Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40

Wątek: wełna a kaszmir

  1. #1
    Chustoholiczka
    Dołączył
    Apr 2010
    Posty
    3,704

    Domyślnie wełna a kaszmir

    Szukaj mi powiedział, że nie ma takiego topiku więc zapytuję:

    jaka jest RÓŻNICA w:
    1. nośności
    2. grubości
    3. śliskości
    4. dociąganiu

    między kaszmirem a wełną?

    wedle mojej laickiej wiedzy kaszmir to też wełna, więc nie bardzo rozumiem rozróżnienie.
    no i z jakiej wełny te wełny są w takim razie?

  2. #2
    Chustoholiczka Awatar nemhain
    Dołączył
    May 2009
    Miejscowość
    Warszawa, Mokotów
    Posty
    3,501

    Domyślnie

    Kaszmir – miękka tkanina z wełny kóz kaszmirskich, charakteryzująca się bardzo cienkimi włóknami o grubości 16-18 mikrometrów, co zapewnia jej wyjątkową puszystość. Naturalne kolory to szary, brązowy lub biały.
    Nazwa pochodzi od nazwy regionu w północnych Indiach.


    Wełna w chustach jest z merynosów.



  3. #3
    Chustoholiczka
    Dołączył
    Apr 2010
    Posty
    3,704

    Domyślnie

    o bardzo dziękuję a jaka jest między nimi różnica "w praktyce" ?

  4. #4
    Chustoholiczka
    Dołączył
    Aug 2009
    Miejscowość
    Sosnowcu
    Posty
    4,654

    Domyślnie

    w praktyce na podstawie didymosów:
    - kaszmir- lekki,miekki, delikatny, cienki, dobrze sie wiązał, zdecydowanie ma próg bólu nośności
    - wełna- praktyczna i bardzo wdzieczna jeśli się z nią dobrze obchodzi (chodzi o pranie), poniesie wszystko wszedzie

  5. #5
    Chustoholiczka Awatar nemhain
    Dołączył
    May 2009
    Miejscowość
    Warszawa, Mokotów
    Posty
    3,501

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cobra Zobacz posta
    o bardzo dziękuję a jaka jest między nimi różnica "w praktyce" ?

    w kaszmirze nie nosiłam więc nie wiem, na pewno cena



  6. #6
    Chustoguru Awatar Olapio
    Dołączył
    Apr 2009
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    7,913

    Domyślnie

    ja mam tylko porownanie miedzy:
    indio kaszmir grafit
    indio moss
    katja z wełną

    indio kaszmir grafit cieniutki, nosi nienajgorzej ale na pewno dla bardzo ciezkich dzieci sie nie nadaje, bardzo miły
    indio moss super nosi i gruby, taki koc
    katja płaska ale super nosi, gdybym nie wiedziala ze to z wełną to bym myslala ze zwykły pasiak

  7. #7
    Chusteryczka Awatar Fusia
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    2,933

    Domyślnie

    ja mam japana kasmirowego nosi cudnie jest miekiki i delikatny i jakby gładszy
    wełna(wełniane skowrony)nosi cudnie chusta miękka ale czepliwa mocniej trzeba"ciagnac"zeby dociągnac ale dociadnieta trzyma na mur beton jak szalona i nie pusci -to chyba czepliwosci zawdziecza ale nie jestbtak delikatna JAK KASZMIR-MOZE GRYŹĆ ALE JA LUBIE TO GRYZIENIE WEŁNY a młoda nie narzekała-ale to jesienno zimowy wontek
    Żona Damiana. Matka Róży(28.10.2009), Anieli(1.03.2011) i Łucji13.06.2013
    Doradca Akademii Noszenia Dzieci

  8. #8
    sylwik
    Guest

    Domyślnie

    Welny nie probowalam z zalozenia bo mnie gryzie na ogol. Mam przez przypadek japan z kaszmirem i to najlepiej noszaca chusta jaka mialam i jedyna dluda jaka sobie zostawiam. Jest taka puszysta na ramionach (moich).

  9. #9
    ratyska
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nemhain Zobacz posta
    Kaszmir – miękka tkanina z wełny kóz kaszmirskich, charakteryzująca się bardzo cienkimi włóknami o grubości 16-18 mikrometrów, co zapewnia jej wyjątkową puszystość. Naturalne kolory to szary, brązowy lub biały.
    Nazwa pochodzi od nazwy regionu w północnych Indiach.


    Wełna w chustach jest z merynosów.
    Didymos na swojej stronie nie pisze nic o merynosach. Zawsze myslalam, ze maja welne ze zwyklych baranow.

  10. #10
    Chusteryczka Awatar Fusia
    Dołączył
    Nov 2009
    Posty
    2,933

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ratyska Zobacz posta
    Didymos na swojej stronie nie pisze nic o merynosach. Zawsze myslalam, ze maja welne ze zwyklych baranow.
    natki sa z merynosów napewno ale te didkowe niewiem
    Żona Damiana. Matka Róży(28.10.2009), Anieli(1.03.2011) i Łucji13.06.2013
    Doradca Akademii Noszenia Dzieci

  11. #11
    Chustoholiczka
    Dołączył
    Apr 2010
    Posty
    3,704

    Domyślnie

    wiem, że wątek jesienno - zimowy ale ja w kwestii raczej klocuszkowatości Pyzy - miesiące mijają a Pyza lżejsza się nie robi.
    czytałam, że wełna/kaszmir bardzo odejmują kilogramów, stąd powoli muszę się zabrać do zbierania pieniążków na COŚ a jako bezrobotna bez prawa do zasiłku troszkę mi to zajmie (małż nawet nie chce słyszeć o takich zakupach) więc potrzebuję coś wybrać teraz, żeby na jesień mieć już możliwość ...

    czyli, jeśli dobrze zrozumiałam:
    wełna jest bardzo nośna ale gryzie i trzeba mieć dobrą pralkę, żeby jej nie zniszczyć;
    kaszmir jest znacznie milszy w dotyku ale o komfortowym noszeniu w nim Pyzy ważącej 12 czy 15 kilogramów to mogę zapomnieć?

    poprawcie mnie, jeśli źle zrozumiałam

  12. #12
    Chustoholiczka Awatar MartaS
    Dołączył
    Mar 2009
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    3,846

    Domyślnie

    Od razu mówię - miałam doczynienia tylko z wełną didimosa, ale za to z dużą ilością
    1) nie każda wełna gryzie - są puchate wełny i bardziej płaskie. Puchate są indio wełniane, gryzący jest nino atracyt. Niepuchate są pasiaki didka z wełną - tak jak napisała Olapio, trudno poznać w ogóle, że to wełna.
    2) wełna nosi GENIALNIE, z kaszmirów miałam tylko grafit, nosi kiepsko, ale jest pięęęękny. Jest jeszcze kaszmir natur, który podobno nosi całkiem całkiem, ale nie miałam okazji
    3) nigdy nie uprałam i nie uprałabym wełnianej chusty w pralce. Tylko i wyłącznie ręcznie, w specjalnym płynie z lanoliną, nie wolno za bardzo nią "mieszać", bo można sfilcować. Suszę rozłożoną, żeby się nie odkształciła (jak to wełna)
    Ala i Hania 2009, Ewa 2012

  13. #13
    Chusteryczka Awatar kasia
    Dołączył
    Jul 2009
    Miejscowość
    karkonosze:)
    Posty
    2,059

    Domyślnie

    a ja w kwestii antracyta nino dodam tylko, że nie gryzie jest/był moją najmilszą wełnianą chustą; moss gryzł delikatnie także kwestia czucia wełny na sobie jest bardzo, ale to bardzo indywidualna

  14. #14
    Chustoholiczka Awatar nemhain
    Dołączył
    May 2009
    Miejscowość
    Warszawa, Mokotów
    Posty
    3,501

    Domyślnie

    Ja mam grecje wełnianą i nic a nic nie gryzie.



  15. #15
    Chusteryczka Awatar kasia
    Dołączył
    Jul 2009
    Miejscowość
    karkonosze:)
    Posty
    2,059

    Domyślnie

    bo grecja to jedna z cudowniejszych wełen jeszcze pasiak nati z wełną... mmmhmmm, właśnie czekam na fioletowego

  16. #16
    Chustoguru Awatar Olapio
    Dołączył
    Apr 2009
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    7,913

    Domyślnie

    bierz wełne
    taniej i lepiej ponosi
    mnie moss nie gryzł w ogole
    i tak jak Marta napisała, pranie ręczne a nie pralka

  17. #17
    Chustoholiczka
    Dołączył
    Aug 2009
    Miejscowość
    Sosnowcu
    Posty
    4,654

    Domyślnie

    każda wełne piore w pralce- pralam tak nawet indio kaszmir natur , ważne tylko zeby pralka byla wypelniona nie sama chusta tylko zeby szmat bylo troche wiecej i ostroznie z wirowaniem- im mniej tym lepiej

    nigdy nie zniszczylam chusty praniem

  18. #18
    Chustoholiczka Awatar MartaS
    Dołączył
    Mar 2009
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    3,846

    Domyślnie

    jeszcze w temacie gryzienia wełny
    Mnie nigdy żadna wełna nie gryzła, nino antracyt też nie, ale była u mnie raz koleżanka, która jest b. wrażliwa na gryzącą wełnę i właśnie antracyt gryzł ją najbardziej. Zresztą kilka razy słyszałam już tę opinię.
    ANtracyt nie jest puchatą wełną, ale ma za to inne zalety
    Ala i Hania 2009, Ewa 2012

  19. #19
    Chusteryczka Awatar kasia
    Dołączył
    Jul 2009
    Miejscowość
    karkonosze:)
    Posty
    2,059

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MartaS Zobacz posta
    jeszcze w temacie gryzienia wełny
    Mnie nigdy żadna wełna nie gryzła, nino antracyt też nie, ale była u mnie raz koleżanka, która jest b. wrażliwa na gryzącą wełnę i właśnie antracyt gryzł ją najbardziej. Zresztą kilka razy słyszałam już tę opinię.
    ANtracyt nie jest puchatą wełną, ale ma za to inne zalety
    nosz cholibka, znów się nie zgodzę antracyt był dużo bardziej i fajniej puchaty od szafrana! był też najdelikatniejszą w sensie dotyku chustą, jaką miałam. nie liczę w to kaszmira kolorowego, bo to inna kategoria.

  20. #20
    Chustoholiczka Awatar MartaS
    Dołączył
    Mar 2009
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    3,846

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kasia Zobacz posta
    nosz cholibka, znów się nie zgodzę antracyt był dużo bardziej i fajniej puchaty od szafrana! był też najdelikatniejszą w sensie dotyku chustą, jaką miałam. nie liczę w to kaszmira kolorowego, bo to inna kategoria.
    kurdę no to nie wiem dlaczego... antracyt jest cienki i szorstki (mam nówkę prawie) a szafran miód gruby i puchaty (też w zasadzie nówka). Noszą podobnie
    Ala i Hania 2009, Ewa 2012

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •