Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17

Wątek: Ciężka polemika - potrzebna pomoc :)

  1. #1
    Chustomanka Awatar mama-donna
    Dołączył
    Apr 2010
    Miejscowość
    Dania-Løsning, Polska-Kędzierzyn-Koźle/Nysa
    Posty
    993

    Domyślnie Ciężka polemika - potrzebna pomoc :)

    Od pewnego czasu prowadzę polemikę na temat chustonoszenia. Osoba z która prowadzę dyskusje bazuje na tym oto artykule http://www.edziecko.pl/pierwszy_rok/...as=2&startsz=x.

    Obawiam się, ze mi zaczyna brakować argumentów. Nie mam żadnych oficjalnych medycznych publikacji których mogłabym użyć. Czy ktoś mi możne pomoc? Czy istnieją jakieś publikacje na temat noszenia w chustach?

    Szczerze mowiąc to juz zglupialam. Nie chcę uwierzyć, ze chusta moze ograniczac rozwój ruchowy bo unieruchamia dziecko i, ze pozycja zabki w chuscie nie jest wcale ta prawidlowa, bo nia jest ta ktora dziecko przyjmuje samo naturalnie. Chodzi gównie o bioderka.

    Co wy na ten temat?
    Julia 26.02.2010 Miron 16.03.2013


  2. #2
    Chusteryczka Awatar Sroka
    Dołączył
    Feb 2010
    Miejscowość
    na polnoc od Monachium
    Posty
    1,613

    Domyślnie

    Fizjologiczna pozycja żabki to niewielkie, lekkie zgięcie i odwiedzenie nóżek w stawach biodrowych
    to taka wlasnie w chuscie jest, a ta
    Ale "pozycja żabki" w rozumieniu ludowo-potocznym, to pełne odwiedzenie i zgięcie nóg pod kątem prostym do tułowia połączone z wyraźną rotacją zewnętrzną ud
    nawet w zle zawiazanej chuscie ciezko osiagnac
    W każdym innym przypadku, gdy stawy są zdrowe, ograniczenie zakresu ruchu jest błędem, bo nie pomaga w rozwoju, tylko go upośledza
    w chuscie nie nosisz 24h na dobe tak samo jak sie niemowle 24h na dobe nie stymuluje ruchowo. w chuste wrzucasz jak chcesz gdzies pojsc albo jak dziec marudzi i zasypia (poza chusta tez by spal i sie nie stymulowal) ale za to
    Ale w rozwoju możemy także dziecku pomóc. Można nauczyć się takich sposobów przewijania, kąpania, ubierania, karmienia, zabaw, które pozwalają dziecku doświadczać ruchu, z ogromną ilością obrotów, rotacji, zmian pozycji.
    dostarczamy dziecku wielu bodzcow rotacji, ruchu, kolysania ktore bardzo stymuluja mozg

  3. #3
    Chustomanka Awatar Kasia
    Dołączył
    Jun 2007
    Miejscowość
    Düsseldorf, Niemcy
    Posty
    843

    Domyślnie

    Ciezka sprawa. Mozesz powiedziec, ze po wielu spotkaniach i dlugich dyskusjach na ten temat cytowany w artykule specjalista przyznal, ze jego wyobrazenia o naszych chustowych wyobrazeniach byly nieco inne. I ze de facto mowiac o bezpieczenstwie noszenia w chustach mamy na mysli to samo mam nawet taka fotke, na ktorej PZ pokazuje mi, co ma na mysli mowiac za duza zabka.

    dorzuce Ci troche argumentow wieczorkiem, lece do dentysty, ok?
    bo to trzeba solidniej wylozyc.
    Kasia z Chustomanii *



    *Chustomania ® - portal dla rodziców i szkolenia dla doradców noszenia

  4. #4
    Chustomanka Awatar mama-donna
    Dołączył
    Apr 2010
    Miejscowość
    Dania-Løsning, Polska-Kędzierzyn-Koźle/Nysa
    Posty
    993

    Domyślnie

    Sroko - w tym artykule jest opis pozycji żabki w chuście i info o tym, że jest to ułożenie profilaktyczne co zdyskredytowane było w poprzednim artykule czyli jakby się nie pokrywa
    No i w ogóle jak jest z tym noszeniem w pionie przed 4 miesiącem życia? Zmęczona już jestem tym doszukiwaniem się prawdy :/
    Julia 26.02.2010 Miron 16.03.2013


  5. #5
    Chusteryczka Awatar anoli85
    Dołączył
    Jun 2010
    Miejscowość
    Żory
    Posty
    1,862

    Domyślnie

    a ja myślałam że dziś z krzesła spadne! koleżance pożyczyłam chuste wytłumaczyłam jak co dlaczego po co i wogole. dalam książki artykuły. pokazałam jak sie wiąże itd. Dziś ona mi dzwoni że była u lekarki na kontroli i szczepieniu i sie jej pochwaliła że nosi małą w chuście. To wiecie co jej ta lekarka powiedziała? Że absolutnie, bo to nienaturalna pozycja dla kręgosłupa że tak nie wolno że jak już chce nosić to plecami do siebie że tak jest dobrze! Jak to usłyszałam to myslałam że zejde z tego świata !!! Podejrzewam że ta lekarka nie ma zielonego pojęcia co to jest chusta i to sa nasi lekarze pediatrzy czasami już nie mam siły komuś tłumaczyć - wysłałam ją do fizjoterapeuty jeśli moje argumenty jej nie wystarczają...... sory za OT ale musiałam się wyżalić

  6. #6
    Chustoguru
    Dołączył
    Oct 2009
    Miejscowość
    Bydgoszcz
    Posty
    7,056

    Domyślnie

    A ja dzisiaj od jednej mamy usłyszałam, że fizjoterapeuta wręcz nakazuje noszenie przodem do świata, bo dzięki bodźcom dziecko lepiej się rozwija!
    Rany, najpierw myślałam że to żart. Teraz już wiem że nie .

    Wiele argumentów dotyczących pochwały noszenia (wraz z popraciem naukowym) znalazłam w tej książce:
    http://www.gandalf.com.pl/b/nos-swoj...-jak-i-w-czym/
    Ostatnio edytowane przez annya ; 17-08-2010 o 22:01

  7. #7
    Chustomanka Awatar mama-donna
    Dołączył
    Apr 2010
    Miejscowość
    Dania-Løsning, Polska-Kędzierzyn-Koźle/Nysa
    Posty
    993

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tomeki2009 Zobacz posta
    czasami już nie mam siły komuś tłumaczyć - wysłałam ją do fizjoterapeuty jeśli moje argumenty jej nie wystarczają.....
    Tylko, że są fizjoterapeuci, którzy absolutnie nie uznają chust twierdząc, że to zło dla kręgosłupa i bioderek zwłaszcza w pionowej pozycji. Ja trafiłam na bardzo zatwardziałego przeciwnika i nie jest łatwo.
    Julia 26.02.2010 Miron 16.03.2013


  8. #8
    Chustofanka Awatar claribell
    Dołączył
    Sep 2009
    Miejscowość
    Kraków / Czaniec
    Posty
    413

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tomeki2009 Zobacz posta
    Że absolutnie, bo to nienaturalna pozycja dla kręgosłupa że tak nie wolno że jak już chce nosić to plecami do siebie że tak jest dobrze!
    Pleckami opartymi o brzuch noszącego tak - ale nie w wisiadle, tylko na rękach i tak, żeby rękami nóżki w pozycji żabki podtrzymywać - czyli chyba w sumie podobny efekt, co w chuście osiągnięty w mniej wygodny sposób.

    Cytat Zamieszczone przez mama-donna Zobacz posta
    Tylko, że są fizjoterapeuci, którzy absolutnie nie uznają chust twierdząc, że to zło dla kręgosłupa i bioderek zwłaszcza w pionowej pozycji. Ja trafiłam na bardzo zatwardziałego przeciwnika i nie jest łatwo.
    Naczelne guru fizjoterapeutyczne w osobie Zawitkowskiego, który to ten zakaz pionizowania przez 4 miesiące rozdmuchał ostatnio zaczyna się łamać:
    http://dziendobrytvn.plejada.pl/26,2...sci_detal.html - tu już w pewnym momencie mówi, że można w pionie, choć niedługo.
    Ostatnio edytowane przez ewadbr ; 18-08-2010 o 13:49 Powód: połączenie postów

    A tak szyje moja Mama :* - www.efartuchy.pl

  9. #9
    Chustomanka Awatar madziuchna23
    Dołączył
    May 2009
    Miejscowość
    Gliwice
    Posty
    542

    Domyślnie

    ja się już nie doszukuję argumentów, jak jakaś mama jest zainteresowana to tłumaczę, pokazuję, motam, jak chwyci to dobrze i fajnie a jak nie to mój świat się od tego nie zawali, z lekarzami nie mialam do czynienia jeślki chodzi o chusty ale przypuszczam, żebym coś odpowiedziała na takie głupstwa
    generalnie ja noszę, mój mąż nosi i jesteśmy z tego powodu szczęśliwi, a jak się komuś nie podoba to jego strata i nie zaprzątam sobie tym głowy
    Małgosia 23.07.2004
    Piotruś 22.01.2009
    Michasia 26.10.2010
    Matylda 27.03.2012

  10. #10
    Chusteryczka
    Dołączył
    Dec 2009
    Miejscowość
    Wrocław
    Posty
    1,586

    Domyślnie

    Zawitkowski i w ogóle Bobaci zakazują noszenia w pionie do 405 msc. Ostatnio na targach Mother and Baby słyszłam wykład fizjoterapeutów Bobath na ten temat. Pokazywali za to wszystkie konstelacje fasolki włącznie z twarzą do swiata. Rehabilitant Gabrysi tez nam takie polecał. Ciezko przy takim naporze osob ktore maja wyksztalcenie w tym kieunku bronic wlasnego zdania. Zawsze mowie tylko ze fasolki sa fatalne wg mnie bo nasilaja asymetrię u dziecka. Zawsze sie ma swoje ulubione ramie i silniejsza reke ktoras i na jednym nosimy czesciej i to moj argument przeciw fasolkom. Chusta przeciez odbiera naprezenia podczas noszenia ktore ida na kregoslup dziecka, przynajmniej ja tak to widze.

  11. #11
    Chusteryczka Awatar anoli85
    Dołączył
    Jun 2010
    Miejscowość
    Żory
    Posty
    1,862

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mama-donna Zobacz posta
    Tylko, że są fizjoterapeuci, którzy absolutnie nie uznają chust twierdząc, że to zło dla kręgosłupa i bioderek zwłaszcza w pionowej pozycji. Ja trafiłam na bardzo zatwardziałego przeciwnika i nie jest łatwo.
    dlatego wysłałam ją do fizjo co sama chodziłam i wiem że nie jest przeciwnikiem chust

  12. #12
    Chustomanka Awatar mama-donna
    Dołączył
    Apr 2010
    Miejscowość
    Dania-Løsning, Polska-Kędzierzyn-Koźle/Nysa
    Posty
    993

    Domyślnie

    Czy ktoś w końcu ma jakieś naukowe publikacje na temat chust i ich nieszkodliwości??
    Julia 26.02.2010 Miron 16.03.2013


  13. #13
    Chusteryczka Awatar kasia
    Dołączył
    Jul 2009
    Miejscowość
    karkonosze:)
    Posty
    2,059

    Domyślnie

    ja pierdykam że sie tak brzydko wyrażę!!! czy rzesza dzieci wychowanych w chustach i ZDROWYCH nie jest najlepszym dowodem na to, że chusty są ok?

    czy musi się pod tym podpisać prof.dr.hab.docent z jego bożej łaski, żeby ktoś uwierzył??? szkiełko i oko normalnie...

  14. #14
    Chustofanka Awatar claribell
    Dołączył
    Sep 2009
    Miejscowość
    Kraków / Czaniec
    Posty
    413

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kasia Zobacz posta
    ja pierdykam że sie tak brzydko wyrażę!!! czy rzesza dzieci wychowanych w chustach i ZDROWYCH nie jest najlepszym dowodem na to, że chusty są ok?

    czy musi się pod tym podpisać prof.dr.hab.docent z jego bożej łaski, żeby ktoś uwierzył??? szkiełko i oko normalnie...
    No ale z przypadkiem chorego dziecka po wisiadle nie zdarzyło mi się spotkać, więc w ten sposób można by udowadniać, że wisiadła też są dobre.
    Właśnie - zna ktoś może jakieś dziecko z problemami powisiadłowymi?

    A tak szyje moja Mama :* - www.efartuchy.pl

  15. #15
    Chusteryczka Awatar kasia
    Dołączył
    Jul 2009
    Miejscowość
    karkonosze:)
    Posty
    2,059

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez claribell Zobacz posta
    No ale z przypadkiem chorego dziecka po wisiadle nie zdarzyło mi się spotkać, więc w ten sposób można by udowadniać, że wisiadła też są dobre.
    Właśnie - zna ktoś może jakieś dziecko z problemami powisiadłowymi?
    wydaje mi się, że większość z nas jest jednak powisiadłowa, bo nasi rodzice chyba rzadko nosili w chustach, a w wisiadłach częściej, ale może się mylę... no i jako noszona w wisiadle rzeczywiście nie jestem jakoś strasznie pokrzywdzona, co nie jest argumentem oczywiście za wisiadłami. ale nie może być argumentem przeciw chustom.

  16. #16
    Chustoguru Awatar kammik
    Dołączył
    Jun 2009
    Miejscowość
    Stolyca
    Posty
    6,437

    Domyślnie

    Artykuł jest z roku 2007. Od tamtej pory guru Pawcio Zawitkowski przeszedł metamorfozę i z zagorzałego przeciwnika stał się umiarkowanym zwolennikiem. Można poczytać np, ten jego post http://forum.gazeta.pl/forum/w,1017,...oderkowe_.html z punktem 4 w szczególności.
    "A co im imponuje? Płaczące posągi. Zamiana wody w wino. Zwykły kwantowy efekt tunelowy, który i tak by się zdarzył, gdyby tylko ktoś zechciał poczekać parę zylionów lat. Jak gdyby zamiana słonecznego światła w wino, dokonywana przez winorośle, ich grona, czas i enzymy nie była tysiąc razy bardziej cudowna i nie zdarzała się stale..."
    Terry Pratchett "Pomniejsze bóstwa"


  17. #17
    Chustomanka Awatar jamamajka
    Dołączył
    Jul 2009
    Miejscowość
    W-wa, Centrum
    Posty
    537

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mama-donna Zobacz posta
    Czy ktoś w końcu ma jakieś naukowe publikacje na temat chust i ich nieszkodliwości??
    A zaglądałaś tutaj?
    http://www.chusty.info/forum/showthr...wisiad%C5%82em

    Co do unieruchomienia to się nie zgodzę, bo dziecko w chuście rzadko jest nieruchomo - no chyba że śpi A im starsze dziecko tym więcej się wierci w chuście
    Kasia, mama Majki (30.04.2009), doradca po kursie podstawowym Die Trageschule®
    w w w . p r z y t u l m n i e m a m o . p l

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •