Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 69

Wątek: Nocnik i inne - jak zacząć?

  1. #1
    Chustoholiczka Awatar sheana
    Dołączył
    Jan 2010
    Miejscowość
    Puszcza (krk)
    Posty
    3,735

    Domyślnie Nocnik i inne - jak zacząć?

    Wydawało mi się, że powinien być wątek, ale cos szukam i widzę odnośnie starszych dzieci, jakby co, proszę o nakierowanie.

    Smoczyca generalnie ma stałe pory wypróżniania, najchętniej - jak zdejmę pieluszkę. No i wymyśliłam, że może zaczniemy wysadzać. Działamy od półtora tygodnia, krótko, ale sukcesów zero i może ja coś nie tak działam?

    Zaczęłam na próbę siadać z nią na kibelku. Chwila chichotania, po chwili beeeee, beeee
    Przyszedł nocnik tronik - ładne podparcie pleców, bo oczywiście Młoda przysiada, ale nie siedzi. Bek od razu, uznałam, że może twardy, zimy - podłożyłam flanelkę. Tak samo jak na kibelku - chichot, po chwili podkówka i "mama zabierz mnie" - po zabraniu ślicznie sobie siknęła na przewijaku

    Wysadzanie nie idzie w ogole, Smo nie lubi okołokołyskowych pozycji i tak trzymana sie prezy i zlosci, wiec nie robie.

    Czy przegapilam moment na EC? Ze jest za duza na zalapanie, za mala na nocnik? Czy sa jakies magiczne sztuczki?
    Lauron(Smo) 12.06.2010, Bruno(Gadzinka) 12.01.2012

  2. #2
    Chustomanka
    Dołączył
    Jan 2010
    Miejscowość
    Bielsko-Biała
    Posty
    750

    Domyślnie

    eee mi sie zdaje,ze to za wczesnie poprostu...ona chyba tak naprawde jeszcze sama nie wie kiedy jej sie chce,a kiedy nie.

  3. #3
    Chustopróchno Awatar sakahet
    Dołączył
    Apr 2010
    Miejscowość
    Spain :)
    Posty
    13,229

    Domyślnie

    sheana może ją powoli przyzwyczajaj do wysadzania nad ubikacją we dwie bo na nocnik to dla niej za wcześnie skoro nie siada;
    jak się przyzwyczai do danej pozycji (przecież w pionie się trzyma) i miejsca to powoli wydłużaj czas i powinna zacząć się załatwiać choć może to trochę potrwać; wg Kingi Cherek, autorka "Pożegnanie z pieluszkami", najlepiej jest zacząć EC do końca 6m czyli jeszcze się łapiecie , bo później już trudniej dziecko odzwyczaić od nawyku robienia pod siebie;
    dacie radę tylko musisz być cierpliwa i nie zrażać się niepowodzeniami
    Marysia też czasem nic nie zrobi, a po chwili pieluszka jest mokra, ale grubsze sprawy w większości lądują w ubikacji, a jaką mała ma radochę kiedy się załatwia

  4. #4
    Chustopróchno Awatar Mayka1981
    Dołączył
    Apr 2009
    Miejscowość
    Krapkowice
    Posty
    12,797

    Domyślnie

    ja wysadzam odkąd dziecko skończyło bodajże tydzień i mamy same sukcesy

    przestudiować z dzieckiem książeczki z obrazkami z siusiającymi dziećmi, pokazać samemu jak się korzysta z toalety, "omawiać" proces wysadzania (a także przy zmianie pieluszki, że mokra od siusiu... a już na pewno pokazać-powiedzieć jak sika na przewijaku, że to jest "to" o co mamie chodzi)

    i spokojnie, cierpliwie... zanim zanabędziesz książkę Kingi to polecam stronkę www.bezpieluch.pl -też zrersztą tej samej autorki i tam do ściągnięcia druga książka w postaci ebooka
    A. 27.01.2009 B. 22.09.2010 M.14.07.2015
    Akredytowana Doradczyni po kursie Akademii Noszenia Dzieci chustomama.pl

  5. #5
    Chustomanka Awatar bigbabs
    Dołączył
    May 2008
    Miejscowość
    West Midlands,UK
    Posty
    852

    Domyślnie

    Sprobuj innej pozycji do wysadzania, moze tej kucanej ? - moja np. od urodzenia ma wstret do "okolokolyskowej". Wszystko rob spokojnie, bez pospiechu (i strachu przed "wpadka"), werbalizuj gdy mala siusia bez pieluszki na przewijak (te slynne psi psi psi), no i ja bym jak najwiecej trzymala malutka bez pieluszki (i tez werbalizowala gdy siusia / kupka). Postaraj sie zeby nocnik nie byl celem samym w sobie - gdy corcia zobaczy ze odpowiadasz na jej sygnaly, bedzie smielej sygnalizowac i wtedy nocnik/kibelek/co wam sie podoba

  6. #6
    Chustoholiczka Awatar erithacus
    Dołączył
    Mar 2008
    Miejscowość
    Tczew
    Posty
    3,315

    Domyślnie

    Piszą, że pięć miesięcy to trochę późno na EC,a le ja właśnie w tym wieku zaczynałam z Zuzią i było dobrze.
    Mogę napisać Ci, co sprawdziło się u nas, ale każde dziecko jest ciut inne. Choc muszę powiedzieć, że Fran ma bardzo podobne upodobania
    W każdym razie żadne z moich dzieci nie "usiedziało" na nocniku, kiedy rzeczywiście nie ma potrzeby. Zuzia właśnie marudziła i, potem już, uciekała. Jeśli młodej chciało się siusiu, to siusiała natychmiast, jak nie, to nie. Wiadomo, że czasem i było siku zaraz po zdjęciu z nocnika, ale nie zrażałam się tym.
    W ogóle nastawiłam się przede wszytskim na wyłapywanie kup, siusiu było tylko przy okazji. Tzn. wysadzam/wysadzałam przy każdej zmianie pleiuszki, po jedzeniu, spaniu i chuście. Tyle. Jak wpadnie,to wpadnie, jak nie, to też dobrze.
    Natomiast skupiłam się na sygnałach na kupę. To znaczy typowych sygnałów nigdy nie było, ale zawsze wiem, kiedy dzieć zabiera się do roboty. Zuzia była bardziej czytelna, u Franka jest trudniej, ale zdaję się na intuicję. Kilka dni wystarczyło, żeby mogła mieć przevczucie, że coś się święci. I nawet jak widziałam, że kupa już jest w trakcie, to leciałam na nocnik, żeby dzieć dokończył tam.
    Z biegiem czasu dzieci uczą się wtrzymywać do czasu wysadzenia.

    Poczytaj sobie na stronie ekobaby. Tam Ania ma sporo ciekawych tekstów.






    Czasem mnie nie ma. Można mnie złapać na maila: [mój nick z forum] @ tlen.pl


  7. #7
    Chustoholiczka Awatar sheana
    Dołączył
    Jan 2010
    Miejscowość
    Puszcza (krk)
    Posty
    3,735

    Domyślnie

    Dziękuję za wskazówki gdzie szukać. Nie zrażam się, tylko bałam się, że może to jakoś "na siłę" za bardzo czy coś. Będziemy kombinować sobie dalej. O, w sumie fakt, możemy kombinować z zaczynaniem na przewijaku i kończeniem w nocnik.
    Smo ma jasną porę kupy, albo zaraz po obudzeniu się pręży, a jak nie - własnie na przewijaku. Stąd wpadłam na ten nocnik, bo wydawało mi się, że nie będę się w EC bawić. Ale przeciwnikiem wielo też kiedys byłam
    Lauron(Smo) 12.06.2010, Bruno(Gadzinka) 12.01.2012

  8. #8

    Domyślnie

    Mogę się podpiąć? Od niecałego tygodnia wysadzamy Ole na nocnik. Zaczelismy gdy juz siedzi stabilnie.
    W większości przypadków w nocniku laduje siusiu i to od początku. Natomiast kupka nie.... Mimo, że ja od ponad miesiąca sie przygotowywałam wyłapując momenty gdy ona robi kupkę... Ale albo się spóxniam albo nie zdążam no alebo jest rano, lezymy sobie w łózku, Ola ciumka, jest milo, widzę, że robi ale jakos nie wyobrazam sobie nagle juz, zrywac sie i ja z łóżka, rozbierać, sadzać... Mam jakos wrazenie, że wiecej stresu by z tego było niz pożytku...
    No i nie wiem co z tymi kupami...
    Ale podziele sie tym co ja robię. Mała ze mna na sedesie siedziec nie chce wiec sadzam ja na nicniczku a sama siadam na kibelku i robimy siusiu razem. Tłumacze jej że robie sisi, że siadam na takim duzym nicniku jak ona, żeby zobaczyła, że tez sie rozbieram itd. Nie wiem czy rozumie ale mam wrażenie, że cos tam jednak tak

  9. #9
    Chustoholiczka Awatar kubutkowa
    Dołączył
    Feb 2009
    Miejscowość
    Reykjavik / Poznań
    Posty
    3,043

    Domyślnie

    Nieznajowa , powiem szczerze ,że antkowe kupy łapię jedynie z rana.Reszty zazwyczaj nie daję rady wyłapac, bo jestem akurat czyms zajęta i nie usłyszę stęków.Krótko mówiąc codziennie budzę się jak słyszę wiadome odgłosy i siup stwora na nocnik, kupa jest zawsze.Potem zmieniam pieluszkę , cyś i nyny dalej.Lub jeśli mamy mniej szczescia , to wreczam go tacie
    Ale to oczywiscie kwestia wyboru.Ja po prostu noeznosze czyscic dupska z kupy , wiec wole sie podniesc.

  10. #10
    Chustoholiczka Awatar sheana
    Dołączył
    Jan 2010
    Miejscowość
    Puszcza (krk)
    Posty
    3,735

    Domyślnie

    A, własnie - Kubutkowa - w czym Anton sypia. Bo w dzień kojarzę, żeby jak najmniej dać ubranek na początek, łatwo rozplątywalne jeszcze. A na noc? Bo wykopanie z pajaca troszkę trwa.
    Czy ogólnie tu też na luz, że się nie zdąrzy ileć razy, ale potem własnie dziecko załapie i wstrzyma?
    Lauron(Smo) 12.06.2010, Bruno(Gadzinka) 12.01.2012

  11. #11
    Chustopróchno Awatar sakahet
    Dołączył
    Apr 2010
    Miejscowość
    Spain :)
    Posty
    13,229

    Domyślnie

    sheana- właśnie ze względu na nocne, a teraz już ranne wysadzanie, przestałam używać pajacyków, a zakładam koszulkę i na to śpiochy lub półśpiochy, co się dość szybko ściąga

  12. #12

    Domyślnie

    No własnie tak sobie myślę, że jakbym sie miała stosować do tego, że jak najłatwiejsze ubrania itd to bym musiala większośc wyrzucic... Poza tym juz samo body nie jest szybkie w obsludze ale nie zrezygnuje z niego zeby mi Ola latała po domu z gołymi plecami jak jej bluzeczke samą założę... Więc wychodze z zalożenia że co sie uda to sie uda, nie biegnę na złamanie karku bo ja mam jednak wrażenie, że to wywola jedynie frustrację i Ola będzie czula większy przymus.

  13. #13
    Chustomanka Awatar bigbabs
    Dołączył
    May 2008
    Miejscowość
    West Midlands,UK
    Posty
    852

    Domyślnie

    A propos ubrań: mała śpi na golasa (śpi ze mną więc nie marznie), w związku z tym nocne wysadzanie to blyskawiczna akcja (miskę mam na stoliku obok, stawiam ją na łóżku - nawet nie trzeba się za bardzo wygrzebywać z kołdry w środku nocy).
    W dzień : używam miękkich bawełnianych spodni na gumce super łatwo ściągalnych na gołą pupę, na górę koszulka. Gdy boję się żeby nie leżala z gołym brzuszkiem - wtedy na to zakładam taką niby sukieneczkę(dłuższa koszulka za pępek, rozszerzana na dole), albo sukieneczkę.
    Generalnie stosy bodziaków i pajacyków po starszym bracie piętrzą się bezużyteczne (chociaż przez pewien czas używałam kombinacji bodziak plus ściągalne gatki - zdawało egzamin, bo Malutka czeka aż się ją rozbierze i wtedy sika/robi kupkę).

  14. #14

    Domyślnie

    Ja sie dzis 2 razy spóxniłam na kupkę. Ale chociaz tyle, że dobrze wiem kiedy robiła. Tylko muszę być blisko niej żeby to dostrzec, jak sie bawi obok to nie widzę. No nic, siku w dużej ilości ląduje w nocniku a że nocnikujemy sie od tygodnia to i tak jestem zadowolona.

  15. #15
    Chustoholiczka Awatar sheana
    Dołączył
    Jan 2010
    Miejscowość
    Puszcza (krk)
    Posty
    3,735

    Domyślnie

    Bigbabs, super! Niesamowite naprawdę. Będzie trzeba zweryfikować szafę. Powoli wyrasta z pajaców, więc coś podumamy. Na golaska nie, bo sie wykopuje z kołdry, nie wiem jak to robi - śpimy razem.
    Sukcesów łapalniczych zero, ale korzystając z ebooka odpieluchowania podumałam żeby wyjąć część nocnika - taka miseczkę małą i ją między nogi i małą na siebie usadzić. I tak się nie buntuje.
    Teraz tylko się dziwi, czego chcę od niej i o co chodzi z psii, psii. Generalnie jakiś nie taki dzień dziś, bo kompletnie przegapiłam jej wszystkie kupy - zazwyczaj wiem kiedy. No ale się nie pręży i nie piska. Zobaczymy co dalej będzie
    Lauron(Smo) 12.06.2010, Bruno(Gadzinka) 12.01.2012

  16. #16
    Chustopróchno Awatar natala
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    Londyn
    Posty
    11,975

    Domyślnie

    na noc polecam takie cus. nie tylko przy wysadzaniu, zmiana pieluchy tez jest duzo latwiejsza jak nie trzeba tych cholernych zatrzaskow zapinac (zawsze mi sie cos krzywo zapnie )

    acha - wbrew opisowi - starczaja na duzo dluzej niz 3 miesiace...
    natala mama Franka (29.11.2007), Wojtka (06.08.2010) i Szymka (07.07.2016). doradca po kursie podstawowym DieTrageschule®
    Never try to help someone unless they are ready to be helped Jeff Foster

  17. #17
    Chustomanka Awatar bigbabs
    Dołączył
    May 2008
    Miejscowość
    West Midlands,UK
    Posty
    852

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez natala Zobacz posta
    na noc polecam takie cus. nie tylko przy wysadzaniu, zmiana pieluchy tez jest duzo latwiejsza jak nie trzeba tych cholernych zatrzaskow zapinac (zawsze mi sie cos krzywo zapnie )
    Myślałam o tych koszulkach na noc, fajna sprawa, ale jak się małe zsika to i tak trzeba zmienić na suchą w nocnych warunkach polowych.

    Gdzieś na stronach o EC polecali na noc śpiworki - rozpinane z przodu. Ma sens, ale podczas wpadki j.w.

    Sheana - jeśli myślisz o nocnym wysadzaniu, to może koszulka i skarpetki ? Będzie łatwy dostęp do pupy, koszulki raczej nie "przesika", a zanim porządnie zmarznie zdążysz przykryć Ważna jest też ochrona materaca, ale taka, którą łatwo w nocy zmienić (najlepiej "na śpiocha") bez zbędnych rewolucji.

  18. #18
    Chustoholiczka Awatar kubutkowa
    Dołączył
    Feb 2009
    Miejscowość
    Reykjavik / Poznań
    Posty
    3,043

    Domyślnie

    Muszę powiedzieć,że bardzo mi imponuje to wysadzanie takich zupełnych maluszków.Bo że mozna i dzieci daja sygnały , to wiem, ale trzeba chciec i umiec je wyłapac - i to wlaśnie budzi mój podziw.Mam poczucie winy,że nie reagowałam na potrzeby mojego dziecka i dlatego teraz mamy kłopoty z komunikacją.Nauczyłam go robić w pieluchy , a teraz chciałabym żeby przestał.
    Bigbabs, czy ja dobrze rozumiem,ze Twoja Marysia jest glównie bez pieluszki,nawet w nocy?Super ...

  19. #19

    Domyślnie

    Ja tez podziwiam. Czytałam o NHN będąc w ciąży ale nie chciało mi sie w to "bawić" i Ola od początku robi w pieluchy i to jeszcze dodatkowo w pieluchy jednorazowe bo tu trafiłam za póxno i myslałam, że wielorazowe=tetra...

  20. #20
    Chustomanka Awatar bigbabs
    Dołączył
    May 2008
    Miejscowość
    West Midlands,UK
    Posty
    852

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kubutkowa Zobacz posta
    Bigbabs, czy ja dobrze rozumiem,ze Twoja Marysia jest glównie bez pieluszki,nawet w nocy?Super ...
    Praktykujemy EC od urodzenia, Mała jest bezpieluchowa całodobowo (wyjątek: chusta i wyjścia, ale pojemniczek na siku zawsze nam towarzyszy na zakupach i podczas wizyt ). W nocy też bez pieluszki,ale nocne wysadzanie to oddzielna historia

    Moją biblią w temacie EC jest "Diaper free - the gentle wisdom of natural infant hygiene" Ingrid Bauer - niezwykle attachmentowa, ciepła książka, rozwiała wątpliwości i dodała mi odwagi, sprawiła że zaczęłam myśleć o EC jak o czymś zupełnie naturalnym (jak karmienie piersią czy spanie z dzieckiem). Dużo o fizjologii, antropologii, zdjęć, praktyka od A do Z itp.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •