Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40

Wątek: chustonoszenie wczesniaka - co i jak?

  1. #1
    Chusteryczka Awatar asienkie
    Dołączył
    Jun 2012
    Miejscowość
    Lbn
    Posty
    1,939

    Domyślnie chustonoszenie wczesniaka - co i jak?

    glowne pytanie brzmi: jak i w czym nosic wczesniaka? tzn ktore wiazania beda najlepsze? co do chusty to czytalam gdzies tam, ze elastyk bylby najlepszy, ale co jak nie ma elastyka? czy mozna nosic w zwyklej tkanej
    dziecie urodzone w 25/26 tc obecnie ma 2mce i troche ponad 2k wagi, na dniach opusci szpital - rodzicom zalecono noszenie w chuscie. A ja jako jedyna znana im osoba chustonoszaca zostalam poproszona o pomoc i nie chcialabym nieswiadomie zrobic krzywdy ... uswiadomcie mnie prosze albo odeslijcie do stosownych watkow

  2. #2
    Chustonoszka Awatar os_girl
    Dołączył
    Aug 2012
    Miejscowość
    p-ce//wwa ursynow
    Posty
    139

    Domyślnie

    Mój mały też wcześniak, może nie aż tak, ale jednak. Zaczęłam go nosić jak miał około 3kg. Najlepiej sprawdzi się kangur (którego ja niestety nie potrafiłam wtedy). Kieszonka mu za bardzo rozjeżdżała nóżki. Kangur z miękkiej niezbyt grubej chusty, może jakieś wąskiej, indio?
    Waw 15.06.2012
    –------------------------
    In complete darkness we are all the same, it is only our knowledge and wisdom that separates us, don't let your eyes deceive you

  3. #3
    Chustoholiczka Awatar Basinda
    Dołączył
    Dec 2010
    Miejscowość
    Koszalin
    Posty
    5,469

    Domyślnie

    Tak noszenie dla takiego maluszka jest bardzo ważne.
    Ja bym jednak poleciła spotkanie z doradczynią która wszystko wytłumaczy, nauczy, pokaże.

    Wskazany dlatakiej kruszynki jest kangurek i chusta najlepiej bawełniana dość miękka ale nie cienizna i raczej wąska. Standardowe szerokości 70cm to za dużo, można próbować w jakąś wąską chustą ok 60cm szerokości lub na początek pożyczyć specjalną chustę dla wcześniaków (szerokość 45-50cm).
    Elastyka odradzam bardzo bardzo
    Basia mama 5 małych Trolli
    Doradca Noszenia ClauWi, Certyfikowany Instruktor Masażu Shantala



  4. #4
    Chusteryczka
    Dołączył
    Nov 2010
    Posty
    1,879

    Domyślnie

    I kangurować dużo!

  5. #5
    Chusteryczka Awatar asienkie
    Dołączył
    Jun 2012
    Miejscowość
    Lbn
    Posty
    1,939

    Domyślnie

    a skad pozyczyc? i wytlumaczcie mi prosze o co dokladnie chodzi z kangurowaniem?

  6. #6
    Chusteryczka Awatar Stella
    Dołączył
    May 2010
    Miejscowość
    Łódź
    Posty
    1,636

    Domyślnie

    Ja mama wcześniaka też polecam kangura my mieliśmy indio pożyczone od dobrej duży z forum, chusta miała około 60 cm, takiej 45 nigdzie nie znalazłam a ciąć swojej nie chciałam.
    o to my w pierwszym kangurku, Marynka miała troszkę ponad 2 kilo



    A kangurowanie to jest noszenie dziecka ciało do ciała żeby czuło ciepło zapach i bicie serca rodzica, maluch szybciej dochodzi do zdrowia, lepiej rośnie, lepiej znosi te wszystkie zabiegi szpitalne jak jest przy rodzicu, zostało to udowodnione gdzies tam chyba w Holandii
    Ostatnio edytowane przez Stella ; 25-04-2013 o 08:21
    Madzia 10.07.2004, Marcel 1.09.2008, Marek 29.12.2009 i Martynka 1.02.2012 - 1460 gram - 29 tydzień.




    http://monikamnich.blogspot.com/


  7. #7
    Chusteryczka Awatar ewaibartek
    Dołączył
    Jun 2010
    Miejscowość
    Warszawa-Bródno
    Posty
    1,540

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Stella Zobacz posta
    Ja mama wcześniaka też polecam kangura my mieliśmy indio pożyczone od dobrej duży z forum, chusta miała około 60 cm, takiej 45 nigdzie nie znalazłam a ciąć swojej nie chciałam.
    o to my w pierwszym kangurku, Marynka miała troszkę ponad 2 kilo



    A kangurowanie to jest noszenie dziecka ciało do ciała żeby czuło ciepło zapach i bicie serca rodzica, maluch szybciej dochodzi do zdrowia, lepiej rośnie, lepiej znosi te wszystkie zabiegi szpitalne jak jest przy rodzicu, zostało to udowodnione gdzies tam chyba w Holandii
    Bartek 02.05.2007 Ksawery 07.08.2010 Sara 28.04.2012

  8. #8
    Chusteryczka Awatar IzaBK
    Dołączył
    Jan 2010
    Miejscowość
    Pruszków/Warszawa
    Posty
    2,933

    Domyślnie

    Wcześniaka tylko w tkanej i tylko w kangurku z przodu. Podczas wiązania takiego maluszka warto przyjąć pozycję mocno wygiętą do tyłu, w innym wypadku obniżone napięcie mięśniowe da efekt zapadnięcia się dziecka w sobie i nadmiernej kifozy, a na nią należy uważać.
    Kangurowanie to nie noszenie, to przebywanie dziecka na ciele rodzica, a konkretnie klatce piersiowej, z kontaktem skóra do skóry, czyli maluszek na golaska albo w pieluszce, a rodzic na półleżąco bez bluzki Dziecko powinno być przykryte i dociśnięte tym przykryciem - istnieją specjalne opaski do kangurowania, ale w przypadku braku takiej opaski można przykryć dziecko pieluszką tetrową której końce trzyma się pod pachami utrzymując jej napięcie w taki sposób, aby dziecko było lekko przyciśnięte.
    Miewam taką chustę do pożyczania, aktualnie jest niestety niedostępna

    Stella - piękne zdjęcie
    G- X 2009 E- VI 2003 M- XII 1998

    NaturalnaMama.pl - ot, zwykły sklep.
    Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi, Instruktor Shantala: PogotowieChustowe.pl

    konsultacje także poprzez SKYPE

  9. #9
    Chustoguru Awatar Pat
    Dołączył
    Feb 2011
    Miejscowość
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    7,569

    Domyślnie

    Dopisuję się. Znajomym urodziła się córeczka w 32 tc. Cały 1 kg wagi. Póki co jeszcze tygodnie w szpitalu przed nimi, ale rozglądam się za czymś na potem. Czyli takiej ok. 50-centymetrowej chusty się nie kupi raczej, tak? Pozostanie kupienie czegoś taniego i ucięcie.

    Iza, czy to prawda, że istnieje zalecenie, by noszenie w chuście zaczynać nie wcześniej niż kiedy dziecko osiągnie wagę ok. 1,5 kg, a standardową chustę (szerokości ok. 70 cm) zaleca się używać po osiągnięciu ok. 3,5 kg?

  10. #10
    Chusteryczka Awatar IzaBK
    Dołączył
    Jan 2010
    Miejscowość
    Pruszków/Warszawa
    Posty
    2,933

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pat007 Zobacz posta
    Dopisuję się. Znajomym urodziła się córeczka w 32 tc. Cały 1 kg wagi. Póki co jeszcze tygodnie w szpitalu przed nimi, ale rozglądam się za czymś na potem. Czyli takiej ok. 50-centymetrowej chusty się nie kupi raczej, tak? Pozostanie kupienie czegoś taniego i ucięcie.

    Iza, czy to prawda, że istnieje zalecenie, by noszenie w chuście zaczynać nie wcześniej niż kiedy dziecko osiągnie wagę ok. 1,5 kg, a standardową chustę (szerokości ok. 70 cm) zaleca się używać po osiągnięciu ok. 3,5 kg?
    Odradzam kupowanie "czegoś taniego", ponieważ chusta oprócz tego, że powinna być wąska, to musi jeszcze dobrze się dociągać na takim maluszku jest to szczególnie ważny parametr.
    Noszenie dzieci o wadze poniżej 2 kg jest w Polsce fikcją, ponieważ takie dzieci nie są wypisywane ze szpitala, a w szpitalu zgody na chustowanie nikt nie wyda.
    Osobiście doradzam po powrocie ze szpitala dużo kangurować, a chustowanie rozpocząć gdy dziecko osiągnie wagę ok 2,7 kg - zwykle wtedy sprawdza się już chusta normalnej szerokości.
    Oczywiście jeśli mama wcześniaka ma pod opieką także starsze dzieci, wtedy chustowanie zwykle chce rozpocząć od razu po powrocie ze szpitala, no i wtedy wąska chusta jest konieczna.
    G- X 2009 E- VI 2003 M- XII 1998

    NaturalnaMama.pl - ot, zwykły sklep.
    Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi, Instruktor Shantala: PogotowieChustowe.pl

    konsultacje także poprzez SKYPE

  11. #11
    Chustoguru Awatar Pat
    Dołączył
    Feb 2011
    Miejscowość
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    7,569

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez IzaBK Zobacz posta
    Odradzam kupowanie "czegoś taniego", ponieważ chusta oprócz tego, że powinna być wąska, to musi jeszcze dobrze się dociągać na takim maluszku jest to szczególnie ważny parametr.
    Noszenie dzieci o wadze poniżej 2 kg jest w Polsce fikcją, ponieważ takie dzieci nie są wypisywane ze szpitala, a w szpitalu zgody na chustowanie nikt nie wyda.
    Osobiście doradzam po powrocie ze szpitala dużo kangurować, a chustowanie rozpocząć gdy dziecko osiągnie wagę ok 2,7 kg - zwykle wtedy sprawdza się już chusta normalnej szerokości.
    Oczywiście jeśli mama wcześniaka ma pod opieką także starsze dzieci, wtedy chustowanie zwykle chce rozpocząć od razu po powrocie ze szpitala, no i wtedy wąska chusta jest konieczna.
    Chodziło mi o używaną, złamaną chustę z prawdziwego zdarzenia. Nie miałam na myśli "chust" z Allegro Myślałam o jakimś pasiaku Nati czy innej miękkiej do zwężenia. Taka nie byłaby droga, a pasiak łatwiejszy dla chustonówki...
    A może polecasz coś konkretnego? Wiem, że wiele osób chwali sobie Leośki dla maluchów.

  12. #12
    Chusteryczka Awatar IzaBK
    Dołączył
    Jan 2010
    Miejscowość
    Pruszków/Warszawa
    Posty
    2,933

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pat007 Zobacz posta
    Chodziło mi o używaną, złamaną chustę z prawdziwego zdarzenia. Nie miałam na myśli "chust" z Allegro Myślałam o jakimś pasiaku Nati czy innej miękkiej do zwężenia. Taka nie byłaby droga, a pasiak łatwiejszy dla chustonówki...
    A może polecasz coś konkretnego? Wiem, że wiele osób chwali sobie Leośki dla maluchów.

    Gdy Twoi znajomi będą już chcieli/mogli nosić i będzie potrzebna wąska chusta to daj znac, być może będę dysponowała moją, to pożyczę. Taka wąska potrzebna jest zwykle krótko, bo dzieci tak szybko rosną
    G- X 2009 E- VI 2003 M- XII 1998

    NaturalnaMama.pl - ot, zwykły sklep.
    Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi, Instruktor Shantala: PogotowieChustowe.pl

    konsultacje także poprzez SKYPE

  13. #13
    Chustoguru Awatar Pat
    Dołączył
    Feb 2011
    Miejscowość
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    7,569

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez IzaBK Zobacz posta

    Gdy Twoi znajomi będą już chcieli/mogli nosić i będzie potrzebna wąska chusta to daj znac, być może będę dysponowała moją, to pożyczę. Taka wąska potrzebna jest zwykle krótko, bo dzieci tak szybko rosną
    Nooooo, niektóre aż ZA szybko

  14. #14
    Chusteryczka
    Dołączył
    Nov 2010
    Posty
    1,879

    Domyślnie

    Z praktycznych spraw to ja kangurowałam wkładając po prostu pod podkoszulek, taki bawełniany, ale rozciągliwy (takie z H&M mam, pewnie wiecie). Dziecko było dociśnięte, ale nie ściśnięte. Wycięcie na tyle duże miał, że łatwo było sprawę ogarnąć

  15. #15
    Chusteryczka Awatar asienkie
    Dołączył
    Jun 2012
    Miejscowość
    Lbn
    Posty
    1,939

    Domyślnie

    super! dziekuje wszytkim za odzew i za rady a zdjecie
    edit: ja pozyczam im mojego LF, tylko on srednio zlamany jest w sumie, ale dociaga sie calkiem niezle, a ja nie mam nic innego na zbyciu... mam nadzieje ze wystarczy dopoki nie dorobia sie swojej chusty
    Ostatnio edytowane przez asienkie ; 25-04-2013 o 12:15

  16. #16
    Chustomanka Awatar agutti
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    702

    Domyślnie

    Ooo! Mnie tez bardzo ciekawi ten temat

    Moja Nati Diament, którą niedawno sprzedałam była wąska i milutka baaaardzo. Ale z bambusem, wiec ciut śliska i bez pasków
    JJ 6 sierpnia 2012 Marusia9 maja 2016

  17. #17
    Chustomanka
    Dołączył
    Apr 2013
    Miejscowość
    South East England
    Posty
    873

    Domyślnie

    ja tu sie nastawialam na elastyka dla wczesniakow a utaj czytam ze lepiej tkana?
    dziewczyny to jak to w koncu?

  18. #18
    Chusteryczka
    Dołączył
    Nov 2010
    Posty
    1,879

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez husky Zobacz posta
    ja tu sie nastawialam na elastyka dla wczesniakow a utaj czytam ze lepiej tkana?
    dziewczyny to jak to w koncu?
    Tkana, tylko mięciutka i bardzo dobrze zawiązana

  19. #19
    Chustomanka Awatar Gundi
    Dołączył
    Jun 2012
    Miejscowość
    Śląsk
    Posty
    597

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez husky Zobacz posta
    ja tu sie nastawialam na elastyka dla wczesniakow a utaj czytam ze lepiej tkana?
    dziewczyny to jak to w koncu?
    Jak szukałam informacji o chustach to często widziałam właśnie, że dziewczyny polecały elastyka na początek, bo łatwy w obsłudze. Ale później trafiałam coraz częśniej na opinie, że jednak chusta elastyczna nie jest dobra (nie tylko dla wcześniaków). Chodziło chyba o to, że kręgosłup nie jest tak dobrze podtrzymywany jak w tkanej i zbyt szeroki rozstaw nóżek... Jak znajdę odpowiednie wątki, to wkleję linki, bo nie pamiętam tak dokładnie.
    2009 2012

  20. #20
    Chustoholiczka Awatar brikola
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    Opole
    Posty
    3,607

    Domyślnie

    elastyk nie jest dla dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym- a wszystkie wcześniaki mają onm.

    specjalne węższe chusty można zamówić u producentów

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •