Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 70

Wątek: drastyczne bajki?

  1. #21
    Chustopróchno Awatar Budzik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    13,478

    Domyślnie

    nic już, powtórzyłam przypadkiem to co pisałam w starym, zalinkowanym wątku.
    Ostatnio edytowane przez Budzik ; 22-01-2010 o 16:36

  2. #22
    Chustomanka
    Dołączył
    Sep 2008
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    529

    Domyślnie

    Ja jako 4-5 latka uwielbiałam braci Grimm i jakoś nigdy mi sie ich bajki straszne nie wydawały. Mojemu dziecko tez będę czytać i nie cenzurować
    Tymek 20.05.2008 i Emilka 30.04.2010



  3. #23
    ChustoTata Awatar mucha
    Dołączył
    Oct 2009
    Miejscowość
    Jelenia Góra
    Posty
    2,602

    Domyślnie

    a czytał ktoś dzieciom Sinobrodego? (bajka Charles'a Perraulta tego od Kopciuszka).
    Bohater, którego 3 poprzednie żony zaginęły ma w zamku komnatę, do której jego nowa żona nie może wchodzić. Okazuje się, że w tej komnacie leżą zakrwawione, martwe ciała tych 3 pierwszych żon. Przyłapana nowa żona ucieka przed Sinobrodym, który goni ją z nożem
    Helena uwielbia się bać a my jako dzieci słuchaliśmy tych wszystkich strasznych i smutnych bajek. Teraz to ja się o nią boję a nie ona (choć oczywiście mam trochę wątpliwości czy taka wiedza jest jej potrzebna)
    http://www.leniwiec.eu strona mojego zespołu
    http://www.kamilamuczynska.blogspot.com blog z fotkami moich córek

    Doradca po kursie zaawansowanym Die Kinderwagenvernichtungsschule Dresden® (Drezdeńska Szkoła Unicestwiania Wózków®)

  4. #24
    Chustoholiczka Awatar Agnen
    Dołączył
    Jan 2008
    Miejscowość
    Poznań
    Posty
    4,411

    Domyślnie

    w poprzednim wątku już pisałam. Nie upiększam bajek, nie wszystko musi być jak u Disneya , ale tych najbardziej masakrycznych nie czytam.
    W Kopciuszku pominęłam ostatni fragment wydziobywania oczu i śmierci w cierpieniach starszych sióstr i macochy
    Sinobrodego nie zamierzam na razie czytać, bajki w której macocha odcięła chłopcu głowę wiekiem od skrzyni tak samo.
    A i nie czytam baśni na dobranoc.

    W Poznaniu też nosimy!
    Doradca Akademii Noszenia
    Doradca noszenia ClauWi®

    nawróć się!


  5. #25
    Chustoguru Awatar grimma
    Dołączył
    Sep 2007
    Miejscowość
    joli bord - warszawa
    Posty
    6,105

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mucha Zobacz posta
    a czytał ktoś dzieciom Sinobrodego? (bajka Charles'a Perraulta tego od Kopciuszka).
    Bohater, którego 3 poprzednie żony zaginęły ma w zamku komnatę, do której jego nowa żona nie może wchodzić. Okazuje się, że w tej komnacie leżą zakrwawione, martwe ciała tych 3 pierwszych żon. Przyłapana nowa żona ucieka przed Sinobrodym, który goni ją z nożem
    Helena uwielbia się bać a my jako dzieci słuchaliśmy tych wszystkich strasznych i smutnych bajek. Teraz to ja się o nią boję a nie ona (choć oczywiście mam trochę wątpliwości czy taka wiedza jest jej potrzebna)
    basn o sinobrodym polecana jest kobietom 30letnim okolo.
    bardzo madra basn.
    a dla dzieci - swiat jest dosc okrutny - basnie oswajają z tym. i daja pewnien przekaz - jak sobie z tym poradzic
    BTW
    sinobrody u Grimmow nazywa sie "ptak dziwak" i pokazuje jak sprytem najmlodsza siostra radzi sobie z okrutnym czarownikiem (sinobrodym) i ratuje siostry uprzednio zabite
    ja wojtkowi przeczytalam.
    a raczej zaczal czytac moj maz i jak doszedl do momentu z miską pelną krwi to przerwal bo wojtek zaczal sie bac.
    reszte opowiedzialam ja swoimi slowami.
    czasem wiekszą wartosc ma opowiadanie basni niz czytanie
    Ostatnio edytowane przez grimma ; 29-01-2012 o 17:53
    "za każdym razem, kiedy sprawiasz przykrość swojemu dziecku, powinieneś wrzucić do skarbonki dolara na jego przyszłą terapię"

  6. #26
    Chustomanka Awatar deviltya
    Dołączył
    Nov 2011
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    1,241

    Domyślnie

    Grimowie są porażający ale fantastyczni.

  7. #27
    Chusteryczka
    Dołączył
    Sep 2008
    Posty
    2,865

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez grimma Zobacz posta
    reszte opowiedzialam ja swoimi slowami.
    czasem wiekszą wartosc ma opowiadanie basni niz czytanie
    Dzis opowiadajac Mai czerwonego kapturka, na jej wyrazna prosbe (Mamo nie opowadaj mi tego) zmnilam wilczy obiadek z babci i wnuczki na smakolyki z koszyczka.
    Ostatnio edytowane przez lilka_l ; 29-01-2012 o 23:15

  8. #28
    Chustoholiczka Awatar roneczka
    Dołączył
    Dec 2007
    Miejscowość
    Morąg
    Posty
    3,032

    Domyślnie

    Ja nie czytam dziecku bajek, ale opowiadam.
    Mam rewelacyjną fantazję i moje dziecko nie zaśnie jeśli nie opowiem mu bajki np, o pierogach, które uciekły prosto z talerza, by tuż przed spożyciem troszkę jeszcze zaszaleć, albo ostatnio było o naleśniku - bardzo smacznym, kto go zjadł stawał się bardzo dobrym człowiekiem i bla, bla.... języczek się sam rozwija. Syn wymyśla o czym ma być , bajka, ja kończę - zawsze morałem, więc zbyt drastycznych rzeczy nie ma, ale zdarza się śmierć, choroba, nieszczęście, niepowodzenie...
    Żąłuję że ich nie nagrywam, bo bajki naprawdę są fajne i takie nietuzinkowe, za każdym razem mam to nagrać i zapominam

    Pokarm jest w głowie a nie w cyckach

    http://www.avast.com/pl-pl/get/3PZrfmgB

  9. #29
    Chustoholiczka Awatar Agnen
    Dołączył
    Jan 2008
    Miejscowość
    Poznań
    Posty
    4,411

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez roneczka Zobacz posta
    Ja nie czytam dziecku bajek, ale opowiadam.
    Mam rewelacyjną fantazję i moje dziecko nie zaśnie jeśli nie opowiem mu bajki np, o pierogach, które uciekły prosto z talerza, by tuż przed spożyciem troszkę jeszcze zaszaleć, albo ostatnio było o naleśniku - bardzo smacznym, kto go zjadł stawał się bardzo dobrym człowiekiem i bla, bla.... języczek się sam rozwija. Syn wymyśla o czym ma być , bajka, ja kończę - zawsze morałem, więc zbyt drastycznych rzeczy nie ma, ale zdarza się śmierć, choroba, nieszczęście, niepowodzenie...
    Żąłuję że ich nie nagrywam, bo bajki naprawdę są fajne i takie nietuzinkowe, za każdym razem mam to nagrać i zapominam
    NAGRAJ! Koniecznie! I zapisz/wydaj/ generalnie upublicznij, dla takichniedorobionych mam jak np. ja, które totalnie nie potrafią wymyślić fabuły najprostszej bajki i nawet opowiadanie własne o czerwonym kapturku staje się na tyle długie i nudne, że dziecko w połowie stwierdza "mama, to jednak zmieniłam zdanie, poczytaj mi o malutkiej czarownicy"

    W Poznaniu też nosimy!
    Doradca Akademii Noszenia
    Doradca noszenia ClauWi®

    nawróć się!


  10. #30
    ChustoTata Awatar mucha
    Dołączył
    Oct 2009
    Miejscowość
    Jelenia Góra
    Posty
    2,602

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Agnen Zobacz posta
    ale tych najbardziej masakrycznych nie czytam.
    .
    Cytat Zamieszczone przez lilka_l Zobacz posta
    Dzis opowiadajac Mai czerwonego kapturka, na jej wyrazna prosbe (Mamo nie opowadaj mi tego) zmnilam wilczy obiadek z babci i wnuczki na smakolyki z koszyczka.
    czy nasze dzieci mają byc pierwszym pokoleniem od 200 lat, które nie zna tych bajek?
    http://www.leniwiec.eu strona mojego zespołu
    http://www.kamilamuczynska.blogspot.com blog z fotkami moich córek

    Doradca po kursie zaawansowanym Die Kinderwagenvernichtungsschule Dresden® (Drezdeńska Szkoła Unicestwiania Wózków®)

  11. #31
    Chusteryczka Awatar kasia
    Dołączył
    Jul 2009
    Miejscowość
    karkonosze:)
    Posty
    2,059

    Domyślnie

    a ja zajrzałam na allegro i mnóstwo bettelheima w fajnych cenach

    http://allegro.pl/listing.php/search...ription=1&sg=0

  12. #32
    Chustoguru Awatar grimma
    Dołączył
    Sep 2007
    Miejscowość
    joli bord - warszawa
    Posty
    6,105

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kasia Zobacz posta
    a ja zajrzałam na allegro i mnóstwo bettelheima w fajnych cenach

    http://allegro.pl/listing.php/search...ription=1&sg=0
    wow
    rzeczywiscie.
    "za każdym razem, kiedy sprawiasz przykrość swojemu dziecku, powinieneś wrzucić do skarbonki dolara na jego przyszłą terapię"

  13. #33
    Chustoholiczka Awatar Agnen
    Dołączył
    Jan 2008
    Miejscowość
    Poznań
    Posty
    4,411

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mucha Zobacz posta
    czy nasze dzieci mają byc pierwszym pokoleniem od 200 lat, które nie zna tych bajek?
    ale czerwony kapturek ze zjadaniem ludzi i rozpruwaniem brzucha itp. wcale nie należy do najbardziej masakrycznych...

    W Poznaniu też nosimy!
    Doradca Akademii Noszenia
    Doradca noszenia ClauWi®

    nawróć się!


  14. #34
    Chustofanka
    Dołączył
    Oct 2008
    Miejscowość
    Żory
    Posty
    359

    Domyślnie

    Mam Bettleheima w pdf, jeśli ktoś chce.
    Dobroszka - 10 styczeń 2009
    Bartosz - 02 grudzień 2013

  15. #35
    Chustoguru Awatar grimma
    Dołączył
    Sep 2007
    Miejscowość
    joli bord - warszawa
    Posty
    6,105

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lilka_l Zobacz posta
    Dzis opowiadajac Mai czerwonego kapturka, na jej wyrazna prosbe (Mamo nie opowadaj mi tego) zmnilam wilczy obiadek z babci i wnuczki na smakolyki z koszyczka.
    w pewnym sensie to jest jakis sygnal dla Ciebie
    polecam wersje w ktorej Cz Kapturek razem z babcią pokonuje wilka
    "za każdym razem, kiedy sprawiasz przykrość swojemu dziecku, powinieneś wrzucić do skarbonki dolara na jego przyszłą terapię"

  16. #36
    Chustoguru Awatar Em
    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    7,194

    Domyślnie

    cenzuruję.
    Nikt mnie nie przekona, że bajki w których matka umiera (czyli większość) a tatuś żeni się z wredną babą, jest pod jej wpływem i wyprowadza swoje dzieci do lasu, żeby umarły, są piekne i pozyteczne

    To stare bajki, kiedyś nikt się psychiką dziecka nie przejmował.

  17. #37
    Chusteryczka Awatar rebelka
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    Nowe n/Wisłą
    Posty
    2,905

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Em Zobacz posta
    cenzuruję.
    Nikt mnie nie przekona, że bajki w których matka umiera (czyli większość) a tatuś żeni się z wredną babą, jest pod jej wpływem i wyprowadza swoje dzieci do lasu, żeby umarły, są piekne i pozyteczne

    To stare bajki, kiedyś nikt się psychiką dziecka nie przejmował.
    Bo baśnie nie są tylko dla dzieci! Już grimma w tym wątku o tym wspomniała, baśnie powstały dla wszystkich także dla dorosłych. Dlatego też baśnie powinno dobierać się pod wiek i wrażliwość dziecka. Ja wierzę, że baśnie mają w sobie olbrzymią moc, bazują na prastarych opowieściach kiedy ludzie kierowali się intuicją. Gdyby baśnie rzeczywiście były złe myślę, że wyginęłyby.
    Co do wątku, pierwszą baśnią Mateusza było "Brzydkie Kaczątko" Andersena. I kiedy rozmawialiśmy już po przeczytaniu byłam w szoku jak wiele Mateusz z niej wyniósł.
    Edit: co ciekawe panie, które napisały "Wychowanie przez czytanie" nie zgadzają się z Bettelheimem. Twierdzą, że wszelka przemoc w książkach jest zbędna bo dzieciństwo to jedyny czas kiedy możemy dzieci przed nim uchronić. Osobiście jestem pod wpływej "Biegnącej..." i uważam, ze przemoc w baśniach jest po coś.
    Ostatnio edytowane przez rebelka ; 30-01-2012 o 20:59
    "Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty." Frank Zappa

    Dorota, mama Mateusza - 06.05.2008

  18. #38

    Domyślnie

    obok lektury Bettelheima polecam także Marii Molickiej Bajkoterapię, z której dowiedzieć się można o terapeutycznej funkcji baśni. My czytamy baśnie braci Grimm odkąd Zosia skończyła ok. 2,5 roku. Nie przyszło mi do głowy, żeby je cenzurować. Raczej dostosowywać do wieku, to tak.
    Zoś 2009 i... Ktoś 2014

  19. #39
    Chustoguru Awatar grimma
    Dołączył
    Sep 2007
    Miejscowość
    joli bord - warszawa
    Posty
    6,105

    Domyślnie

    no bo basnie nie mają chronic przed przemocą, tylko pokazywac rozwiązanie.
    Jas i małgosia pokazuje tak naprawdę drogę w kiierunku dorosłości i niezależnosci.
    "za każdym razem, kiedy sprawiasz przykrość swojemu dziecku, powinieneś wrzucić do skarbonki dolara na jego przyszłą terapię"

  20. #40

    Domyślnie

    właśnie Jaś i Małgosia to ulubiona Zośki, przeczytana mnóstwo razy i pewnie jeszcze nie raz o nią poprosi
    Zoś 2009 i... Ktoś 2014

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •