Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 51

Wątek: dowody naukowe na korzyści noszenia w chuście i na wyższość chusty nad wisiadłem

  1. #1
    Chustomanka Awatar lindgren
    Dołączył
    Jul 2008
    Miejscowość
    z Poznania
    Posty
    1,015

    Domyślnie dowody naukowe na korzyści noszenia w chuście i na wyższość chusty nad wisiadłem

    żeby łatwiej było skorzystać z tego wątku, wrzucam linki do tekstów:
    (po ang): http://www.storchenwiege.com/babycarrierresearch.htm
    http://www.natibaby.pl/?mod=./chusty..._noszeniu.html
    http://www.chustomania.pl/online/chu...k_wady_postawy
    http://www.orthinform.de/new/fachart...kel.php?id=236
    http://www.chustomania.pl/online/chu...za_ryzyko_sids

    (w wolnej chwili przejrzę linki i ładnie je poopisuję, na razie nie mam czasu)

    post oryginalny:


    szukam takich dowodów.
    ma któś jakiś artykul, najlepiej naukowy, ale od biedy obleci nawet "nieformalna" opinia ortopedy jakiegos lub fizjoterapeuty, jakiś artykul popularnonaukowy z gazetki dla mam lub porada internetowa, ale podpisana nazwiskiem i tytułem.

    cokolwiek konkretnego, czym mozna poprzec swoje argumenty.

    już mówię, po co mi to
    pracuję w projekcie nastawionym z grubsza na promocję zdrowia psychicznego małych dzieci oraz wspieranie ich rodziców. I piszę ulotkę dla rodziców najmłodszych niemowlaków, takich 0-3 msc. Ulotka będzie rozdawana w szpitalach położniczych.

    generalnie chodzi o AP, więc wrzuciłam dużo o znaczeniu bliskości, dotyku, przywierania itd. No i chciałam też jedno zdanie propagandy chustowej wrzucic, ale zeby "przeszło", to chyba jednak musialabym miec jakies poparcie w literaturze, zeby się nikt nie przyczepił, że sprzedaję prywatne poglądy za publiczne pieniądze.

    chodzi o zdanie, ktore ma brzmiec mniej więcej tak (to ma byc niejako podsumowanie akapitu o znaczeniu noszenia):
    Noś niemowlę na rękach lub w chuście, najlepiej „brzuchem do brzuszka” („przodem do świata” można nosić wyłącznie na rękach, przez krótki czas, podtrzymując dobrze pupę!).

    no i co, mamy jakieś dowody na piśmie, że faktycznie nie można przodem do swiata w nosidle?

    help!
    Ostatnio edytowane przez lindgren ; 25-09-2009 o 09:31 Powód: porządek w linkach, żeby łatwiej było znaleźć :)
    stach 12.2008, tosia 07.2010, magda 12.2013 [*], maryśka 11.2014

  2. #2
    Chustofanka Awatar ursus_arctos
    Dołączył
    Aug 2009
    Miejscowość
    Vantaa, Finlandia
    Posty
    178

    Doula
    Doradczyni po kursie podstawowym Die Trageschule ®

  3. #3
    Chustoholiczka Awatar nemhain
    Dołączył
    May 2009
    Miejscowość
    Warszawa, Mokotów
    Posty
    3,501

    Domyślnie

    Na stronie Natibaby jest coś takiego:

    http://www.natibaby.pl/?mod=./chusty..._noszeniu.html



  4. #4
    Chusteryczka Awatar anifloda
    Dołączył
    Jun 2007
    Miejscowość
    Poznań
    Posty
    2,520

    Domyślnie

    Pani Kirkilionis udowodniła, że noszenie w chustach nie powoduje wad postawy:
    http://www.chustomania.pl/online/chu...k_wady_postawy

    I jeszcze Fettweis:
    http://www.orthinform.de/new/fachart...kel.php?id=236

    I to też fajne, choć w innym kontekście:

    http://www.chustomania.pl/online/chu...za_ryzyko_sids

    Polecam książkę Magdy Sendor, dużo w niej odnośników do literatury (mogę pożyczyć ) No i kontakt z Chustomanią.
    Pozdrawiam anifloda mama H. (10.08.2003), K. (25.11.2006), M. (31.07.2009) i L.(10.06.2012)

    W Poznaniu też nosimy!
    anifloda kontra nitki

  5. #5
    Chustoguru Awatar kammik
    Dołączył
    Jun 2009
    Miejscowość
    Stolyca
    Posty
    6,437

    Domyślnie

    Też chciałam polecić książkę Magdy ("Noś swoje dziecko") - bardzo obfita bibliografia.
    "A co im imponuje? Płaczące posągi. Zamiana wody w wino. Zwykły kwantowy efekt tunelowy, który i tak by się zdarzył, gdyby tylko ktoś zechciał poczekać parę zylionów lat. Jak gdyby zamiana słonecznego światła w wino, dokonywana przez winorośle, ich grona, czas i enzymy nie była tysiąc razy bardziej cudowna i nie zdarzała się stale..."
    Terry Pratchett "Pomniejsze bóstwa"


  6. #6
    Chustomanka Awatar lindgren
    Dołączył
    Jul 2008
    Miejscowość
    z Poznania
    Posty
    1,015

    Domyślnie

    dzięki ogromne!

    no i faktycznie! o książce nie pomyslalam! dzięki tym bardziej!

    inna sprawa, że można by przykleić gdzies na górze te linki, bo są super i każdemu mogą się kiedyś przydać. najlepsze argumenty zawsze przychodzą do głowy po zakończeniu dyskusji... a tu mamy gotowce przeciez

    edit: aniflodo, wysłałam Ci pw
    Ostatnio edytowane przez lindgren ; 25-09-2009 o 08:38
    stach 12.2008, tosia 07.2010, magda 12.2013 [*], maryśka 11.2014

  7. #7
    Chustoholiczka Awatar Jasnie Pani :)
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    Belfast
    Posty
    5,487

    Domyślnie

    Tez mysle, ze temat do podklejenia na gorze, bo wiele osob zapewne szuka takich informacji.

  8. #8
    Chustomanka Awatar lindgren
    Dołączył
    Jul 2008
    Miejscowość
    z Poznania
    Posty
    1,015

    Domyślnie

    super.
    zmodyfikowałam tytuł, żeby nie było pytania, lecz stwierdzenie
    no i wrzucajcie, która tam jeszcze coś ma
    stach 12.2008, tosia 07.2010, magda 12.2013 [*], maryśka 11.2014

  9. #9
    Chustonoszka Awatar lola
    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    86

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez endrus Zobacz posta
    szukam takich dowodów.
    ma któś jakiś artykul, najlepiej naukowy, ale od biedy obleci chocby opinia ortopedy jakiegos -

    help!

    no i już Ci miałam pomóc..ale" od biedy" to szukaj dalej
    Synalek marcowy
    Córeczka lipcowa

  10. #10
    Chustomanka Awatar lindgren
    Dołączył
    Jul 2008
    Miejscowość
    z Poznania
    Posty
    1,015

    Domyślnie

    dawaj dawaj.
    "od biedy" to chodziło mi nie o to, ze gardzę ortopedami, tylko że od biedy obleci opinia ortopedy z jakiegos internetowego pporta;u lub gazetki dla mam.

    bo najchetniej to naukowe rzeczy bym poczytala

    o to mi chodziło, przepraszam, źle to zabrzmiało

    edit: zmodyfikowałam pierwszy post, żeby niedomówień nie było.
    Ostatnio edytowane przez lindgren ; 25-09-2009 o 09:25
    stach 12.2008, tosia 07.2010, magda 12.2013 [*], maryśka 11.2014

  11. #11
    Chustomanka Awatar lindgren
    Dołączył
    Jul 2008
    Miejscowość
    z Poznania
    Posty
    1,015

    Domyślnie

    powrzucałam linki do pierwszego posta, żeby łatwiej było potem znalezc, zamiast się przekopywać przez kilka stron wątku. bo ten wątek urośnie, prawda?

    choć jeszcze czekam na Metę, może przyjdzie i powie, że już było...
    stach 12.2008, tosia 07.2010, magda 12.2013 [*], maryśka 11.2014

  12. #12
    Wałkoguru
    Dołączył
    Jul 2008
    Miejscowość
    Reykjavik
    Posty
    5,679

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez endrus Zobacz posta
    powrzucałam linki do pierwszego posta, żeby łatwiej było potem znalezc, zamiast się przekopywać przez kilka stron wątku. bo ten wątek urośnie, prawda?

    choć jeszcze czekam na Metę, może przyjdzie i powie, że już było...
    Nic z tych rzeczy, po ciężkiej nocy dzisiaj się obijam

    A stricte naukowych źródeł sama chętnie posłucham - niestety wypowiedzi, zamieszczone na stronach dystrybutorów/producentów chust przez wielu ludzi nie są odbierane za obiektywne

    Fajnie dziewczyny, że przypomniałyście o książce, gratulowałam kiedyś jej wydania, a zapomniałam kupić...

  13. #13
    Chustonoszka Awatar lola
    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    86

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez endrus Zobacz posta
    dawaj dawaj.
    "od biedy" to chodziło mi nie o to, ze gardzę ortopedami, tylko że od biedy obleci opinia ortopedy z jakiegos internetowego pporta;u lub gazetki dla mam.

    bo najchetniej to naukowe rzeczy bym poczytala



    o to mi chodziło, przepraszam, źle to zabrzmiało

    edit: zmodyfikowałam pierwszy post, żeby niedomówień nie było.
    Cmok
    jak cos -pisz na priv
    Synalek marcowy
    Córeczka lipcowa

  14. #14
    Chustomanka Awatar lindgren
    Dołączył
    Jul 2008
    Miejscowość
    z Poznania
    Posty
    1,015

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lola Zobacz posta
    Cmok
    jak cos -pisz na priv
    no ale wrzuć, kobieto, tego linka, no wrzuć
    stach 12.2008, tosia 07.2010, magda 12.2013 [*], maryśka 11.2014

  15. #15
    Chustoguru Awatar paskowka
    Dołączył
    Mar 2009
    Miejscowość
    Warszawa-Bielany/Puławy
    Posty
    6,506

    Domyślnie

    Tutaj, ale po angielsku lub francusku:

    http://www.chimparoo.ca/en/avantages.asp

    Najpierw musisz wejść w zakładkę :Advantages for the carrier i tam jest cos o badanich opublikowanych w Lancet, a potem w Advantages for children - jest cos o badaniach opublikowanych w Pediatrics.

    A oto moje tłumaczenie:
    "
    Wzmocnienie więzi matka-dziecko

    Więź łącząca matkę i dziecko jest uznawana za jeden z najważniejszych elementów budujących naszą osobowość i stanowi bardzo duże wyzwanie, kiedy matka ma problemy ze sprostaniem potrzebom dziecka. Wiele badań wskazuje na to, że noszenie dzieci pomaga zbudować tą szczególną więź, która jest bardzo ważna z punktu widzenia rozwoju psychologicznego dziecka.
    Doskonale znane badania opublikowane w 1987 r. w czasopiśmie „Lancet” potwierdzają to odkrycie. Podczas przeprowadzonego eksperymentu jedna grupa matek używała fotelików samochodowych, które są bardzo praktyczne, gdyż dziecko nie musi być z niego za każdym razem wyjmowane, a druga grupa używała miękkich nosideł do noszenia dzieci. Obie grupy matek były utworzone losowo. Instrukcja nakazywała noszenie dzieci w miękkich nosidłach tak często jak to tylko możliwe. Badający sprawdzili więź łączącą matkę i dziecko trzynaście miesięcy później. Okazało się, że 83% dzieci, które były noszone wykazywało większą więź i miały większe poczucie bezpieczeństwa w przeciwieństwie do 38% dzieci, w stosunku do których używano fotelików samochodowych."
    "Komfort, bliskość, budowanie poczucia własnej wartości i pewności siebie w życiu.
    Noszenie dzieci jest odpowiedzią na fizjologiczne potrzeby, które ma każde dziecko: potrzebę bliskości i emocjonalnego bezpieczeństwa. Dzieci , które są noszone, śpią lepiej, mniej płaczą i rzadko miewają kolki. Poprzez zaspokojenie podstawowej potrzeby dziecka, jaką jest noszenie, wpajamy mu pewność siebie tak potrzebną w późniejszym życiu. Uczucie smutku i brak poczucia bezpieczeństwa jest głównym powodem dziecięcego płaczu. Dziecko potrzebuje obecności innej osoby. Posiadanie dziecka blisko swojego ciała, pozwala na lepsze, szybsze zaspokajanie jego potrzeb. Szybsze zaspokojenie potrzeb dziecka, oznacza mniej płaczu.
    Badania opublikowane w piśmie „Pediatrics” w 1968 roku potwierdzają powyższe stwierdzenia. Pośród setek przebadanych dzieci, noszenie zmniejszyło płacz i pobudzenie dziecka o 43% w ciągu dnia i 51% w ciągu nocy. Fakt, że dzieci chętnie usypiają w trakcie noszenia, jest wielce wymowny. Ukołysane ruchami noszącego, dzieci mogą spokojnie spać niepokojone pomimo panującego wokół nich zamieszania."


    www.lydialand.pl - Sklep - chusty Chimparoo, Hoppediz, LennyLamb, Nati, Felizzy, nosidła Bondolino, Tuli, Manduca, Hipseat, pieluszki wielorazowe, Goki, Bajo
    Chimparoo - Wyłączny przedstawiciel chust Chimparoo.

    Akredytowany Doradca Akademii Noszenia Dzieci


  16. #16
    Chustomanka Awatar lindgren
    Dołączył
    Jul 2008
    Miejscowość
    z Poznania
    Posty
    1,015

    Domyślnie

    spoko, ja po angielsku daję radę, nawet książkę jedną ostatnio tłumaczyłam, więc luz
    edit: a swoją drogą ciekawam, co to za miękkie nosidło brało udział w badaniu w sumie

    dzięki!!
    Ostatnio edytowane przez lindgren ; 25-09-2009 o 11:13
    stach 12.2008, tosia 07.2010, magda 12.2013 [*], maryśka 11.2014

  17. #17
    Chustomanka Awatar lindgren
    Dołączył
    Jul 2008
    Miejscowość
    z Poznania
    Posty
    1,015

    Domyślnie

    natomiast nie ukrywam, ze najbardziej zależałoby mi na tekście, który krytykowałby noszenie w wisiadle - zarówno przodem jak i tyłem do świata.

    o noszeniu nietrudno znaleźć, w samych materiałach o AP jest tego mnóstwo (a że m.in. o AP pisałam mgr, to o potrzebie bliskości mam dużą bibliografię) - ale żeby tak ktoś utytułowany powiedział wprost, że wisiadło jest be, tego by mi byo trzeba!
    stach 12.2008, tosia 07.2010, magda 12.2013 [*], maryśka 11.2014

  18. #18
    Chusteryczka Awatar anifloda
    Dołączył
    Jun 2007
    Miejscowość
    Poznań
    Posty
    2,520

    Domyślnie

    Na szybko wygooglałam coś takiego:
    http://revita-dukla.pl/pages_z/artykul_2.htm
    Cytacik:

    „stosowanie nosidełek, utrzymujących tułów niemowlęcia w pionie, powinno mieć miejsce dopiero wtedy, gdy dziecko ma przygotowaną osłonę mięśniową dla kręgosłupa- a więc, gdy niemowlę nauczy się trzymać tułów w pozycji czworaczej. Często widzi się w sklepach młodych rodziców z malutkim niemowlęciem w nosidełku, które śpi. Głowa wisi mu na jedną stronę i pod jej ciężarem pewne mięśnie szyi naciągają się nadmiernie, a zwiotczały w czasie snu tułów nie stanowi żadnej ochrony dla kręgosłupa. Naciągnięte mięsnie szyi bolą, a każdy krok taty dzielnie dźwigającego maluszka jest urazem dla kręgów, które uderzają o siebie. Można się spodziewać, że mikrourazy powierzchni stawowych kręgów spowodują u dorosłego już człowieka wcześniejsze pojawienie się tzw. chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa.


    Pozdrawiam anifloda mama H. (10.08.2003), K. (25.11.2006), M. (31.07.2009) i L.(10.06.2012)

    W Poznaniu też nosimy!
    anifloda kontra nitki

  19. #19
    Chustonówka
    Dołączył
    Dec 2009
    Posty
    1

    Smile prośba

    piszę pracę dyplomową na temat noszenia w chustach i takie dowody naukowe jak najbardziej mi się przydadzą więc również proszę o linki itp..
    pozdrawiam serdecznie

  20. #20
    Chusteryczka Awatar anifloda
    Dołączył
    Jun 2007
    Miejscowość
    Poznań
    Posty
    2,520

    Domyślnie

    Przypadkiem znalazłam o dysplazji:
    http://www.ochoroba.pl/artykuly/1434...-niemowlat-czi
    Jest tam fragment, że przyczyną dysplazji, może być nieodpowiednia pielęgnacja, między innymi noszenie tyłem do siebie i prostowanie nóżek.
    Pozdrawiam anifloda mama H. (10.08.2003), K. (25.11.2006), M. (31.07.2009) i L.(10.06.2012)

    W Poznaniu też nosimy!
    anifloda kontra nitki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •