Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 41

Wątek: refleksje po ksiązce o Lasse i Mai

  1. #1
    Chustoholiczka
    Dołączył
    Jul 2007
    Posty
    5,746

    Domyślnie refleksje po ksiązce o Lasse i Mai

    Kupiłam kilka ksiazrek z serii "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai". Przeczytałysmy jedna pt. Tajemnice kawiarni'.

    Ksiazka taka sobie,ilustracje nam sie nie podobały choc maja swój styl,ale....

    Czytam ja córce prawie 8 i prawie 10 lat, podsłuchujacy 2 i 4 latkowie.


    I....nie wiem jak to napisac....Nie jestem pruderyjna...a moze jestem? bo....

    W ksiazce okazuje sie ,ze złodziej puszcza oko do koelnera. Dzieci zastanawiaja sie,ze to znaczy,ze sie znaja,a pozniej okazuje sie,ze złodziej zakochał sie w kelnerze.

    Ups. Powiem tak, nie byłam przygotowana na tego typu zwrot akcji i pytania moich dziewczyn, które nastapiły.....

    Z drugiej strony ksiazka stała sie przyczynkiem do rozmów o homoseksualizmie i fajnie.

    Ale byłam zaskoczona i chyba najpierw przeczytam sama reszte ksiazek z tej serii zanim ja dzieciom poczytam....nie chce improwizowac pozniej.

  2. #2
    Chustoguru Awatar kammik
    Dołączył
    Jun 2009
    Miejscowość
    Stolyca
    Posty
    6,437

    Domyślnie

    Nie wydaje mi sie, żebyś była pruderyjna, zaskoczenie wynikało zapewne z faktu, że nie spotkałaś się wcześniej z tym aspektem w książkach dziecięcych. Imo bardzo dobrze, że się pojawiają. I fakt, zawsze warto przeczytać coś, zanim się da dziecku.
    "A co im imponuje? Płaczące posągi. Zamiana wody w wino. Zwykły kwantowy efekt tunelowy, który i tak by się zdarzył, gdyby tylko ktoś zechciał poczekać parę zylionów lat. Jak gdyby zamiana słonecznego światła w wino, dokonywana przez winorośle, ich grona, czas i enzymy nie była tysiąc razy bardziej cudowna i nie zdarzała się stale..."
    Terry Pratchett "Pomniejsze bóstwa"


  3. #3
    Chustopróchno Awatar Budzik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    13,478

    Domyślnie

    Fajnie, że temat się pojawił, ja się cieszę z każdej okazji do oswajania dzieci z róznymi sytuacjami - tu bym powiedziała po prostu, że ludzi zakochują się w róznych ludziach - większośc panów zakocha się w paniach, ale są tacy, którzy zakochają się w panacha i to też jest ok. Małe dzieci spokojnie to przyjmują, u większych myślę że byłoby trudniej ot tak po prostu przyjąć taką informację.
    Ja się wczoraj musiałam zmierzyć ze zdechłym kotem leżącym przy chodniku, kiedy odprowadzałam dzieci do przedszkola. To dopiero hardcore

  4. #4

    Domyślnie

    w Ikei kupiłam książeczkę "Pani krokodyl znajduje dom" - bardzo ładnie wydana, fajna historia. I z tego, co pamiętam, to pani krokodyl w końcu chyba z jakąś inną panią zamieszkuje. Albo się bardzo przyjaźni, jakoś tak. Ładnie to jest opowiedziane, ładnie poprowadzone.
    Fajnie, że można w taki prosty i miły sposób wprowadzać dzieci w tę tematykę. My nie mamy par homoseksualnych wśród znajomych, więc to co mówię synkowi to dla niego trochę abstrakcja - zna tylko pary damsko męskie.

  5. #5
    Chustofanka Awatar tumtum
    Dołączył
    Jun 2009
    Miejscowość
    Gliwice
    Posty
    463

    Domyślnie

    w tajemnicy pociągu jest dla odmiany wątek hetero

    ja z całymi zakamarkami mam problem - niby edukacyjne, ale nie do końca po mojej myśli...

  6. #6
    yena
    Guest

    Domyślnie

    też mam problem z zakamarkami - nie potrafię go nawet do końca nazwać, ale żaluję, że nie dane mi przeczytać tych książek w orygniale i porównać obu wersji. w wielu mam wrażenie, że niektóre 'wartości" sa doddane. być może niespójność wynika z tłumaczenia? trudno mi to ocenić, bo szwedzkiego ni w ząb.

    z Tajemnic mamy tylko Tajemnicę Zwierząt i jest wielbiona, więc planuję kupić kolejne. są jeszcze jakieś tajemnice z niespodziankami? moje dziecko uświadomione w wielu kwestiach, ale po prostu chciałabym wiedzieć czego się spodziewać.

  7. #7
    Chustoholiczka
    Dołączył
    Mar 2008
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    5,221

    Domyślnie

    A u nas Biuro detektywistyczne jest hitem, dodatkowo dobrym wstępem do niektórych rozmów. Tutaj opisy niektórych części:
    http://wspolneczytanie.blogspot.com/...sego%20i%20Mai

    jak dla mnie najgorsza była tajemnica biblioteki...
    Największe szczęście- moja Hanulka ur. 03.06.2008,
    sprawdziłam swoje BMI, i wyszło mi że jestem za niska...

  8. #8
    yena
    Guest

    Domyślnie

    Ilonsa, a ktore najlepsze Twoim zdaniem? Nie ma szans, ze kupie je wszystkie - miejsce na polkach mi sie konczy

  9. #9
    Chustopróchno Awatar natala
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    Londyn
    Posty
    11,975

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ilonsa Zobacz posta
    jak dla mnie najgorsza była tajemnica biblioteki...
    wlasnie 5 minut temu skonczylismy czytac i jak do tej pory z przeczytanych tez uwazam za najgorsza - ciekawe czy z tego samego powodu?

    yena - mozemy pozyczyc czesc przeciez jak chcecie

    ja mam w ogole problem z Biurem... - F uwielbia, a ja w sumie lubie - ale jak sie zastanowilam wczoraj - to wole czytac co innego. moze one sa za proste po prostu - w Bibliotece chyba po drugim rozdziale wiedzialam jak... Kino wczoraj skonczylismy - tak sobie poszli i przez przypadek odkryli ale kupuje, bo F lubi. no i to nie jest w sumie zla literatura, dobrze sie czyta, w sam raz dla 6-7 latkow. tylko te ilustracje, bleee....

    poza Bilbioteka, ktora przeczytalismy dzis reszta dosc rowna mniej wiecej. F wlasnie przywlokl Mumie i pyta, czy skonczylam... to ide czytac...
    natala mama Franka (29.11.2007), Wojtka (06.08.2010) i Szymka (07.07.2016). doradca po kursie podstawowym DieTrageschule®
    Never try to help someone unless they are ready to be helped Jeff Foster

  10. #10
    demona
    Guest

    Domyślnie

    Witek uwielbia. Mojego męża drażni pastor Kończymy dziś pociąg i jutro mumia.

  11. #11
    Chustoholiczka
    Dołączył
    Mar 2008
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    5,221

    Domyślnie

    Natala ze względu na zakończenie

    Nam najbardziej podpasowały: t. diamentów, mumii, zwierząt
    Największe szczęście- moja Hanulka ur. 03.06.2008,
    sprawdziłam swoje BMI, i wyszło mi że jestem za niska...

  12. #12
    yena
    Guest

    Domyślnie

    ja nie cierpię w sumie kryminałów, więc mnie do czytania tej serii nie ciągnie (a już jak można książkę detektywistyczną czytać po kilka razy, to w życiu nie pojmę), ale nie mnie się mają podobać, więc kupię diamenty, mumię (dzięki Ilonsa!) i coś jeszcze.

    dobry pomysł z wymianą, natala

  13. #13
    Chusteryczka Awatar Frezis
    Dołączył
    Jun 2008
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    2,972

    Domyślnie

    jeszcze w tajemnicy basenu jest wątek miłości dwóch pań. Też mnie to zaskoczyło, dzieci przyjęły do wiadomości (choć babcia jak czytała to się przeraziła i próbowała zmienić treść )

    mi się tajemnica pociągu podobała. Bibliotekę czytaliśmy, ale ostatnie rozdziały kończył już mój mąż więc nie wiem jak sie skończyło...
    Moi lubią te książki, mi ilustracje nie przeszkadzają, tylko dla mnie te postaci nie są rozpoznawalne, ale dzieci bez problemy poznają osoby występujące we wcześniej przeczytanych pozycjach
    Dzieci to... kupa. Kupa radości i kupa kupy I jeszcze kupa zmartwień...

    Franek (Kako) 02.02.2008
    Krysia (Izia) 26.10.2009
    Janek 30.07.2014

    www.wysokipoziomcukru.pl
    www.dalekiswiat.pl
    zdjeciarka.blogspot.com

    Według psychologów dzieci wyrastają z lęku separacyjnego po drugim roku, nie piszą kiedy wyrastają z niego matki...

  14. #14
    Chustoholiczka
    Dołączył
    Mar 2008
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    5,221

    Domyślnie

    mi się podoba, że na początku każdej części są wymienione osoby.
    Największe szczęście- moja Hanulka ur. 03.06.2008,
    sprawdziłam swoje BMI, i wyszło mi że jestem za niska...

  15. #15
    Chustopróchno Awatar natala
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    Londyn
    Posty
    11,975

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ilonsa Zobacz posta
    Natala ze względu na zakończenie
    a to jak i mnie...

    yena - wlasnie z tym, zeby czytac po pare razy mam problem - to jest dla mnie ksiazka do czytania raz. a F chce w kolko... detektywistyczne uwielbiam - i dzieciece i dorosle - ale te jakies za proste dla mnie - przynajmniej niektore.
    natala mama Franka (29.11.2007), Wojtka (06.08.2010) i Szymka (07.07.2016). doradca po kursie podstawowym DieTrageschule®
    Never try to help someone unless they are ready to be helped Jeff Foster

  16. #16
    Chustomanka Awatar jana
    Dołączył
    Oct 2008
    Miejscowość
    wrocław
    Posty
    1,484

    Domyślnie

    Mam tajemnicę meczu. Czetnie zamienie na inna

  17. #17
    Chustoholiczka Awatar aniakom
    Dołączył
    Jan 2008
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    3,203

    Domyślnie

    Ja nie czytam tej serii (sobie ani dzieciom), a mamy (tzn. Julka) wszystkie części -od początku założyłam, że są to książki do samodzielnego czytania i dzięki nim właśnie Julka jako niespełna 8 latka "rozczytała się" i teraz czyta z przyjemnością jak tylko ma czas. Z Zosią zastosuję ten sam manewr. A sama sobie wolę czytać inne kryminały.

    A o "kontrowersyjnych" elementach - uwielbiam za to literaturę skandynawską, że takie treści wprowadzają tak łatwo i naturalnie.

  18. #18
    mamru
    Guest

    Domyślnie

    ja mam tak jak Aniakom
    leży sterta tej serii na półce, nie przeczytałam ani jednej
    starsze czytają same

    ale mnie zaciekawiłyście i dzisiaj zamiast Myśliwskiego przeczytam

  19. #19
    demona
    Guest

    Domyślnie

    ja nie sadzę, żeby Witek za 3 lata był jeszcze zainteresowany Biurem. Sam czytał Tajemnice urodzin, ale tak się skupiał na czytaniu samym w sobie, ze nie załapał o co chodzi

  20. #20
    Chustoholiczka Awatar murmle
    Dołączył
    Apr 2011
    Posty
    4,423

    Domyślnie

    A ja z takkim OT małym, pamiętam że w podstawówce zaczytywałam się książeczkami detektywistycznymi Alfreda Hitchcocka dla dzieci, nazywało się to zbiorczo Przygody trzech detektywów, każdy tom miał swój tytuł, było to wydawane na bardzo podłym papierze. Może jeszcze do dostania gdzieś? Pamięta ktoś, czytał? Ja uwilebiałam.
    Fistaszek jest z nami od lutego 2011

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •