Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32

Wątek: mech owinięty gazą zamiast bambusa i 'wysadzanie' od 2 msc. ż./// przepisy z 1929 r. :)

  1. #1
    Chusteryczka Awatar spinek
    Dołączył
    Mar 2012
    Posty
    1,906

    Domyślnie mech owinięty gazą zamiast bambusa i 'wysadzanie' od 2 msc. ż./// przepisy z 1929 r. :)

    hej, dziś wpadłam na książkę wydaną w 1929 r. - baaaardzo ciekawa lektura;D


    o wysadzaniu i pieluchach można przeczytać:

    "Nauczanie czystości może być rozpoczęte już w końcu drugiego miesiąca w ten sposób, że się dziecko trzyma często nad naczyniem nocnem i daje mu załatwiać swe potrzeby w tej postawie, do czego ono szybko się przyzwyczaja. Dobrze wychowane dziecko powinno najpóźniej po upływie pierwszego roku być zupełnie przyzwyczajone do utrzymywania czystości, o ile niema jakiegoś cierpienia. Jeżeli ono w tym wieku się jeszcze się zanieczyszcza, to winę za to ponosi otoczenie."

    (przepisane wiernie, bez błędów;D z:
    Lekarz ratujący zdrowie, Winternitz, Schulz, Lofler i in., Tom II, Katowice 1929, Wyd. Międzynarodowego Instytutu Nakładowego M. O. Groh, s. 927)


    Podkreslam: cytat nie jest zw. z moim poprzednim wątkiem dot. nocnika, wpadłam na niego dziś przypadkiem i zamieszczam go tutaj jako ciekawostkę, prosze nie łączyć go z moimi prywatnymi poglądami na sprawę




    I jeszcze coś bardzo ciekawego o pieluchach, niestety bardzo długie toteż przytoczę jedynie we fragmentach:


    źródło powyższe, str. 916- 920:

    "Zamiast jednak systemu pieluszkowego mamy tu (...) spodeńki pieluszkowe z wkładką wysysającą. (...)"

    trochę parafrazy:

    Pieluszki płóciene, aktualnie stosowane, sprawdzają się w ograniczonym stopniu, często nasiąkają, wraz z ich przemoczeniem przemaka chustka okryciowa, kosztulka, kaftanik, nierzadko też bielizna pościelowa. System ten wymga przewijania ok. 12x na dziennie oraz zmiany kilka x w ciągu dnia całej bielizny pościelowej.


    Problemy: skargi matek - trudno znaleźć kogoś do pomocy przy tej pracy, zimą suszenie w 1 izbie - niesweetaśny zapach.


    W zw. z powyższym rozpoczęto zabiegi poszukiwania lepszego rozwiąznia:


    "(...) chodziło o to, by znaleźć substancję albo materjał, którego zdolność wchłaniająca jest o wiele większa niż płótna i który przytem jest dosyć miękki, by nie drażnić delikatnej skóry dziecka, a zarazem tak tani, by umożliwić jego wprowadzenie do użytku we wszystkich sferach.
    Materjał taki znaleziono w torfowcu, którego jedna część składowa to t. zw. muł torfowy, znaną jest powszechnie. Torfowiec posiada nadzwyczajną zdolność wciągania płynów tak, że może on wchłonąć w siebie płyny w objętości 16-krotnie przewyższającej jego własną, a zarazem zdolność uczynienia bezwonnymi substancje przykro pachnące. Materjał ten, zastosowany w postaci poduszeczek, wchłania mocz całkowicie, nie przemakając i nie wydając żadnego zapachu, a mianowicie - przez 20h. Poniewaz jednak nie jest wcale potrzebnem, by poduszeczki leżały tak długo, to dla wchłonienia moczu, wydzielonego w ciagu 12 godzin, wystarczają poduszeczki o zawartości 150 gr. u niemowląt, karmionych piersią, lub 200 r. u dzieci, karmionych flaszką (...) Poduszeczki te można potem suszyc i bez obawy używać w ten sposób jeszcze kilkakrotnie, najmniej cztery razy. Same poduszki nie przylegają bezpośrednio do ciałka dziecka, tylko poprzez odpinającą się i każdorazowo świeżo wypraną kieszeń porteczek pieluszkowych. [tu rysunek;D]
    (...)

    Dzięki takiej poduszeczce osiąga się zatem to, że zamiast mniej więcej 12-krotnej zmiany pieluszek odbywa się zmiana materjału chłonącego zaledwie dwa razy dziennie."




    *wytłuszczenia dodane przeze mnie
    Ostatnio edytowane przez spinek ; 09-11-2012 o 21:10

  2. #2
    Chusteryczka Awatar mgosia
    Dołączył
    Feb 2010
    Miejscowość
    Poznań
    Posty
    1,592

    Domyślnie

    Czaaad
    przepraszam z góry za literówki i brak polskich znaków, często piszę z telefonu
    Gosia mama Lili (10 2009 oraz Hani 03 2012)

    mój blog



  3. #3
    Chusteryczka Awatar Kilerek_81
    Dołączył
    Jun 2010
    Miejscowość
    Lublin
    Posty
    2,130

    Domyślnie

    Niezłe, eko pełną gębą.


  4. #4
    Chustomanka Awatar asioczka
    Dołączył
    Mar 2012
    Miejscowość
    opolskie/ Dobrzeń W.
    Posty
    1,107

    Domyślnie

    Genialne
    18.11. 2009
    16.06. 2012
    09.12.2019

  5. #5
    Chustoguru Awatar kammik
    Dołączył
    Jun 2009
    Miejscowość
    Stolyca
    Posty
    6,437

    Domyślnie

    Znalazłam tę książkę na allegro i dumam, czy kupić, brzmi świetnie
    "A co im imponuje? Płaczące posągi. Zamiana wody w wino. Zwykły kwantowy efekt tunelowy, który i tak by się zdarzył, gdyby tylko ktoś zechciał poczekać parę zylionów lat. Jak gdyby zamiana słonecznego światła w wino, dokonywana przez winorośle, ich grona, czas i enzymy nie była tysiąc razy bardziej cudowna i nie zdarzała się stale..."
    Terry Pratchett "Pomniejsze bóstwa"


  6. #6
    Chustodinozaur Awatar panthera
    Dołączył
    Dec 2009
    Miejscowość
    okolice warszawy, później Gdańsk, Wrocław i znów pod Warszawą. aktualnie Gdynia :)
    Posty
    16,516

    Domyślnie

    raaany boskie. do czerpania inspiracji dla projektantów pieluszek wielo

    i ogólnie z pierwszego cytatu podejście mi się podoba - nie dziecko niegrzeczne/złośliwe czy coś - tylko wina otoczenia, wtedy to wiedzieli a teraz się coś uwsteczniło czy jak?
    Damian 07.01.2005
    Maciek 07.09.2009
    Tomek 17.04.2014

    J15.01.2013 [']

    1% Maciek
    https://subkonta.jim.org/nasze-dzieci/lista


    uwaga: znikam na weekendy: odwyk i czas dla rodziny






  7. #7
    Chustomanka
    Dołączył
    Mar 2011
    Miejscowość
    już nie Gdańsk
    Posty
    654

    Domyślnie

    ciekawe...

  8. #8

  9. #9
    Chustomanka Awatar alinoe
    Dołączył
    Jun 2012
    Miejscowość
    Miasto Ognia
    Posty
    760

    Domyślnie

    Nieźle, ciekawe co jeszcze można tam wyczytać Gdzieś kiedyś czytałam, że dawniej kobiety "w te dni" stosowały tampony zrobione ze zrolowanych liści jakiś ziół. Tylko nie umiem sobie przypomnieć gdzie

  10. #10
    Chusteryczka Awatar spinek
    Dołączył
    Mar 2012
    Posty
    1,906

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kammik Zobacz posta
    Znalazłam tę książkę na allegro i dumam, czy kupić, brzmi świetnie
    wrzuciłam w google żeby zobaczyć ile kosztuje, pierwsza cena, która mi wyskoczyła za 2 tomy to było 160 zł - zrobiłam tak

    później zobaczyłam na szczęście inne oferty

  11. #11
    Chusteryczka Awatar spinek
    Dołączył
    Mar 2012
    Posty
    1,906

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez alinoe Zobacz posta
    Nieźle, ciekawe co jeszcze można tam wyczytać Gdzieś kiedyś czytałam, że dawniej kobiety "w te dni" stosowały tampony zrobione ze zrolowanych liści jakiś ziół. Tylko nie umiem sobie przypomnieć gdzie

    jeszcze nie znalazlam, ale inna medyczna prawdę życiową znalazłam na temat

    str. 729-> "Nawet u tych kobiet i dziewcząt, które w tym czasie nie mają żadnych skarg cielesnych, występują wtedy często pewne podniecenie i drażliwość nerwowa, które czynią je niecierpilwemi i podrażnionemi nawet przez najmniejsze błahostki, które nierzadko bardzo uprzykrzają ten czas otoczeniu"


    aaaa to mi się podoba, chyba młodą i słabowitą się stanę!!!!!!
    731-> "Ztąd powstaje naturalną siłą rzeczy konieczność oszczędzania organizmu podczas tych dni. (...) nawet gdyby to było połączone ze strata lub niewygodą w zakresie innych czynności. Tak więc nie należałoby słabowitych dziewcząt w oba pierwsze dni posyłać do szkoły lecz pozwolić im leżeć spokojnie, pierwszy dzień w łóżku, drugi- na kanapie. Silniejszym dziewczętom wystarcza jeden dzień odpoczynku poprzez pozostanie w domu i spokojne zachowanie"


    a dalej piszą już tylko o tym, ze należy się bezwzględnie myć, o tym jak i czym nalezy się myć, że trzEba zmieniać bielizne i jakie 'przepaski' są najlepsze - niestety książka na powyższe pyt. nie odpowiada
    Ostatnio edytowane przez spinek ; 09-11-2012 o 22:02

  12. #12
    Chusteryczka Awatar spinek
    Dołączył
    Mar 2012
    Posty
    1,906

    Domyślnie

    str. 95->"U niektórych dzieci rozwój zębów przyjmuje przebieg odmienny. Nierzadko zęby bywaj obecne już zaraz przy urodzeniu - objaw, który uznawany jest za wyraz charakteru gwałtownego, brutalnego"



    a teraz rachunek sumienia- kiedy zęby wyszły waszym pociechom? przyznać się, kto ma w domu dextera?
    Ostatnio edytowane przez spinek ; 09-11-2012 o 22:18

  13. #13
    Chustodinozaur Awatar panthera
    Dołączył
    Dec 2009
    Miejscowość
    okolice warszawy, później Gdańsk, Wrocław i znów pod Warszawą. aktualnie Gdynia :)
    Posty
    16,516

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez spinek Zobacz posta
    str. 95->"U niektórych dzieci rozwój zębów przyjmuje przebieg odmienny. Nierzadko zęby bywaj obecne już zaraz przy urodzeniu - objaw, który uznawany jest za wyraz charakteru gwałtownego, brutalnego"



    a teraz rachunek sumienia- kiedy zeby wyszły waszym pociechom kto ma w domu dextera
    eee. to ja powinnam mieć dwa anioły obu tuz przed roczkiem pierwsze zębiska wyszły ( po 4 na raz)
    Damian 07.01.2005
    Maciek 07.09.2009
    Tomek 17.04.2014

    J15.01.2013 [']

    1% Maciek
    https://subkonta.jim.org/nasze-dzieci/lista


    uwaga: znikam na weekendy: odwyk i czas dla rodziny






  14. #14
    Chustoholiczka Awatar guzik
    Dołączył
    Jan 2011
    Miejscowość
    Łódź
    Posty
    5,852

    Domyślnie


    aleś wynalazła ciekawostki

    moja pociecha na wpół aniołem jest, bo 1 ząb wyszedł, gdy osiągnęła wiek pół roku
    Marysia16.09.2010, (*)2011,Ryś 2.09.2019, Helenka 7.05.2021

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez panthera Zobacz posta
    raaany boskie. do czerpania inspiracji dla projektantów pieluszek wielo

    i ogólnie z pierwszego cytatu podejście mi się podoba - nie dziecko niegrzeczne/złośliwe czy coś - tylko wina otoczenia, wtedy to wiedzieli a teraz się coś uwsteczniło czy jak?
    teraz chodzi i ogromne pieniądze zarabiane przez koncerny produkujące jednorazowe pieluszki dla dzieci najlepiej jeśli używają je prze pierwsze 3- 4 lata życia


    Książka super dzięki Spinek
    Synek 28.05.2003
    Córunia 09.05.2010
    http://cudanakijuicudawianki.blogspot.com/ jak spędzam wolny czas

  16. #16
    Chustomanka Awatar alinoe
    Dołączył
    Jun 2012
    Miejscowość
    Miasto Ognia
    Posty
    760

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez spinek Zobacz posta
    str. 95->"U niektórych dzieci rozwój zębów przyjmuje przebieg odmienny. Nierzadko zęby bywaj obecne już zaraz przy urodzeniu - objaw, który uznawany jest za wyraz charakteru gwałtownego, brutalnego"



    a teraz rachunek sumienia- kiedy zęby wyszły waszym pociechom? przyznać się, kto ma w domu dextera?
    Coś w tym jest Jasiek miał 4 miesiące i do łagodnych on nie zależy
    Nawiasem mówiąc - fascynująca lektura

  17. #17
    Chustofanka Awatar antila
    Dołączył
    May 2012
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    310

    Domyślnie

    wow super

  18. #18
    Chusteryczka
    Dołączył
    Sep 2007
    Miejscowość
    Wolomin-city
    Posty
    2,635

    Domyślnie

    Kurcze, u mojej Babci jest podobna książka, którą pradziadek kupił prababci, bo miała zostać akuszerką. Choć być może troszkę starsza, bo kupiona na pewno przed 1928.

    Przy następnej wizycie sprawdzę tytuł.

  19. #19
    Chusteryczka
    Dołączył
    Sep 2007
    Miejscowość
    Wolomin-city
    Posty
    2,635

    Domyślnie

    Kurcze, u mojej Babci jest podobna książka, którą pradziadek kupił prababci, bo miała zostać akuszerką. Choć być może troszkę starsza, bo kupiona na pewno przed 1928.

    Przy następnej wizycie sprawdzę tytuł.


    EDIT: patrząc na google-grafiki to jednak TO

    Będzie moja, Babcia obiecała mi to jakieś 15 lat temu

  20. #20
    Chusteryczka Awatar spinek
    Dołączył
    Mar 2012
    Posty
    1,906

    Domyślnie

    to co, poczytać Wam jeszcze?




    edit: eeeeeeeeeeeee... pisać mi się już nie chce;p szukać książki
    Ostatnio edytowane przez spinek ; 10-11-2012 o 00:03

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •