Strona 5 z 6 PierwszyPierwszy 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 104

Wątek: KONTROWERSYJNE 2X ?

  1. #81
    Chustopróchno
    Dołączył
    Feb 2010
    Miejscowość
    Warszawa, Skorosze
    Posty
    12,805

    Domyślnie

    Dadziu, ja też Cię lubię, ale nie wiem co mam wspólnego z historią Twojego noszenia i czemu mnie tam przywołujesz

    Verneo, Pszczoło (btw, dawno Cię tu nie widziałam ) dużo mi ułożyły w głowie Wasze wypowiedzi. gównie mnie-mamie, ale doradczyni też troszkę dzięki!

    przechodzę sensowo-noszeniowy megakryzys dziś

  2. #82
    Chustomanka Awatar malabru
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    621

    Domyślnie

    Ja proponuję nie popadać w paranoję.
    Padła w wątku prośba o zdjęcia, więc umieszczam częściowo te, zrobione przy okazji dyskusji nt. kieszonki i kangurka (w wątku na forum dla doradców) oraz dzisiejsze dotyczące 2X.

    Nieprawdą jest, że w 2X dziecko można zachustować tylko szeroko.
    Nieprawdą jest, że w 2X główka noworodka nie jest podtrzymywana jak należy.
    Nieprawdą jest, że pasy w 2X biegną przez środek pleców powodując ucisk na kręgosłup.
    Nieprawdą jest, że w 2X plecki przyjmują niewłaściwą pozycję.

    Prawdą jest, że wszystko zależy od tego jak się chustę zawiąże i co się chce udowodnić

    Dowodem niech będą poniższe zdjęcia:

    "Akceptowalne" rozwarcie kolanek:


    "Zbyt szeroki" rozstaw nóżek:


    Nóżki zbyt wąsko (tu są zdjęcia tylko kieszonki i kangurka, bo rzeczywiście w 2X nie udało mi się osiągnąć podobnego efektu):


    Wiązania bokiem, żeby pokazać krzywiznę plecków:


    Podpisuję się pod wypowiedziami niektórych koleżanek, że chusty nie da się wiązać z centymetrem i kątomierzem w dłoni. To nie o to chodzi.
    Dlaczego umieściłam akceptowalne i zbyt szerokie ułożenie nóżek w cudzysłowach? Ponieważ różnica rozwarcia mieści się w granicach uznawanych przez literaturę fachową za prawidłową. Za właściwe rozwarcie uznaje się kat między 30 a 60 stopni, w rzeczywistości do 90. Noworodki będą to rozwarcie miały mniejsze. to oczywiste. Ale wątpiącym proponuję jeszcze wygooglać zdjęcia dzieci w ortezach zakładanych maluchom przy dysplazji. Wystarczy wpisać frejka, szelki pavlika, rozwórka koszli. Tego typu ortezy zakłada się dzieciom, żeby ustabilizować staw biodrowy w bezpiecznej pozycji, dużo szerszej niż w większości wiązań chustowych. Dlatego jeszcze raz apeluję - nie popadajmy w paranoję

  3. #83
    Chusteryczka Awatar wrapsodia
    Dołączył
    Mar 2009
    Miejscowość
    Erlangen Niemcy /czasem Wawa/Jarosław/Klimontów
    Posty
    1,682

    Domyślnie

    Dodajmy tylko że zdjęcia robione są na lalce i trochę większej gabarytowo niż noworodek.

    Z nieprawdami nie będę polemizować, bo nie o to chodzi w tym wątku, żeby dochodzić kto ma rację. Każdy miał przedstawić swoją opinię, a nie negować opinię drugiego doradcy, bo to wywołuję mętlik i zniechęca do noszenia w ogóle - dlatego między innymi wątek o kieszonce vs kangurku jest u doradców. Dla uściślenia jedynie napiszę w sprawie 3ciej nieprawdy - chodziło o krzyżowanie się krawędzi na odcinku kręgosłupa i wywieranie nacisku punktowego, więc jak ktoś się bawi w cytowanie, to proszę o dokładność.

    Jedyne znane wyniki badań na temat wpływu noszenia na wady kręgosłupa opublikowala E.Kirkilionis - zbadano 192 dzieci w roku 1982r, a potem ponownie w 1992 roku. Po polsku można przeczytać bardzo skrótowo o rezultatach tych badań tu: http://www.chustomania.pl/online/chu...k_wady_postawy

    Warto zajrzeć też tu http://blog.ergobaby.com/2011/02/the-beginning/ (w jęz. angielskim), gdzie mówi się więcej o jej osobie i jest wzmianka o tym, że istotne jest jednak jak nosimy w chuście.
    Ostatnio edytowane przez wrapsodia ; 26-07-2012 o 23:25
    Gosia, mama Toli (25/10/2008), dawniej mimezis

    Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®
    Doradca Akademii Noszenia Dzieci



  4. #84
    Chusteryczka Awatar Jóna
    Dołączył
    Aug 2011
    Miejscowość
    Jastrzębie - Zdrój
    Posty
    1,804

    Domyślnie

    mi. przepraszam, chyba niejasno coś napisałam, chodziło mi o to, że to co dla jednych jest nie do zaakceptowania, dla innych jest normą, koniecznością czy jak tam. Nie miałam nic złego na myśli. Jeden akceptuje i lubi takie wiązania ma swój pogląd na ich temat kto inny lubi i nosi w innych.

  5. #85
    Chustomanka Awatar malabru
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    621

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wrapsodia Zobacz posta
    dodajmy tylko że zdjęcia robione są na lalce i trochę większej gabarytowo niż noworodek
    Prawda. Na noworodka poczekam jeszcze trochę. Pewnie nie wszystko wówczas pokażę, bo jeszcze mi się nie udało na siłę żadnego noworodka w chuście "rozkraczyć", jednakowoż w ortezach dzieci są "rozkraczane" niejako na siłę. Prawda?
    W zdjęciach chodziło o to, żeby pokazać, że dużo zależy od sposobu zawiązania chusty. Jestem głęboko przekonana, że odpowiednio odczytałaś moje intencje.
    Ostatnio edytowane przez malabru ; 26-07-2012 o 22:48

  6. #86
    Chustopróchno
    Dołączył
    Feb 2010
    Miejscowość
    Warszawa, Skorosze
    Posty
    12,805

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wrapsodia Zobacz posta
    dodajmy tylko że zdjęcia robione są na lalce i trochę większej gabarytowo niż noworodek
    mam małe dziecko (63/5.5)
    i chętnie użyczę dla dobra ludzkości - w granicach rozsądku
    może by tak trójstronne spotkanie w celach wymiany tego co umiemy najlepiej
    i foty

  7. #87
    Chustofanka Awatar Markiza de Merteuil
    Dołączył
    Feb 2012
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    304

    Question

    nie czytałam całości, więc jak będę wtórna to bijcie, pytałam już wcześniej, ale w jakimś martwym wątku więc wrzucę raz jeszcze:

    czytałam wypowiedź IzyBK o pionizacji w 2x i ciekawa jestem czy skoro rehabilitantka zaleciła nam pionizację Małej ( bez zaokrąglania plecków w fasolkę) to czy to wiązanie w takim przypadku jest dobre? Chodzi o wzmocnienie mięśni brzucha Pesteczki

  8. #88
    Chusteryczka Awatar Vernea
    Dołączył
    Oct 2010
    Miejscowość
    Warszawa-Ursynów
    Posty
    2,432

    Domyślnie

    mi. Czasem każdy ma gorszy dzień
    www.nosimydziecko.pl chusty do noszenia dzieci, nosidełka ergonomiczne
    www.vernandnea.pl rodzinny sklep internetowy
    www.pluszowapileczka.pl internetowy sklep z zabawkami


    Moje cztery Szczęścia: 2008, 2010, 2012, 2017

  9. #89
    Chustopróchno
    Dołączył
    Feb 2010
    Miejscowość
    Warszawa, Skorosze
    Posty
    12,805

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vernea Zobacz posta
    mi. Czasem każdy ma gorszy dzień
    a ja... wiesz... zawsze kiedy jestem z dzieciorami w markecie wózkowym myślę o Tobie

  10. #90
    Chustomanka Awatar Bastet
    Dołączył
    May 2012
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    684

    Domyślnie

    Tak się właśnie zastanawiałam o co chodzi z tym uciskaniem chusty w kręgosłup przy 2x, bo ona się przecież jedynie na karku krzyżuje i po łopatkach idzie . Jak dla mnie na plus 2x jest to, że dziecko może swobodnie machać nóżkami .

    Malabru: Ach, dzięki Ci za te zdjęcia, które są dowodem na to, że da się i wszystko jest dla ludzi. Jak widać każde wiązanie można zepsuć w równym stopniu (nie tylko kwestia ułożenia nóżek, ale dociąganie przy główce). Widziałam już takie kwiatki na allegro, że mnie wszystko bolało na widok tych biednych powykrzywianych dzieci.
    Jak dla mnie i mojego dziecia 2x na długie trasy jest jedynym akceptowalnym wiązaniem, bo łatwo się dociąga w razie czego, dzieć jest w pionie (w kieszonce się bardzo wykrzywiał na boki) i jeszcze cyc przy paszczy. Alias każdy rodzaj motania ma swoje plusy i minusy, które mama z dzieckiem muszą sobie indywidualnie dobrać do swoich potrzeb. Cieszę się, że powstał ten wątek i moje wątpliwości zostały rozwiane. Jakoś nigdy nie odczuwałam, że robię dziecku krzywdę 2x, choć już wcześniej obiło mi się o uszy, że to wiązanie w zasadzie mogłoby nie istnieć . Ale może to też kwestia tego, że zawsze zwracałam uwagę na to, by te nóżki nie były tak rozjechane.


    mój blog - http://bastetlady.blogspot.com/

    "Natura dała nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język po to, abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili" – Sokrates.

  11. #91
    Chusteryczka Awatar wrapsodia
    Dołączył
    Mar 2009
    Miejscowość
    Erlangen Niemcy /czasem Wawa/Jarosław/Klimontów
    Posty
    1,682

    Domyślnie

    Bastet: a gdzie się zaczyna kręgosłup? i kto głupoty gada, że wiązanie 2x mogłoby nie istnieć? przecież ma też swoje plusy, których inne wiązania nie mają i częściej lub rzadziej się przydaje! ja się bardzo cieszę że jest wybór.

    Malabru: lubię twój awatar (czy to kolyska w 2x a propo wątku? ) Odczytałam idee Fotki tak czy siak niewiele pokazują moim zdaniem (jedynie uchwycony moment, a nie to jaką dziecko pozycję przyjmuje, w jakiej pozycji znajduje się po 10min w chuście), więc ja nie przywiązuję do nich aż tak wielkiej wagi, ale zawsze to coś, dlatego nadal baardzo jestem ciekawa fotek realnych noworodków - tak samo jak bardziej cenie filmiki instruktażowe z realnymi dziećmi - mi. uśmiecham się do ciebie

    P.S. Zedytowałam poprzedni post dopisując link na cytowane tu badania E.K. - przepraszam że tak długo trwało, ale ktoś mnie od kompa przegonił...
    Ostatnio edytowane przez wrapsodia ; 26-07-2012 o 23:39
    Gosia, mama Toli (25/10/2008), dawniej mimezis

    Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®
    Doradca Akademii Noszenia Dzieci



  12. #92
    Szukajguru
    Dołączył
    May 2009
    Miejscowość
    Sopot/Gdańsk
    Posty
    7,472

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mi. Zobacz posta
    mam małe dziecko (63/5.5)
    i chętnie użyczę dla dobra ludzkości - w granicach rozsądku
    może by tak trójstronne spotkanie w celach wymiany tego co umiemy najlepiej
    i foty
    Cytat Zamieszczone przez wrapsodia Zobacz posta
    Malabru: odczytałam idee Fotki tak czy siak niewiele pokazują moim zdaniem (jedynie uchwycony moment, a nie to jaką dziecko pozycję przyjmuje, w jakiej pozycji znajduje się po 10min w chuście), więc ja nie przywiązuję do nich aż tak wielkiej wagi, ale zawsze to coś, dlatego nadal baardzo jestem ciekawa fotek realnych noworodków - tak samo jak bardziej cenie filmiki instruktażowe z realnymi dziećmi - mi. uśmiecham się do ciebie

    i ja się podpisuję
    zróbcie foty, wstawcie dla dobra ogółu

  13. #93
    Chustopróchno
    Dołączył
    Feb 2010
    Miejscowość
    Warszawa, Skorosze
    Posty
    12,805

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wrapsodia Zobacz posta
    mi. uśmiecham się do ciebie
    że mam ja filmiki nakręcić?

  14. #94
    Chustomanka Awatar Bastet
    Dołączył
    May 2012
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    684

    Domyślnie

    Wrapsodia: No ale wszystkie wiązania idą po karku, a już przy plecaku o otarcia w tymże miejscu nie trudno przecież . A chyba lepiej, żeby jednak główka była stabilna, niż żeby wszystko przy karku odstawało


    mój blog - http://bastetlady.blogspot.com/

    "Natura dała nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język po to, abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili" – Sokrates.

  15. #95
    Chusteryczka Awatar wrapsodia
    Dołączył
    Mar 2009
    Miejscowość
    Erlangen Niemcy /czasem Wawa/Jarosław/Klimontów
    Posty
    1,682

    Domyślnie

    Chodzi o to, że w 2x w jednym punkcie krzyżują się dwie siły.

    I jeszcze jeden link (o noszeniu a bioderkach po ang.): http://www.hipdysplasia.org/Developm...her-Equipment/
    i o prawidłowej pozycji w ogóle: http://www.babywearingschool.com/research.htm

    mi. chodziło o te fotki, ale jak chcesz filmiki nakręcić to droga wolna - nie mam czego polecać więc będzie jak znalazł
    Ostatnio edytowane przez wrapsodia ; 27-07-2012 o 00:25
    Gosia, mama Toli (25/10/2008), dawniej mimezis

    Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®
    Doradca Akademii Noszenia Dzieci



  16. #96
    Chustomanka Awatar malabru
    Dołączył
    Jul 2008
    Posty
    621

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wrapsodia Zobacz posta
    Dla uściślenia jedynie napiszę w sprawie 3ciej nieprawdy - chodziło o krzyżowanie się krawędzi na odcinku kręgosłupa i wywieranie nacisku punktowego, więc jak ktoś się bawi w cytowanie, to proszę o dokładność.
    To ja jeszcze poproszę w takim razie o doprecyzowanie o który odcinek kręgosłupa chodzi z tym uciskiem punktowym. O kark?

    Avatar to radosna twórczość jego twórcy

  17. #97
    Chusteryczka Awatar wrapsodia
    Dołączył
    Mar 2009
    Miejscowość
    Erlangen Niemcy /czasem Wawa/Jarosław/Klimontów
    Posty
    1,682

    Domyślnie

    Malabru: to zalezy jak kto zawiąże: na odcinku szyjnym, jeśli jest dobrze zawiązany 2x, ale z obserwacji noszących wynika, że często jest to dużo niżej. Jeśli dziecie już siedzi i wyciągniemy ręce, wtedy ten punk jest także dużo niżej.

    Dziś lubię linkować - więc jeszcze co nieco o rozwoju kręgosłupa z obrazkami: http://pediatria.mp.pl/lista/show.html?id=67184 Przy okazji tam na obrazku widać, że noworodkowi chustę dociągamy do wysokości uszu, a nie podstawy głowy, w trosce o dodatkowe zabezpieczenie karczku. W 2x nie da się tego osiągnąć.
    Ostatnio edytowane przez wrapsodia ; 27-07-2012 o 00:44
    Gosia, mama Toli (25/10/2008), dawniej mimezis

    Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®
    Doradca Akademii Noszenia Dzieci



  18. #98
    Chusteryczka Awatar sensibileanima
    Dołączył
    May 2012
    Miejscowość
    Wrocław
    Posty
    2,738

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez malabru Zobacz posta
    Podpisuję się pod wypowiedziami niektórych koleżanek, że chusty nie da się wiązać z centymetrem i kątomierzem w dłoni. To nie o to chodzi.
    Dlaczego umieściłam akceptowalne i zbyt szerokie ułożenie nóżek w cudzysłowach? Ponieważ różnica rozwarcia mieści się w granicach uznawanych przez literaturę fachową za prawidłową. Za właściwe rozwarcie uznaje się kat między 30 a 60 stopni, w rzeczywistości do 90. Noworodki będą to rozwarcie miały mniejsze. to oczywiste. Ale wątpiącym proponuję jeszcze wygooglać zdjęcia dzieci w ortezach zakładanych maluchom przy dysplazji. Wystarczy wpisać frejka, szelki pavlika, rozwórka koszli. Tego typu ortezy zakłada się dzieciom, żeby ustabilizować staw biodrowy w bezpiecznej pozycji, dużo szerszej niż w większości wiązań chustowych. Dlatego jeszcze raz apeluję - nie popadajmy w paranoję
    to fakt, przy frejce (z własnego doświadczenia) nogi rozstawione są niemal na płasko i bardziej to jest kąt zbliżony do 180 stopni

    a mimo wszystko się to stosuje i o dziwo pomaga, choć z fizjologiczną pozycją ma niewiele wspólnego.. w chuście nie wyobrażam sobie tak zrobionego rozstawu, chyba, że się spłaszczy dziecko na sobie totalnie

    to pisałam ja, laik jeszcze z dziedziny chustowania, za to po leczeniu frejką

  19. #99
    Chustoguru Awatar livada
    Dołączył
    Apr 2011
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    6,866

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sensibileanima Zobacz posta
    to fakt, przy frejce (z własnego doświadczenia) nogi rozstawione są niemal na płasko i bardziej to jest kąt zbliżony do 180 stopni

    a mimo wszystko się to stosuje i o dziwo pomaga, choć z fizjologiczną pozycją ma niewiele wspólnego.. w chuście nie wyobrażam sobie tak zrobionego rozstawu, chyba, że się spłaszczy dziecko na sobie totalnie
    To prawda, my po frejce i szelkach pawlika, w obu odwiedzenie jet masakryczne, praktycznie 180 stopni... We frejce jeszcze dodatkowo zgięcie jest wcale nie takie fajne, w szelkach lepiej. W razie czego służę zdjęciami
    Moje DziewczynKi: marcowa Kasia (2011), październikowa Kalinka (2013) i kwietniowa Kaja (2016)

  20. #100
    Chustofanka
    Dołączył
    Mar 2012
    Miejscowość
    Niemcz k.Bydgoszczy
    Posty
    369

    Domyślnie

    Jak się pójdzie do ortodonty, to się człowiek dowie, że tragedia, wszystkie zęby krzywe i w ogóle powypadają od tego. Dietetyk nam powie, że właściwe same śmieci jemy, a ta biała bułka, to nas praktycznie zabije,fizjoterapeuta nas od razu na rehabilitację zapisze itd itp. Mogę żyć ze świadomością, że mam krzywe łopatki, zęby, kręgosłup i mogę żyć ze świadomością, że czasami nie wiążę idealnie chusty. Dopóki mi wygodnie a syn jest szczęśliwy, to nie wierzę, że wielką krzywdę mu zrobię. Amen

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •