Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17

Wątek: Jarzębina

Chustomanka
    Miejscowość
    A. Ł

Domyślnie Jarzębina

Czy robi ktoś może jakieś przetwory z jarzębiny? Mnie trochę skusiło, pamiętam z dzieciństwa że były takie cukierki z jarzębiny i tak stwierdziłam że może coś by sie dało wymodzić. Dzisiaj zaczynam robić dżem z jarzębiny z jabłkami.

Domyślnie Re: Jarzębina

A ja pamiętam, jak w zerówce wychowawczyni zabrala nas na dzialkę do siebie (ośmioro dzieci w klasie; prawie jak w prywatnej choć to byla szkoła państwowa - taki luksus miałam!) i tam zrobiła nam herbatę z jarzębiny. Z musztardówek piliśmy... Tej słodyczy nie zapomnę do końca życia.. zawsze myślalam, zeby spróbować zrobić, ale nie miałam odwagi... czy to z normalnej jarzębiny się robi naprawdę???
    Jałóweczka (2006), Lutek (2008) i Grudniaczek (2010).

http://czytanki-przytulanki.blogspot.com/

Chustomanka
    Miejscowość
    A. Ł

herbata z jarzębiny, też super pomysł chyba trzeba wysuszyć? muszę poszperać w neciku. Normalnie się robi ( tak sieć donosi) tylko się zbiera albo po przymrozkach albo do zamrażalnika co by gorycz straciła.
    Te cukierki też mnie kuszą ale nie wiem jak by sie je miało robić, chociaż to była taka jarzębina w cukrze.

Chustofanka
    Miejscowość
    Lodz

moja sp babcia robila herbate, nalewki a takze ciasto z jarzebina, niestety nie zdazyla mi przekazac receptur bo dawno zmarla , w kazdym razie bylo pyszne (herbata i ciasto, na nalewki za mloda bylam)
    5 lipca 2008 roku urodzil sie nasz pupiszon Ern(est)

Chustomanka
    Miejscowość
    A. Ł

Cytat Zamieszczone przez agul
    moja sp babcia robila herbate, nalewki a takze ciasto z jarzebina, niestety nie zdazyla mi przekazac receptur bo dawno zmarla , w kazdym razie bylo pyszne (herbata i ciasto, na nalewki za mloda bylam)
    A szkoda bo nalewkę też planuje zrobić i rady by się przydały

To była jarzębina kandyzowana, dziś praktycznie nieosiągalna Teraz jedynie w formie konfitury, galaretki.
    Do herbaty mozna wysuszyć delikatnie w piekarniku ale najlepsze są suszone w słońcu, wcześniej przemrożone w zamrażalniku.
    http://www.potrawyregionalne.pl/261,Prz ... re&id=1357
    Miłość tworząca się w stałej relacji okazuje się nieodzownym składnikiem rozwoju. Erna Furman
    Spotkania "Noszenie Dziecka" woj pomorskie

Chustomanka
    Miejscowość
    A. Ł

Zrobiłam dżemik z jarzębiny i jabłek. Zachował trochę goryczy ale jest spoko. Zaczęliśmy dodawać go do herbaty. Dzięki bardzo kociewiankapl za stronkę, fajne przepisy tam są. Moi rodzice mają mi jeszcze wysuszyć trochę jarzębiny w takiej suszarce elektrycznej.
    Kandyzowana jarzębina to było to ale to chyba było na początku lat 90 bo potem już się nie spotkałam z tym.

Chustomanka
    Miejscowość
    Mikołów

W sklepie Dary Natury można kupić owoc jarzębiny. Jeszcze nie próbowałam, ale czekam na zamówienie. Dam znać czy jest smaczny
    mama Julii (maj 2008)

Chustonoszka Awatar enkeli
    Miejscowość
    zasypana śniegiem w Krainie św. Mikołaja

Oh, fajny watek zaczelyscie - i ja sie dopisuje, bo robie przetwory wlasnie z jarzebiny namietnie i pasjami i czekam zawsze do pierwszych mrozow, lub jak widze, ze mi ptaki zra jarzebine - wylatuje, przeganiam, zrywam, i do zamrazarki (zeby wlasnie stracic gorycz - pamietajcie). I dzemy i galaretki (cos na ksztalt marmolady twardej, klarownej) i nalewki, wszytko wedlug starych przepisow, i polskich i skandynawskich. Pozdrawiam jarzebinowe potwory!!!
    ps. jarzebinowy dzem polecam do lodow waniliowych lub lukrecjowych - mniam.
    enkeli - prywatnie mama Panny Migotki - Aino, od 14.01.2009
    Mama Muminka: "Ale mogę Ci narysować jeża, jak będziesz grzeczna..." ("Tatuś Muminka i morze")
    Pamiętaj, że Matkę Ziemię pożyczyliśmy od naszych wnuków...

Domyślnie

Mam właśnie worek jarzębiny wymytej już, poleżakowała kilka dni w zamrażarce.

Jakiś sprawdzony przepis na dżem macie? Mam jabłka i chyba dodam do tego miód.
    Piotruś 06.07 2009
    16 moich dzieci: www.malerece.blogspot.com

Domyślnie

troszkę tylko OT
    miesiąc temu dowiedziałam się, że owoce czeremchy też są jadalne wiedziałyście?
    nieco goryczkowate, podobne w smaku trochę do aronii
    i też się je zbiera późno, bo im później, tym mniejsza goryczka
    Regulamin jest po to, aby chronić wrażliwych oraz uciśnionych
    Reszta może obroni się sama

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez silver Zobacz posta
    troszkę tylko OT
    Są ,,jadalne,, z sensie są smaczne jak jest już po mrozach na dworze
    Wtedy nie są tak gożkie, u nas głównie na wino sąsiedzi robią.
    A co do jarzębiny, robiłam kiedyś nalewki

Chusteryczka Awatar alifi
    Miejscowość
    Rydzynki

Domyślnie

Z dendrologii jestem chudeusz. Właśnie się dowiedziałam (dzięki Silver), że nasza ogrodowa samosiejka z takimi kulkami co je psy objadają to czeremcha. Jutro się przyjrzę. I skosztuję może
    Kajetan Iwo (31.01.2008) Kalina Jagoda (16.05.2011)

UWIERZYŁAM W ŻYCIE POZAFORUMOWE

Domyślnie

skosztuj, dobre

ja z przyrody tak ogólnie to niezła jestem. tyle, że mam wkodowane mocno bardzo, że nie żre się żadnych kuleczek z lasu

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez enkeli Zobacz posta
    Oh, fajny watek zaczelyscie - i ja sie dopisuje, bo robie przetwory wlasnie z jarzebiny namietnie i pasjami...
    przepisy! przepisy! Poprosze

troszkę tylko OT
    Wiedziałam i dodam jeszcze, ze na pogórzu (skąd pochodzi moja Mama) dzieciaki nazywały je... "korcipka" i jedlismy je przed przymrozkami prosto z drzewa i były bardzo gorzkie
    www.fotodzieciaki.blogspot.com - fotografia ciążowa, fotografia rodzinna, fotografia...
    www.fotodzieciaki.com

DOULA

"Dziecko małe, lekkie, mniej go jest. Musimy się pochylić, zniżyć ku niemu." J. Korczak "Prawo dziecka do szacunku"

Chusteryczka Awatar Amparo
    Miejscowość
    Łódź

Domyślnie

troszkę tylko OT
    O tak, a jaka dobra nalewka z nich jest
    (No topsz, to było tak. Zaczęliśmy maniacko robić nalewki z dziwnych rzeczy, idziemy na spacer, a tam kulki na drzewach/krzakach. Na co pada pytanie: "Co to jest? To jadalne? Jak tak, to pewnie da się nalewkę zrobić?" A po powrocie do domu, dowiedzieliśmy się co to, a dalej to już była radosna produkcja. I konsumpcja). Z jarzębiny też można nalewkę zrobić

...jak gra w szachy z gołębiem.

Bartek 3.04.2009

Domyślnie

Amparo, no czeremchy to u nas dostatek jest
    Iza ostatnio wsuwała owoce jak dzika jakaś

Uprawnienia umieszczania postów