Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 82

Wątek: Wielo a rozwój...

  1. #1

    Domyślnie Wielo a rozwój...

    byłam u fizjoterapeuty i usłyszałam że pieluszki wielo utrudniają rozwój np raczkowanie następuje później. Dodam że pani fizjoterapeutka sama używała wielo ale z zaznaczeniem iż na czas raczkowania czyli ok 2 mc używała pampków.
    I pytanie czy faktycznie tak jest? Mój Kuba jest spory i odrazu widzę gdy coś blokuje mu ruch i ta wielo niestety ciężko mu się ruszać...

  2. #2

    Domyślnie

    z autopsji nie powiem, bo mój młody już dawno raczkował jak zaczęliśmy wielo (miał 10m). Ale czytałam na tym forum wiele razy, że faktycznie tak może być. I jeszcze u młodszych dzieci może utrudniać obracanie i na czas nauki lepiej odpuścić a założyć jak już się nauczy. Z raczkowaniem pewnie podobnie. Ale są przecież małe zgrabne wielo np IB które nie powinny krępować ruchów.


  3. #3
    Chustomanka
    Dołączył
    Jan 2010
    Miejscowość
    Łódź
    Posty
    1,233

    Domyślnie

    hmm w jakimś wątku dziewczyny podnosiły tę kweistię

    hmm ale ja myślę sobie tak:
    my wychowaliśmy się na wielorazówkach

    i z obserwacji moich dzieci:
    córka na jednorazówkach - późno zaczęła chodzić i ogólnie z postępami motorycznymi była do tyłu

    syn od urodzenia na wielorazówkach (jestem ortodoksem, nie stosujemy jednorazówek) i szybko mu szło raczkowanie, chodzenie

    więc już sama nie wiem gdzie ten problem

  4. #4
    Szukajguru
    Dołączył
    May 2009
    Miejscowość
    Sopot/Gdańsk
    Posty
    7,472

    Domyślnie

    Jak zapakujesz dziecko w pieluchę wielorazową z dodatkowymi wkładkami to raczej sie nie porusza za mocno
    Trzeba dostosować pieluszki do potrzeb dziecka - na dzień cieńsze i węższe, na noc i do spania pozostałe.

  5. #5
    Chusteryczka Awatar Sroka
    Dołączył
    Feb 2010
    Miejscowość
    na polnoc od Monachium
    Posty
    1,613

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kasia.234 Zobacz posta
    Jak zapakujesz dziecko w pieluchę wielorazową z dodatkowymi wkładkami to raczej sie nie porusza za mocno
    Trzeba dostosować pieluszki do potrzeb dziecka - na dzień cieńsze i węższe, na noc i do spania pozostałe.
    o to to!

  6. #6
    Chustoholiczka Awatar guzik
    Dołączył
    Jan 2011
    Miejscowość
    Łódź
    Posty
    5,852

    Domyślnie

    Moje dziecko szybko raczkowało-trochę ponad pół roku miała. A wielo mamy cały czas, odkąd miała ok.2miesiące, więc u nas ta teoria w ogóle się nie sprawdziła.
    Marysia16.09.2010, (*)2011,Ryś 2.09.2019, Helenka 7.05.2021

  7. #7
    Chustofanka Awatar marzen@
    Dołączył
    Jul 2011
    Miejscowość
    Rzeszów
    Posty
    184

    Domyślnie

    Moja siostra ma teraz 17 lat, czyli wychowywała się w epoce kiedy pampki dopiero wchodziły na rynek. Z racji ceny używane były tylko na spacery i w gości. W domu poczciwa stara tetra. Siostra zaczęła chodzić jak miała 9 m-cy.

    Na pewno nie można wpychać dziecku na dzień po domu zbyt wielu grubych wkładów, ale przecież dawniej nawet pampki były zdecydowanie grubsze niż dziś i jakoś dzieci nauczyły się chodzić.

    Dodatkowo pediatra pochwaliła mnie za wielo, jednorazówki nazwała "koszmarem", o wpływie na rozwój nic nie wspominała

  8. #8
    Chustomanka Awatar emmaline
    Dołączył
    May 2009
    Miejscowość
    Łódź
    Posty
    1,457

    Domyślnie

    my też tylko na wielo - głównie na tetrze - i szybko poszło, rozwija sie panna motorycznie bardzo ok, fakt, że szczupła jest.

    teraz jak ciepło jest to może go w tetrze i pasku sumo puszczaj?
    Weronika Magdalena 09.10.09 http://weronikamagdalena.blog.pl

    czekamynaczerwcowegochłopca2017

  9. #9
    Chustoguru Awatar annia
    Dołączył
    May 2011
    Miejscowość
    Warszawa Tarchomin
    Posty
    7,645

    Domyślnie

    Nasz ortopeda ostatnio powiedział, że wielo w niczym nie przeszkadzają. Z tym, że my zaczęłyśmy z wielo późno - w wieku 11 miesięcy - młoda zaczęła chodzić po kilku tygodniach, duża pupa i szeroki krok jej w tym nie przeszkodziły. Znaczy, nadal chodzi jak kaczka, ale ponoć jeszcze ma prawo.

  10. #10
    Chustopróchno Awatar jul
    Dołączył
    Jul 2009
    Miejscowość
    zachodnie podwarszawie
    Posty
    14,799

    Domyślnie

    Jak byliśmy kiedyś u rehabilitantki - mały ze słabymi mięśniami brzucha - powiedziała, że "te pieluchy" nie pomagają, bo przy leżeniu miednica ląduje w górze, plecki się nienaturalnie wyginają - akurat w jego wypadku to raczej nie miało znaczenia, bo znacznie więcej leżał na brzuchu, a na wielo przeszedł jak miał już te kilka miesięcy. No ale coś tam jest. Pewnie jak napisała wyżej Kasia - trza wkładać tak pieluchy, żeby były stosowne do potrzeb dziecka - nie tylko siuśkowych, ale i rozwojowych.

    Raczkować młody zaczął stosunkowo późno, ale to raczej wynikało ze słabych mięśni brzucha, które jakoś nie mogły dźwignąć szanownych i solidnych czterech liter w górę, trochę może ze śliskiej podłogi wszędzie w domu, nie wydawało mi się, żeby szerokość pieluchy mu przeszkadzała.
    żona TEGO Jaśka
    mama julówny (styczeń 2009), julińskiego (sierpień 2010), julowego (luty 2013) i julinka (kwiecien 2018)

  11. #11
    Chustomanka Awatar Jacuszkowa
    Dołączył
    May 2010
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    742

    Domyślnie

    dzięki za wątek!
    ja mam wrażenie, że czasem młodego za bardzo "wkładkuję" i jest mu niewygodnie na pleckach, ale z drugiej strony...
    pojedynczą przesikuje w pół godziny.
    Jacuszek - 14.03.2011 i Jagódka - 7.05.2014

    Doradca Noszenia ClauWi® (kurs zaawansowany)

  12. #12
    Chustomanka Awatar Jacuszkowa
    Dołączył
    May 2010
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    742

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jul Zobacz posta
    Jak byliśmy kiedyś u rehabilitantki - mały ze słabymi mięśniami brzucha
    jul a jak odkryłaś, że ma słabe mięśnie brzucha?
    Jacuszek - 14.03.2011 i Jagódka - 7.05.2014

    Doradca Noszenia ClauWi® (kurs zaawansowany)

  13. #13
    Chustomanka Awatar jadorota
    Dołączył
    Jan 2011
    Miejscowość
    Wielkopolska
    Posty
    567

    Domyślnie

    Być może coś w tym jest, ale i tak myślę, że ciasne jeansiki i czaderskie ubranka krępujące ruchy są o wiele gorsze

    No i z wielo nie zrezygnuję. Używamy ostatnio dość cienkich formowanek, choć fakt- zmieniam co godzinę
    Dorota i trzech muszkieterów '03, '05, '11


  14. #14
    Chustopróchno Awatar sakahet
    Dołączył
    Apr 2010
    Miejscowość
    Spain :)
    Posty
    13,229

    Domyślnie

    moja młodsza córa chowana na wielo mając 3 m-ce zaczęła się obracać na brzuch, i inne elementy rozwoju ruchowego też wykonywała dosyć szybko- na pewno szybciej niż jej siostra pieluchowana jednorazówkami; wielo w niczym jej nie ograniczały

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kasia.234 Zobacz posta
    Jak zapakujesz dziecko w pieluchę wielorazową z dodatkowymi wkładkami to raczej sie nie porusza za mocno
    Trzeba dostosować pieluszki do potrzeb dziecka - na dzień cieńsze i węższe, na noc i do spania pozostałe.
    dokładnie tak
    www.fotodzieciaki.blogspot.com - fotografia ciążowa, fotografia rodzinna, fotografia...
    www.fotodzieciaki.com

    DOULA





    "Dziecko małe, lekkie, mniej go jest. Musimy się pochylić, zniżyć ku niemu." J. Korczak "Prawo dziecka do szacunku"

  16. #16
    Chustopróchno Awatar jul
    Dołączył
    Jul 2009
    Miejscowość
    zachodnie podwarszawie
    Posty
    14,799

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kasia-famiga Zobacz posta
    jul a jak odkryłaś, że ma słabe mięśnie brzucha?
    byliśmy kontrolnie, żeby sprawdzić, czy wszystko ok, rehabilitantka odkryła
    żona TEGO Jaśka
    mama julówny (styczeń 2009), julińskiego (sierpień 2010), julowego (luty 2013) i julinka (kwiecien 2018)

  17. #17
    Chustomanka
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    647

    Domyślnie

    U nas nie ma z tym problemu. Alek bardzo szybko zaczął raczkować. Jak jeszcze leżał stosowałam wkłady stopniowane na pleckach cienkie ale chłonne z babusa i konopi. Nawet tetrę w otulaczu składałam tak aby mniej było na pupie a więcej z przodu. Moim zdaniem wielgaśne wkłady z mikrofibry w kieszonkach onesize nadają się dla dziecka które już chodzi a nie dla niemowlaka u nas spięte na najmniejszy rozmiar były wielgaśne nawet z jedną wkładką praktycznie do 6kg.
    Staram się wybierać pieluszki wygodne i dobrze skrojone ale nie wszystkie dostępne na rynku takie są niestety.

    Fizjoterapeuta nie jest ekspertem od wielo aby generealizować w ten sposób na temat wielo. Gdybym ja coś takiego usłyszała to pewnie miałby niezły wykład ode mnie na ten temat

  18. #18
    Chustomanka Awatar Marti
    Dołączył
    Jan 2011
    Miejscowość
    Sokołów Podlaski
    Posty
    539

    Domyślnie

    My chodzimy na rehabilitację (a raczej stymulację rozwoju). Nela ma problemy z napięciem mięśniowym i to od urodzenia. Rehabilitantka poprosiła tylko, żebyśmy na ćwiczenia przychodzili w pampersie, bo na ćwiczeniach ją rozciąga, zgina i w pampersie jest łatwiej. Ale na co dzień Nela chodzi w wielo. Patrzę na dzieci znajomych, które są w 100 % pampersowe i jest różnie. Niektóre ruszają się szybciej, niektóre podobnie, albo wolniej niż Nela robią niektóre rzeczy. Nie sądzę więc, żeby wielo miało na to jakiś wpływ.

  19. #19
    Chustopróchno Awatar Anyczka
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    14,906

    Domyślnie

    My z racji wcześniactwa regularnie chodzimy na kontrole do rehabilitanta do szpitala, od początku panie są zachwycone wielo i nigdy nie padło ani słowo o tym, by mogły opóźniać rozwój. Jadwisia prawie dogania rówieśników. Nie raczkuje jeszcze, ale czołga się jak mały komandos, a przewracać się na brzuch zaczęła, gdy miała urodzeniowe 6 ms - czyli swoje korygowane 4.

    Ale co fakt, to fakt - ja też staram się na dzień nie zakładać 'wielkich' kieszonek ani tym bardziej podwójnych wkładów. Wolę zmienić częściej i mieć poczucie, że małej jest lżej (i bardziej sucho.

  20. #20
    Chustoguru
    Dołączył
    Oct 2009
    Miejscowość
    Bydgoszcz
    Posty
    7,056

    Domyślnie

    W okresie raczkowania, stawiania pierwszych kroczków definitywnie pożegnaliśmy się z SIO i AIO. Najłatwiej pomyka się Tymiankowi we Flipach z tetrą w środku.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •