Strona 1 z 53 1234567891151 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1055

Wątek: pranie pieluch

  1. #1
    lalunia
    Dołączył
    Nov 2010
    Miejscowość
    Nadalskądinądznikąd
    Posty
    6,343

    Domyślnie pranie pieluch

    zainspirowana wątkiem Tulipownej o farbowaniu chcę opisać na forum jak ja piorę pieluchy.
    piorę pieluchy już prawie 2 lata i przez ten czas wypróbowałam wiele sposobów,stąd co nieco czaję.
    wielokrotnie już czytałam posty mam,które podważają pranie na 60/90stopniach i uważają,że chemiczne dodatki dezynfekujące +40stopni wystarczą. całkowicie się z tym nie zgadzam,stąd mój przepis na pranie.
    przede wszystkim na początku chcę dodać,że większość bakterii ginie powyżej 70stopni,a część dopiero przy 100.inną sprawą są złogi i resztki kup czy siusiu pozostałych w pieluchach po własnym dziecku bądź po cudzych dzieciach.inną jeszcze kamień osadzający się w pieluchach powodujący zmianę koloru pieluch i twardnienie materiału.
    uważam też,że jeśli wybieramy pieluchy materiałowe to nie możemy iść na skróty i sobie ułatwiać-takim ułatwieniem są jednorazówki.
    to tak jakbyśmy sami robili siku czy kupy w majtki,prali w 40st. i z powrotem sobie nakładali,a przecież małe dzieci mają wrażliwsze zdrowie niż dorośli.

    inaczej traktuję pieluchy z PULem a inaczej bawełniane,polarowe,konopne,bambusowe i mikrofibrowe.
    zawsze po kupie wyrzucam ją do sedesu i spłukuję natychmiast pod prysznicem resztki aż do braku śladów na pieluszce.nie namaczam w wiadrze ani brudnej,ani wypłukanej pieluchy,bo jest to nieprawdopodobne siedlisko zarazków.
    1.piorę zawsze na 60stopniach z dodatkowym płukaniem i odplamianiem w mniejszej ilości proszku wszystkie pieluchy.
    2.raz w miesiącu piorę na 90 stopniach pieluchy bez PULa z proszkiem i dodatkiem kwasu cytrynowego (w postaci płynu gotowego lub domową metodą robionego).
    3. raz w miesiącu w garze gotuję wszystkie wyprane pieluchy bez PULa przez 30minut z dodatkiem dużej ilości kwasu cytrynowego,potem płuczę dwukrotnie w pralce.
    4.raz w miesiącu zalewam w garze czy misce wyprane pieluchy z PULem wrzącą wodą i zostawiam do ostygnięcia.

    nie używam do prania orzechów,płynów do płukania,płynów do prania,octu,środków chemicznych dezynfekujących.

    dlaczego kwas cytrynowy?
    ponieważ rozpuszcza złogi,usuwa kamień bardzo skutecznie i jest naturalny.
    dlaczego gotuję w garze metodą naszych mam?
    ponieważ tylko ten sposób zapewnia skuteczną eliminację bakterii,a dodatek kwasu usuwa resztki złogów-nawet piorąc na mój sposób nie pozbywamy się wszystkich złogów-dowodem na to jest bardzo nieprzyjemny zapach "starych sików" przy gotowaniu w garze i kamień na dnie gara po gotowaniu.
    dlaczego nie używam orzechów,płynów do prania?
    bo gorzej piorą,do tego zatłuszczają/zapychają polar,a dzielenie prania na kilka jest nie eko.
    dlaczego nie biorę pod uwagę metek?
    bo producenci zawsze się zabezpieczają tak jak miś "niedozwolony do lat 3".
    dlaczego nie używam środków dezynfekujących?
    ponieważ pieluchy prane bez środka i ze środkiem są przy gotowaniu tak samo zanieczyszczone,do tego jest to środek chemiczny i z założenia powinien być bardzo żrący,a żaden środek nie wypłukuje się całkowicie z pieluch.

    naturalnie każdy może mieć swoje zdanie,nie widzę sensu dyskutować,co lepsze a co gorsze, ale może mamy początkujace w tym temacie przemyślą mój sposób na pranie.
    zdecydowanie jestem za tym,że jak się wybiera pieluchy materiałowe to jedyną ułatwiającą życie alternatywą sa jednorazówki i nic wiecej.
    buzi!
    Ostatnio edytowane przez magda1980 ; 31-07-2010 o 20:33

  2. #2
    Wałkoguru
    Dołączył
    Jul 2008
    Miejscowość
    Reykjavik
    Posty
    5,679

    Domyślnie

    Dzięki kobieto za takie zebranie tematu w jednym miejscu
    A mogłabyś jeszcze w tym wątku doprecyzować przepis na płyn cytrynowy? (Świta mi, że chyba już gdzieś pisałaś )


    Wielki gar... Nie mam takiego. Ani nie mam gdzie trzymać, gdybym kupiła

  3. #3
    Zosia Samosia Awatar JJ
    Dołączył
    Nov 2010
    Miejscowość
    Nibylandia
    Posty
    9,445

    Domyślnie

    no i watek bez zdjec ...

  4. #4
    lalunia
    Dołączył
    Nov 2010
    Miejscowość
    Nadalskądinądznikąd
    Posty
    6,343

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janis Joplin Zobacz posta
    no i watek bez zdjec ...
    przysięgam,próbowałam,ale capa z ostatniego gotowania powaliła mnie na kolana

    można w mniejszym garze na kilka razy dolewając wody w trakcie.jeśli robi się to regularnie to pieluchy naprawdę są miękkie i czyste,ja ostatnio zaniedbałam i miałam efekt-smród sików i twardsze pieluchy niż zawsze.wczoraj gotowałam i znowu muszę powtórzyć niestety.

    a najprostszy i najtańszy przepis to syrop na bazie wody i kwasku cytrynowego w płynie lub proszku-"syrop",czyli ma być na oko naprawdę żółty i gęstawy.najlepiej działa w wysokich temperaturach-w gotowaniu właśnie.
    można też kupić środek na bazie kwasu nie spożywczego,np.:
    http://www.pyszneizdrowe.pl/index.ph...-eko-1l-sonett


    takie roztwory kwasu domowe albo kupcze nadają się też świetnie do mycia łazienek i kuchni.

  5. #5
    Chusteryczka
    Dołączył
    Jul 2009
    Posty
    2,882

    Domyślnie

    a ja wszystko walę na silver nano i nic nie śmierdzi, dezynfekcję uważam za wystarczającą ALE chyba się wezmę za odkamienianie. ustawiam się do przepisu na płyn cytrynowy



  6. #6
    Chustoguru Awatar Olapio
    Dołączył
    Apr 2009
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    7,903

    Domyślnie

    Ja mam same pieluchy z pulem. Tzn. mam i formowanki ale nie używam Zawsze piore na 60 stopni ale moze powinnam samwe wkladki puszczać czasami na 90 albo wygotowac w garze, ale gdzie ja taki garnek znajdę???

  7. #7
    Chustoholiczka Awatar yetta
    Dołączył
    Oct 2008
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    3,202

    Domyślnie

    Dzięki magda, super wątek.
    Jak jeszcze byłyby zdjęcia to wiesz. Wszyscy chyba lubią fotorelacje. Bo ja uwielbiam.

    Mam kilka pytań:

    1. Jak pierzesz na 60 stopni, to tylko z proszkiem, bez dodatku antybakteryjnego?
    2. Jak pierzesz wszystko w pralce na 90 stopni (za wyjątkiem PULi) z dodatkiem gęstego żółtego syropu z proszku i kwasku cytrynowego, to nie traktujesz tym praniem wszystkich pieluch materiałowych i wkładek, bo zawsze jakieś są w użyciu lub przygotowane do użycia prawda? Czy masz na to jakiś sposób, żeby wszystkie pieluchy jakie masz wrzucić?

    Ja tak myślę, że można takie pranie w pralce na 90 stopni zrobić wieczorem jak dziecie już śpi i wrzucić WSZYSTKO. Wtedy się wypierze, mozna powiesić i do rana już zawsze coś wyschnie.

    Jak to robisz? Te czyste i suche, które masz, też pierzesz razem z tymi brudnymi?

    3. Jak gotujesz w garze pieluchy bez PULa z dodatkiem duzej ilosci kwasku, to tylko z dodatkiem kwasku, czy też tego SYROPU?

    PRZYGOTOWANIE SYROPU
    Czy mniej więcej tak można go przygotować?
    Do odrobiny gorącej wody wsypać 2 łyżki proszku do prania pieluch i wsypać trochę kwasku (łyżeczka wystarczy?). Wymieszać, aż się rozpuści ewentualnie dolewając trochę wody (jeśli zbyt gęste), żeby powstała konsystencja syropu???
    Ostatnio edytowane przez yetta ; 09-11-2009 o 12:40
    SKLEP INTERNETOWY - www.babyetta.pl ~~~
    Zuzanna i Franciszek
    W Życiu Piękne Są Tylko Chwile, Dlatego Czasem Warto Żyć.

  8. #8
    Chustofanka Awatar bessi
    Dołączył
    Sep 2009
    Miejscowość
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    335

    Domyślnie

    Hmmm....... moje pieluchy są dość twarde
    Muszę spróbować
    Dziękuję za wątek

  9. #9
    Chustoholiczka Awatar morepig
    Dołączył
    Mar 2009
    Miejscowość
    Birmingham/UK
    Posty
    3,859

    Domyślnie

    hmmm.
    ja sie z kolei nie do konca zgadzam z tym gotowaniem ale to pewnie dlatego ze mam suszarke i raz w tygodniu minimum susze pieluchy w suszarce. sa miekkie.
    strippingu jeszcze nie robilam ale zamierzam, choc w sumie nei bardzo widze potrzebe katowania pieluch 90stopniami.
    dodam ze my tylko bambusow, mikrofibry i pulowo-polarowych otulaczy uzywamy (BG i IB)

    po suszeniu w suszarce pielucha mieknie, traci wszelkie zapachy, na pewno się odkaza wysoka temperatura.

    w gary itp- nie chce mi sie bawic, po to mam pralke zeby w przyplywie emocji tam siknąć pieluchom saune, na razie nie mialam potrzeby

    no ale ofc nei polemizuje, przedstawiam tylko swoj punkt widzenia. fajnei ze chcialo Ci sie opisac co i jak, tez czekam na ten kwasek cytrynowy

    pocketsfullofmemories.co.uk - Life & Kids Photography
    i na fb
    kolorowe śniadania - dopudelka i na fb

  10. #10
    Chustomanka Awatar mamka_klamka
    Dołączył
    Sep 2009
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    1,361

    Domyślnie

    Proponuję podkleić wątek, bo pomocny jest.

  11. #11
    Chustomanka Awatar lawendax
    Dołączył
    May 2009
    Miejscowość
    GDAŃSK
    Posty
    1,487

    Domyślnie

    Uuuuu gdzieś tam przeczuwałam że dodatek antybakteryjny nie wystarczy, ale że jednak gotować trzeba to mnie zasmuciłaś, bo niezbyt mi się to uśmiecha
    Mati - 19 kwietnia 2005
    Lilianka - 04 stycznia 2009

    www.MamaZen.pl - CHUSTY:
    Miluli, Natibaby, Hoppediz, LennyLamb. PIELUSZKI: bumGenius, Flip, Close, Bambino Mio, LennyLamb, Happy Flute.

    Sklep stacjonarny, wypożyczalnia chust i nosideł, warsztaty i konsultacje chustowe: MamaZen, Gdańsk-Przymorze Centrum Horyzont, ul. Obrońców Wybrzeża 23 box 13


    Doradca Noszenia ClauWi®


  12. #12
    Chustomanka Awatar dominika79
    Dołączył
    May 2008
    Miejscowość
    Legnica
    Posty
    1,384

    Domyślnie

    yetta ja jak musze wyprac wszystkie to piore własnie jak Hania idzie spac - potem tyle co sie zmiesci na kaloryfer (otulacze polarowe i formowanki i rano juz suche )
    OT czy Ty dostajesz ode mnie pw? a moze odpisujesz a ja po prostu nie mam odpowiedzi od Ciebie :/
    H- 28.06.2008 r., M -05.06.2001 r.


    mojdom13.blogspot.com

    http://http://www.chusty.info/forum/...ad.php?t=46784pieluszki wielorazowe

    ---> w razie zapchania skrzynki pw---> dosr@poczta.wp.pl

  13. #13
    Chustoholiczka Awatar yetta
    Dołączył
    Oct 2008
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    3,202

    Domyślnie

    Dominika napisałam pw.
    SKLEP INTERNETOWY - www.babyetta.pl ~~~
    Zuzanna i Franciszek
    W Życiu Piękne Są Tylko Chwile, Dlatego Czasem Warto Żyć.

  14. #14
    Chustonoszka
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    101

    Domyślnie

    Magda1980, ale dlaczego nie pierzesz pula w 90st ? Ja często kieszonki traktuję 95st w pralce i nie zauważyłam żeby coś z nimi było nie-tak..
    Proszę o uzasadnienie

  15. #15
    Chusteryczka Awatar Pondo
    Dołączył
    Apr 2009
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    2,352

    Domyślnie

    Dodam pytanie:

    czy można kieszonki z PULem namoczyć w kwasku cytrynowym?
    Nie wpisuję się w profil ideologiczny statystycznej chustomatki.

  16. #16
    Chusteryczka Awatar Pondo
    Dołączył
    Apr 2009
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    2,352

    Domyślnie

    Nie polemizuję, bo pieluchuję dopiero 3 mc...ale

    Właśnie gotuję pieluchy z kwaskiem cytrynowym...i nic nie śmierdzi, mam nieodparte wrażenie ,że wodę z gara można by pić.
    Może jednak te dodatki antybakteryjne nie są takie złe? ja używam Bio-D.

    Może warto i gotować i jednak dosypywać tego dodatku.
    Może jak napisała b.szczelna dużo zależy od pralki??
    Nie wpisuję się w profil ideologiczny statystycznej chustomatki.

  17. #17
    Chustoholiczka Awatar yetta
    Dołączył
    Oct 2008
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    3,202

    Domyślnie

    Pondo a jaką masz pralkę? Oj marzy mi się nowa pralka.
    SKLEP INTERNETOWY - www.babyetta.pl ~~~
    Zuzanna i Franciszek
    W Życiu Piękne Są Tylko Chwile, Dlatego Czasem Warto Żyć.

  18. #18

    Domyślnie

    ymm.. a co to za dodatki antybakteryjne?

  19. #19
    Chustoholiczka Awatar calineczka
    Dołączył
    Jul 2008
    Miejscowość
    100km od Torunia i 100km od 3Miasta
    Posty
    3,250

    Domyślnie

    bio-d używam.
    zawsze piorę w 60 st. a czasem-czyt. raz na 1,5-2 mies. robię to w 90 st.
    pielusie mieciutkie, pachnące.
    Pul nie lubi kwasku podobno po nim sztywnieje i w efekcie przecieka.
    No i znaczenie wg mnie ma to jak duze dziecko siusia tj. te karmione wyłącznie piersią mają zupełnie inny sik -taki bardziej fajny powiedziałabym. Jak dziecię zaczyna cos innego wcinać to już różnie...
    Kup w pieluchach dzięki EC nie miałam

    edit:
    na czas gotowania dziecko w majtkach, jednorazówkach... co tam mam
    Ostatnio edytowane przez calineczka ; 10-11-2009 o 15:14

  20. #20
    Chustofanka
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    185

    Domyślnie

    zapytam, bom leniwa jest: czy nie można dołożyć tego kwasku do pralki i nastawić na 90 stopni?
    poproszę tez przepis na roztwór kwasu cytrynowego: ile czego
    dzięki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •