownika oraz odpowiadali na dodatkowe pytania. Baaaaaaardzo przydatny wątek. Dobrze, że jest na górze.
    Pozdrawiam,
    dż.

    P.S. fajne nazwy statusów/ staży uczestniczek forum

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •