Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12

Wątek: EC to wielka ściema - zwracam honor.

  1. #1
    Chustomanka
    Dołączył
    Oct 2009
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    757

    Domyślnie EC to wielka ściema - zwracam honor.

    Sporo czytałam na ten temat i byłam pełna podziwu dla rodziców którym się chce, i pełna niedowierzania że to jest w ogóle możliwe.

    Wszystko zaczęło się miesiąc temu gdy Kacper skończył 5 miesięcy.
    Zauważyłam że pręży się i czerwony na gębusi jest, pieluszka była sucha. Posadziłam go na nocnik ( posadziłam to za duże słowo, raczej oparłam pupkę na nocniku podtrzymując młodego pod paszkami i zaczęłam stękac aby mu torchę pomóc
    Kupa wylądowała w nocniku w momencie. Myślę sobie - fux
    Sytuacja powtórzyła się po kilku dniach ( u nas kupy sa średnio 2xna tydzień) o moich rodziców na prawdziwej ubikacji. Szok

    Od tamtej pory wysadzam Kacpra na nocik i on sika na żądanie. I to nie jest tak,że trzymam go na tym nocniku nie wiadomo ile czasu. Cała procedura trwa kilka sekund!
    minął juz miesiac czasu a ja dalej jestem zaskoczona każdym sikiem Dokładnie widać, że luzuje zwieracze i nawet jak ma kilka kropel to je wysika.

    Zawsze myślałam o osobach stosujacych ec ze sa delikatnie mówiąc nie z tego swiata. Dziś biję się w pierś i zwracam honor.

  2. #2
    Chustonoszka
    Dołączył
    May 2009
    Miejscowość
    granica Kaszub...
    Posty
    146

    Domyślnie

    Mi też to pachniało szfindlem...ale widać się da...Też chcę spróbować! Gratulacje
    Ostatnio edytowane przez grochowa ; 10-08-2012 o 20:32

  3. #3
    Chustonoszka
    Dołączył
    Sep 2011
    Posty
    65

    Domyślnie

    witamy wśród nas!
    chociaż przyznam, nie z każdym dzieckiem się da - z doświadczeń mojej trójki: jedno rewelacyjna współpraca, bez pieluch od 11 m, drugie - zero współpracy, trzecie - gdy ma ochotę.

  4. #4
    Chustoholiczka Awatar Basinda
    Dołączył
    Dec 2010
    Miejscowość
    Koszalin
    Posty
    5,469

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Sol Zobacz posta
    Sporo czytałam na ten temat i byłam pełna podziwu dla rodziców którym się chce, i pełna niedowierzania że to jest w ogóle możliwe.

    Wszystko zaczęło się miesiąc temu gdy Kacper skończył 5 miesięcy.
    Zauważyłam że pręży się i czerwony na gębusi jest, pieluszka była sucha. Posadziłam go na nocnik ( posadziłam to za duże słowo, raczej oparłam pupkę na nocniku podtrzymując młodego pod paszkami i zaczęłam stękac aby mu torchę pomóc
    Kupa wylądowała w nocniku w momencie. Myślę sobie - fux
    Sytuacja powtórzyła się po kilku dniach ( u nas kupy sa średnio 2xna tydzień) o moich rodziców na prawdziwej ubikacji. Szok

    Od tamtej pory wysadzam Kacpra na nocik i on sika na żądanie. I to nie jest tak,że trzymam go na tym nocniku nie wiadomo ile czasu. Cała procedura trwa kilka sekund!
    minął juz miesiac czasu a ja dalej jestem zaskoczona każdym sikiem Dokładnie widać, że luzuje zwieracze i nawet jak ma kilka kropel to je wysika.

    Zawsze myślałam o osobach stosujacych ec ze sa delikatnie mówiąc nie z tego swiata. Dziś biję się w pierś i zwracam honor.
    Ale to że sika za żądanie (Twoje żądanie) to z EC ma niewiele wspólnego
    Basia mama 5 małych Trolli
    Doradca Noszenia ClauWi, Certyfikowany Instruktor Masażu Shantala



  5. #5
    Chustomanka
    Dołączył
    Oct 2009
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    757

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Basinda Zobacz posta
    Ale to że sika za żądanie (Twoje żądanie) to z EC ma niewiele wspólnego
    to jest dla mnie sygnał, że rozumie co to znaczy robić siku i sam ten mechanizm uruchamia.

    EC to wg mnie wychowanie bezpieluchowe, komunikacja dorosłego z dzieckiem a nie tylko "zgadywanie"/szukanie sygnałów czy dziecko chce siku/kupę. A komunikacja działa w obie strony, prawda? Dorosły stara się wyczuć, kiedy dziecko chce załatwić potrzebę a ono załatwia potrzebę kiedy widzi , że jest ku temu okazja ( goła pupa i nocnik).

    Ja nie twierdzę że stosuję EC bo używamy pieluch, tylko napisałam, że zwracam honor rodzicom którzy to stosują bo dostrzegłam, że jednak jest to możliwe, i nie aż takie z kosmosu jak sądziłam do tej pory

    Basinda jeśli możesz to podaj mi Twoją definicję , spróbuję się do tego odnieść, może coś pomyliłam...

  6. #6
    Chustoholiczka Awatar Basinda
    Dołączył
    Dec 2010
    Miejscowość
    Koszalin
    Posty
    5,469

    Domyślnie

    Ja na EC się nie znam, nie stosuję nawet nie próbowałam i zamiaru takiego nie mam.... Więc swojej własnej definicji nie mam

    Z tego co gdzieś tam mi sie obiło o uszy to założenia w Ec są takie że dziecko od urodzenia komunikuje swoje potrzeby a rodzic je odczytuje itp... i imo kluczowe jest to że od urodzenia.
    To co napisałaś w pierwszym poście o sikaniu na zawołanie to mi bardziej z treningiem nocnikowym się kojarzy niż z EC (biorąc pod uwagę wiek dziecka)
    W drugim poście wyjaśniłaś więcej więc może coś w tym jest...

    Najważniejsze by wypracować sobie metodę która odpowiada i dziecku i matce
    Basia mama 5 małych Trolli
    Doradca Noszenia ClauWi, Certyfikowany Instruktor Masażu Shantala



  7. #7
    Chustoholiczka Awatar majka
    Dołączył
    Aug 2010
    Miejscowość
    Gdynia/Kartuzy
    Posty
    4,780

    Domyślnie

    odnośnie definicji to czytałam niedawno "pożegnanie z pieluchami..." i z tego co zrozumiałam książka ta odnosi się właśnie do EC i w tej metodzie chodzi o "skłonienie malucha do rozluźnienia mięśni i wypuszczenia moczu w odpowiednim miejscu i czasie, niejako na zawołanie" - czyli rozumiem na żądanie rodzica - oczywiście biorąc pod uwagę zachowanie dziecka oraz "...jego aktywność, spożyty posiłek czy wypity napój...".
    Co do stosowania to stosowałam tą wersję - pieluszka i wysadzanie po domysłach, ale choć początkowo sukcesy były to jak młody zaczął się poruszać, szczególnie samodzielnie i wszedł potem w wiek "nie" to i tak nie odpieluchowaliśmy się od tak, ale powoli z regresami. A teraz w sumie na dobrej drodze jesteśmy, ale mamy lato i to mi chyba sprzyjała.
    Ostatnio edytowane przez majka ; 11-08-2012 o 22:24
    Piotruś lipiec 2010, Wojtuś październik 2012, Hania styczeń 2015, [*], [*], Szymon styczeń 2023

  8. #8
    Chustofanka
    Dołączył
    Dec 2011
    Miejscowość
    Szczecin
    Posty
    453

    Domyślnie

    Ja też czytałam wychowanie bez pieluch i "na żądanie" jest tak jak najbardziej propagowane i oznacza mniej więcej tyle, że wysadzasz, albo raczej "proponujesz nocnik" wtedy kiedy Ci się wydaje że dziecku się może chcieć. Np. po spaniu. Albo jak dziecko przez godzinę nie zrobiło siku, to jest prawdopodobieństwo że zaraz zrobi, a Ty proponując nocnik go wyprzedzasz. I jak dziecku się nie chce (nie ma co wysikać) to siku nie zrobi. A jak coś tam ma, to może rozluźnić zwieracze. I jeśli zrobi siku, to prawdopodobnie za 10 minut nie zrobi po raz kolejny. Ja jakoś tak to rozumiem.

  9. #9
    Chustonoszka
    Dołączył
    Apr 2012
    Miejscowość
    Bogunice k. Rybnika
    Posty
    94

    Domyślnie

    Ja też nie wiem jaka jest definicja EC, ale postępuję tak samo jak Sol i efekty są praktycznie od samego początku, kiedy zaczęliśmy wysadzanie (około 5-6 miesiąca). Rzadko się zdarza, żeby mały posadzony na nocnik nic nie zrobił. My z EC w rozumieniu Basindy nie mielibyśmy żadnych szans, bo mały (pomimo moich bacznych obserwacji od dnia narodzin) nie sygnalizował siku. Co innego kupa - tu widać od razu. Więc u nas jest tak - kupę sygnalizuje mały - siku robi wtedy, kiedy mama woła "sisi" (no i w pieluszkę).

  10. #10
    Chustonoszka Awatar buba
    Dołączył
    Jul 2011
    Posty
    104

    Domyślnie

    ja też kiedyś ec uważałam za fanaberię i podśmiewałam się w duchu. do czasu jak młody dostał uczulenia odproszkowego i musiał leżeć z gołą pupą to żeby nie sikał pod siebie, zaczęliśmy odsikiwanie. i jak się okazało, że to działa, też uderzyłam się w pierś i uzależniłam totalnie bo to kurcze wciąga strasznie

  11. #11
    Chustomanka Awatar inka
    Dołączył
    Aug 2012
    Miejscowość
    Casablanca/ teraz w PL na wakacjach
    Posty
    1,262

    Domyślnie

    Ja probowalam, jednak poleglam z powodu zasikanej mnie, mieszkania, sofy, ktora byla w zasiegu itp Ale mam nadzieje powrocic jak mlody bedzie umial siedziec.
    Ostatnio edytowane przez inka ; 13-02-2013 o 19:56

    A. listopad 2012




  12. #12
    Chustonówka
    Dołączył
    Apr 2013
    Posty
    9

    Domyślnie

    A mnie bardzo przekonalo,bo kiedy ja bylam niemowlakiem nikt w pieluchach do lat 3 nie chodzil.ktora mama miala czas wygotowywac te tetry przez tyle lat!moja mama mi opowiadala,jak sama wysadzala moja siostre i mnie i nie nosilysmy pieluszek w ogole od conajmniej 12 miesiaca.Niestety przy pierwszej corce dalam sie wciagnac w psychologie pampersa i ciezko bylo,oj ciezko... To prawdziwy trening w kazdym tego slowa znaczeniu i trauma dla dziecka.Drugie wysadzam i wiem,ze przejscie calkowicie z pieluch na toalete bedzie zupelnie naturalne.w koncu to tam od najmlodszych lat zalatwia sie wlasne potrzeby i ma sie swiadomosc ich istnienia.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •