Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 54

Wątek: Smutne/straszne bajki

  1. #1
    Chustopróchno Awatar Budzik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    13,478

    Domyślnie Smutne/straszne bajki

    Czytacie dzieciom smutne bajki? U Anielki w przedszkolu jutro będzie przedstawienie - "Dziewczynka z zapałkami". Dlatego dziś wieczorem czytałam jej tę właśnie bajkę (żeby jutro łatwiej ogarnęła treść przedstawienia), w tomie baśni H.Ch. Andersena. A tam - smutek wylewa się ze stron, aż moje empatyczne dziecko spytało, czy będzie mogła dać dziewczynce kurtkę i buciki, żeby nie marzła. Bardzo się przejęła tą bajką. Ja rozumiem, że dziecko musi poznać różne emocje, te złe też, ale nie wiem, czy słusznie jej to czytałam, czy nie jest za mała... Na dodatek bajka okraszona tekstami w stylu "Rano siedział na ulicy mały trupek"

    Wcześniej czytałam jej "Opowiadania dla przedszkolaków" Renaty Piątkowskiej i tam z kolei niektóre bajki były straszne, np. o Strasznych Straszydłach (czy jakoś tak), albo o smoku, który siedzi w odpływie wanny i chłopiec boi się, że go wciągnie razem z wodą. Ja staram się dzieci nie straszyć nimi, a po tej lekturze Anielka bała się wejść do wanny
    Nie wiem, powinnam sama wcześniej czytać te książki??

  2. #2
    Chusteryczka Awatar Fiona
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    2,818

    Domyślnie Re: Smutne/straszne bajki

    ja dzisiaj Kasi czytałam na dobranoc jakąś bajkę o tańczących i śmiejących się zabawkach w nocy, gdy dziewczynka śpi. niby nic strasznego, ale Kasia wyobraźnię ma i już widziałam w jej zaspanych oczkach mały lęk (że jej zabawki będą w nocy żyć) więc zaczęłam nawijać, że dziewczynce się to śniło itp
    muszę uważać, co jej czytam, bo jak nie, to czytanie kończę tłumaczeniem i przekręcaniem treści żeby się nie bała...

  3. #3
    Chusteryczka Awatar andziulindzia
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    Łódź
    Posty
    1,795

    Domyślnie Re: Smutne/straszne bajki

    Chyba bajki trzeba dostosować do dziecka. Mojej starszej córce nie czytam strasznych i smutnych bajek bo mała się najzwyczajniej w świecie boi. U cioci oglądała scubidu (doprawdy nie wiem jak się to pisze) i ze strachu się popłakała. Musieli wyłączyć telewizor. Ale są też dzieci, które lubią strachy i potwory przeróżne.

    Co do smutków: chyba warto żeby dzieci wiedziały, że nie zawsze jest pięknie i różowo, że sa ludzie biedni i głodni, źli i niemili. Tylko cały czas się zastanawiam w jakim wieku zacząć takie smutasy dzieciom czytać?

    Andzia
    Moje ulubione ekoforum

    tylko nudne kobiety mają nieskazitelne czyste domy

  4. #4
    Chustoholiczka Awatar calineczka
    Dołączył
    Jul 2008
    Miejscowość
    100km od Torunia i 100km od 3Miasta
    Posty
    3,250

    Domyślnie Re: Smutne/straszne bajki

    no ważne pytanie...
    Jestem zdania, że należałoby chyba stopniować strachy, straszydla i straszenie (tak samo ze smuteczkami) dzieciom.
    Takie jest moje zdanie dziś, gdy mój Konrad jeszcze "nie kuma" bajek.
    Jak będzie kiedyś? Nie wiem...

  5. #5
    Chustopróchno Awatar Budzik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    13,478

    Domyślnie Re: Smutne/straszne bajki

    Cytat Zamieszczone przez andziulindzia
    U cioci oglądała scubidu (doprawdy nie wiem jak się to pisze) i ze strachu się popłakała. Musieli wyłączyć telewizor.
    No tak, dzieci mają też swoje, czasem nieprzewidywalne, lęki. Kiedyś Aniela ubzdurała sobie, że przyjdzie lew (a o lwie czytałam jej wcześniej w jakiejś zupełnie niewinnej bajce, gdzie lew był dobrodusznym, śmiesznym zwierzakiem). Chodziłam z nią do wszystkich okien i drzwi i pokazywałam, że są zamknięte i lew nie ma jak wejść, że musiałby dzwonić domofonem, a przecież nikt go nie wpuści itd. Ok, przyjęła to do wiadomości. Nagle, robiąc siusiu do nocnika w łazience, spojrzała na szparę miedzy brodzikiem od kabiny a podłogą i rozpłakała się mówiąc, że tędy lew wejdzie.

    A też bardzo boi się śpiewającego flaminga (Placido Flamingo) z Ulicy Sezamkowej. Zawsze mnie woła, żebym przełączyła wtedy na coś innego.

  6. #6
    Chustoholiczka Awatar aniakom
    Dołączył
    Jan 2008
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    3,203

    Domyślnie Re: Smutne/straszne bajki

    Ja staram się "testować" możliwość przyjmowania takich treści przez starszą. I "Dziewczynki z zapałkami" jeszcze nie czytałam. Na razie przestała bać się potworów bardzo nierealnych - czyli typu "straszne potwory domowe", przebrani w rzeczonym Scoobydoo. W baśniach - już nie boi się czerwonego kapturka ( tzn. wilka) czy zatrutych jabłek. Ale baśń o rozbójnikach, którzy dla posagu mordowali narzeczone przeraziła ją na kilka dni. Jednak zbyt realne. Dlatego, moim zdaniem, dziewczynka z zapałkami jeszcze nie wchodzi w grę.
    Julka 2001, Zosia 2007

  7. #7
    Chusteryczka Awatar witbor
    Dołączył
    Nov 2007
    Miejscowość
    Toruń
    Posty
    2,055

    Domyślnie Re: Smutne/straszne bajki

    Strachów się chyba nie da uniknąć.
    Moja Zosia (5 lat) na przykład boi się prądu i pożarów. A w przedszkolu nawet są jakieś pogadanki o tego typu rzeczach Słusznie zresztą.
    Ale za to przy opowiadaniach Piątkowskiej się śmieje
    Wanda, mama Zofii, Malwiny, Mai, Franka, Antka, Marysi i Józefka oraz Anieli (6tc) i Szymona (17tc)

  8. #8
    Chustoguru Awatar petisu
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    Zielona Góra
    Posty
    8,828

    Domyślnie Re: Smutne/straszne bajki

    Ja jako dziecko 6-letnie nie płakałam przy Dziewczynce z zapałkami wcale natomiast przy Calineczce wyłam jak bóbr-gdzie tam szczęśliwe zakończenie? Przeciez dziewczynka nie wraca do mamy tylko zostaje z jakimiś beznadziejnymi elfami i głupim księciem! Mama musiałą zmieniac zakończenie.
    www.gugu-gaga.pl chusty Didymos i nosidła KiBi
    gugu-gaga.pl na Facebooku

    Łucja 23.03.06.&Milana 10.06.09.&Marshall 11.03.14.

  9. #9
    Chusteryczka Awatar Fiona
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    2,818

    Domyślnie Re: Smutne/straszne bajki

    Cytat Zamieszczone przez petisu
    Ja jako dziecko 6-letnie nie płakałam przy Dziewczynce z zapałkami wcale natomiast przy Calineczce wyłam jak bóbr-gdzie tam szczęśliwe zakończenie? Przeciez dziewczynka nie wraca do mamy tylko zostaje z jakimiś beznadziejnymi elfami i głupim księciem! Mama musiałą zmieniac zakończenie.
    ja też zmieniłam zakończenie dla Kasi
    Calineczka z księciem u boku wraca do mamy

  10. #10
    Chusteryczka Awatar buns
    Dołączył
    Nov 2007
    Miejscowość
    Tarnowskie GĂłry
    Posty
    1,722

    Domyślnie Re: Smutne/straszne bajki

    Ja bardzo długo bałam się dinozaurów....najpierw chciałam ich figurki a potem bałam się że przyjść i mnie zjedzą - mieszkaliśmy na pierwszym piętrze wtedy i wiedziałam że spokojnie mnie dosięgną długo to trwało...a babcia postraszyła mnie że jak klapy z ubikacji nie zamknę o wyjdzie szczur.... NO i tej babci "nie lubiłam"
    Adze czytam różne bajki, ale wesołe, w Jasiu i Małgosi zmieniam zakończenie, i mówię że baba jagę zamknęli po prostu i uciekli.
    A ja jeszcze zauważyłam że niektóre książki mają straszne ilustracje
    Ania, mama Agusi (19.02.2007) aka dr buns

  11. #11
    Chustoguru Awatar lynette
    Dołączył
    Apr 2008
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    6,624

    Domyślnie Re: Smutne/straszne bajki

    No właśnie, ilustracje! Kupiłam Mikołajowi legendy średniowieczne. Są trochę mroczne, ale do przyjęcia dla siedmiolatka. Oczywiście kupując nie przeglądałam ksiązki strona po stronie i niestety nie trafiłam wówczas na malowniczą ilustrację rycerza z uciętą głową broczącą krwią. Chłopaków oczywiście obrazek zafascynował i raz po raz kazali sobię owa głowę pokazywać.
    Mikołaj 2001, Wojtek 2004, Adam 2007

  12. #12
    Chustofanka Awatar vandene
    Dołączył
    Dec 2007
    Miejscowość
    Wrocław
    Posty
    279

    Domyślnie Re: Smutne/straszne bajki

    jak byłam mała mój ojciec zakupił książeczkę "złota różdżka"
    http://pszoniak.strefa.pl/projekty_w...n/obrazy/1.jpg
    szczerze mówiąc to cały czas się boję tych wierszyków napisanych przez psychiatrę dla czteroletniego synka
    jak nie znacie to tu przykładowy wierszyk z owej książeczki: http://www.cartoon.com.pl/butenko2.html
    mam dzieci w wieku pochustowym

  13. #13
    Chustoholiczka
    Dołączył
    Mar 2008
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    5,221

    Domyślnie Re: Smutne/straszne bajki

    Cytat Zamieszczone przez vandene
    jak byłam mała mój ojciec zakupił książeczkę "złota różdżka"
    http://pszoniak.strefa.pl/projekty_w...n/obrazy/1.jpg
    szczerze mówiąc to cały czas się boję tych wierszyków napisanych przez psychiatrę dla czteroletniego synka
    jak nie znacie to tu przykładowy wierszyk z owej książeczki: http://www.cartoon.com.pl/butenko2.html

    dla dzieci?
    Największe szczęście- moja Hanulka ur. 03.06.2008,
    sprawdziłam swoje BMI, i wyszło mi że jestem za niska...

  14. #14
    Chustoguru Awatar Dagmara
    Dołączył
    Jul 2008
    Miejscowość
    Warszawa Bielany
    Posty
    6,210

    Domyślnie Re: Smutne/straszne bajki

    Cytat Zamieszczone przez Ilonsa
    Cytat Zamieszczone przez vandene
    jak byłam mała mój ojciec zakupił książeczkę "złota różdżka"
    http://pszoniak.strefa.pl/projekty_w...n/obrazy/1.jpg
    szczerze mówiąc to cały czas się boję tych wierszyków napisanych przez psychiatrę dla czteroletniego synka
    jak nie znacie to tu przykładowy wierszyk z owej książeczki: http://www.cartoon.com.pl/butenko2.html

    dla dzieci?
    Też mam taką
    Konstanty 16.04.2014
    Lilianna 7.04.2010
    Kacper 29.07.2007


  15. #15
    Chustofanka
    Dołączył
    Apr 2008
    Miejscowość
    Lublin
    Posty
    215

    Domyślnie Re: Smutne/straszne bajki

    mój synek ma swoje ulubione zdjęcie z wielkiego atlasu ptaków - zabity bocian wiszący na drutach. i zawsze podczas oglądania atalasu musimy trafić na to zdjęcie

  16. #16
    Chustoholiczka Awatar Joania
    Dołączył
    Sep 2008
    Miejscowość
    Dublin
    Posty
    3,073

    Domyślnie Re: Smutne/straszne bajki

    Za ten wierszyk to ja dziękuję, ale np Bracia Grimm nie są lepsi ( ja ich nie znoszę) tam też jakieś palce poobcinane i dane do zjedzenia bo ktoś tam głodny.
    Smacznego

  17. #17
    Chustomanka
    Dołączył
    Sep 2008
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    529

    Domyślnie Re: Smutne/straszne bajki

    Ja się braci Grimm do tej pory boję Jest chyba taka jedna bajka o dziewczynce co umarla a potem wyciągała rączki spod ziemi z tej trumny, brrrrrr I ta rączka nie dała się spowrotem zakopać. No cóż, jak byłam mała to uwielbiałam te bajki, teraz dopiero do mnie dociera jak bardzo sa brutalne
    Tymek 20.05.2008 i Emilka 30.04.2010



  18. #18
    Chusteryczka Awatar m.m.
    Dołączył
    Oct 2008
    Posty
    2,095

    Domyślnie Re: Smutne/straszne bajki

    Braci Grimm uwielbiam ale czytać sobie a nie dzieciom.
    Ogólnie adresatem baśni i bajek niekoniecznie są dzieci, to gatunek literacki
    zwyczajowo błędnie traktowany jako literatura dziecięca.
    Np. basnie z 1000 i jednej nocy tez na pewno dla dzieci nie są.
    A Andersen ogólnie ponury dziewczynka zamarzajaca , inna zbyt brzydka by byc zona chrabaszcza albo żołnierzy, ktory sie topi w piecu ale jakie on miał basnie pisac skoro jego matka zapiła sie na smierc a wiekszosc czasu spedzał z dziadkami w szpitalu psychiatrycznym
    mi z dziecinstwa najbardziej w pamiec zapadło jak Rozalke , siostre Antka w piecu upiekli...zeby ja wyleczyc z przeziebienia
    Duży 12.06.2000 i Malutka 09.09.2008.

  19. #19
    Chusteryczka Awatar andziulindzia
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    Łódź
    Posty
    1,795

    Domyślnie Re: Smutne/straszne bajki

    Z rok temu kupiłam z zachwytem "Klechdy domowe" w antykwariacie. Tak się ucieszyłam, ze poczytam dziewczynkom bajki z mojego dzieciństwa. Ale zapomniałam, że morderstwa miedzy braćmi, obcinanie głów siekierami i okrucieństwo są tam na porządku dziennym. Na razie książka stoi i się kurzy

    Andzia
    Moje ulubione ekoforum

    tylko nudne kobiety mają nieskazitelne czyste domy

  20. #20
    Chustofanka
    Dołączył
    Apr 2008
    Miejscowość
    Lublin
    Posty
    215

    Domyślnie Re: Smutne/straszne bajki

    Ale te wszystkie straszne bajki były przez lub dla nas czytane w dzieciństwie i raczej nikt z nas nie czuje się przez to skrzywiony psychicznie.
    Zawsze jakieś straszne sceny można złagodzić . Stach to też pewne uczucie, które powinno być znane każdemu. tak jak złość , radość czy smutek. Bajki jakoś to zabezpieczają.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •