Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 39

Wątek: Czy wielorazówki bezpieczne dla kręgosłupa maluszka?

  1. #1
    Chustofanka
    Dołączył
    Feb 2012
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    206

    Domyślnie Czy wielorazówki bezpieczne dla kręgosłupa maluszka?

    Zaczęłam używać wielorazówek, ale zastanawiam się, czy ta duża warstwa materiału na pleckach maluszka nie deformuje jego kręgosłupika. Moja córcia ma praiwe 3 miesiące, urodzła się malutka, rośnie szybko( ma około 4,5kg), ale jest dość drobna i jakoś mam wrażenie, że te wielorazówki, które kupiłam, wypychają dość mocno brzuszek do przodu (przetestowałam IB - M, otulacz z prefoldem bambino mio,tots bots, kieszonki babyetta z wkładem- te ostatnie chyba robiły najmniejszą różnicę). Martwię się czy nie zrobię jej tym krzywdy. Doradźcie, bo wiem, że wiele z Was ma spore doświadczenia z wielorazówkami i pewnie przetestowało sporo. Jaki otulacz jest dobry dla małej dupki, ten który kupiłam jest wykończony gumeczkami i chyba zostawię go jak mała podrośnie a kupię coś w stylu kieszonek babyetty, ale może są lepsze opcje.

  2. #2
    Szukajguru
    Dołączył
    May 2009
    Miejscowość
    Sopot/Gdańsk
    Posty
    7,472

    Domyślnie

    Pieluchę trzeba dopasować do wieku dziecka - generalnie im mniejsze dziecko tym cieńsza wkładka

  3. #3
    Chusteryczka Awatar IzaBK
    Dołączył
    Jan 2010
    Miejscowość
    Pruszków/Warszawa
    Posty
    2,933

    Domyślnie

    obejrzyj otulacze BambinoMIo, one są cieniutkie.
    G- X 2009 E- VI 2003 M- XII 1998

    NaturalnaMama.pl - ot, zwykły sklep.
    Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi, Instruktor Shantala: PogotowieChustowe.pl

    konsultacje także poprzez SKYPE

  4. #4
    Chustofanka
    Dołączył
    Feb 2012
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    206

    Domyślnie

    Tak, tak, wiem, że trzeba dopasować rozmiary ale generalnie wielo robią większą pupę i zastanawiam się czy nie zacząć zabawy z wielo trochę później, bo kręgosłupik tak wypchnięty do przodu. Może mam tylko takie wrażenie po jednorazówkach, ale chciałam się doradzić bardziej doświadczonych mam. IB - M wypróbowałam trochę przez pomyłkę i po to, żeby zobaczyć czy AIO mi odpowiadają czy może bardziej kieszonki. Ale tą pieluszkę zamierzam zostwić jak mała podrośnie. Nie próbowałam formowanek a niektóre mamy radzą używać je dla noworodków, ale czy one też są takie grube?

  5. #5
    Chustoholiczka Awatar espejo
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    3,737

    Domyślnie

    Poczytaj - chyba w watku o pieluchowaniu noworodka było wiecej na ten temat.
    Formowanki dla noworodka z zasady (nie tylko z powodu rozmiaru) powinny byc mniejsze - w sensie ciensze, wlasnie pod pupą, dobrym rozwiazaniem jest skaldanie tetry w taki sposob zeby pod plecami bylo cieniej - ja skladalam zwykly prostokat, ale zaginalam wiecej na przod - chlopcy podobno leja mocniej
    Uzywalam tez czasem kieszonek z mniejszym wkladem lub takze z przodu zagietym jak sie dalo.
    No i to już nie malenstwo
    Truscaffkowa Marzenka
    starszy i młodszy .... bardzo mi urośli







  6. #6
    Chustofanka
    Dołączył
    Feb 2012
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    206

    Domyślnie

    No, takie maleństwo nie jest ale długa i chuda. Urodziła się 2200 więc można powiedzieć nawet że już gigant. Dzięki za radę. Jak do tej pory mnie właśnie kieszonki najbardziej się spodobały. Muszę jeszcze poszukać bardziej przyjaznego otulaczyka na małą pupcię i jeszcze raz wypróbować prefoldy i tetrę.

  7. #7
    Chustoholiczka Awatar Basinda
    Dołączył
    Dec 2010
    Miejscowość
    Koszalin
    Posty
    5,469

    Domyślnie

    ja miałam podobne wątpliwości i w zasadzie dopiero niedawno zaczęłam przygodę z wielo a młody już duży jest (chyba z 8kilo)
    W domu używam tetry w otulaczach, daję jedną tetrę i często zmieniam, używam też tanich kieszonek z jednym wkładem ale też trzeba często zmieniać. Problem mam w nocy bo pieluchy nocne są ogromne i młody jakiś taki wykrzywiony jest więc na noc zostanę jednak przy jednorazówkach.
    Basia mama 5 małych Trolli
    Doradca Noszenia ClauWi, Certyfikowany Instruktor Masażu Shantala



  8. #8
    Chusteryczka Awatar atelka
    Dołączył
    Feb 2009
    Posty
    2,901

    Domyślnie

    łopieluchowałam starszą na wielo ale zaczynałam od 7kg
    młodszą teraz mam na jednorazówkach z wielu względów ale mnie denerwowałao że wielo ograniczały jej ruchy przy pierwszych próbach raczkowania, siadania.. choć jako noworodek była przez pierwsze 4-5 miesięcy pieluchowana wielorazowo- uzywałam głównie tetry składanej w prostokąt ale dośc szeroko- składałam na pół i znów na pół ale było własnie cieniej pod pleckami- no i otulacz pul raczej cieniutki
    do tego u nas sprawdziły się kieszonki z dośc cienkim wkładem, często zmieniane
    Aś, Julek '08 i Alik '11

  9. #9
    Szukajguru
    Dołączył
    May 2009
    Miejscowość
    Sopot/Gdańsk
    Posty
    7,472

    Domyślnie

    Tanie chinki są dobre dla maluchów - mają cienkie wkładki mikrofibrowe.
    A na noc używam wonderosa, v2 chyba, z taką dużą składaną na 3 wkładką, pupa spora (pielucha), ale nie wysoko, a trzyma długo. Polecam (tylko moje dziecko ma 2 miesiące a waży jakieś 5,5 kg)

  10. #10
    Chustofanka
    Dołączył
    Feb 2012
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    206

    Domyślnie

    A tanie chinki to jakie, mają w ogóle jakieś nazwy? I jakie otulaczyki się u Was sprawdziły? Tak, żeby te gumki się nie wciskały w ciałko, bo dziecko cały czas leży i nie może się samo poprawić, jak go gdzieś uwiera.

  11. #11
    Szukajguru
    Dołączył
    May 2009
    Miejscowość
    Sopot/Gdańsk
    Posty
    7,472

    Domyślnie

    tanie chinki to takie po około 30 zł za sztukę, są pulowe zwykłe i minkee, na allegro i w sklepach forumowych, firm nie znam
    z otulaczy najbardziej lubię Imse Vimse, pod każdym względem (poza jednym, niestety trzeba uważać bo lubią przeciekać jak za długo nie zmieniam, nawet nie tyle przeciekać co ubranko wilgotnieje, ale przy pulu bawełnianym to nic dziwnego)

  12. #12
    Chustonoszka
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    65

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez żyrafka Zobacz posta
    No, takie maleństwo nie jest ale długa i chuda. Urodziła się 2200 więc można powiedzieć nawet że już gigant. Dzięki za radę. Jak do tej pory mnie właśnie kieszonki najbardziej się spodobały. Muszę jeszcze poszukać bardziej przyjaznego otulaczyka na małą pupcię i jeszcze raz wypróbować prefoldy i tetrę.
    moj synek sie urodzil tez 2200, w sumie to nie uzywalam wielo, ale tez mialam ten problem, bo maly mial byc szeroko pieluszkowany ze wzgledu na bioderka, a teraz corcia ma 4740kg i jestem na etapie prob wielo (tez ma byc pieluszkowana, wiec uznalam ze skoro i tak nic nie poradze na duza pupe, to sprawdze te wielo...) z synkiem jak byl taki zupelnie malusi, to skladalam tetre w 1/3, tak zeby mu podlozyc jak najglebiej pod plecki - wtedy nie mial naglego skoku tam gdzie pielucha... z cora to jeszcze nie wiem co zrobie, bo na razie nie mam pomyslu co z tymi pieluchami, jak one sie tak nagle zaczynaja i nic sie z tym nie da zrobic, a tez jeszcze pupa sie podnosi mocno - problem znika jak dziecko zaczyna sie samo przekrecac, bo sie moze na bok polozyc i na brzuch i poraczkuje sobie... innym patentem na stale lezace dziecko przy synku mielismy ze go kladlismy nie w poziomie a na skos i np na kocyku lekko zlozonym, zeby tam gdzie sie pielucha zaczyna bylo juz nizej troszke... ale z corcia to nie przejdzie, bo jest zbyt ruchliwa : wiec teraz tylko materacyk jest po skosie, zeby glowka byla wyzej
    a z otulaczy to pomyslalam sobie, ze moze gatki welniane po prostu? wydaje mi sie ze jakby mialy wysoko sciagacz, to one robilyby za ten skos... chyba w przyszłym tygodniu sobie taki wydziergam na próbę... tylko muszę kupic lanoline, wełnę chyba już mam
    Ostatnio edytowane przez aga__tka ; 12-03-2012 o 23:43

  13. #13
    Szukajguru
    Dołączył
    May 2009
    Miejscowość
    Sopot/Gdańsk
    Posty
    7,472

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aga__tka Zobacz posta
    moj synek sie urodzil tez 2200, w sumie to nie uzywalam wielo, ale tez mialam ten problem, bo maly mial byc szeroko pieluszkowany ze wzgledu na bioderka, a teraz corcia ma 4740kg i jestem na etapie prob wielo (tez ma byc pieluszkowana, wiec uznalam ze skoro i tak nic nie poradze na duza pupe, to sprawdze te wielo...) z synkiem jak byl taki zupelnie malusi, to skladalam tetre w 1/3, tak zeby mu podlozyc jak najglebiej pod plecki - wtedy nie mial naglego skoku tam gdzie pielucha... z cora to jeszcze nie wiem co zrobie, bo na razie nie mam pomyslu co z tymi pieluchami, jak one sie tak nagle zaczynaja i nic sie z tym nie da zrobic, a tez jeszcze pupa sie podnosi mocno - problem znika jak dziecko zaczyna sie samo przekrecac, bo sie moze na bok polozyc i na brzuch i poraczkuje sobie... innym patentem na stale lezace dziecko przy synku mielismy ze go kladlismy nie w poziomie a na skos i np na kocyku lekko zlozonym, zeby tam gdzie sie pielucha zaczyna bylo juz nizej troszke... ale z corcia to nie przejdzie, bo jest zbyt ruchliwa : wiec teraz tylko materacyk jest po skosie, zeby glowka byla wyzej :
    można kłaść na brzuchu, wtedy pieluszka to nie problem

  14. #14
    Chustonoszka Awatar Brilho
    Dołączył
    Jul 2011
    Miejscowość
    W-wa
    Posty
    90

    Domyślnie

    U mnie sprawdzily sie Tots Bots Teeny Fit, male, zgrabne pieluszki, ktore nie powiekszaly pupy.

  15. #15
    Chustonoszka
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    65

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kasia.234 Zobacz posta
    można kłaść na brzuchu, wtedy pieluszka to nie problem
    no mozna, jesli dziecko zgodzi sie tak lezec bez wycia : moje sie godzi ale tylko chwile - no i z przodu te pieluchy tez sa duże :
    ale tak sobie myślę, że nasze mamy używały tetry i żyjemy, więc może to jest do przyjecia? choc w moim pokoleniu strasznie duzo skrzywien kregoslupa bylo, ciekawe jak bedzie u dzieciakow z pampkami...

  16. #16
    Chusteryczka
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    2,865

    Domyślnie

    Nasza Ewcia też drobna, sprawdziły się formowanki flanelowe i otulacz Imse Vimse newborn. Na noc jednorazówki.
    Teraz lecimy na bawełnianych formowankach little lamb + otulacz imse vimse S. Zrezygnowałam z wełnianych otulaczy bo powiększały pupę bardziej od PULa. Ale w nocy nadal jednorazówka

  17. #17
    Chustonoszka
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    65

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lilka_l Zobacz posta
    Nasza Ewcia też drobna, sprawdziły się formowanki flanelowe i otulacz Imse Vimse newborn. Na noc jednorazówki.
    Teraz lecimy na bawełnianych formowankach little lamb + otulacz imse vimse S. Zrezygnowałam z wełnianych otulaczy bo powiększały pupę bardziej od PULa. Ale w nocy nadal jednorazówka
    no to moze na razie nie bede biec do drutów : ale moze sobie sprobuje zrobic taki z wysokim stanem - wtedy powiekszy i pupe i pod kregoslupem, to nie bedzie jakby wyczuwalny dla kregoslupa...
    no ja na noc sie tez jeszcze nie zdecydowalam na wielo... musze lepiej to potestowac w dzien - jak juz bede wiedziala jak co chwyta, to sobie sprobuje ale mala mi dluugo przesypia, a zmienianie jej rytmu dnia/nocy ktory jest teraz bardzo fajny mi sie nie widzi tylko po to zeby pieluche zmienic...

  18. #18
    Chusteryczka Awatar Ridibunda
    Dołączył
    Mar 2008
    Miejscowość
    Szczecin
    Posty
    1,571

    Domyślnie

    Też właśnie chciałam polecić ImseVimse i pół tetry lub jakąś małą wkładkę.

    Mojemu nocne większe pieluchy nie przeszkadzały bo spał na brzuchu. Więc zupełnie nie miałam obaw o krzywdzenie dziecka.
    ] .. ...o o
    . .....( -- )............ ... Doradca Akademii Noszenia
    ... /\( , , )/\
    ^^ ^^ ^^ ^^ ...... Teorie przemijają, żaba zostaje.

    Rufin - 20.04.2008,...Inga - 13.07.2012

    e-damski.pl - chusty Baby-Doo i LennyLamb

    wymianka eko

  19. #19
    Chustomanka
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    647

    Domyślnie

    Dziecko najwięcej siusia z przodu i po środku pieluszki więc nie ma potrzeby układania wielu warstw w tylnej części pieluchy. Tak naprawdę powinno być tam go bardzo mało a wiecj po środku i na przodzie (dla większej chłonności np na noc). Wtedy pupa leży na płasko i jest prawidłowo ułożona. Jak upchamy w kieszonce onesize dwa wkłady mikrofibrowe i założymy na 3kg dziecko nie będzie to wyglądało dobrze Jak użyjemy małego wkładu lub malutkiej formowanki dopasowanej do wagi dziecka będzie ok. Wszystkie duże sterczące do góry pupy świadczą o nieprawidłowym użytkowaniu pieluszki wielorazowej

  20. #20
    Chustofanka
    Dołączył
    Feb 2012
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    206

    Domyślnie

    Dzięki dziewczyny za rady i odzew. Będę próbowała dalej korzystając z Waszych rad

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •