Strona 1 z 6 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 111

Wątek: od kiedy 2X?!

  1. #1

    Domyślnie od kiedy 2X?!

    no własnie od kiedy? Wszedzie - na stronach, w instrukcjach nawet tutaj na forum jest, ze od urodzenia.
    Z drugej strony spotkałam sie z wypowiedziamy, ze od urodzenia nie wolno wiec od kiedy?!

    Zreszta sama noworodka w 2X bym nie wpakowała...
    www.fotodzieciaki.blogspot.com - fotografia ciążowa, fotografia rodzinna, fotografia...
    www.fotodzieciaki.com

    DOULA





    "Dziecko małe, lekkie, mniej go jest. Musimy się pochylić, zniżyć ku niemu." J. Korczak "Prawo dziecka do szacunku"

  2. #2
    Chustodinozaur Awatar rafandynka
    Dołączył
    Aug 2009
    Miejscowość
    Bielsko-Biała
    Posty
    15,268

    Domyślnie

    nigdy?
    A 2008, H 2009, M 2012, I 2014, M 2021

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rafandynka Zobacz posta
    nigdy?
    dlaczego???? dla mnie 2X jest o wiele wygodniejszy od kiszonki i kangurka

    co jest zlego w 2X????
    www.fotodzieciaki.blogspot.com - fotografia ciążowa, fotografia rodzinna, fotografia...
    www.fotodzieciaki.com

    DOULA





    "Dziecko małe, lekkie, mniej go jest. Musimy się pochylić, zniżyć ku niemu." J. Korczak "Prawo dziecka do szacunku"

  4. #4
    Chusteryczka Awatar Sania
    Dołączył
    Jan 2010
    Miejscowość
    Tychy/Katowice
    Posty
    1,726

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez andzia330 Zobacz posta
    co jest zlego w 2X????
    1. nie podpiera głowy dziecka
    2. zbyt szerokie odwiedzenie (tzw. rozjechana żaba)
    3. duży wyprost kręgosłupa
    możnaby jeszcze parę rzeczy napisać...

    Pytanie, czy to ma być wiąznie bezpieczne dla dziecka, czy wygodne dla Ciebie?

    Doradczyni Noszenia ClauWi®

  5. #5
    Chustoguru Awatar paskowka
    Dołączył
    Mar 2009
    Miejscowość
    Warszawa-Bielany/Puławy
    Posty
    6,506

    Domyślnie

    Generalizując - ja bym poleciła od 4-6 miesiąca życia. Właśnie z tych powodów, o których napisała Sania. Choc oczywiście osoba doświadczona na pewno zawiąże tak, że kręgosłup nie jest wyprostowany, i żaba sie nie rozjeżdża. Ale ja tego wiązania nie lubię bardzo jakos tak zupełnie subiektywnie do mnie nie przemawia


    www.lydialand.pl - Sklep - chusty Chimparoo, Hoppediz, LennyLamb, Nati, Felizzy, nosidła Bondolino, Tuli, Manduca, Hipseat, pieluszki wielorazowe, Goki, Bajo
    Chimparoo - Wyłączny przedstawiciel chust Chimparoo.

    Akredytowany Doradca Akademii Noszenia Dzieci


  6. #6
    Chustoholiczka Awatar Padthai
    Dołączył
    Apr 2008
    Miejscowość
    Wrocław, Kłodzko
    Posty
    3,204

    Domyślnie

    odpowiedz jest prosta
    Trageshule kontra reszta

    Ja uwazam, ze mozna od urodzenia, ale...

    2x to bardzo "elastyczne" wiazanie. Mozna je dowolnie zawiazac. Mozna dobrz podeprzec glowke, mozna dobrze ulozyc dziecko, albo zrobic wisiadlo. To kwestia umiejestnosci.

    Nie wsyzstki niemowleta sa tycie - dla najmniejszych nie polece 2x, dla wiekszych, silnych i sprawnych prosze bradzo, pod warunkiem dobrego wiazania.

    Problemem w 2x (mam wraznie, ze sie powtrzam) jest dobre wiazanie.

    Duzo osob, nawet bardziej doswiadczonych, nie najlepiej wiaze i dociaga 2x. To wiazanie, ktore wydaje sie latwe i szybkie - i takie moze byc dla dzieci , ktore samodzielnie siedza, ale przy najmlodszych trzeba sie naprawde postarac i starannoscia i dokladanoscia, i w tym problem.

    Czeste bledy
    - brak podparcia dla glowy - opadajca glowka do tylu
    - kregoslup dociniety na prosto lub uciekajacy na bok
    - nozki na rozjechana zabe
    - nozki wiszace
    - ucikajaca pupa na boki
    - zbyt luzne wiazanie lub docisniete na maxa
    - spadjace ramiona
    - skrecone poly, niczego nie tyrzmajace

    czyli czesto 2x przypomina kiepskie nosidlo z zle wlozonym dzieckiem

    dlatego to wizanie poleca sie ostroznie - kumatym rodzicom
    Tomek (III.07) Asia (X.09)

    Doradca po kursie średniozaawansowanym Die Trageschule® Dresden
    http://fotelik.blox.pl/html

  7. #7

    Domyślnie

    Padthai tak myslalam, ze to wlasnie Trageshule kontra reszta.

    nie mniej jednak bardzo mnie to zdiwilo bo wojna kieszonkowo/kangurkowa jest glosna ale o 2X nie slyszalam!

    a ze podstawa to dobre wiazanie i dbre dociagniecie to wiem

    co prawda oworodka (nawet takigo jak moj czyli prawie 4 kg i 59 cm) bym do tego nie wlozyla, ale tez myslalam ze ok 4-5 miesiacapowinno byc ok

    o bledach tore wypisalas wiem i zawsze zwracalam na to uwage

    Sania a te parę rzeczy jakich nie wymienilas to to co napisala Padthai czy cos jeszcze?

    a co do tego czy to mnie ma byc wygodnie dla mnie czy bezpiecznie dla dziecka to oczywiscie musi byc bezpiecznie dla dziecka ale jezli mnie bedzie niewygodnie to... wybiore wozek raczej nie jestem matka - meczennica
    www.fotodzieciaki.blogspot.com - fotografia ciążowa, fotografia rodzinna, fotografia...
    www.fotodzieciaki.com

    DOULA





    "Dziecko małe, lekkie, mniej go jest. Musimy się pochylić, zniżyć ku niemu." J. Korczak "Prawo dziecka do szacunku"

  8. #8
    Chustodinozaur Awatar rafandynka
    Dołączył
    Aug 2009
    Miejscowość
    Bielsko-Biała
    Posty
    15,268

    Domyślnie

    ha ha wojna kieszonkowo-kangurkowa, dobre

    oficjalnie tak jak napisała Sania, nieoficjalnie nosiłabym jak dziecko porządnie trzyma główkę
    A 2008, H 2009, M 2012, I 2014, M 2021

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rafandynka Zobacz posta

    oficjalnie tak jak napisała Sania, nieoficjalnie nosiłabym jak dziecko porządnie trzyma główkę
    czyli zgodne to z moimi odczuciami!



    To jeszce mam pytanie skoro nie 2X to jakie wiazania oprocz kangurka i plecaka polecacie?

    Kieszonka wiem ze za bardzo rozpłaszcza i za szeroka zabe robi
    2X zło wcielone

    to co jeszcze?!
    www.fotodzieciaki.blogspot.com - fotografia ciążowa, fotografia rodzinna, fotografia...
    www.fotodzieciaki.com

    DOULA





    "Dziecko małe, lekkie, mniej go jest. Musimy się pochylić, zniżyć ku niemu." J. Korczak "Prawo dziecka do szacunku"

  10. #10
    Chustomanka Awatar Ola
    Dołączył
    Jul 2007
    Miejscowość
    Gdańsk Oliwa
    Posty
    1,026

    Domyślnie

    kolejne dwa minusy, jakie rodzice sami zgłaszają po poznaniu kieszonki lub kangurka:

    w 2x dziecko muszą opatulać dwie poły chusty
    # cieplej, co przy noworodku - w domu min.20 stopni - okazuje się, że robi różnicę
    # poły skośnie biegną przy główce dziecka, zasłaniając mu widoczność, odchylanie głowy wynika więc z chęci obserwacji świata, dziecko nie śpiące, które z boku głowy otaczają skośne poły ma pewnie uczucie zamknięcia na małej przestrzeni

    po zawiązaniu wiązania z jedną połą poziomą (kangurek, kieszonka) rodzice widzą, że dziecko czuje się lepiej, nie protestuje, nie odchyla głowy, no i nie jest spocone od podwójnej warstwy chusty na pleckach
    Ola mama Nawojki'06 Mieszka'00 Matiego'97 Jaśminy'93 Emanuela'91
    "Małe kocha bo potrzebuje Duże potrzebuje bo kocha"
    Doradca - Partner Akademii Noszenia Dzieci
    Reprezentant firmy Girasol® w Polsce
    Exclusive Girasol chusty
    handmade by Ola torby etc.
    ED

  11. #11
    Chustoguru Awatar Pat
    Dołączył
    Feb 2011
    Miejscowość
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    7,569

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez andzia330 Zobacz posta
    To jeszce mam pytanie skoro nie 2X to jakie wiazania oprocz kangurka i plecaka polecacie?

    Kieszonka wiem ze za bardzo rozpłaszcza i za szeroka zabe robi
    2X zło wcielone

    to co jeszcze?!
    Mi doradczyni (nie wiem, czy wypada napisać, która - w każdym razie ClauWi) mówiła tak (w kolejności):
    1. kangur lub plecak prosty
    2. jeśli nie kangur, to kieszonka, ale sprawdzać i korygować na bieżąco, żeby nogi nie były w zbyt dużym odwiedzeniu
    3. kółkowa

  12. #12
    Chustoholiczka Awatar Padthai
    Dołączył
    Apr 2008
    Miejscowość
    Wrocław, Kłodzko
    Posty
    3,204

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez andzia330 Zobacz posta
    Padthai tak myslalam, ze to wlasnie Trageshule kontra reszta.

    nie mniej jednak bardzo mnie to zdiwilo bo wojna kieszonkowo/kangurkowa jest glosna ale o 2X nie slyszalam!

    ....

    to co jeszcze?!
    2x zawsze wzbudzalo kontrowersje
    fala dyskucji przelala sie 2007-2008


    noszenie na biodrze - najbardziej fijologiczne
    wg ulozenia dziecka przy noszeniu na biodrze opisano prawidlowa zabke


    choc to co powinno robic sie intuicyjnie, z braku doswiadczen i podpatrywania starszyzny - siadlo mimo to polecam, bo to bardo wygodne i dziecko duuuzo widzi
    Tomek (III.07) Asia (X.09)

    Doradca po kursie średniozaawansowanym Die Trageschule® Dresden
    http://fotelik.blox.pl/html

  13. #13
    Chustomanka
    Dołączył
    Aug 2012
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    1,083

    Domyślnie

    U nas w pewnym momencie (ok. 5 msc.) 2x okazało się jedynym możliwym wiązaniem. W innych, któe dociągało się dłużej - młoda po prostu nie dała się dociągnąć. Protest, kręcenie, krzyki. Jeśli to ma być dla nas obu przyjemnością, to walka chyba nie ma sensu?

    Aktualnie niestety nie noszę w ogóle. Na plecach nie umiem - jestem typem człowieka, który musi się nauczyć na żywo, nie z YT lub obrazków.

    Kupuję kółkową, na drobne potrzeby wystarczy... na większe - muszę poczekać aż jakimś cudem znajdę czas na warsztaty.

  14. #14
    Chusteryczka Awatar IzaBK
    Dołączył
    Jan 2010
    Miejscowość
    Pruszków/Warszawa
    Posty
    2,933

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pat007 Zobacz posta
    Mi doradczyni (nie wiem, czy wypada napisać, która - w każdym razie ClauWi) mówiła tak (w kolejności):
    1. kangur lub plecak prosty
    2. jeśli nie kangur, to kieszonka, ale sprawdzać i korygować na bieżąco, żeby nogi nie były w zbyt dużym odwiedzeniu
    3. kółkowa
    się podpisuję !
    a w sprawie 2x - uważam, że to wiązanie może się na upartego nadać dla dziecka siadającego samodzielnie. Po pierwsze ze względu na duże odwiedzenie (prostujące kręgosłup, a więc pionizujące - zatem nieodpowiednie dla dzieci niesiadających) i niewielkie zgięcie jakie w nim uzyskujemy, a po drugie dlatego, że siadającemu dziecku można wreszcie wyjąc rączki z chusty - dziecko z wyjętymi rączkami przyciska sobie nimi poły boczne, i może się normalnie rozglądać, a nie wychylać do tyłu utrzymując głowę w zwisie.
    2x też nie jest dla każdego noszącego, ze względu na to, że ciężar w dużym stopniu opiera się na szyi (poły na ramionach przbiegają blisko szyi, a skrzyżowanie przebiega wysoko na karku, uciskając siódmy krąg szyjny i nie da się tego poprawić, bo taka jest specyfika przebiegu chusty w tym wiązaniu). Ale są tacy, co chyba lubią taki ucisk

    Jakkolwiek moim zdaniem w ogóle noszenie dzieci siadających samodzielnie w wiązaniach na przodzie jest nieporozumieniem - z racji etapu rozwojowego dziecko usiłuje patrzeć "zgodnie z kierunkiem jazdy", a więc odpycha się i odgina. Z racji wielkości dziecka, zwykle zasłania ono widoki noszącemu i sprawia, że noszący "wygląda" zza dziecka, co nie czyni dobrze dobremu samopoczuciu jego pleców. Z racji ciężaru dziecka, wprowadza ono rodzica w odgięcie do tyłu, czyli nadaje jego kręgosłupowi hiperlordozę w części krzyżowej - zdrowiu to nie służy.
    Miejsce dużego dziecka jest zdecydowanie na plecach. Małego zresztą też.

    W ostatnim słowie tego postu dodam jeszcze, że rodzaj stosowanego wiązania to indywidualna decyzja każdego rodzica, dobrze jeśli jest podejmowana na podstawie aktualnie posiadanej wiedzy i dostępnego doświadczenia, a także zgodnie z intuicją.
    G- X 2009 E- VI 2003 M- XII 1998

    NaturalnaMama.pl - ot, zwykły sklep.
    Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi, Instruktor Shantala: PogotowieChustowe.pl

    konsultacje także poprzez SKYPE

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ola Zobacz posta
    kolejne dwa minusy, jakie rodzice sami zgłaszają po poznaniu kieszonki lub kangurka:

    w 2x dziecko muszą opatulać dwie poły chusty
    # cieplej, co przy noworodku - w domu min.20 stopni - okazuje się, że robi różnicę
    # poły skośnie biegną przy główce dziecka, zasłaniając mu widoczność, odchylanie głowy wynika więc z chęci obserwacji świata, dziecko nie śpiące, które z boku głowy otaczają skośne poły ma pewnie uczucie zamknięcia na małej przestrzeni
    nie chce nosic noworodka

    U mnie w domu jest w zimie 17 C wiec przegrzania sie nie boje

    Cytat Zamieszczone przez Padthai Zobacz posta
    2x zawsze wzbudzalo kontrowersje
    fala dyskucji przelala sie 2007-2008

    noszenie na biodrze - najbardziej fijologiczne
    wg ulozenia dziecka przy noszeniu na biodrze opisano prawidlowa zabke
    to sie na te dyskusje nie załapałam

    tylko na biodrze jest nie symetrycznie i dla kregosłupa noszacego nie bardzo.... ale ze dla dziecka super to wiem



    Musze popatrzec na zdjecia zJ bo wedlug mnie ona sie nie odginala do tylu jak byla w 2X - tylko, ze praktycznie zawsze spała.

    co do kolkowej to dla mnie to chusta na 15 minut a nie na 4 godzinny spacer.... Niestety moj kregosłup nie pozwala na tak długie nie sypetryczne noszenie... do tego z kolkowa nigdy sie nie dogadalam...

    czyli zostaje tylko kangur ktorego nie lubie ;( i plecak w ktorym 2 miesiecznego dziecka na spacer w zimie nie wezme ;( no to kiła ;(
    www.fotodzieciaki.blogspot.com - fotografia ciążowa, fotografia rodzinna, fotografia...
    www.fotodzieciaki.com

    DOULA





    "Dziecko małe, lekkie, mniej go jest. Musimy się pochylić, zniżyć ku niemu." J. Korczak "Prawo dziecka do szacunku"

  16. #16
    Chustoholiczka Awatar karolinka251
    Dołączył
    Apr 2008
    Miejscowość
    warszawa-kamionek
    Posty
    4,907

    Domyślnie

    moja Zośka też w 2x głównie spała

  17. #17
    Chustoholiczka Awatar Padthai
    Dołączył
    Apr 2008
    Miejscowość
    Wrocław, Kłodzko
    Posty
    3,204

    Domyślnie

    IzaBK
    "noszenie dzieci siadających samodzielnie w wiązaniach na przodzie jest nieporozumieniem "

    wieciej luzu
    przeciez to zalezy do dziecka, rodzica i sytuacji
    Tomek (III.07) Asia (X.09)

    Doradca po kursie średniozaawansowanym Die Trageschule® Dresden
    http://fotelik.blox.pl/html

  18. #18
    Chustoguru Awatar Pat
    Dołączył
    Feb 2011
    Miejscowość
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    7,569

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez andzia330 Zobacz posta
    czyli zostaje tylko kangur ktorego nie lubie ;( i plecak w ktorym 2 miesiecznego dziecka na spacer w zimie nie wezme ;( no to kiła ;(
    Gdybym była w takiej sytuacji, zamotałabym ładnie w kieszonkę i poszła w długą.

  19. #19
    Chusteryczka Awatar IzaBK
    Dołączył
    Jan 2010
    Miejscowość
    Pruszków/Warszawa
    Posty
    2,933

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Padthai Zobacz posta
    IzaBK
    "noszenie dzieci siadających samodzielnie w wiązaniach na przodzie jest nieporozumieniem "

    wieciej luzu
    przeciez to zalezy do dziecka, rodzica i sytuacji
    To nie jest kwestia luzu Noszenie dziecka na przodzie jest "zdobyczą cywilizacyjną". To takie "europejskie" jest. I kiepskie dla dużego kręgosłupa bardzo. Nie bez przyczyny plecaki są skonstruowane do noszenia na plecach. Tornistry też..
    Ale oczywiście że wszystko zależy od dziecka, rodzica i sytuacji, o tym też napisałam, ale do tego już się nie odniosłaś

    Cytat Zamieszczone przez Pat007 Zobacz posta
    Gdybym była w takiej sytuacji, zamotałabym ładnie w kieszonkę i poszła w długą.
    lubię to
    G- X 2009 E- VI 2003 M- XII 1998

    NaturalnaMama.pl - ot, zwykły sklep.
    Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi, Instruktor Shantala: PogotowieChustowe.pl

    konsultacje także poprzez SKYPE

  20. #20
    Chusteryczka Awatar jewa
    Dołączył
    Oct 2009
    Miejscowość
    Pochodzę z Łomży aktualnie mieszkam w Białymstoku (daleko nie wyemigrowałam ;) )
    Posty
    2,408

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pat007 Zobacz posta
    Gdybym była w takiej sytuacji, zamotałabym ładnie w kieszonkę i poszła w długą.
    Dokladnie


    Doradczyni Akademii Noszenia Dzieci, współpraca z LennyLamb i TULA
    Krzyżykowy świat Ewy Chustowanie na Podlasiu JEWA BLOG PORADNI

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •