Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 21 do 39 z 39

Wątek: Czy wielorazówki bezpieczne dla kręgosłupa maluszka?

  1. #21
    Chustomanka
    Dołączył
    Sep 2011
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    554

    Domyślnie

    Nasz Tymcio miał 2600 - od drugiego tygodnia na wileo. Przez pierwszy miesiąc uzywalismy tylko tetry i wełnianych albo polarowych otulacz. Przy czym tetro grubiej składałam z przodu.Nie twotrzyły wielkiej pupy z tyłu i nie wypychały brzyszka. Na noc zakładałam samoszyjki z grubszym wkladem z przodu (ale ogólnie cienkie)+ otulacz jak wyżej.

  2. #22
    Chustopróchno Awatar Anyczka
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    14,900

    Domyślnie

    Ja pieluchowałam Jadwisię wielorazówkami od 2,5 kg, więc DA się pieluchować wielo bardzo małe dziecko. Tyle, że trzeba dobrze dobrać pieluchę - i do rozmiaru, i do budowy dziecka.
    Szczerze mówiąc, nie wierzę w to, że dobrze dobrana wielorazówka może krępować w jakikolwiek ruchy i utrudniać rozwój ruchowy. Gdyby tak było, całe nasze pokolenie byłoby mocno opóźnione, bo nikt wtedy dzieciom nie zakładał pampersów, żeby im było raczkować. Raczkowanie wielo raczje przyspiesza, bo dziecko ma od razu nóżki ułożone w piękną żabkę fizjologiczną - nic, tylko raczkować.

  3. #23
    Chustodinozaur Awatar rafandynka
    Dołączył
    Aug 2009
    Miejscowość
    Bielsko-Biała
    Posty
    15,268

    Domyślnie

    Jako doradcę chustowego uczono mnie, że noworodek ma pełna kifozę kręgosłupa, także w odcinku lędźwiowym. I oczywiście, że da się go "wyprostować" np. napompowaną kieszonką czy piękną kieszonką w chuście z rozjechaną żabą i wypchanym odwłokiem (wielo), która tworzy złudzenie zaokrąglonych plecków. Tylko czy to bezpieczne dla maluszka - mam wątpliwości. Pod pleckami w odcinku lędźwiowym jak najmniej, przynajmniej dopóki maluch nie przewraca się na boki. Widziałam mnóstwo zdjęć w dzieci w wielo i niektóre mnie przerażają mówiąc szczerze: ogrooomna pielucha, oczywiście bardzo kolorowa, i dziecko wielkości pieluszki razy 2.
    Stawiałabym na otulacze z tetrą i cienkie formowanki na początek, kieszonki dopiero później.
    A 2008, H 2009, M 2012, I 2014, M 2021

  4. #24
    Chusteryczka
    Dołączył
    Sep 2008
    Miejscowość
    Kraków \ śląsk
    Posty
    2,305

    Domyślnie

    Ależ mi rozjaśniłyście umysł.Dziękuje
    P(III 2008), T(XI 2011), R(*III 2014), B (III 2018)

  5. #25
    Chustopróchno Awatar Anyczka
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    14,900

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez egac Zobacz posta
    Widziałam mnóstwo zdjęć w dzieci w wielo i niektóre mnie przerażają mówiąc szczerze: ogrooomna pielucha, oczywiście bardzo kolorowa, i dziecko wielkości pieluszki razy 2.
    No, dlatego ja podkreślałam, że nie przeszkadza w rozwoju DOBRZE DOBRANA wielorazówka. Nie nałożyłabym noworodkowi wielkiej kieszonki czy grubej, nocnej formowanki (na etapie noworodka pieluchę również w nocy zmieniałam co 2-3 h, więc nie było sensu zakładać grubej).
    Dodam jeszcze, że J. jako 5-6 miesięczne dziecko trafiła na kontrolę do rehabilitanta, i pani była naszymi wielo zachwycona (wtedy były to kieszonki z jednym cienkim wkładem, a J. wazyła jakieś 6 kg).

  6. #26
    Chustofanka
    Dołączył
    Feb 2012
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    206

    Domyślnie

    Jeszce raz dzięki dziewczyny.

  7. #27
    Chustonoszka Awatar OLSIA
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    71

    Domyślnie

    Ja również na początek polecę Imse Vimse 0 my pierwsze trzy miesiące głownie tego używałyśmy i charlie banana na nockę ..

  8. #28
    Chustonoszka
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    65

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bianka2009 Zobacz posta
    Dziecko najwięcej siusia z przodu i po środku pieluszki więc nie ma potrzeby układania wielu warstw w tylnej części pieluchy. Tak naprawdę powinno być tam go bardzo mało a wiecj po środku i na przodzie (dla większej chłonności np na noc). Wtedy pupa leży na płasko i jest prawidłowo ułożona. Jak upchamy w kieszonce onesize dwa wkłady mikrofibrowe i założymy na 3kg dziecko nie będzie to wyglądało dobrze Jak użyjemy małego wkładu lub malutkiej formowanki dopasowanej do wagi dziecka będzie ok. Wszystkie duże sterczące do góry pupy świadczą o nieprawidłowym użytkowaniu pieluszki wielorazowej
    no moje dziecko kupki robi do tylu jakos nie wiem jak to robi, ale wszystko laduje jej na pleckach - z przodu pieluszka jest w niewielkim stopniu brudna, a z tylu (na pleckach) przelatuje przez tetre i wszystkie ciuszki (w zasadzie powyzej pieluchy ) na szczescie nie jest tak zawsze

  9. #29
    Chustofanka
    Dołączył
    Feb 2012
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    206

    Domyślnie

    Wracam do tematu, bo dziś byłam u rehabilitanta, który poradził chwilowo odstawić pieluchy wielorazowe i wrócić do jednorazówek. Ważne, żeby dziecko nie było wygiete do przodu nawet w niewielkim stopniu. Moja ma jeszcze przepuklinę brzuszną a to mogłoby przeszkadzać w jej niwelowaniu. Pani poradziła, by schować pieluchy chwilowo do szafy i wyciągnąć za jakiś czas jak dzieć będzie trochę większy.

  10. #30
    Szukajguru
    Dołączył
    May 2009
    Miejscowość
    Sopot/Gdańsk
    Posty
    7,472

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez żyrafka Zobacz posta
    Wracam do tematu, bo dziś byłam u rehabilitanta, który poradził chwilowo odstawić pieluchy wielorazowe i wrócić do jednorazówek. Ważne, żeby dziecko nie było wygiete do przodu nawet w niewielkim stopniu. Moja ma jeszcze przepuklinę brzuszną a to mogłoby przeszkadzać w jej niwelowaniu. Pani poradziła, by schować pieluchy chwilowo do szafy i wyciągnąć za jakiś czas jak dzieć będzie trochę większy.
    jak dziecko jest wygięte do przodu (rozumiem że to jak leży) to masz za grubą wkładkę w pieluszce

  11. #31
    Chustoguru Awatar Wiewiórka
    Dołączył
    Jun 2010
    Miejscowość
    Woodstock
    Posty
    6,899

    Domyślnie

    pewnie dziecko rzeczywiście miało za grubą wkładkę. Mój Maiuś nigdy nie miał grubo pod pupą, bo miał albo tetrę złożoną w samolot albo cienkie formowanki albo kieszonki z wkładką małą Bumgeniusa lub 1 ręczniczkiem krama z ikei złożonym na pól. A itti bitti robiłam tak, że wkład skłaadany zakladałam osobno, a wkładkę z mini wkładką osobno
    Kasia-mama Liwii (11.2007) i Maciusia (06.2011)

  12. #32
    Chustofanka
    Dołączył
    Feb 2012
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    206

    Domyślnie

    My byłysmy z tetrą i otulaczem. Pani powiedziała że szczególnie trzeba uważać z tym odgięciem gdy dzieci mają przepuklinę bo to pogarsza całą sprawę. To do tych mam których dzieci mają podobne problemy. Dodam tylko że rehabilitant dobry, bo sama pracuję z dziećmi i miałam rozeznanie do kogo się udać . Wielorazówki generalnie dobre i będziemy używać, ale jeśli chwilowo są przeciwskazania to nie będę się prz nich upierać.

  13. #33
    Chustomanka
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    647

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aga__tka Zobacz posta
    no moje dziecko kupki robi do tylu jakos nie wiem jak to robi, ale wszystko laduje jej na pleckach - z przodu pieluszka jest w niewielkim stopniu brudna, a z tylu (na pleckach) przelatuje przez tetre i wszystkie ciuszki (w zasadzie powyzej pieluchy ) na szczescie nie jest tak zawsze

    Zgadza się. Kupka w pieluszce umiejscawia się na tyle pieluszki i pośrodku. Jednak kupka nie potrzebuje tylu warstw chłonnych co mocz więc nie ma potrzeby ich tam umieszczać w dużej ilości. Ułożenie więcej warstw chłonnych z przodu i w kroczku ma za zadanie zwiększyć chłonności pieluszki a kupka jak jest duża i rzadka może zawsze się z pieluszki wydostać. Jednak gumeczki między nóżkami i na pleckach skutecznie chronią przed tym

    Cytat Zamieszczone przez żyrafka Zobacz posta
    My byłysmy z tetrą i otulaczem. Pani powiedziała że szczególnie trzeba uważać z tym odgięciem gdy dzieci mają przepuklinę bo to pogarsza całą sprawę. To do tych mam których dzieci mają podobne problemy. Dodam tylko że rehabilitant dobry, bo sama pracuję z dziećmi i miałam rozeznanie do kogo się udać . Wielorazówki generalnie dobre i będziemy używać, ale jeśli chwilowo są przeciwskazania to nie będę się prz nich upierać.
    Nie rozumiem zupełnie dlaczego w tym wypadku pieluszki wielorazowe mają być dyskryminowane. Jeśli w pieluszce wielorazowej wkład jest z tyłu cienki czym się różni w tej sytuacji od jednorazówki jesli chodzi o ułożenie dziecka?? Nie rozumiem...
    Ostatnio edytowane przez bianka2009 ; 03-04-2012 o 11:08

  14. #34
    Chusteryczka Awatar ewaibartek
    Dołączył
    Jun 2010
    Miejscowość
    Warszawa-Bródno
    Posty
    1,540

    Domyślnie

    ja to wogole sie dziwie,że niektore mamy zakładaja np IB SIO dla lezacego dziecka,przeciez ta napa na plecach jest porazajaca!!!!

    ja z trzecim dzieckiem stawiam od poczatku na tetra plus otulacz,formowanki handmade,ktore sa uszyte z głową,a kieszonki to Banany i Jabłka,które gumkę mają wysmienitą dla leżaka
    Bartek 02.05.2007 Ksawery 07.08.2010 Sara 28.04.2012

  15. #35
    Chustomanka
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    647

    Domyślnie

    no dla mnie wszelkie napki i grube wkłady na pleckach dla niemowlaczka, które się i tak często przewija są porażające

  16. #36
    Chustofanka
    Dołączył
    Feb 2012
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    206

    Domyślnie

    No włąśnie o to chodzi, żeby było pod pleckami cienko, jeśli masz pieluszki handmade, które faktycznie mają cieniutko to pewnie jest ok. Ja zwijałam tetrę i to tak, żeby było więcej na brzuszku ale to i tak dla mojego dziecka było za dużo a handmaidów nie mam. Chodzi o to, żeby dobrze napinały się mięśnie brzucha, bo to później ważne w rozwoju różnych funkcji ruchowych ( a i też w wygaszaniu odruchów).

  17. #37
    Szukajguru
    Dołączył
    May 2009
    Miejscowość
    Sopot/Gdańsk
    Posty
    7,472

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez żyrafka Zobacz posta
    No włąśnie o to chodzi, żeby było pod pleckami cienko, jeśli masz pieluszki handmade, które faktycznie mają cieniutko to pewnie jest ok. Ja zwijałam tetrę i to tak, żeby było więcej na brzuszku ale to i tak dla mojego dziecka było za dużo a handmaidów nie mam. Chodzi o to, żeby dobrze napinały się mięśnie brzucha, bo to później ważne w rozwoju różnych funkcji ruchowych ( a i też w wygaszaniu odruchów).
    miałam tetrę dla noworodka i była to najgrubsza opcja pieluchowa, szybko zrezygnowałam
    cienkie są np formowanki tetro, kieszonki chinki i jeszcze kilka innych, generalnie kieszonki z cienkim, pojedynczym wkładem
    no, ale oczywiście zrobisz jak uważasz

  18. #38
    Chustonoszka
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    65

    Domyślnie

    a te otulacze polarowe? zrobilam sobie sama i wydaje mi sie strasznie gruby - sam otulacz da efekt uniesienia pupy w sumie jest wiekszy niz jednorazowka sam z siebie... tak sie zastanawiam, bo wszedzie pisza zeby robic z 2 warstw polaru - moze jedna by starczyla?? a byloby cieniej.... ogladalam na zdjeciach te kupne i jakos nie wydaje mi sie zeby tam byl znacznie cienszy polar od mojego (moj nie jest taki najcienszy, ale gruby tez nie jest...)

  19. #39
    Szukajguru
    Dołączył
    May 2009
    Miejscowość
    Sopot/Gdańsk
    Posty
    7,472

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aga__tka Zobacz posta
    a te otulacze polarowe? zrobilam sobie sama i wydaje mi sie strasznie gruby - sam otulacz da efekt uniesienia pupy w sumie jest wiekszy niz jednorazowka sam z siebie... tak sie zastanawiam, bo wszedzie pisza zeby robic z 2 warstw polaru - moze jedna by starczyla?? a byloby cieniej.... ogladalam na zdjeciach te kupne i jakos nie wydaje mi sie zeby tam byl znacznie cienszy polar od mojego (moj nie jest taki najcienszy, ale gruby tez nie jest...)
    polar jest za gruby, najcieńszy jest PUL i taki polecam dla noworodka

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •