Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 21 do 33 z 33

Wątek: Swetry na wełniaki nie chcą się filcować

  1. #21
    Chustonówka
    Dołączył
    Jan 2013
    Posty
    29

    Domyślnie

    Tak, gaciorki z merynosa wyszły cienkie. Faktycznie na lato będą super. No i wreszcie znalazłam sweterek, który się pięknie sfilcował Po prostu trzeba szukać, próbować i próbować.

  2. #22
    Chustonoszka
    Dołączył
    Nov 2015
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    95

    Domyślnie

    Dziewczyny jak to jest z tym filcowaniem swetrów? wyprałam wczoraj sweter męskie M 100 % merynos w 40 stopniach w pralce i zrobił się z niego sweter tak dla 7latka może..co z niego mogę teraz uszyć?jest dość zbity ale nie jakiś mega sztywny.Po takim dość mocnym filcowaniu sweter tylko na gatki się nadaje czy może na nogawki do longów też? sweterki merino na koszulki czy śpiworki też filcujecie?

  3. #23
    Chusteryczka Awatar magnolia
    Dołączył
    Feb 2009
    Miejscowość
    Krosno
    Posty
    2,876

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dzoana Zobacz posta
    Dziewczyny jak to jest z tym filcowaniem swetrów? wyprałam wczoraj sweter męskie M 100 % merynos w 40 stopniach w pralce i zrobił się z niego sweter tak dla 7latka może..co z niego mogę teraz uszyć?jest dość zbity ale nie jakiś mega sztywny.Po takim dość mocnym filcowaniu sweter tylko na gatki się nadaje czy może na nogawki do longów też? sweterki merino na koszulki czy śpiworki też filcujecie?
    jak nie wyszła decha z niego to możesz gacie uszyć, na nogawki to sama oceń, czy dziecku będzie wygodnie czy nie są za sztywne, czy nie drapią, bo po filcowaniu mogą być drapiące
    jak wyszły sztywne można uszyć rękawiczki
    na ubranka nie trzeba wełny filcować, chyba że chcesz mieć grubsze i sztywniejsze odzienie, coś jak kurtkę czy płaszczyk to można jako zewnętrzną warstwę

  4. #24
    Chustonoszka
    Dołączył
    Nov 2015
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    95

    Domyślnie

    Super. Dziękuję za odpowiedź Mam jeszcze jeden sweterek 100 % merino bardzo miły w dotyku i cieniutki wiec tak myślę, że na jakąś bluzeczkę się nada.Na metce jest zalecane pranie w 30 stopniach więc może być podatny na filcowanie.Na wszelki wypadek nie będę go prała w pralce. Podczas krojenia i szycia nie będzie się taki niesfilcowany strzępił? wystarczy obrzucić zygzakiem?a na śpiworek filcować lepiej?

  5. #25
    Chusteryczka
    Dołączył
    Jun 2016
    Posty
    2,715

    Domyślnie

    mam pytanko czy sfilowane sweterki po uszyciu nadal beda sie filować? kupiłam ost. 2 szuki i nie wiem czy sie bawić czy odpuscić.
    Meza jasny merynos zbiegł sie troszkę w 40. Kurcze a jak kiedys chciałam wyprac tylko to filce wyciągałam...

  6. #26
    Chustopróchno Awatar PchlePsotki
    Dołączył
    May 2009
    Posty
    12,249

    Domyślnie

    W sumi o co chodzi. Po sfilcowaniu jak będziesz dalej prała na wełne to sie nie sfilcuje,jak znowu potraktujesz na 60 lub 90 stopni to się sfilcuje bardziej--decha sie zrobi.

    Ja zalatwiłam sweter ,w sumie się nie sfilcował tylko cos tak pomiędzy--to nazywa się zpilśnił,zrobił się bardziej zbity ale nie sfilcowany(chodziło mi o zmiane rozmiaru z XL na L) i udało się ,teraz juz piorę na programie wełnianym i się nic nie dzieje,no może po samym praniu jest troche sztywniejszy ale po prasowaniu robi się znowu przytulny. No i raz też tak zrobiłam z tuniką moher wełną taki numer i też super zmieniło rozmiar--ale to z rzeczami z ciucha lub darowanymi takie eksperymenty robiłam,z nowymi specjalnie bym się bała.

    A filcowanie i później dofilcowywanie tez robiłam ale ja wtedy trafiłam na swetry nonpilingi(specjanie przygotowana wełna żeby wąłsnie się , niekosmaciła,niefilcowałą) sfilcowałam dopiero po którymś cyklu prania w pralce na 90 stoni ,a później jeszcze do gara wrzucałam gotowałam i zalewałam lodowata wodą.
    Blog,
    Aniołek Sierpień 2022,Aniołek Kwiecień 2022,Aniołek Październik 2021,Asiulek 1.02.2013 ,Aniołek grudzień 2008, Natulek 13.08.2006

  7. #27
    Chusteryczka
    Dołączył
    Jun 2016
    Posty
    2,715

    Domyślnie

    mam wełniaki z sh i szafy meza a nie wiem czy jak uszyje cos, to potem zrobi sie dla lalki albo decha...
    Czy jak bede prac w rekach delikatnie to romziar juz zostanie stabilny? Pamietam, ze mama jak prała swoje berety to za kazdym razem ręcznie a potem naciągała na talerze, bo sie kurczyły jak schły z dala od kaloryfera...
    Wełana ciezki temat. Nówki wełny to bym nie filcowała przynajmniej nie specjalnie...

  8. #28
    Chustopróchno Awatar PchlePsotki
    Dołączył
    May 2009
    Posty
    12,249

    Domyślnie

    krówko najpierw sprawdź metki te z instrukcją prania co na nich pisze,bo jak że można prac w pralce to może być tak jak z tymi moimi co to się narobiłam a ufilcowały się dopiero po któryms razie i to nie za bardzo.
    A i wełnę piorąc ręcznie szybciej sfilcujesz niż piorąc w pralce na programie do wełny takim zimna woda lub 20=30(zależy od modelu pralki).
    W filcowaniu nie chodzi o samo pranie tylko jak to pranie przebiega przy ręcznym czy tarcie(filcuje się) czy delikatne uciskanie i wygniatanie(tu się nie filcuje) i zmianach temperatur przy np.płukaniu jak to jest gwałtowne to niestety sfilcuje się,a pralka stopniowo dolewa wode do płukania i raczej termostaty ma ustawione na taką samą temperaturę jak ta w której było pranie z detergentem. no i od detergentu niby jak mocniej się pieni to mocniej się filcuje.

    Ja bym najpierw sfilcowała te swetry i dopiero szyła z leciutkim zapasem,a później prała normalnie w pralce ale na taki program do wełny na nim jeszcze nic nie sfilcowałam.
    Blog,
    Aniołek Sierpień 2022,Aniołek Kwiecień 2022,Aniołek Październik 2021,Asiulek 1.02.2013 ,Aniołek grudzień 2008, Natulek 13.08.2006

  9. #29
    Chusteryczka
    Dołączył
    Jun 2016
    Posty
    2,715

    Domyślnie

    ja dwa sweterki kupiłam sh juz sfilcowane zeby mniej pracy było moze prac do 30 stopni.

  10. #30
    Chustofanka Awatar Ewulinek
    Dołączył
    Aug 2016
    Miejscowość
    Krasne
    Posty
    430

    Domyślnie

    a z takiego sfilcowanego swetra to można tylko gatki uszyć, czy na otulacz też się nada?
    Zuzia 27.11.2013 Gabryś 19.11.2015

  11. #31
    Chustonoszka Awatar Nakinom
    Dołączył
    Jan 2016
    Posty
    118

    Domyślnie

    Te mocniej sfilcowane to właśnie na otulacz lepsze, bo gatki to jednak bardziej elastyczne muszą być.
    Synuś maj 2011 Córeczka kwiecień 2016

  12. #32
    Chustonówka
    Dołączył
    Oct 2021
    Posty
    1

    Domyślnie

    polecam otualcze wełna merino bez mulessingu https://zolta-nitka.pl/kategoria-produktu/otulacze/, bardzo dobra jakość wykonania
    Ostatnio edytowane przez jola34 ; 09-11-2021 o 21:03

  13. #33
    Chustopróchno Awatar marjen
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    12,944

    Domyślnie

    a chce ktoś wełniane swetry na przerobienie dalsze?
    Kasia 11.2010, Mati 10.2013, Jadzia 6.2015, Michaś 11.20

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •