Strona 2 z 10 PierwszyPierwszy 12345678910 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 196

Wątek: Czytanie roczniakowi

  1. #21
    Chustoholiczka Awatar Agnen
    Dołączył
    Jan 2008
    Miejscowość
    Poznań
    Posty
    4,411

    Domyślnie

    Ala jak miała 1,5 roku miała już kartę biblioteczną. Czytaliśmy głównie wierszyki i jak dziewczyny piszą: "jest tam kto", "bardzo glodna gasiennica".... więcej nie pamiętam, bo to dawno było
    Ale wiesz, nic na siłę

    W Poznaniu też nosimy!
    Doradca Akademii Noszenia
    Doradca noszenia ClauWi®

    nawróć się!


  2. #22
    Chustopróchno
    Dołączył
    Feb 2010
    Miejscowość
    Warszawa, Skorosze
    Posty
    12,805

    Domyślnie

    my czytamy. trochę jak szaleni

    choć miałam bardzo podobny do Twojego moment - bo miałam takie "filmowe" wyobrażenie leżymy, czytamy i takie tam. Trafił mi się "egzemplarz" ruchomy raczej i nie było mowy o żadnym leżeniu i słuchaniu. Na szczęście przeczytałam gdzieś, że słuchanie 30-60 sekundowe to spory sukces dla malucha i to nas uratowało.
    na początku oglądaliśmy i obgadywaliśmy Elę i Olka z Zakamarków i to od nich zaczęło się "przynoszenie" nam książek do czytania. W tempie błyskawicznym poleciało czytanie całych książek przeróżnych.
    Teraz dochodzimy do Baś - ale nie całych.

    Aczkolwiek nie wszystkie są w spokoju wysłuchiwane - np. nie wiem o co kaman, ale "Poczytaj mi mamo" nie jest wysłuchiwane prawie wcale, za to np. "Mała książka o kupie" w całości

    No i czasem (zwłaszcza jak któreś z rodziców przysypia na kanapie) i nam jest "czytane"

    myślę, że warto czytać

  3. #23
    Chustomanka
    Dołączył
    Jul 2011
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    557

    Domyślnie

    Warto czytać
    My czytamy od drugiego miesiąca życia płodowego I wtedy to głównie wierszyki raz dziennie, nawet tata czytał bobaskowi.
    Od urodzenia to już polecieliśmy, ale my zboczeni na tym punkcie. Czytamy wszystko, ale głównie wydania kartonikowe na razie są grane. Praktycznie wszystko co dziewczyny pisały, uwielbiam Strzałkowską. Polecam wydawnictwo Zakamarki, DwieSiostry, Czarna Owca.

    Adam teraz 13 msc to po prostu uwielbia, codziennie rano proszę go o przyniesienie książeczki którą chce poczytać, a on raczkuje do swojego stosiku, zawsze przebiera, nigdy nie weźmie pierwszej z brzegu i szybciutko spowrotem do mamy, siada na kolanach i czytamy. Jak przyniesie krótką to przeczytamy całą, jak dłuższą to po łebkach, zawsze sam przewraca kartki (dlatego skupiamy się na twardych stronach , pokazuje paluszkiem, powtarza np. bambo, mama bambo.
    Widzę że to czytanie niesamowicie go rozwija a ja czerpię z tego wielką radość, bo tak bezkarnie poczytać sobie "Trzeszczyki czyli trzeszczące wierszyki" Agnieszki Frączek bezcenne

  4. #24
    Chustoholiczka Awatar guzik
    Dołączył
    Jan 2011
    Miejscowość
    Łódź
    Posty
    5,831

    Domyślnie

    "czytamy" sobie- Marysia sama przewraca kartki, czyta po swojemu
    często to wierszyki, krótkie książeczki albo po prostu oglądamy obrazki i je omawiamy
    Marysia16.09.2010, (*)2011,Ryś 2.09.2019, Helenka 7.05.2021

  5. #25
    Chustofanka
    Dołączył
    Nov 2011
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    320

    Domyślnie

    U nas zawsze, jak już położymy Adasia spać mąż czyta Mu jedną bajkę, mamy takie standardowe zbiory z różnymi bajkami i baśniami. I Adaś(7 miesięcy)autentycznie zasłuchuje się w głosie(btw mój mąż ma bardzo ładny głos).

  6. #26
    Chustoholiczka Awatar stokrotka.a
    Dołączył
    Sep 2008
    Miejscowość
    Katowice
    Posty
    3,759

    Domyślnie

    jul - u nas też w "Jest tam kto?" = obowiązkowe pukanie - książka dzielnie znosi już drugie dziecię pukające
    Sara. 23.01.2008 Lena. 15.11.2010 Laura. 1.08.2013
    http://jogazycia.pl/harmonogram-zajec/

  7. #27
    Chustomanka Awatar aneczka78
    Dołączył
    Jan 2010
    Miejscowość
    Warszawa/Wilanów
    Posty
    936

    Domyślnie

    Agata, ja mam ten sam przypadek. Hania przewraca kartkę zanim ja skończę czytać pierwsze zdanie, najbardziej ją interesuje oglądanie książeczek. Czytanie nic a nic
    Hanulka 07.2010; Lenka 01.2013; Oleńka 07.2016
    Prosimy o 1% dla naszej Lenki: http://www.chusty.info/forum/showthr...a-naszej-Lenki

  8. #28
    Chustopróchno Awatar jul
    Dołączył
    Jul 2009
    Miejscowość
    zachodnie podwarszawie
    Posty
    14,754

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez stokrotka.a Zobacz posta
    jul - u nas też w "Jest tam kto?" = obowiązkowe pukanie - książka dzielnie znosi już drugie dziecię pukające
    u nas to samo - w ostatnim czasie chyba niestety nie było wznowienia, więc dobrze, że mamy po starszej

    i jeszcze - jak dzieci były młodsze, zwłaszcza starsza, to mąż jej czytał dla zaśnięcia - swoje książki, głos działa uspokajająco. Czytanie dłuzszych form skończyło się przy samodzielnym zainteresowaniu literaturą - wtedy już pozycje odpowiednie wiekowo

    Cytat Zamieszczone przez aneczka78 Zobacz posta
    Agata, ja mam ten sam przypadek. Hania przewraca kartkę zanim ja skończę czytać pierwsze zdanie, najbardziej ją interesuje oglądanie książeczek. Czytanie nic a nic
    dlatego dobrze czytać książeczki z jednym krótkim zdaniem, albo i jednym wyrazem I się nie zrażać. Widzę, że Ty z Wilanowa - może przejdź się do księgarni dla dzieci badet, na pewno coś fajnego Wam tam polecą!
    żona TEGO Jaśka
    mama julówny (styczeń 2009), julińskiego (sierpień 2010), julowego (luty 2013) i julinka (kwiecien 2018)

  9. #29
    Chustoholiczka Awatar stokrotka.a
    Dołączył
    Sep 2008
    Miejscowość
    Katowice
    Posty
    3,759

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Agnen Zobacz posta
    Ala jak miała 1,5 roku miała już kartę biblioteczną. Czytaliśmy głównie wierszyki i jak dziewczyny piszą: "jest tam kto", "bardzo glodna gasiennica".... więcej nie pamiętam, bo to dawno było
    Ale wiesz, nic na siłę
    moje dziewczyny też posiadają kartę biblioteczną - Sara uwielbia szperać w poszukiwaniu książek
    mówi za każdym razem: "Obiecuje oddać"
    Sara. 23.01.2008 Lena. 15.11.2010 Laura. 1.08.2013
    http://jogazycia.pl/harmonogram-zajec/

  10. #30
    Chustomanka Awatar Madisa
    Dołączył
    Jun 2010
    Miejscowość
    Lepiej nie mówić...
    Posty
    1,022

    Domyślnie

    My mamy dziecko otoczone książkami. W sypialni stoją 4 regały naszych, po całym domu rozwłóczone są książki na kartonikach, niektóre fajne, inne z lekka badziew, ale ja darowanemu koniowi przestałam zaglądać w zęby, bo nie mam na to czasu. Badziewia czytamy zdecydowanie rzadziej, bo nam obcowanie z nimi nie sprawia przyjemności, więc tak czy inaczej sobie dziecko gust wyrobi...
    Obecnie czytanie książeczek wygląda następująco: tam gdzie jest więcej niż pół zdania na stronie oglądamy obrazki i ewentualnie nazywamy co na nich jest, mały pokazuje co go ciekawi, tam gdzie jest pół zdania albo mniej czasem się udaje przeczytać tekst zanim młody przewróci kartkę, ale są obrazki i momenty gdzie wysłucha całości. Wczoraj wysiedział cały wierszyk o krasnoludkach Konopnickiej zapisany na jednej stronie Ale może to dlatego, że akurat robił kupę... Do wieczornego karmienia tata czytał "Opowieści z krainy Pięknych Snów", fajne, ale raczej dla starszych dzieci i nie do zasypiania wbrew tytułowi. Teraz wieczorami lecą w wykonaniu taty Tapatiki Marty Tomaszewskiej (sam Robert wybrał, bo mu się okładka ze statkiem kosmicznym spodobała) i są skuteczne bardzo, dzisiaj mnie też uśpiły
    Jeśli chodzi o stosunek do książek, to czasami dziecię coś pożre albo podrze, ale o dziwo tylko własne, jak zaczyna zrzucać albo miąć nasze znaczy, że atmosfera w domu wymaga naprawy.
    syn 2010, blog sporadyczny, wiara w życie pozaforumowe coraz silniejsza

  11. #31
    Chusteryczka Awatar gagatka
    Dołączył
    Mar 2010
    Miejscowość
    Bydgoszcz
    Posty
    2,087

    Domyślnie

    dzień bez książeczek dniem straconym czytamy, czytamy i czytamy też mieliśmy etap szybkiego przewracania kartek, który po prostu minął; Krzysiowi zdarza się wysłuchać spokojnie całej bajki np. o Franklinie, a czasem jedno zdanie+ jedna kartka z obrazkiem;

    i ważna jest sama czynność czytania, a nie "rezultat" - nam chyba udało się zaszczepić czytelniczego bakcyla, bo młody książeczki przytula, tarza się w nich, układa itp. ma swoje ulubione, ma "fazy" na jakieś, więc rośnie nam czytelnik pełną gębą

    i mam nadzieję, że odbije się to później na jego zasobie słów czy ogólnie mówieniu, bo na razie cisza w tym temacie:/
    wymianki - sukienki i inne http://www.chusty.info/forum/showthr...36-38-i-44-uff
    dziecięce książeczki i zabawki http://www.chusty.info/forum/showthr...%85%C5%BCeczek
    Mama Krzysia (30.12.2009) i Weroniki (30.03.2012) co zerkają z pięterka a ich mama nie ma na nic czasu ale siedzi na forum, a co


  12. #32
    Chusteryczka Awatar anoli85
    Dołączył
    Jun 2010
    Miejscowość
    Żory
    Posty
    1,862

    Domyślnie

    My też czytamy, jak już był malutki to czytałam Tomciowi. Przeważnie Brzeche i Tuwima, jakieś krótkie opowiadanka. Teraz czesto sam przychodzi z książką i mówi "poczytaj", ale wczeniej to wygladało tak że brałam książkę mówiłam "choć poczytamy wierszyki" siadał i np po pół minuty szedł sie bawwić w co innego, ale ja dalej mu czytałam. A czasem przewracał mi strony bardzo szybko I zdąrzyłam tylko jedną linijke. Ale dużo wierszyków sie osłuchał i dziś potrafi je recytować A też jak był mniejszy uwielbiał "Lokomotywe" i tylko czekał do momentu para buch koła w ruch Potem już go nie interesowało hehe
    Potem męczył mnie Rzepka NIedawno Ptasie radio lubił, ten moment gdzie jest halo lololo trio lolololo ooo hehehhe No a w tej chwili to i 4 książeczki mu przeczytam i siedzi i słucha a Madzia z nami

  13. #33
    Chustomanka Awatar Agata
    Dołączył
    Feb 2011
    Miejscowość
    Nowy Sącz
    Posty
    649

    Domyślnie

    no to robię listę poleconych przez Was książek i lecę na allegro u nas z Tuwimem i Brzechwą miałam jeszcze jeden problem, bo chociaż mam w kilku wersjach, to wszystko z miękkimi kartkami, jeszcze z mojego dzieciństwa (no i jest taka siła wewnętrzna co mi zakazuje oddać je małemu na pewną zagładę ), więc sobie sprawię takie twarde; oj dobrze, że jest to forum, bo z książek, które wymieniałyście znam tylko klasykę do tej pory na tapecie były obrazki dla maluchów, i parę innych książeczek, z niekoniecznie mądrym przesłaniem, np. tekst o krowach- "jedzą bujną trawę i ją przeżuwają, ludzie krowy doją i mleko sprzedają. A mleczarnia mleko wlewa do kartonów, wysyła do sklepu i do naszych domów"
    Bartoszek, ur. 3.11.2010
    Joasia, ur. 6.12.2015
    http://agajagalubi.blogspot.com/

  14. #34
    Chustomanka Awatar Agata
    Dołączył
    Feb 2011
    Miejscowość
    Nowy Sącz
    Posty
    649

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez clarissima Zobacz posta
    U nas sprawdzają się wierszyki Brzechwy i Tuwima pod warunkiem, że książka ma dużo obrazków. No i w kółko to samo się czyta aż w końcu dziecko ogląda obrazki a ja mówię wierszyki z pamięci. Też bym chciała więcej czytać. Mamy na przykład pięknie wydane dwa tomy Poczytaj mi mamo, które to bajeczki darzę wielkim sentymentem, ale dziecię zamyka książkę jak tylko zaczynam czytać. Nie wiem... może jest jeszcze za mały i oglądanie obrazków mu na razie wystarcza.
    Poczytaj mi mamo też mnie kiedyś kusiło, ale na razie dałam sobie spokój
    Bartoszek, ur. 3.11.2010
    Joasia, ur. 6.12.2015
    http://agajagalubi.blogspot.com/

  15. #35
    Chustomanka
    Dołączył
    Jun 2010
    Miejscowość
    Trójmiasto
    Posty
    1,467

    Domyślnie

    W ciągu dnia czytamy/bardziej oglądamy książeczki, z pokazywaniem, trochę z opowiadaniem, czytać raczej ciężko. Ostatnio sam wybiera z regału nawet nasze duże książki i oglądamy razem.
    Wieczorem przed zaśnięciem czytamy głośno (ja lub mąż), ale póki co książki dla nas, a synek tylko się przy tym wycisza. To już taki rytuał.
    Jak tylko zobaczę, że zaczyna się interesować tym co czytamy, to wieczorem będzie też literatura dziecięca


    J. 2010, W. 2013, A. 2021

  16. #36
    Chustopróchno Awatar jul
    Dołączył
    Jul 2009
    Miejscowość
    zachodnie podwarszawie
    Posty
    14,754

    Domyślnie

    Jeszcze fajne tekturowe książeczki, i niedrogie przy okazji, ma wydawnictwo aksjomat. Nie potrafię polecić konkretnych tytułów dla początkującego czytelnika (trafiłam na nie dopiero przy młodszym, który ma całkiem solidną biblioteczkę po siostrze), ale warto rozglądać się w księgarniach.
    żona TEGO Jaśka
    mama julówny (styczeń 2009), julińskiego (sierpień 2010), julowego (luty 2013) i julinka (kwiecien 2018)

  17. #37
    Chustomanka Awatar kundzia
    Dołączył
    Jun 2010
    Miejscowość
    Bydgoszcz/Fordon/docelowo Maksymilianowo :)
    Posty
    810

    Domyślnie

    czytamy albo opowiadamy bajki. a wogóle to obowiazkową pozycją do częstego czytania jest "lokomotywa" tyle wyrazów dźwiękonaśladowczych, że na bank dzieciaczek zasłucha się
    Ania, mama Gabrysia (11.08.2010)

  18. #38
    Chustoholiczka Awatar goralka
    Dołączył
    Jun 2010
    Miejscowość
    kraków
    Posty
    3,534

    Domyślnie

    Dla chłopca jest fajna seria "mały chłopiec" z autkami. Każda książeczka to inne autko, Adaś je uwielbia, a pierwsze 4 tomy dostał na roczek. Lubi je oglądać, lubi jak mu się czyta. Potrafi wskazać już wszystkie elementy każdego z pojazdu. Tylko pokazuje, którą mu kolejną kupić (na końcu jest zestaw okładek). Sam wybiera w księgarni kolejny tom.
    A jak twój synek nie lubi tekstu, to może Mamoko? tam jest wielu bohaterów, wiele przeplatających się wątków. U nas przed kolacją to obowiązkowy punkt w zabawach.
    Rano są autka... ale już nam te wierszyki na pamięć, więc jak Adaś przynosi mi do łóżka książeczkę, to zerkam kątem oka na tytuł i on ogląda, a ja "czytam" z zamkniętymi oczami
    Klasyka też już była. U nas czekał tylko na "oooo... wypraszam to sobie, jak to, ja nic nie robię?" Zawsze sam wybiera co chce, żeby mu przeczytać, nic na siłę.
    A. 5.2010, M. 5.2012, A. 9.2016, M. 9.2016

  19. #39
    Chustomanka Awatar kundzia
    Dołączył
    Jun 2010
    Miejscowość
    Bydgoszcz/Fordon/docelowo Maksymilianowo :)
    Posty
    810

    Domyślnie

    goralka - koparka darka i karetka mietka ?
    Ania, mama Gabrysia (11.08.2010)

  20. #40
    Chustoholiczka Awatar goralka
    Dołączył
    Jun 2010
    Miejscowość
    kraków
    Posty
    3,534

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kundzia Zobacz posta
    goralka - koparka darka i karetka mietka ?
    tja... ostatnio najnowszy nabytek to śmieciarka Jarka. Ale Adaś już poluje na traktor Tadka

    Dla autorki wątku: tu np. jest spis tych książeczek, pierwszy z brzegu link: http://www.sefer.pl/szukaj/seria/maly-chlopiec
    A. 5.2010, M. 5.2012, A. 9.2016, M. 9.2016

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •