Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 89

Wątek: O co chodzi z tym Harrym Potterem??

  1. #21
    Chustofanka Awatar malutk_a
    Dołączył
    Mar 2011
    Miejscowość
    kraków
    Posty
    380

    Domyślnie

    a ja uwielbiam HP kazda czesc czytal o matko ile sie napracowalam, zeby czytac. bede na pewno chciala przeczytac je moim corkom.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez grimma Zobacz posta
    a magia w sensie symbolicznym - metaforycznym?
    wszystkie chyba baśnie używają magii w tym sensie i jest to po prostu zabieg literacki. Podobnie jak np personifikacja. Samo w sobie narzędzie nie jest ani dobre, ani złe.

    Czasem dlatego właśnie mnie wkurzają krytycy katoliccy, którzy przedobrzają i pakują całą magię do jednego worka, nie wykazując się przy tym jakimkolwiek zrozumieniem literatury.

    W jednym z linków podanych przez agaję jest fajne wyjaśnienie. Parafrazując i mocno skracając, chodzi o to, że magia używana do takiego kształtowania świata, żeby był on zgodny z naszym 'widzimisię' jest niezgodna z postawą chrześcijańską. Zanim mnie ktoś zaatakuje za to widzimisię - wiem, że to paskudne słowo w tym kontekście, ale nie umiem znaleźć jakiegoś innego, które brzmi mniej konfrontacyjnie w tej chwili.

  3. #23
    Chustoholiczka Awatar agaja
    Dołączył
    Jul 2009
    Miejscowość
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    3,807

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Agnen Zobacz posta
    Magia w Tolkienie wynika z koncepcji świata, nie ma w niej nic dziwnego, ani też autor nie przywiązuje do niej dużej wagi. Rowling skupia się na samej magii jako dodatku do świata rzeczywistego.
    I dlatego właśnie uważam, że - Tolkien jest OK (aczkolwiek prywatnie go nie lubię, bo w ogóle mnie nudzi, natomiast przepadam za Lewisem ) , a Harrego nie trawię i dzieciom czytać nie będę.
    PS ja nie porównuję, ja tylko piszę, że są książki niemądre, mądre i mądrzejsze. I ze na niektóre szkoda czasu.

  4. #24
    słoneczny_blask
    Guest

    Domyślnie

    Podobno na zasadzie, że jak ktoś ma otwarte okno, to i wróbel może wlecieć. Lepiej nie otwierać.

  5. #25
    Chustomanka Awatar abeba
    Dołączył
    Feb 2009
    Miejscowość
    miasteczko ze żbikiem w herbie
    Posty
    984

    Domyślnie

    A magia w Smerfach to nie służy ksztaltowaniu swiata wg widzimisię (smerfów?). dla mnie to kretyńska bajka na poziomie Toma i Jerrego, z mnóstwem przemocy.
    HP przeczytałam 2 tomy, bez wiekszej pasji, więc mi zwisa.
    Cytat Zamieszczone przez słoneczny_blask Zobacz posta
    Lepiej nie otwierać.
    ... książek


    Dzieci są urocze, aczkolwiek niehigieniczne.

    Melman z Madagaskaru

  6. #26
    Chustoholiczka Awatar agaja
    Dołączył
    Jul 2009
    Miejscowość
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    3,807

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez abeba Zobacz posta
    A magia w Smerfach to nie służy ksztaltowaniu swiata wg widzimisię (smerfów?).
    nie.
    wystarczy się dobrze przyjrzeć

  7. #27
    Chustoholiczka
    Dołączył
    Jan 2011
    Miejscowość
    Gniezno
    Posty
    5,827

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez agaja Zobacz posta
    I dlatego właśnie uważam, że - Tolkien jest OK (aczkolwiek prywatnie go nie lubię, bo w ogóle mnie nudzi, natomiast przepadam za Lewisem ) , a Harrego nie trawię i dzieciom czytać nie będę.
    PS ja nie porównuję, ja tylko piszę, że są książki niemądre, mądre i mądrzejsze. I ze na niektóre szkoda czasu.
    Tolkien to dla mnie, jako miłośniczki gatunku, guru. Jego twórczość to mitologia i... - tyle...

    A H. P. to literatura czysto rozrywkowa. Nie musi być bardzo mądra . Ważne, że się dobrze bawiłam !


    "Czytelnik może żyć życiem tysiąca ludzi, zanim umrze. Człowiek, który nie czyta, ma tylko jedno życie." G.R.R. Martin

  8. #28

    Domyślnie

    ej, ale po co ta konfrontacja i od razu zacietrzewienie?

    Czy ktoś komuś zabrania czytać HP? Albo nakazuje czytać HP? Albo twierdzi, że ktoś kto czyta HP jest głupi??

    Jeśli tak, to na pewno nie jest to Kościół Katolicki, bo ten się wypowiada tylko w kwestii tego, co na ten temat powinien wiedzieć chrześcijanin. Jak ktoś się za takiego nie uważa, to nie musi się tym przejmować. Poza tym nie zakazuje, tylko mówi o potencjalnych zagrożeniach. I tylko tyle.

    Co do smerfów, to jednak mi się wydaje, że magia zawsze tam była używana do tego, żeby służyć społeczności, czyli dla dobra ogółu. Nie twierdzę, że nigdy nie była używana inaczej, bo to jednak kopę lat, kiedy ostatnio Smerfy oglądałam.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dirk5 Zobacz posta
    Tolkien to dla mnie, jako miłośniczki gatunku, guru. Jego twórczość to mitologia i... - tyle...

    A H. P. to literatura czysto rozrywkowa. Nie musi być bardzo mądra . Ważne, że się dobrze bawiłam !
    Bingo! Tym niemniej i rozrywki moga nieść ze sobą pewne niebezpieczeństwa

  10. #30
    Chustoholiczka Awatar Agnen
    Dołączył
    Jan 2008
    Miejscowość
    Poznań
    Posty
    4,411

    Domyślnie

    Ech a ja z nie lubię Narni. Nudziły mnie te ksiażki jeszcze za czasów kiedy pierwszy raz je czytałam. Byłam wtedy świeżo po "czarnoksiężniku z Archipelagu" LeGuin i miałam chyba za wysokie wymagania.. No i też maksymalnie chrześcijańskie są.

    A Jeszcze coś: nie sądzę żeby Harry Potter był głupi albo nie wiem... nic nie wnoszący. Ale rzeczywiście jest literaturą rozrywkową. Tolkien nie (jeszcze WP jakoś ujdzie ale przeczytanie Silmariliona dla rozrywki to jak czytanie dla rozrywki Starego Testamentu )
    Ostatnio edytowane przez Agnen ; 16-07-2011 o 22:10

    W Poznaniu też nosimy!
    Doradca Akademii Noszenia
    Doradca noszenia ClauWi®

    nawróć się!


  11. #31
    Chustopróchno Awatar sakahet
    Dołączył
    Apr 2010
    Miejscowość
    Spain :)
    Posty
    13,214

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez grimma Zobacz posta
    a magia w sensie symbolicznym - metaforycznym?
    magia - ogólnie jest zła; a z tego co pamiętam, w HP jest bardzo często magia używana; rzeczywistość, nasza codzienność, jest pokazana jako złe miejsce, a szkoła magii jako miejsce wyzwolenia i szczęścia; to nie jest obraz czy przesłanie, które chcę wpoić swoim dzieciom lub sama się tym karmić

  12. #32
    Chustoholiczka Awatar amst
    Dołączył
    Jun 2009
    Miejscowość
    Bytom
    Posty
    4,830

    Domyślnie

    Fakt, mam znajomych głęboko wierzących i praktykujących. Ich dzieci nie znały Harrego Pottera póki nie osiągnęły takiego wieku, że mogły same przeczytać. Nie wgłębiałam się w powody. Dzieci innych znajomych miały kontakt z książką czy filmami wcześniej.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gosia83 Zobacz posta
    magia - ogólnie jest zła; a z tego co pamiętam, w HP jest bardzo często magia używana; rzeczywistość, nasza codzienność, jest pokazana jako złe miejsce, a szkoła magii jako miejsce wyzwolenia i szczęścia; to nie jest obraz czy przesłanie, które chcę wpoić swoim dzieciom lub sama się tym karmić
    Gosia, to chyba nie do końca tak, bo pod słowem magia mieszczą się różne rzeczy. I w baśniach stricte chrześcijańskich też ona jest obecna. Tylko na przykład u Tolkiena to jest szczególna wiedza i szczególne wtajemniczenie, z którym wiąże się szczególna odpowiedzialność. Magia często oznacza po prostu tajemnicę.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Agnen Zobacz posta
    przeczytanie Silmariliona dla rozrywki to jak czytanie dla rozrywki Starego Testamentu )
    No i?

    A na serio, to przez Silmarilliona nie przebrnęłam.

  15. #35
    Chustoholiczka Awatar Agnen
    Dołączył
    Jan 2008
    Miejscowość
    Poznań
    Posty
    4,411

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez amst Zobacz posta
    Fakt, mam znajomych głęboko wierzących i praktykujących. Ich dzieci nie znały Harrego Pottera póki nie osiągnęły takiego wieku, że mogły same przeczytać. Nie wgłębiałam się w powody. Dzieci innych znajomych miały kontakt z książką czy filmami wcześniej.
    Włąściwie tak sobie myślę że wolałabym żeby młode same sobie Harrego Pottera czytały i to już żeby były trochę starsze niż 6-7lat. Głównie dlatego że to wciągająca książka i pewnie będą chciały od razu następne części. A im później tym mniej te książki nadają się dla dzieci.

    W Poznaniu też nosimy!
    Doradca Akademii Noszenia
    Doradca noszenia ClauWi®

    nawróć się!


  16. #36
    Chusteryczka
    Dołączył
    Sep 2009
    Miejscowość
    Irlandia/Galway
    Posty
    2,796

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gosia83 Zobacz posta
    magia - ogólnie jest zła; a z tego co pamiętam, w HP jest bardzo często magia używana; rzeczywistość, nasza codzienność, jest pokazana jako złe miejsce, a szkoła magii jako miejsce wyzwolenia i szczęścia; to nie jest obraz czy przesłanie, które chcę wpoić swoim dzieciom lub sama się tym karmić
    To zdanie jest zwyczajnie nieprawdziwe. Naprawde, HP nie musi sie podobac, ale nie podawajmy klamstw jako argumentow.
    A. 02.2010, T. 06.2012

  17. #37
    demona
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Agnen Zobacz posta
    A im później tym mniej te książki nadają się dla dzieci.
    I to jest słuszna uwaga. Moim zdaniem może pierwsze 2 części są dla młodszych dzieci.

    Choć z drugiej strony kiedyś Bracia Lwie Serce byli zakazani dla młodziezy. A ja tę książkę uwielbiałam jako dziecko

  18. #38
    Chustopróchno Awatar sakahet
    Dołączył
    Apr 2010
    Miejscowość
    Spain :)
    Posty
    13,214

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ananke Zobacz posta
    To zdanie jest zwyczajnie nieprawdziwe. Naprawde, HP nie musi sie podobac, ale nie podawajmy klamstw jako argumentow.
    taki jest mój odbiór tej ilości hp, które ja przeczytałam, a przeczytałam niewiele; ale dzielę się swoimi wrażeniami odnośnie książki, nie mam zamiaru tu kłamać, może źle dobrałam słowa

    czarnakota- pisząc, że magia jest ogólnie zła, nie myślałam o magii w książkach, ale o magii ogólnie, poza literaturą

  19. #39
    Chustoholiczka Awatar modrooczka
    Dołączył
    Nov 2010
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    3,853

    Domyślnie

    Trochę ot, ale ja nie dam dzieciom za szybko HP z zupełnie innych powodów niż światopoglądowe. Z obserwacji wielu osób wynika, że HP jest książką, którą czyta się lekko, łatwo i przyjemnie. Akcja wbija w fotel od pierwszej strony, jak u Hitchcoka. Dziecko czyta z wypiekami na twarzy. Przeczyta wszystkie części i się zaczyna: mamo, daj mi coś takiego jak HP. Dziecko, które nauczy się czytać na HP często nie chce już potem patrzeć na klasyczne pozycje, w których przez 3 rozdziały zawiązuje sie akcja, jest zupełnie inna (niefilmowa) dynamika itd.
    Ja bym chciała, żeby moje dzieci z przyjemnością sięgały po klasykę literatury dziecięcej i młodzieżowej, ale najpierw trzeba się nauczyć to czytać. Wiele znajomych dzieci nie tylko się nie zachęciło, ale wręcz odmówiło czytania innych książek i wygląda na to, że już zawsze będą w kółko czytać 7 tomów HP.

  20. #40
    Chustoholiczka Awatar Agnen
    Dołączył
    Jan 2008
    Miejscowość
    Poznań
    Posty
    4,411

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gosia83 Zobacz posta
    taki jest mój odbiór tej ilości hp, które ja przeczytałam, a przeczytałam niewiele; ale dzielę się swoimi wrażeniami odnośnie książki, nie mam zamiaru tu kłamać, może źle dobrałam słowa

    czarnakota- pisząc, że magia jest ogólnie zła, nie myślałam o magii w książkach, ale o magii ogólnie, poza literaturą
    Ale Gosiu, trudno ocenić cokolwiek czytając pierwsze dwa rozdziały pierwszego tomu....
    Maga poza literaturą (filmem itp) jest kwestią wiary.
    W HP jedną z rzeczy która mi się podoba jest przedstawienie takich rzeczywistych sytuacji - że w walce można zginąć, że jak ktoś umiera to na zawsze i nie ma powrotu i że umrzeć mogą również ci dobrzy bohaterowie....Tego na pewno nie ma w opowieściach z narni

    Edit: Modrooczka, też masz rację

    W Poznaniu też nosimy!
    Doradca Akademii Noszenia
    Doradca noszenia ClauWi®

    nawróć się!


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •