Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 49

Wątek: Soda kalcynowana, Boraks do prania pieluch?

  1. #1
    Chustofanka Awatar clatite
    Dołączył
    Aug 2012
    Miejscowość
    Warszawa Mokotów
    Posty
    262

    Domyślnie Soda kalcynowana, Boraks do prania pieluch?

    Sporo poczytałam o roli sody oczyszczonej w pielęgnacji pieluch. Na allegro znalazłam takie substancje polecane do prania jak w temacie - czy ktoś je zna? Słaba z chemii jestem. Moze to takie samo działanie jak soda oczyszczona tylko wersja przemysłowa i tańsza wobec tego? Soda kalcynowana to Na2CO3, Soda oczyszczona to NaHCO3
    Tymek 30.06.2011 Jerzyk 05.11.2015

    Moja radosna twórczość:
    http://worzpomyslami.blogspot.com/
    http://www.morgankitchen.blogspot.com/

  2. #2
    Chustoholiczka Awatar amst
    Dołączył
    Jun 2009
    Miejscowość
    Bytom
    Posty
    4,830

    Domyślnie

    Soda kalcynowana to soda oczyszczona odwodniona.
    Oczyszczoną podgrzewasz mieszając aż zrobi sie biała, sypka.

    Z boraksem raczej nie pomoge. Sama bym kupiła.

  3. #3
    Chustofanka Awatar clatite
    Dołączył
    Aug 2012
    Miejscowość
    Warszawa Mokotów
    Posty
    262

    Domyślnie

    Hmm, nie rozumiem. To znaczy ze sprawdzi się ta kalcynowana tak samo jak oczyszczona?
    Tymek 30.06.2011 Jerzyk 05.11.2015

    Moja radosna twórczość:
    http://worzpomyslami.blogspot.com/
    http://www.morgankitchen.blogspot.com/

  4. #4
    Chustofanka Awatar clatite
    Dołączył
    Aug 2012
    Miejscowość
    Warszawa Mokotów
    Posty
    262

    Domyślnie

    Znalazłam informacje o zastosowaniu Boraksu, wynika z nich, że działa podobnie jak soda, ale chyba lepiej radzi sobie z zapachami. Dlatego kupiłam i dodaje po łyżce do prania i czasem też mocze w nim wkłady. A zastosowania takie:

    -preparat na mrówki, pchły, rybiki, karaluchy i inne insekty
    -preparat do odstraszania os, szerszeni i innych owadów z rodziny osowatych
    -wybielacz do prania i usuwania plam (np. po winie, herbacie, kawie)
    -likwiduje odór moczu na wykładzinach podłogowych, materacach, kanapach
    -likwiduje odór kociej / psiej uryny w kuwetach (pudełkach z piaskiem)
    -likwiduje odory pojemników na śmieci
    -likwiduje odór rozlanego skwaszonego mleka
    -środek czyszczący wanny, toalety, kafle łazienkowe, zlewy
    -środek czyszczący i dezynfekujący lodówki i zamrażarki
    -środek czyszczący srebro (sztućce), złoto (biżuteria)
    -środek do mycia porcelany, naczyń, itp.
    -udrażnia rury ściekowe
    -topnik do lutowania i spawania
    Tymek 30.06.2011 Jerzyk 05.11.2015

    Moja radosna twórczość:
    http://worzpomyslami.blogspot.com/
    http://www.morgankitchen.blogspot.com/

  5. #5
    Chustomanka
    Dołączył
    Jan 2010
    Miejscowość
    Łódź
    Posty
    1,233

    Domyślnie

    Dziewczyny, mam umysł humanistyczny nie bardzo znam się na chemii ale wiem jedno: ja bym nie kombinowała z dodawaniem ww subsatncji do prania dziecięcych pieluch.
    Coś mi sie kiedyś obiło o uszy, ze boraks nie jest taki cacy cacy.
    Tak samo jak soda kalcynowana.

    Jest soda oczyszczona, jest kwasek cytrynowy - w zupełności to wystarczy do pielęgnacji pieluch. To są sprawdzone sposoby, po co szukać przygód (czytaj:ewentualnych problemów)?
    P. 2007, D. 2010

  6. #6
    Chustoholiczka Awatar Liv
    Dołączył
    Mar 2009
    Miejscowość
    Wieś zwana Warszawą, zielone Powiśle
    Posty
    4,318

    Domyślnie

    sodę kalcynowaną zawiera większość środków do prania. jej ciężka wersja (to z allegro to soda kalc. lekka, bezwodna) nawet po angielsku nosi nazwę "washing soda". więc to można sypać, ALE trzeba by dobrze rozeznać się w proporcjach, żeby nie przesadzić z zasadowym pH.

    z boraksem chyba bym jednak uważała. choć polecany do zapierania różnych plam.
    Mama Zosi (XII.2008), Drobinki [*] i Maksa (V.2012)

    Pochłonęło mnie życie,
    więc w wirtualnym niebycie
    pozostaję do odwołania.



  7. #7
    Chustofanka Awatar clatite
    Dołączył
    Aug 2012
    Miejscowość
    Warszawa Mokotów
    Posty
    262

    Domyślnie

    Mnie po Boraksie nic się nie stało z praniem, skórnych problemów też nie zaobserwowałam. Ale też różnicy w działaniu w porównaniu z sodą nie widzę. Po łyżce do prania dodaję, chyba że sypię bio-D, to wtedy już nie.
    Tymek 30.06.2011 Jerzyk 05.11.2015

    Moja radosna twórczość:
    http://worzpomyslami.blogspot.com/
    http://www.morgankitchen.blogspot.com/

  8. #8
    Chustoholiczka Awatar sag8
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    3,943

    Domyślnie

    nie wiem jak boraks wpływa na PUL, ale jak używałam tej kombinacji, czyli soda kalcynowana + boraks, ale w przepisie miałam jeszcze tarte szare mydło...
    generalnie pranie było OK, nie zauważyłam, żeby było gorsze niż po proszku, kulach czy orzechach... jednak mydło trochę syfu w pralce zostawiało....
    Hancymon - 03.2010 Ingulec - 07.2013


  9. #9
    Chustoholiczka Awatar sag8
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    3,943

    Domyślnie

    podbiję wątek, bo mi się proszek kończy... a nie wiem czy nie zamówić po prostu sody i boraksu...
    Hancymon - 03.2010 Ingulec - 07.2013


  10. #10
    Chustonoszka Awatar atsumi
    Dołączył
    Sep 2015
    Miejscowość
    Łódź/Teofilów
    Posty
    130

    Domyślnie

    Jeśli ktoś jest jeszcze zainteresowany znalazłam taki przepis na proszek do pranie pieluch wielorazowych. Dopiero zaczęłam w tym prać więc po jakimś czasie dam nać czy wszystko ok. Cena mi się podoba 18zł za 3 kg i dodaję jedną - dwie łyżki tylko .

    Ekologiczny Proszek do prania pieluch wielorazowych - przepis 3
    Pieluszki wielorazowe nie lubią mydła, które zlepiają ich włókna, przez co tracą chłonność. Proponujemy bardzo prostą mieszankę składników, które oczyszczają i odkażają (soda kalcynowana), wybielają (nadwęglan sodu) i zmiękczają wodę (boraks, soda).
    Potrzebne będą:
    – 1 miarka sody kalcynowanej*,
    – 1 miarka nadwęglanu sodu,
    – 1 miarka boraksu.
    Wszystkie składniki wsypujemy do szczelnie zamykanego pojemnika i mocno wstrząsamy, aby wymieszać. Uwaga, nie wąchamy proszku, może on działać drażniąco na oczy i drogi oddechowe. Trzymamy z dala od dzieci. Nie należy stosować do wełny i jedwabiu.
    Do jednego prania wsypujemy 1,5–2 łyżki stołowe proszku. Jeśli chcemy, możemy dodać do prania kilka kropli olejku eterycznego dla uzyskania pożądanego zapachu.

  11. #11

    Domyślnie

    A czy ten proszek jest bezpieczny dla PUL-u? Po ostatnich eksperymentach zaczął mi skrzypieć, więc wolę uważać...





  12. #12
    Chustonoszka Awatar atsumi
    Dołączył
    Sep 2015
    Miejscowość
    Łódź/Teofilów
    Posty
    130

    Domyślnie

    Podobno jest bezpieczny . Ale jak mówię.. podobno.. podpieram się wpisem z blogu... Dziewczyna używa tego do prania wielorazówek z pulem już długo i poleca. Ja za jakiś czas dam znać jak u mnie . Już wiem, że mlecznych kupek nic nie odpierze.. no nic

  13. #13
    Chusteryczka Awatar Nastusienka
    Dołączył
    Jan 2014
    Miejscowość
    Żyrardów
    Posty
    1,640

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez atsumi Zobacz posta
    Podobno jest bezpieczny . Ale jak mówię.. podobno.. podpieram się wpisem z blogu... Dziewczyna używa tego do prania wielorazówek z pulem już długo i poleca. Ja za jakiś czas dam znać jak u mnie . Już wiem, że mlecznych kupek nic nie odpierze.. no nic
    OT. mleczne kupy zaczęły mi się dobierać, jak doszłam do tego,że Młody ma nietolerancji mleka krowiego. Odstawiłam mleko - pieluszki czyste
    Anielka 19.04 (*) Staś 13.12 Helenka 12.04

    Każde 60 sekund złości pozbawia nas minuty szczęścia.

  14. #14
    Chustonoszka Awatar atsumi
    Dołączył
    Sep 2015
    Miejscowość
    Łódź/Teofilów
    Posty
    130

    Domyślnie

    Dzięki ja już od trzech miesięcy nie jem wszystkiego na co ma alergię, skaza białkowa głównie i nic... Tego się nie da doprać niczym dla dzieci... Tylko mydło... a mydło ble bo zatyka i tralala... :/ słońce mi się kończy na balkonie.. niedługo wszystko będzie w plamach.. A mydło galasowe??

  15. #15
    Chusteryczka Awatar Nastusienka
    Dołączył
    Jan 2014
    Miejscowość
    Żyrardów
    Posty
    1,640

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez atsumi Zobacz posta
    Dzięki ja już od trzech miesięcy nie jem wszystkiego na co ma alergię, skaza białkowa głównie i nic... Tego się nie da doprać niczym dla dzieci... Tylko mydło... a mydło ble bo zatyka i tralala... :/ słońce mi się kończy na balkonie.. niedługo wszystko będzie w plamach.. A mydło galasowe??
    No to nie wiem:/ a słońce daje radę?
    Galasowe też zapycha:/
    Anielka 19.04 (*) Staś 13.12 Helenka 12.04

    Każde 60 sekund złości pozbawia nas minuty szczęścia.

  16. #16
    Chustonoszka Awatar atsumi
    Dołączył
    Sep 2015
    Miejscowość
    Łódź/Teofilów
    Posty
    130

    Domyślnie

    Słońce daje radę ale jeśli słońca nie będzie to nie wiem.. Naprawdę.. tylko mydłem schodzi - sprawdziłam na tetrze i wkładach.. Coś za coś..

  17. #17
    Chustonoszka Awatar atsumi
    Dołączył
    Sep 2015
    Miejscowość
    Łódź/Teofilów
    Posty
    130

    Domyślnie

    A TAKIE CIEKAWOSTKI !!

    Ostatnio na grupie twarzoksiążkowej wypowiadały się dziewczyny nt Sody, boraksu itd. Źródło podobno wiarygodne - chemicy, i doświadczone pielucho-mamy.

    1. Domowy proszek do prania pieluch
    jest to zmiękczacz wody o delikatnym działaniu wybielającym i nic poza tym.
    Po badaniach w laboratorium(wielokrotne pranie w tym proszku) okazało się, że pod mikroskopem widać tony bakterii. A więc Nappy Fresh się przyda.
    Co do właściwości odkażających naszych magicznych proszków - składniki chemiczne zaczynające się na "nad-" mogą mieć właściwości odkażające - czyli nadwęglan sodu, ale również boraks. W połączeniu z praniem w 60 stopniach na pewno pomogą w pozbyciu się bakterii moczu i kału. Tak więc można uzywać gotowego Nappy fresh lub przygotować samemu mieszankę sody kalcynowanej i nadwęglanu sodu (opcjonalnie dodać jeszcze boraks). W Nappy Fresh za to są chemiczne aktywatory nadwęglanu sodu i czego tam jeszcze, co jest w składzie, w mieszance domowej nie uzyska się ich, więc nie będą mieć tak silnego działania.

    2. Olejek herbaciany/lawendowy
    Okazuje się, ze jakkolwiek olejek ten fantastycznie sprawdza się m. in. stosowany w roztworze z wodą do przemywania skóry w celu pozbycia się trądziku, grzybicy itp. to nie odkaża pieluch ani w wiadrze, ani w praniu. Do prania zaleca się zazwyczaj dodawanie kilku do kilkunastu kropli olejku, natomiast pralka podczas jednego prania zużywa kilkadziesiąt litrów wody. Tak mała ilość olejku nie ma szans zadziałać na bakterie. Większe ilości nie są natomiast wskazane, ponieważ nie zaleca się stosowania olejków eterycznych na skórę dla dzieci poniżej 2 roku życia. Mogą wywołać silne reakcje alergiczne.

    3. Ocet
    Płukanie w occie przed lanolinowaniem -można to zrobić w celu ochrony koloru, ale nie przed każdym lanolinowaniem bo to bez sensu - roztwór to na ok 1 litr wody max 2 łyżki octu.

  18. #18
    Chustonoszka
    Dołączył
    Jun 2014
    Miejscowość
    Leipzig
    Posty
    77

    Domyślnie

    czy wiecie moze ile boraxu trzeba dodac do prania, zeby zmiekczyc twarda wode? chcialabym dodawac zamiast zeolitow... u nas twardosc to 17`.

  19. #19
    Chustonoszka Awatar atsumi
    Dołączył
    Sep 2015
    Miejscowość
    Łódź/Teofilów
    Posty
    130

    Domyślnie

    Ja dodaję pół łyżki i to niestety mało :/ ale bałam się sypać więcej

    http://pieluszkiwielorazowe.com.pl - blog pieluchującej mamy


  20. #20
    Chustonówka
    Dołączył
    Jun 2012
    Posty
    6

    Domyślnie

    wątek poruszany dawno temu ale może info komuś się przyda. kupując na zielonymzagonku(obecnie sama zamawiam już na allegro składniki, jest taniej) zestaw do zrobienia proszku dostałam sode kalcynowa boraks, olejek, wodoroweglan sodu Piore w tym juz prawie rok ubrania do białego dodaje jeszcze sode lepiej plamy schodzą(dopiera np białą kanapę!) Od miesiąca piorę pieluszki również, zamiast dawać 2-3 łyżki stołowych na pranie daje jedną tego mixu i jedną nappy. Na razie nic się nie dzieje z pieluchami wkłady, jakby sztywniejsze sie zrobiły. Mam obecnie 3 różne instrukcje prania pieluch od różnych producentów raz, że olejki można raz, że nie, to samo tyczy sody i słońca... ja już nie wiem, jak to prać! a jeszcze w jednej było żeby dodać 2 łyżki octu zamiast płynu do płukania to zmiękcza wkłady... a w innej ze nie wolno

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •