Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28

Wątek: pieluszki wielorazowe - dylematy ciężarówki ;)

  1. #1
    Chusteryczka Awatar Iwanna.T
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    1,661

    Domyślnie pieluszki wielorazowe - dylematy ciężarówki ;)

    Dzisiaj poświęciłam pół dnia na sprawdzenie kosztów zakupu pieluszek.
    Wyszło mi, że wydatek na pieluchy jednorazowe w ciągu pierwszego roku życia dziecka to ponad 1900 zł (metodą wyliczeń mogę się podzielić, choć nie jestem pewna, czy nie zaniżyłam cen pieluch).

    Pieluszki wielorazowe są ciekawą alternatywą, wyczytałam na forum gazetowym, że "zestaw" to ok. 20 pieluszek, kilka otulaczy i wkładki jednorazowe). Polatałam po polskim necie i w zależności od firmy wyszło mi od ok. 600-700 zł (Lenya, Imse Vimse) do ok. 1500 (P'tits Dessous, BumGenius).
    Kosztów prania nie jestem w stanie oszacować (albo inaczej: nie chce mi się szukać danych dotyczących prądu, bo to on będzie stanowił większość wydatków przy praniu). Trochę lenistwo wyszło ze mnie, ale w taki upał daję sobie pas

    Drogie forumki: różnica w cenie wielorazówek jest ogromna!!! Poradźcie proszę, czy z Waszego doświadczenia wynika, że warto:
    a) kupować tyle stafu na dzień dobry
    b) zwracać uwagę na markę wielorazówki
    ??

    Z góry dziękuję za odpowiedzi
    Asinus asino pulcherrimus

  2. #2
    Chustomanka Awatar scharon
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    Żory
    Posty
    1,020

    Domyślnie

    http://www.chusty.info/forum/viewtopic.php?t=6024
    tu jest fajny watek dla chytnych aby zaczac urzywac wielorazowek.

    Najlepiej jednak zakupic pieluszki roznych firm -napewno nie kupialabym calego zestawu z jedej firmy ,lepiej kupic kilka i potestowac.
    Jest mozliwosc kupienia urzywanych pieluch u nas na forum ,zawsze taniej a dziewczyny maja je naprawde w bardzo dobrym stanie (zreszta tez kupialam urzywane).

    Ja piore same pieluchy ,lub z naszym i nie jest to problem bo chlopcy duzoooo brudza ....

  3. #3
    Chusteryczka Awatar Iwanna.T
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    1,661

    Domyślnie

    sharon - pierzesz pieluchy razem z innymi rzeczami? To cenna informacja

    Już się biorę za czytanie wskazanego wątku.
    Asinus asino pulcherrimus

  4. #4
    Chusteryczka Awatar kobra
    Dołączył
    Jan 2008
    Miejscowość
    Chicago
    Posty
    1,850

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Iwanna.Tobelieve
    sharon - pierzesz pieluchy razem z innymi rzeczami? To cenna informacja
    tez sie zastanawialam jak prac pieluchy, no bo okupkane ciuchy Kajtka piore z innymi rzeczami, to chyba i pieluszki moge. Pierzecie pieluchy w orzechach ?
    Nothing you become will disappoint me;
    I have no preconception that I'd like to see you be or do.
    I have no desire to foresee you, only to discover you.
    You cannot disappoint me.


    Aska - mama Kajetana (19.10.2007)

  5. #5
    Chustoholiczka Awatar erithacus
    Dołączył
    Mar 2008
    Miejscowość
    Tczew
    Posty
    3,315

    Domyślnie

    Pieluchy piorę razem ze wszystkimi rzeczami, w orzechach. Tak po prawdzie, to okupkanych pieluch juz nie mam, ale jak sie zdarzały, to zawsze były dokładnie na bieżąco płukane.

    Jeśli chodzi o koszt, to zawsze mozna sobie samemu uszyć pieluszki, a dokupić tylko otulacze i ew. wkładki. My jedziemy tylko na samoróbkach frotowych i kieszonkach flanelowych (mam juz 20 sztuk ) A jak zabraknie to tetra.






    Czasem mnie nie ma. Można mnie złapać na maila: [mój nick z forum] @ tlen.pl


  6. #6
    Chustopróchno Awatar natala
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    Londyn
    Posty
    11,975

    Domyślnie

    piore pieluchy z innymi ubrankami malego - tylko najpierw pieluchy puszczam przez program do plukania, potem dorzucam reszte i piore. w orzechach nie - polarkowych kieszonek podobno sie nie powinno (gorzej chlona po orzechach) a my mamy glownie takie. wszystko piore w Ecoverze, nasze rzeczy tez (bo jak w Polsce upralam nasze w proszku moich rodzicow, to mlody na twarzy wygladal jakby w pokrzywy wpadl )
    natala mama Franka (29.11.2007), Wojtka (06.08.2010) i Szymka (07.07.2016). doradca po kursie podstawowym DieTrageschule®
    Never try to help someone unless they are ready to be helped Jeff Foster

  7. #7
    Chustomanka Awatar scharon
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    Żory
    Posty
    1,020

    Domyślnie

    Jak pielucha z kupy ,to laduje najpierw pod prysznic ,potem do miedznicy i spokojnie czeka na pranie az sie uzbiera -lub jak widze ,ze mi pieluch braknie na drugi dzien.....
    W orzechach nie piore wlasnie pieluch z polarem ,a tetre tylko od czsu do czasu -traci na chlonnosc,a polar swoje wlasciwosci.

    Jak masz ochote pomacac pieluchy to zapraszam)

  8. #8
    Chusteryczka Awatar Iwanna.T
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    1,661

    Domyślnie

    Czyli instrukcja doprowadzania do czystości wygląda tak:
    - jak siku, to wkładka też do prania, pielucha czeka na swój czas w zamykanym wiaderku (z kropelką jakiegoś olejku)
    - jak kupa, to wkładka do kibelka, pielucha czeka na swój czas w miednicy (czy może wystarczy opłukać i dać do wiaderka?)
    - piorę w orzechach, czyli do pieluszek z polarem lepiej kupić jakieś inne specyfiki?

    Sharon - dzięki za zaproszenie, przez najbliższy miesiąc jestem "udomowiona", bo moja szyjka jest już gotowa do porodu, a młody trochę za młody na urodzenie
    Asinus asino pulcherrimus

  9. #9
    Chustomanka Awatar scharon
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    Żory
    Posty
    1,020

    Domyślnie

    jesli papierek jest biodegradalny to mozesz do kibelka ,jesli takie jak ja -z babyono ,to do smieci w woreczku.
    Pieluche wystarczy splukac pod prysznicem i dac do reszty pieluch w wiaderku z olejkiem.
    Do pieluch z polarem mozesz kupic jakis srodek eko-np z ekobaby,Lub proszek dla dzieci .

  10. #10
    Chustofanka
    Dołączył
    Jun 2008
    Miejscowość
    szczecin
    Posty
    209

    Domyślnie

    ja część pieluch kupiłam na brytyjskim ebayu, troche używanych troche nowych ale wyszło taniej
    tak jak było juz napisane wcześniej-kup rózne pieluchy bo mi np imse vimse nie podpasowały (chociaż otulacze mają super)
    kurcze chciałabym teraz kompletować sobie zestaw wielorazówek
    Szymek 2008 Miłek 2010 Jaga 2012

    DORADCA AKADEMII NOSZENIA warsztaty i konsultacje chustowe DORADCA LAKTACYJNY http://www.szkolarodzenia.org/
    SPOTKANIA MAM KARMIĄCYCH PIERSIĄ http://www.szkolarodzenia.org/home/s...grupa-wsparcia



  11. #11
    Chustofanka
    Dołączył
    Jun 2008
    Miejscowość
    szczecin
    Posty
    209

    Domyślnie

    przeczytałam tamten wątek, kurcze żebym ja wiedziała to wszystko wcześniej...
    Szymek 2008 Miłek 2010 Jaga 2012

    DORADCA AKADEMII NOSZENIA warsztaty i konsultacje chustowe DORADCA LAKTACYJNY http://www.szkolarodzenia.org/
    SPOTKANIA MAM KARMIĄCYCH PIERSIĄ http://www.szkolarodzenia.org/home/s...grupa-wsparcia



  12. #12
    Chusteryczka Awatar rebelka
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    Nowe n/Wisłą
    Posty
    2,905

    Domyślnie

    Nie żebym się czepiała ale skąd Ci wyszło 1900 na jednorazówki? Popytałam większość znajomych i zdecydowana większość zużywa 2 jumbo packi na miesiąc po max. 50 zł co daje 1200zł na rok.
    "Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty." Frank Zappa

    Dorota, mama Mateusza - 06.05.2008

  13. #13
    Chusteryczka Awatar Iwanna.T
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    1,661

    Domyślnie "metodologia" - jednorazówki

    Z góry zaznaczam, że nie opieram się na własnych doświadczeniach (ani najbliższych), bo u nas nie ma małych dzieci - opinie na temat zużycia i kosztu pieluszek z netu.

    Pierwszy miesiąc (30 dni)
    zmiana 10x dziennie
    koszt pieluszki ok. 60 groszy
    Cena za m-c ok. 180 PLN

    Następne 5 miesięcy (150 dni)
    zmiana 8 razy dziennie
    koszt pieluszki ok. 70 groszy
    Cena za 5 m-cy ok. 840 PLN

    Kolejne 6 miesięcy (180 dni)
    zmiana 6 razy dziennie
    koszt pieluszki ok. 80 groszy
    cena za6 miesięcy ok. 864 PLN

    Razem: 1884 PLN

    Chętnie zweryfikuję swoje wyliczenia w oparciu o głosy doświadczonych mam
    Asinus asino pulcherrimus

  14. #14
    Chustomanka Awatar scharon
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    Żory
    Posty
    1,020

    Domyślnie

    Ja sie dowiedzialam statnio,ze znajoma zuzywa ok 3 jambo paczki miesiecznie .....i to jak pojdzie dobrze...
    ale ona ma fiola na punkcie zawsze przemoczonej pieluchy i czesto zmienia,nawet za czesto.W nocy oczwiscie tez,na spaniu.

  15. #15
    . Awatar mart
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    warszawa
    Posty
    4,539

    Domyślnie

    kiedyś mi się zachciało zrobić taką matematykę pieluchową. część danych liczbowych miałam ze strony popolini ale same wyliczenia poprawiłam po swojemu.

    Ile pieluch jednorazowych zużywa jedno dziecko?
    156 tygodni (2,5 roku)
    6 zmian pieluch dziennie (średnio)
    7 dni w tygodniu
    156 * 6 * 7 = 6 552 szt.

    6552 pieluch jednorazowych * 0,40zł = 2 620 zł

    Zużycie wody do produkcji samej tylko celulozy, stanowiącej ok. 25% całej pieluszki, wynosi 2,8-4,2 litra na jedną pieluszkę, nawet przy zastosowaniu najnowocześniejszych technologii.

    przykładowy zestaw wielorazówek:
    20 pieluch wielorazowych * 40zł = 800 zł
    6 powłoczek (po 2 w każdym rozmiarze) * 40zł = 240 zł
    8 opakowań wkładek celulozowych (na okres karmienia tylko piersią) * 20zł = 160 zł

    Zużycie prądu przy praniu w 60st przez 2,5 roku użytkowania pieluszki wyniesie ok. 10kWh.
    Czyli dla kompletu pieluszek 200kWh * 0,60zł = 120 zł
    Zużycie wody w praniu przypadające na jedną pieluszkę to 1,3-3,4 litra.
    Średnio 2,5l * 6552 = 16 380 litrów = 16,38m3 po 5,2 zł/m3 = 85 zł


    koszt proszku do prania (przy założeniu prania po 12 pieluszek na raz - pranie co 2 dni )
    6552 zmian pieluszek / 15 szt = 437 prań
    437 x 1zł = 437 zł

    Razem: 1 842 zł

    Oszczędność wzrasta przy użyciu pieluszek dla drugiego dziecka.
    jednorazówki różnie kosztują i może się okazać że 40gr to zaniżona cena. na pewno oryginalne moltexy są po ok.1zł.

  16. #16
    Chusteryczka Awatar Iwanna.T
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    1,661

    Domyślnie

    mart dzięki za te koszty prania
    Asinus asino pulcherrimus

  17. #17
    . Awatar mart
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    warszawa
    Posty
    4,539

    Domyślnie

    a proszę bardzo.

    choć czasem mam wrażenie, że jednak woda kosztuje więcej patrząc na moje rachunki

  18. #18
    Chusteryczka Awatar Iwanna.T
    Dołączył
    Aug 2008
    Posty
    1,661

    Domyślnie

    u mnie woda kosztuje 8,1 PLN za m3


    a z tym prądem to ok. 0,5 PLN za kWh (prawie 0,25 za kWh plus jakieś dziwne przesyły, abonamenty i inne dziadostwo), ale za to głowy nie dam.

    co do chemii pralniczej - właśnie zaczęłam zabawę z orzechami i mi się spodobało, jak się uda, to na nich da się zaoszczędzić (w porównaniu do proszku).
    Asinus asino pulcherrimus

  19. #19
    Chustomanka Awatar scharon
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    Żory
    Posty
    1,020

    Domyślnie

    Dodatkowo mozna prac pieluchy lacznie z innymi zeczami-wiec oszczednosc wzrasta .

  20. #20
    . Awatar mart
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    warszawa
    Posty
    4,539

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Iwanna.Tobelieve
    u mnie woda kosztuje 8,1 PLN za m3


    oszczędzanie na praniu jest bardzo sensowne. nawet jak się używa pozornie drogich eko płynów, bo one są porządnie skoncentrowane.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •