Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 88

Wątek: jaka chusta dla noworodka - poradźcie przyszłej mamie!

  1. #41
    Chustoholiczka Awatar samasia
    Dołączył
    Nov 2012
    Miejscowość
    Warszawa Jelonki
    Posty
    4,119

    Domyślnie

    Ja mam wzrost 1,70 i mamy 4,6 bawełnianą zwykłą (nati), nosiliśmy od odpadnięcia kikuta pępowiny, ja i partner Ten rozmiar jest chyba optymalny. Gdybym miała kupować pierwszą, kupiłabym używaną z forum, zawsze taniej i już złamana Zobacz podforum "Kupię" albo "Sprzedam"

  2. #42
    Chusteryczka Awatar melodi
    Dołączył
    Mar 2013
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    2,038

    Domyślnie

    Najlepiej tkaną skośno-krzyżowo Myślę, że to też zależy od wagi. Mój nie-mąż ma 2 metry i 4,2 mu wystarcza (ale jest chudzina starsza), a ja mam 1,65 m i 4,7 jest na styk zupełnie Najlepiej mi się wiąże 5,2.

    I także polecam bazarek - chusty używane,ale w świetnym stanie, i o wiele lepsze gatunkowo, niż niektóre nówki z allegro. Na początek może jakiś pasiak z natibaby?
    '12 Norbi 86 > 66 kg !!!

    'Masz w sobie coś, co możesz pokazać tylko wybranym.'

  3. #43
    Chusteryczka Awatar abcd_2007
    Dołączył
    Jun 2013
    Miejscowość
    Elbląg
    Posty
    1,996

    Domyślnie

    Ja bym poleciła vatanai maruyame na początek albo coś równie cienkiego.

    Mam na sprzedaz Nati Savanne,ale wydaje mi się, że dla noworodka była by za gruba i za szeroka (70cm szerokości).

    Didymosy są chyba węższe z tego co zauważyłam na moim Nino.

    No ale według mnie maruyama jest bezkonkurencyjna

  4. #44
    Chustoholiczka Awatar samasia
    Dołączył
    Nov 2012
    Miejscowość
    Warszawa Jelonki
    Posty
    4,119

    Domyślnie

    Oooch, też bym chciała kupować nową chustę... Słyszałam, że pasiak podobno lepszy od żakardowej na początek, bo wzór utrudnia dobre dociąganie - czy to prawda?

  5. #45
    Chusteryczka Awatar abcd_2007
    Dołączył
    Jun 2013
    Miejscowość
    Elbląg
    Posty
    1,996

    Domyślnie

    Czy ja wiem? Ja jak motam to nie patrze na wzorki, tylko ogólnie na cały materiał.
    Przecież chodzi o to zżeby dobrze dociągnąć, więc moim zdaniem paski czy inne żakardy nie mają nic do tego.
    No chyba że mówimy tu o miękkości czy łatwości dociągania samego materiału

  6. #46
    Chustoholiczka Awatar glo
    Dołączył
    Jan 2010
    Miejscowość
    w podróży
    Posty
    4,021

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez samasia Zobacz posta
    Oooch, też bym chciała kupować nową chustę... Słyszałam, że pasiak podobno lepszy od żakardowej na początek, bo wzór utrudnia dobre dociąganie - czy to prawda?
    owszem, początkującym motającym paski mogą ułatwiać dociąganie, bo nie ma problemu z odróżnieniem, którą połę ciągniesz - w razie gdyby coś się skręciło. lepiej też widać - po położeniu pasków - ewentualne krzywizny i luzy.

  7. #47
    Chustoholiczka Awatar samasia
    Dołączył
    Nov 2012
    Miejscowość
    Warszawa Jelonki
    Posty
    4,119

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mystic mama Zobacz posta
    witajcie
    nie wiem natomiast jaki dobrac rozmiar?
    A gdzie mieszkasz? Bo może ktoś mieszka niedaleko i może Ci dać chustę do obejrzenia?

  8. #48

    Domyślnie jaki rozmiar chusty wybrac

    dzieki wszystkim za tak szybki odzew
    wracajac do tego rozmiaru, bo wciaz nie jestem pewna; to dosc ze jestesmy wysocy, to oboje jestemy dosc duzi, powiedzmy grubokoscisci
    ja nosze minimum 42, a moj luby troche brzucha wychodowal przez ostatni rok
    wiec zakladam ze chyba lepiej kupic rozmiar L niz M? no i chyba zawsze mozna chuste skrocic w razie czego?

    mieszkam w irlandii, w okolicach Cork, wiec jak ktoras z was na emigrcji w okolicy to z checia sie spotkam
    niestety tutaj jeszcze ani raz nie widzialam nikogo z chusta, tylko z nosidlami
    no i w zadnym sklepie sie nie spotkalam, wiec nie mam nawet jak wyprobowac czy nawet pomacac

  9. #49
    Chustoholiczka Awatar samasia
    Dołączył
    Nov 2012
    Miejscowość
    Warszawa Jelonki
    Posty
    4,119

    Domyślnie

    O, to może jakieś lokalne forum chustowe?
    Na Twoim miejscu też bym kupiła chyba L, na wszelki wypadek, bo mój partner nie jest szczególnie przy kości, a 4,6 w kieszonce jest dla niego na styk.
    Jak Wam chusty przypadną do gustu, to pewnie kupicie sobie jeszcze jedną. I potem kolejną... Mnie już korci, żeby kupić drugą, grr! No i jeśli chusta okaże się za krótka na kieszonkę, to zawsze będzie dobra na kangurka/plecak, a kangurek podobno najlepszy dla noworodka.
    O, a widzieliście te tabelki?
    http://www.storchenwiege.pl/chusta-w.../dlugosci.html
    http://www.natibaby.pl/webpage/rozmiary-chust.html
    http://littlefrog.pl/pol_m_ABC-chust...husty-334.html
    Ostatnio edytowane przez samasia ; 05-08-2013 o 05:51

  10. #50
    Chustonówka Awatar Pokrak
    Dołączył
    Aug 2013
    Posty
    6

    Domyślnie

    Najlepiej elastyczna. Im mniejsze dziecko, tym częściej nosimy w pozycji półleżącej, potem półpionowej, następnie pionowej. Pozycję pionową u kilkutygodniowych noworodków i niemowląt należy nie stosować w ogóle lub sporadycznie .


    ___________
    polecam busy do belgii fajna strona !
    Ostatnio edytowane przez Pokrak ; 09-10-2013 o 12:37

  11. #51
    Chustoholiczka Awatar samasia
    Dołączył
    Nov 2012
    Miejscowość
    Warszawa Jelonki
    Posty
    4,119

    Domyślnie

    Ależ z tego, co wiem, to nieprawda. Mnie dziewczyny na samym początku, jeszcze w ciąży, zniechęciły do elastyka, bo też chciałam od niego zaczynać, że niby łatwiejszy. Elastyczna chusta się rozciąga, sprężynuje i gorzej podtrzymuje kręgosłup dziecka. Pozycja pionowa w tkanej jest jak najbardziej okej, bo dziecko jest w fizjologicznej pozycji żabki i jest mocno przybandażowane do rodzica (tak właśnie mocno trzeba dociągnąć, żeby czuć, że dziecko jest do nas przybandażowane), więc nie ma praktycznie obciążenia kręgosłupa. W pozycji poziomej w chuście niemowlę ma niesymetrycznie ułożone nóżki i nacisk tylko na jedną z nich, więc w ogóle nie można tak nosić, jeśli cokolwiek jest nie tak z bioderkami. Czytałam mnóstwo na ten temat, bo się denerwowałam - i pytałam wszystkich, od lekarza w szpitalu po lekarkę, która robiła USG bioderek. Żadne nie wspomniało nawet, że pionowo nie jest okej, a przede mną na USG bioder była właśnie dziewczyna z noworodkiem w kieszonce
    Tutaj dużo pomocnych informacji: http://pediatria.mp.pl/lista/show.html?id=67184

    Ja wiem, że Zawitkowski pisał, że trzeba poziomo itd. itp., ale to było dawno i chyba już zmienił zdanie (Pokrak, to u niego to czytałaś, czy gdzie indziej?). W tej samej książce, w której tak pisał, są jego zdjęcia noszącego dziecko w torbochuście

    My w każdym razie nosiliśmy wyłącznie w kieszonce/kangurku od momentu, kiedy Zosi odpadł kikut pępowiny.
    Ostatnio edytowane przez samasia ; 09-08-2013 o 05:22

  12. #52
    Chustonówka
    Dołączył
    Sep 2013
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam, jestem zupełnie zielona w kwestii chustowania. Termin porodu to koniec października. Po przeczytaniu połowy wątku byłam zdecydowana na chustę elastyczną, jednak później trafiłam na wpisy jej przeciwne i zgłupiałam. Na początek potrzebuję chusty łątwej w obsłudze, ponieważ jestem antytalentem manualnym a taka mała dzidzia na pewno będzie mnie mocno stresowała. Dodam, że mam 163 cm wzrostu i jestem szczupła. Mam też pytanie, czy mąż (188 cm, w miarę szczupły) będzie mógł używać tej samej chusty, czy raczej będzie potrzebował dłuższej? Z góry dziękuję za wszelkie rady

  13. #53
    Chustomanka Awatar Roma
    Dołączył
    Feb 2012
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    1,451

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tamara Zobacz posta
    Witam, jestem zupełnie zielona w kwestii chustowania. Termin porodu to koniec października. Po przeczytaniu połowy wątku byłam zdecydowana na chustę elastyczną, jednak później trafiłam na wpisy jej przeciwne i zgłupiałam. Na początek potrzebuję chusty łątwej w obsłudze, ponieważ jestem antytalentem manualnym a taka mała dzidzia na pewno będzie mnie mocno stresowała. Dodam, że mam 163 cm wzrostu i jestem szczupła. Mam też pytanie, czy mąż (188 cm, w miarę szczupły) będzie mógł używać tej samej chusty, czy raczej będzie potrzebował dłuższej? Z góry dziękuję za wszelkie rady
    Pierwsze wpisy pochodzą z 2008 roku kiedy to jeszcze nie do końca miało się dostęp do rzetelnej wiedzy na temat róznicy między chustami elastycznymi i tkanymi. Teraz raczej większość specjalistów w tej dziedzinie poleca używać chusty tkanej już od początku. O tym dlaczego chusta elatyczna jest tylko półśrodkiem możesz na forum znaleźć sporo.
    Justyna.
    Doradca Noszenia w Chuście i Nosidłach Miękkich Akademii Noszenia Dzieci (Kraków, czasem Krosno)
    Adam
    16.10.2009, Blanka 3.11.2011, Emil 6.09.2014

    Świat to lustro. Twój świat zewnętrzny jest dokładnym odbiciem twojego wnętrza

  14. #54
    Chusteryczka Awatar wrapsodia
    Dołączył
    Mar 2009
    Miejscowość
    Erlangen Niemcy /czasem Wawa/Jarosław/Klimontów
    Posty
    1,682

    Domyślnie

    tamara: nie ma dobrej chusty łatwej w obsłudze, bo co łatwo się zakłada, kiepsko podtrzymuje kręgosłup dziecka i ty także szybko odczujesz dyskomfort, bo takie ustrojstwo nie odciąży prawidłowo także twojego kręgosłupa i może zniechęcić do noszenia w ogóle. Każda mama obawia się z początku motania chusty. To tylko na pozór jest skomplikowane, a zwykle wystarczy 2-3 razy zawiązać chustę i już wiemy o co chodzi.

    samasia dobrze pisze, że od paru lat nie poleca się już chust elastycznych, bo dostrzeżono ich wady i większą uwagę zwraca się na to, żeby nosić dzieci dobrze, tak by wspierać prawidłowy rozwój dziecka. Nie jest już tylko ważne, żeby w ogóle nosić dzieci. Jeśli nosić, to nosić dobrze, bo źle lub niedbale zawiązana chusta niczym nie różni się od wisiadła.

    Naprawdę warto przy pierwszych próbach skorzystać z indywidualnej pomocy doradcy noszenia, zwłaszcza jeżeli mamy obawy, jesteśmy zieloni w temacie, a w głowie roi nam się od pytań. Doradca przyjdzie do domu, opowie o rozwoju kręgosłupa i bioder dziecka, o prawidłowej, zdrowej pozycji dziecka w chuście, pokaże różne chusty, nosidła, opowie o ich wadach i zaletach, pomoże dobrać najlepszą opcję konkretnie dla was i nauczy pierwszych wiązań, a także dobrego dociągania chusty, co jest bardzo ważne.). Można też pójść na grupowe warsztaty noszenia (na pewno znajdziesz takowe w okolicy, są organizowane dla mam z dziećmi ale także i dla mam w ciąży) - luknij u nas w dziale warsztatów Tu albo na stronie szkoły noszenia: Doradcy ClauWi). Albo przynajmniej spotkaj się z doświadczoną mamą noszącą, która spojrzy, podpowie - może tu lub tu znajdziesz pomocną dłoń. Wiązania możesz próbować też najpierw uczyć się sama z dobrych filmików instruktażowych, które znajdziesz np. tu lub instrukcji obrazkowych tu. Można uczyć się najpierw na lalce.

    Ja najczęściej dla noworodków polecam chustę tkaną wiązana, skośnokrzyżową, dobrej firmy, bo to gwarancja jakości bawełny i bezpieczeństwa dla dziecka (chusta farbowana bezpiecznymi trwałymi barwnikami, bez chemii), materiał jest miły w dotyku i łatwo się dociąga. Fajnie jeśli ma różnokolorowe krawędzie, łatwiej się wtedy uczyć na niej. Na początek lepiej nie eksperymentować z domieszkami, które są droższe, wymagają większej pielęgnacji (np. z jedwabiem czy wełną) - najlepiej kupić chustę z 100% bawełny. Jeśli chusta nie jest zbyt cienka, spokojnie starczy na całe noszenie. Dla ciebie na realizację wszystkich wiązań powinien wystarczyć rozmiar 4,2m (zwany też rozmiarem 5), dla męża min 4,7m, może nawet 5,2m - poradź się mam o podobnych gabarytach. Możemy kupić chustę dłuższą, żeby starczyła dla męża, a sami oplatamy się nią dodatkowo w koło, ale z doświadczenia wiem, że na dłuższej chuście trudniej się uczyć, materiał się plącze, lepsza chusta dopasowana. Niektóre wiązania, które pożerają mniej chusty mąż będzie mógł zawiązać pewnie i z 4,2m (np. kangurka z przodu czy plecak prosty).

    Niekiedy mamom może z początku bardziej pasować chusta tkana kółkowa - może i łatwiej się ją zakłada, bo krócej, ale też ma inne wady tj. jest trochę mniej stabilna, obciąża tylko jedno ramie, ułożenie dziecka nie jest tak symetryczne jak w chuście wiązanej, dlatego trzeba koniecznie zmieniać ramię, na którym się nosi. Kółkowa najlepiej sprawdza się przy kilkumiesięcznych już szkrabach i tych zaczynających chodzić, ale niektórzy lubią jej używać także przy maluszkach.

    Szczęśliwego rozwiązania i miłego noszenia życzę.
    Ostatnio edytowane przez wrapsodia ; 06-09-2013 o 13:01
    Gosia, mama Toli (25/10/2008), dawniej mimezis

    Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®
    Doradca Akademii Noszenia Dzieci



  15. #55
    Chusteryczka Awatar mist
    Dołączył
    Jun 2013
    Posty
    2,248

    Domyślnie

    Przeczytałam wątki o noszeniu maluchów, wiem, że najbardziej polecana jest chusta tkana. Próbowałam się zamotać pod okiem doradcy, samo wiązanie nie wydawało mi się nadmiernie skomplikowane, ale jednak 1) przyznaję bez bicia, że jestem leniem 2) te metry chust mimo wszystko nie do końca mnie przekonują W sumie pewnie skończy się tak, że kupię jakieś nosidło ergo, jak tylko dzidzia nauczy się siedzieć

    Mam chustę elastyczną (udało mi się odkupić tanio chustę dobrej firmy, praktycznie jak nową), wydaje mi się praktyczna np. do samochodu albo kiedy wiem, że będę malucha wyjmować i wkładać kilka razy w ciągu krótkiego okresu czasu.

    Chętnie dokupiłabym jednak na wszelki wypadek jeszcze jakąś chustę tkaną - najlepiej jak najbardziej uniwersalną. Taką, żeby pasowała na mnie (165cm, rozmiar S) i męża (175cm, rozmiar L), łatwą do wiązania i dociągania oraz niedrogą (i żeby dało się ją dorwać w miarę prosto na bazarku). Co polecacie?

  16. #56
    Chusteryczka Awatar mist
    Dołączył
    Jun 2013
    Posty
    2,248

    Domyślnie

    Poczytałam, pooglądałam, chyba zdecyduję się na używaną bawełnianą Nati. Na forum jest często polecana dla początkujących, a dodatkowo jest ich spory wybór i da się znaleźć coś w rozsądnej cenie - same plusy

    Tylko czy one się jakoś mocno między sobą różnią kolorami? Czy to nie ma żadnego znaczenia i mogę kupić taką, jaka akurat mi się będzie bardziej podobała?

  17. #57
    Chusteryczka Awatar malgos
    Dołączył
    Oct 2009
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    1,746

    Domyślnie

    Ja bym na twoim miejscu przeliczała gramaturę (waga chusty w stosunku do jej powierzchni). Nati produkowało wiele chust tego samego rodzaju w różnych gramaturach (pasiaki też), nie każda z nich jest cienka, np. są bardzo cienkie pasiaki kalahari i są grube pasiaki kalahari, to samo z innymi pasiakami (info od Natibaby). Starsze natki (z niebieską metką) są zwykle grubsze, ale jesli są dobrze złamane, to posłużą na dłużej i przyjemnie się wiążą. Moje preferencje chustowe ewoluowały od bardzo cieńkich chust do grubszych, teraz najbardziej lubię takie średnie, mięciutkie.
    M&M 2006 , M 2009, M 2013, M 2017

  18. #58
    Chusteryczka Awatar mist
    Dołączył
    Jun 2013
    Posty
    2,248

    Domyślnie

    Uups, chyba myślałam, że to jednak będzie trochę prostsze, idę czytać dalej

  19. #59
    Chustopróchno Awatar jul
    Dołączył
    Jul 2009
    Miejscowość
    zachodnie podwarszawie
    Posty
    14,799

    Domyślnie

    mist - jesteś z Ursynowa, prawda? możesz spróbować przyjść na spotkanie tutejszych mam (w wątku ursynowskim się umawiamy, tylko czasem z nie bardzo dużym wyprzedzeniem), napisz, że chciałabyś pomacać i mniej więcej co, to przyniesiemy co tam mamy.
    żona TEGO Jaśka
    mama julówny (styczeń 2009), julińskiego (sierpień 2010), julowego (luty 2013) i julinka (kwiecien 2018)

  20. #60
    Chustonówka
    Dołączył
    Jun 2012
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cześć Dziewczyny!

    Jestem laiczką w temacie chust. Spodziewam się pierwszego dziecka i mam okazję kupienia w niezłej cenie (i doskonałym stanie) chusty Nati z lnem. Przeszukałam wiele wiele wątków na temat chust, ale nie trafiłam na konkretne opinie o chustach Nati z lnem dla noworodka. Czy możecie mi poradzić, czy mogę porwać się na taką chustę? I jak ona będzie się sprawowała w dalszych etapach wzrostu dziecka? Nie ukrywam, że ma piękny wzór i trochę mnie kusi... Dziękuję za wszelkie porady.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •