Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 302

Wątek: PIELUSZKI WIELORAZOWE - PORADNIK

Mieszany widok

  1. #1
    Chustoholiczka Awatar erithacus
    Dołączył
    Mar 2008
    Miejscowość
    Tczew
    Posty
    3,315

    Domyślnie PIELUSZKI WIELORAZOWE - PORADNIK

    1. Zalety używania pieluch wielorazowych.
    2. Rodzaje pieluch i otulaczy.
    3. Ile potrzeba pieluszek?
    4. Pranie i przechowywanie.
    5. Porównanie kosztów.
    6. Słowniczek
    7. Producenci pieluch, strony internetowe, adresy sklepów.


    Proszę o uwagi co do kolejności i brzmienia rozdziałów
    Podajcie swoje propozycje.






    Czasem mnie nie ma. Można mnie złapać na maila: [mój nick z forum] @ tlen.pl


  2. #2
    Chustonówka
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    33

    Domyślnie Aktualny koszt pieluch jedno- i wielorazowych

    Hej! Chciałam się przywitać Świetne to Chustoforum, studjuję już parę dni temat pieluch. Dziś wzięłam się za wyliczanie co tańsze. Na razie mam obliczenia dotyczące pieluch jednorazowych. Jest to moje zestawienie, powiedzmy dla osoby mieszkającej w domku jednorodzinnym gdzie zwykle sporo płaci się za wywóz śmieci i mnóstwo osób nie wyrzuca "pampersów" tylko pali je w piecu (no chyba,że to nowy domek i ogrzewanie gaz/olej).Nie wiem co mniej eko-palenie i emisja szkodliwych gazów czy wysypywanie na wysypisko i brak jakiejkolwiek utylizacji?Przyjełam więc rozwiązanie pół na pół.Proszę o wszelkie uwagi.Jutro zrobię zestawieni wielo, których mam zamiar używać, ale ile kosztował zestaw wielorazowych to już każda z Was wie najlepiej Mam nadzieję, że mi taniej wyjdą te wielorazowe, bo ze zgrozą myślę o tej górze śmieci!
    PIELUCHY JEDNORAZOWE:
    ·Noworodek – 1 m-c – 10-12 szt./dzień

    Pampers NewBorn 1op. 43szt./ 32 zł = 1 szt./0,80zł
    30dni x 10 szt. x 0,80=240zł

    ·Niemowlę 2-6 m-cy – 7-8 szt./dzień
    Najtańsze pieluchy np. Dada z Biedronki lub Huggies Mega Pack = 1 szt./0,70zł
    5m-cy x 30dni x 8szt. x 0,70zł=840zł
    ·Dziecko do 2 lat6szt./dzień
    Najtańsze pieluchy np. Dada, Babydream Rossmann, promocje Jumbo Pack- większe rozmiary = 1szt./0,75zł
    18m-cy x 30dni x 6szt. x 0,75zł=2.430zł
    RAZEM: 3.510 zł / 4.740szt.
    ………………………………………… ………………………………………… ………………………………………… ……….
    ·Koszty dodatkowe:
    ÞWywóz śmieci = 400zł
    Spalanie pieluch: I, II, III, IV, X, XI,XII - 7 m-cy + od czasu do czasu w lato=8 m-cy/rok
    Wywożenie pieluch: 4 m-ce/ rok
    Cena wywozu 1 worka=20zł, w m-cu min. 2 worki =40zł/m-c
    4 m-ce x 2lata x 40zł/m-c = 320zł + większa ilość worków, podwyżka ceny wywozu, mniejsze spalanie
    ÞTorebki foliowe jednorazowe na zużyte pieluchy=474zł
    Nie ma w sklepach już jednorazówek za darmo! 1szt/ 0,10zł
    4740szt. x 0,10zł=474 zł
    ÞKremy przeciwko odparzeniom=250zł
    Przy każdej zmianie pieluchy trzeba posmarować dziecko kremem bo robią się odparzenia!
    Linomag 30 g/ 9zł - na 2-3 tyg.
    Krem Bambino ochronny 75 ml/5zł – wystarczy na 1 m-c
    Penaten krem na odparzenia 50ml/12 zł- b.gęsty na 1 m-c
    Średnia cena kremu to 7zł/50ml –wystarcza na 1 m-c
    + Sudocrem 125g/24zł, sporadycznie w przypadku większych problemów- 1 op.
    24m-ce x 7zł + Sudocrem 24zł+Linomag =250zł
    ÞChusteczki nawilżane do mycia=432zł
    Babydream Sensitive op. 80szt/5zł – średnio starcza na tydzień ; duo-pack 9zł/160szt.- 2 tyg.
    24m-ce x 9zł x 2=432zł

    ÞRazem: min. 5.100zł
    Ostatnio edytowane przez annka ; 11-01-2010 o 22:32

  3. #3
    Chustonówka
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    33

    Domyślnie

    c.d.
    Koszty dodatkowe:

    Wywóz śmieci = 450zł; 1000-1200zł

    Spalanie pieluch i chusteczek: I, II, III, IV, X, XI,XII - 7 m-cy + od czasu do czasu w lato=8 m-cy/rok

    Wywożenie pieluch i chusteczek: 4 m-ce/ rok

    Cena wywozu 1 worka=20zł, w m-cu 2-3 worki =40-60zł/m-c

    4 m-ce x 2lata x 50zł/m-c = 400zł +50zł większa ilość worków, podwyżka ceny wywozu, mniejsze spalanie
    Opcja całkowitego wywozu pieluch: 24 m-ce x 2,5 worka x 20 zł = 1200zł, niech będzie że 1000zł


    Torebki foliowe jednorazowe na zużyte pieluchy=474zł

    Nie ma w sklepach już jednorazówek za darmo! 1szt/ 0,10zł

    4740szt. x 0,10zł=474 zł

    Kremy przeciwko odparzeniom=250zł

    Przy każdej zmianie pieluchy trzeba posmarować dziecko kremem bo robią się odparzenia!

    Linomag 30 g/ 9zł - na 2-3 tyg.

    Krem Bambino ochronny 75 ml/5zł – wystarczy na 1 m-c

    Penaten krem na odparzenia 50ml/12 zł- b.gęsty na 1 m-c

    Średnia cena kremu to 7zł/50ml –wystarcza na 1 m-c

    + Sudocrem 125g/24zł, sporadycznie w przypadku większych problemów- 1 op.

    24m-ce x 7zł + Sudocrem 24zł+Linomag =250zł

    Chusteczki nawilżane do mycia=432zł

    Te mamy co używają jednorazówek, używają też chusteczek (bo szybko i wygodnie).

    Babydream Sensitive op. 80szt/5zł – średnio starcza na tydzień ; duo-pack 9zł/160szt.- 2 tyg.

    24m-ce x 9zł x 2=432zł



    Razem: min. 5.150zł; z całkowitym wywozem śmieci średnio 6.000zł
    Ostatnio edytowane przez annka ; 11-01-2010 o 23:51

  4. #4
    Chusteryczka Awatar Aloha
    Dołączył
    Feb 2009
    Miejscowość
    Łódź
    Posty
    1,979

    Domyślnie

    Annka, imponujące wyliczenia



  5. #5
    Chustomanka
    Dołączył
    Sep 2009
    Posty
    567

    Domyślnie

    Brrr... a ja znajomym mówiłam, że pampersy to pewnie z 3000 na 2 lata. A tu takie ała:-/ Teraz zostaje policzyć eko. Tylko cena wody i prądu wciąż rośnie

  6. #6
    Chustofanka Awatar ekomummy
    Dołączył
    Aug 2009
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    437

    Domyślnie

    Faktycznie imponujące wyliczenia! To super przewodnik dla mam które dopiero spodziewają się dziecka. Porażające liczby. Fajnie, że zrobiłaś takie zestawienie.

    Patrzyłam na wyliczenia i są 2 koszty które dosyć łatwo zmniejszyć.

    Jeden to zakup kremu na odparzenia. Przy wielorazówkach raczej pupa się nie odparza. Ja mam krem w razie czego, moja córeczka już ma 4.5 miesiąca. Chyba posmarowałam z parę razy i nie dlatego, że pupka była odparzona ale wydawało mi się, że była lekko zaczerwieniona w jednym miejscu. Więc koszt kremu odpada . Mój starczy mi przynajmniej na rok jak nie dłużej

    Druga rzecz to chusteczki nawilżające. Bardzo łatwo używać po prostu ciepłej wody z myjkami. W domu tylko tak przemywamy pupę. A chusteczki na wyjścia. Nie wiem czy zużyłam już 2 paczki od urodzin małej.

    Jeżeli chodzi o wybór pomiędzy wielo a jednorazowymi to oczywiście wielo . Używanie tetry z otulaczami jest bardzo łatwe. Do tego potrzebna może 1-2 formowanki na noc lub kieszonka i masz już wszystko co potrzeba. A pieluszki można powoli kompletować.

    Super ściągę na koszty przygotowałaś. Pozdrawiam ciepło.
    Ostatnio edytowane przez ekomummy ; 12-01-2010 o 00:00
    Mama Adasia, 2007, Natalii 2009 i Lilianki 2014

    www.ekomaluch.pl
    www.wielorazowepieluszki.pl
    www.kidstyle.pl

  7. #7
    Chustonówka
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    33

    Domyślnie

    Dzięki, teoretyk na razie ze mnie. Tak naprawdę to nie myślałam, że wywóz tych śmieci jest tak drogi , bo mój brat wszystkie pieluchy palił w piecu, nawet w lato. Najwięcej ludzi tak robi jak może, chociaż strasznie się piec i komin zasyfia, więc wypadało by doliczyć kominiarza 2 razy w roku. Koszt jednorazówek łatwiej jest policzyć, bo w googlach się wyszuka czego ile komu średnio idzie. Z wielorazowymi będzie mi dużo trudniej, będzie to zarys, bo nie mam pojęcia ile tak naprawdę kupię potem po wypróbowaniu tych pieluch tzn. kieszonek, AIO, formowanych, otulaczy. Trochę już zamówiłam, kilka mam jeszcze na oku, myślę, że 1 opcja to taka gdzie więcej różnych One Size a 2 to rozmiarówki, 3 mieszana, czyli taka jak moja zapewne. A ile pieluch One Size wchodzi do pralki 5 kg? Bo nie mam pojęcia, please, niech ktoś powie
    Właśnie o tym kremie i chusteczkach to wiem, chodzi o zakup zestawu pieluch, jutro podam bo dziś już padam, buziaki
    P.S. Kasa na te śmieci to jedno, ale widziałyście ile to jest sztuk? ok. 5 tysięcy, o maj gud jaka to musi być sterta, na YT się przeraziłam. Mąż też popiera Eko. Tylko będę musiała zamówić trochę więcej AIO/kieszonek żeby nie mógł się wymigać od zmieniania )
    Ostatnio edytowane przez annka ; 12-01-2010 o 00:06

  8. #8
    Chustoholiczka Awatar erithacus
    Dołączył
    Mar 2008
    Miejscowość
    Tczew
    Posty
    3,315

    Domyślnie

    Do wyliczenia kosztów wielorazówek trzeba podejść z trochę innej strony.
    To znaczy koszty samych pieluch zostawić sobie na koniec, bo różne mamy wydają naprawdę różne kwoty.

    Myślę, że trzeba zacząć od częstotliwości prania. Gdzieś tu na forum jest ankieta. Z tego co pamiętam, to większość pierze pieluchy co drugi dzień (często też z dodatkiem ciuchów).
    Najłatwiej chyba wyliczyć koszt jednego prania i wtedy każdy mógłby sobie pomnożyć i dopasować do siebie.
    W instrukcji pralki powinno być napisane ile prądu i wody zużywa się na jeden cykl. Wystarczy to pomnożyc przez koszty prądu i wody, dodać cenę za proszek i już.

    Wracając do samych pieluch, to jeden ma 40 tetr i trzy otulacze, inny 20 kieszonek plus 20 formowanek za 40zł każda, a jeszcze inny całą szafę wypasionych pieluch własnej roboty. Także tego nawet nie można porównywać.






    Czasem mnie nie ma. Można mnie złapać na maila: [mój nick z forum] @ tlen.pl


  9. #9
    Chustonówka
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    33

    Domyślnie

    Pieluchy wielorazowe: zestaw .............
    Koszty dodatkowe= pranie i prasowanie=650-675zł
    Chusteczki nawilżane do mycia= 30 - 72
    Zgodnie z byciem2 x Eko: ekologicznie i ekonomicznie, tylko w wyjątkowych sytuacjach: spacery, podróże i wizyty, jak mąż/inne osoby przewijają żeby się nie zniechęciły i w nocy gdy nie widzimy na oczy
    Babydream Sensitive op. 80szt/5zł;
    duo-pack 9zł/160szt.- paczka na 3 m-ce
    24/3 x 9zł=72zł
    PRANIE =640zł
    Koszt 1 cyklu prania z dodatkowym płukaniem=1,60zł
    ·Energia 1kWh/0,65zł (to akurat wiem na 100%, bo pracuję)=0,62zł
    Zużycie energii na 1 cykl prania klasa energet. A/A+ 0,85kWh-1 kWh; 0,95 kWh=0,62zł
    400 x 0,62=
    ·Woda i ścieki=0,30zł
    Średnia cena wody i ścieków w Polsce to 6zł/1m3; Cykl prania z dodatkowym płukaniem 50l.1m3/50l=20 prań
    6zł/20=0,30zł
    ·Środki piorące=0,68zł
    Proszek antybakteryjny do prania pieluch przez 1 m-c, potem co jakiś czas dla dezynfekcji
    Potion 1kg/30zł, 2 łyżki=30ml=30g/pranie; 1kg=30 prań; 1 cykl=1zł; niech będzie że pójdzie ze 2 op.=60zł
    Płyn do prania otulacza wełnianego np. Urlich 1l/23zł + lanolina z apteki na receptę=40zł
    Proszek do prania dla dzieci Bobas/Dzidziuś 3kg/30zł; 50g/pranie; 3kg/60prań ; 1cykl=0,50zł
    Ilość prań średnio 3-4/tydzień; 400 cykli prania=270zł
    60 cykli x1zł=60zł
    340 cykli x 0,50zł=170zł
    270zł / 400 cykli = 0,68zł
    1 pranie 30szt. pieluch składanych - 1,60/30=0,053zł za 1 szt.np. tetry
    10- 15szt.? AIO/kieszonek/formowanych - 1,60zł/10 lub 15 szt.= 0,16-0,10 zł
    Pranie różnych pieluch/ ubranek razem = ok. 0,06zł/1 szt.
    Prasowanie pieluch tetrowych przez 1-3 m-ce=11,50 - 35zł (energia)
    1 m-c to 16 prań; wyprasowanie 30szt. tetry - 0,5h; 0,5h x 4 prasowania/tydz.=2h/tydz.
    Moc żelazka 2,2 kWh x 0,65zł/1kWh=1 godz. Prasowania=1,43zł
    1,43zł x 8 h = 11,45 zł / m-c

    Jak ktođ chce niech dolicyz kosyt amortzyacji pralki, bo ja juz nie mam sily
    Amortyzacja pralki=200-250zł
    Obecnie czas życia dużego AGD – pralek, zmywarek do naczyń i lodówek – jest projektowany na 10 lat. Zatem odejmujemy 2 lata.
    Cena pralki (opcja średnio tania, ja taką mam i 6 lat śmiga bez zażutu, a piorę 4x/tydz.) 1000-1200złzł/10=200-250zł
    Ostatnio edytowane przez annka ; 12-01-2010 o 10:13

  10. #10
    Chustoguru Awatar kammik
    Dołączył
    Jun 2009
    Miejscowość
    Stolyca
    Posty
    6,437

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez annka Zobacz posta
    c.d.

    Torebki foliowe jednorazowe na zużyte pieluchy=474zł

    Nie ma w sklepach już jednorazówek za darmo! 1szt/ 0,10zł

    4740szt. x 0,10zł=474 zł

    Kremy przeciwko odparzeniom=250zł

    Przy każdej zmianie pieluchy trzeba posmarować dziecko kremem bo robią się odparzenia!


    Babydream Sensitive op. 80szt/5zł – średnio starcza na tydzień ; duo-pack 9zł/160szt.- 2 tyg.

    24m-ce x 9zł x 2=432zł


    Ja bardzo szanuję pracę włożoną w wykonywanie tego rodzaju obliczeń, ale obawiam się, że chęć wykazania, jak upiornie drogie są jednorazówki zaowocuje niedługo pojawieniem się kosztu wynajmu służącej do wynoszenia śmieci. Wiem, że te kalkulacje są często wklejane na inne fora celem wykazania potencjalnych oszczędności i regularnie obśmiewane jako zbyt naciągane.
    Nie wiem skąd cena foliowych torebek - nie dostajecie ich w sklepach przy pakowaniu warzyw, owoców itd.? Poza tym nie każda pielucha jest pakowana w folię, to raczej wyjątkowa sytuacja (wizyta u lekarza, znajomych). Przed porodem kupilam dwie paczki paklanek (po 50szt.) i przez 9 miesięcy stosowania jednorazówek zużyłam pół paczki.

    Kremy na pupę - nie ma konieczności ich stosowania, jeżeli dziecko ma zdrową skórę. Kremy młodej niedawno wywaliłam, bo ledwo były napoczęte. Smarowałam za to starszaka regularnie - małe opakowanie Penatenu wystarczyło mi na pół roku, a nie na miesiąc.

    Duże ilości chusteczek zużywa się przy noworodku i małym niemowlaczku, który kupki strzela w ilościach nieprzyzwoitych. Ale przez cały okres pieluszkowania powyżej 10 dziennie? Bez przesady. Mimo wielorazówek wciąż korzystam z chusteczek i zużywam maksymalnie jedną dziennie (sztukę, nie paczkę ).
    "A co im imponuje? Płaczące posągi. Zamiana wody w wino. Zwykły kwantowy efekt tunelowy, który i tak by się zdarzył, gdyby tylko ktoś zechciał poczekać parę zylionów lat. Jak gdyby zamiana słonecznego światła w wino, dokonywana przez winorośle, ich grona, czas i enzymy nie była tysiąc razy bardziej cudowna i nie zdarzała się stale..."
    Terry Pratchett "Pomniejsze bóstwa"


  11. #11
    Chustonówka
    Dołączył
    Jan 2010
    Posty
    33

    Domyślnie

    Jak już pisałam jest to moje subiektywne zestawienie, teoretyczno praktyczne oparte na obserwacji np. mojej szwagierki, która każdą 1 pieluchę zawijała w woreczek foliowy, te cieniusienkie w sklepie zrywki to się rwą od razu. Kremu do pupy -linomagu-używała non stop profilaktycznie, tak samo dużo zużywała chusteczek, tak więc koszty dodatkowe to każdy sobie uwzględni ile chce; poza tym ja wybrałam najtańsze pieluchy i chusteczki, a ceny są przecież także sporo wyższe.Ale chyba ilość zużutych pieluch nie podlega już tak mocnym korektom, prawda?Tak samo ciężko powiedzieć ile kto kasy wyda na wielorazówki, bo to zależy jak często pierze i ile szt. musi kupić, jaka firma i rodzaj pieluchy. Tak samo z prasowaniem: jedni prasują tetrę inni nie itd itp. Obliczenia te robiłam głównie dla siebie i innych początkujących teoretyków, czyli troszkę można sobie pozmieniać koszty dodatkowe w jednorazówkach. Zaraz powiecie, że wybrałam proszek najtańszy-owszem bo i po najniższych cenach liczyłam "pampersy". Itd. Itp.

  12. #12
    Chustoguru Awatar Iwka
    Dołączył
    Apr 2009
    Miejscowość
    Koszalin
    Posty
    9,881

    Domyślnie

    Nie wiem, czy jest sens robić takie wyliczenia. Naprawdę każdemu wyjdzie inaczej. Niektóre dzieci sikają co chwile, inne rzadko, mamy nawet różne taryfy prądowe. Ale może kogoś takie wyliczenie przekona do wielorazówek, chociaż ja jestem przekonana, że aż tyle na jednorazówki nie wydawałam.
    Co dwa lata przewrót świata
    my - lipiec 2006, Zosia - luty 2008, Joasia - styczeń 2010, Aleksandra-Salamandra - marzec 2012, Synek-Krztynek Antoś - marzec 2014
    "Hodowla młodych hobbitów wymaga wielkiej ilości paszy" J.R.R.T.

  13. #13
    Chustoholiczka Awatar Kudlata
    Dołączył
    Mar 2013
    Miejscowość
    Lublin
    Posty
    4,746

    Domyślnie

    Jest o tym wątek, pamiętam, że wynikało z niego iż kolejność ma znaczenie ale nie mogę sobie przypomnieć nigdy jak miały te wkłady iść tyle, że ja ogólnie odchodzę od mikrofibry całkiem bo mi jakoś śmierdzi..
    Jakub -16 września 2013 Antonina- 16 marca 2018

  14. #14
    Chusteryczka Awatar guesy
    Dołączył
    Nov 2013
    Posty
    2,711

    Domyślnie

    O dzięki, to poszukam tego wątku jeśli szukaj będzie dziś dla mnie łaskawy

  15. #15
    Chustonówka
    Dołączył
    Mar 2014
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cześć,

    moja przyjaciółka przygotowuje się do porodu i zamierza używać pieluszek wielorazowych . poprosiła mnie o wyszukanie kilku produktów do porównania.
    Ostatnie wpadły mi w oko pieluszki Bambino mio . Czy macie jakieś doświadczenia z tymie pieluchami?

  16. #16

  17. #17
    Chustomanka Awatar Frahenka
    Dołączył
    Aug 2013
    Miejscowość
    3miasto
    Posty
    571

    Domyślnie

    Czy mogę prosić o wyjaśnienie czym się różni otulacz PUL od otulacza SIO?
    F. 04.2013
    H. 01.2015

  18. #18
    Chustomanka Awatar koleszna
    Dołączył
    Dec 2012
    Miejscowość
    lubuskie
    Posty
    982

    Domyślnie

    Otulacz sio ma w srodku nabite napki do których wpina się wkład a zwykły otulacz nie ma. Może mieć ewentualnie zakladki pod które wsuwa się wklad lub tetre. Pul to nazwa materiału z którego otulacz jest szyty nieprzemakalnego. Więc otulacz sio może być też pulowy


  19. #19
    Chustomanka Awatar Frahenka
    Dołączył
    Aug 2013
    Miejscowość
    3miasto
    Posty
    571

    Domyślnie

    dziewczyny jeszcze mam jedno pytanie, wiem że na pewno było bo też gdzieś mi mignęło ale teraz jak na złość nie mogę znaleźć.
    mamy otulacze, do środka daję wkłady bambusowe jak na razie. Co może mieć kontakt z pupą a co nie? Bo wiem że niektóre wkłady nadają się tylko do kieszonek
    Ostatnio edytowane przez Frahenka ; 03-08-2014 o 11:20
    F. 04.2013
    H. 01.2015

  20. #20
    Chusteryczka Awatar spinek
    Dołączył
    Mar 2012
    Posty
    1,906

    Domyślnie

    wiem, post po czasie, ale moze komus sie przyda.
    nie ma ograniczeń, co do tego, co może, a co nie, mieć kontakt z pupą.
    Zróznicowanie warte podkreślenia w tym zakresie opiera się o kwestie uczucia suchosci/mokra od pupy.
    Uczucie suchosci daje mikropolar, welurek syntetyczny i coolmax.
    wkłady, które nie maja warstwy tzw. "sucha pupa" (czyli dajace uczucie suchosci, warstwy welurku, mikropolaru czy coolmaxu) moga równiez byc uzywane samodzielnie w otulaczach (bambus, mikrofibra, poliweglowe, konopie, tetra), tyle tylko, że dziecko bedzie czuło "mokro".
    Wszystko zalezy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać - mokro czy sucho.
    Nie ma ograniczeń, jak już napisałam, w tym, co może, a co nie byc uzywane w otulaczach.
    Jeżeli twoje wkłady nie mają warstwy sucho, a chcesz by dziecko miało uczucie suchości mo zesz na wkład połozyć dodatkowe wkładki mikropolaru czy weluru (wystepuja w sprzedazy samodzielnie).

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •