Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 59

Wątek: Czego potrzeba, aby wychowywać bezpieluchowo

  1. #1
    Chusteryczka
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    pomiędzy Łodzią a Warszawą
    Posty
    1,620

    Domyślnie Czego potrzeba, aby wychowywać bezpieluchowo

    no dziewczyny ja się dzisiaj rozszalałam z tym pisaniem, ale postanowiłam stworzyć taka bazę do dyskusji. mam nadzieję, że te informacje będą dla was pomocne i was zainteresują.


    Ponieważ często spotykam się z pytaniami co właściwie potrzebne jest podczas bezpieluchowego wychowywania dziecka, postanowiłam zebrać kilka informacji. Każda z was może się tu oczywiście dopisać ze swoimi rozwiązaniami i pomysłami J


    Na początku chciałabym jedynie powiedzieć, że właściwie nie jest potrzebne NIC, przynajmniej nic materialnego. Matki wychowujące dzieci w kulturach, gdzie bezpieluchowe wychowanie praktykowane jest powszechnie, również nie posiadają żadnych wynalazków. Co jednak jest absolutnie niezbędne to: miłość, cierpliwość, poczucie humoru, zaufanie, odwaga i wytrwałość J


    OK., a teraz o kilku rzeczach, które nie są niezbędne, ale baaardzo ułatwiają życie:

    1. Tzw. Spodnie chińskie, czyli spodnie z rozcięciem, które umożliwia ich rozchylenie.
    Naprawdę super rozwiązanie, można wysadzać dziecko bez konieczności zdejmowania spodni. Jest to taka europejska wersja, bo w Chinach spodniom tym brakuje materiału na tyłkuJ. Rewelacyjne rozwiązanie dla dzieci, które uczą się nocniczka i mają problem ze zdejmowaniem spodni. W wolnej chwili (o je) przetłumaczę z niemieckiego instrukcję szycia.


    2. Spodnie z odpinana klapką.
    Następna wariacja spodni chińskich. W domu można funkcjonować z odpiętą klapką, a wychodząc przypiąć na rzep resztę spodni. W klapkę można włożyć pieluszkę jako dodatkowe zabezpieczenie. Wprost idealne rozwiązanie dla dzieci uczących się nocniczka.




    3. Pasek sumo- mini.

    Pasek uszyty z kawałka polarku. Za pasek wtyka się po prostu pieluszkę. Dla mnie idealne rozwiązanie na noc, bo nawet na śpiąco potrafię zmienićJ.




    4. Pasek sumo-midi

    Pasek wraz z klapką. Ważne: uszyto z dżerseju wełnianego (nie przyjmuje wilgoci), który jest lekko elastyczny. Wzdłuż pasa materiału dodatkowo wszyta gumka, dzięki temu świetnie pasuje dziecku od urodzenia do wieku xx. Uwielbiam tę część garderoby! Wkładam do tego ustrojstwa malutką pieluszkę flanelkową (1/4 pieluchy 80x80 cm).





    5. Majteczki wełniane
    Do majteczek tych wkładam malutkie pieluszki, pupa dziecka jest ciepła. Przy nóżkach nie uciskająca gumką.

    6. Pannen walk

    kawałek dżerseju wełnianego, który wkładam pomiędzy majteczki a spodnie, jeśli chcę, żeby w razie wypadu spodnie pozostały suche. Do wykorzystania też z BackUp-em.


    7. Nocnik/ miska
    zakupiłam oryginalny, malutki nocniczek chiński, który mieści się w mojej torbie. Uszyłam z polarku osłonkę, żeby pupa nie miała szoku.
    W domu używam normalnej, dosyc dużej, plastikowej miski (chłopiec, więc nie zawsze łatwo trafić J)


    8. BackUp/ pieluszka wielorazowa

    to na razie marzenie i jak już mcbaby wklei tłumaczenie instrukcji szycia to mam nadzieję, że któraś z was uszyje mi taki J

    http://www.topffit.de/in-der-praxis/backups.htm

    9. podkładka na materac z filcu wełnianego

    Wełna oddycha, a nie przepuszcza wody, po prostu super. Można wyprać koc welniany w 90 stopniach i efekt będzie ten sam.

    10. Skórka z jagnięcia

    (vega mnie strasznie skrytykuje L)należy do moich ulubionych akcesoriów, bo nie przyjmuje wilgoci, a jest milutka i leciutka. Na razie mały przebywa na niej cały czas. Po prostu niezastąpiona!

    11. Kocyk wełniany
    Cieplutki i dzięki niemu nawet w razie wypadku chroniona jest moja kołdraJ

    12. Majteczki

    ubieram po prostu bez pieluszki. Nawet jeśli mały się zsika to mokre są tylko majtki, a nie wszystko obok. Moja ulubiona opcja to majteczki i baby legs- ciepło i bardzo proste w przebieraniu.

    No a teraz Wy...
    Trener Szkoły Noszenia ClauWi®, http://www.clauwi.pl

  2. #2
    Chustofanka
    Dołączył
    Oct 2007
    Posty
    270

    Domyślnie

    ja tylko napisze ze jestem pod wrazeniem
    Franek 07.05.2007 , Ewa i Hania 15.11.2009


    LennyLamb - chusty tkane, elastyczne , nosidełka mei-tai i ....
    Dwa ssaki w akcji więc jeśli chcesz się ze mną skontaktować podaję maila asia [et] lennylamb.com

  3. #3
    Chustodinozaur
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    Bydgoszcz
    Posty
    18,159

    Domyślnie

    Ja też jestem pod wrażeniem.Przed urodzeniem Sary nastawiałam się na tetrę,ale dużo jeździmy więc jednak pampersy.Latem będzie miała ponad roczek i spróbuję odzwyczajać od pieluchy.
    od 12 lat:wiosna '07,zima '09, jesienna '11 i letnie'13 wiosna'18

    Doradca Noszenia ClauWi®

  4. #4
    Chusteryczka
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    pomiędzy Łodzią a Warszawą
    Posty
    1,620

    Domyślnie

    lila, absolutnie nie czekaj do lata! przerzuć małą przynajmniej na pieluchy materiałowe. napisz na priv to coś ci doradzę. a w domu, jak najprościej, wystarczy tetrówka i backUp lub otulacz. nie rozumiem po co chcesz uczyć małą robić z pieluchy toaletę, a potem ją oduczać
    Trener Szkoły Noszenia ClauWi®, http://www.clauwi.pl

  5. #5
    Chustofanka
    Dołączył
    Aug 2007
    Miejscowość
    Lipno
    Posty
    248

    Domyślnie

    Jestem rowniez pod wrazeniem
    A ten nocnik w jakiej cenie ???
    dzersej welniany to skad ???
    majteczki, pasek sumo.....
    Nasza Zoska na tetrze na noc zakladamy pampka
    Agata tez tetrowa...
    ale jestem pod wrazeniem
    Szalone dzieci mam

  6. #6
    Chustonoszka
    Dołączył
    Jan 2008
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    64

    Domyślnie

    Moja siostra pierwszego synka wychowywała bez pampersów. Po niej mam m.in. takie wełnaine majtasy, pod które ona zakładała pieluszki wielokrotnego użytku - muszę je wyciągnąć i zastanowić się, jak je zużytkować.
    Mama Tereski (24 grudnia 2005) i Klary (26 lutego 2008)

    Poszukiwacze rzeczy

  7. #7
    Chustonoszka
    Dołączył
    Jan 2008
    Miejscowość
    Austria
    Posty
    85

    Domyślnie

    Moze sie jeszcze taki gadżecik komus przyda: http://www.thewholesaler.co.uk/html/my_wee_friend.html

  8. #8
    Chustonówka
    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    6

    Domyślnie pasek sumo

    Witam

    mam pytanie do mam ktore uzywaja paska sumo. jaki dlugi mniej wiecej powinien byc (dlugosc materialu i gumki). moj maluszek jeszcze w brzuchu nie moge wiec zmierzyć a chciałam sobie uszyć jeszcze przed porodem 9a wlasciwie nie sobie tylko maleństwu )

    Pozdrawiam

    Monika

  9. #9
    Chusteryczka
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    pomiędzy Łodzią a Warszawą
    Posty
    1,620

    Domyślnie

    mój po rozciągnięciu ma 39 cm. uzywam od urodzenia, teraz alex ma 12 miesięcy. najlepiej zostawic trochę gumki w zapasie, zeby mieć mozliwość regulacji. swietnie sprawdza się polarek: szybko schnie i jest miły dla ciała
    Trener Szkoły Noszenia ClauWi®, http://www.clauwi.pl

  10. #10
    Chustonówka
    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    6

    Domyślnie

    to pewnie nie ma wiekszego znaczenia ale jaki jest szeroki?? i czy polar sprawdza sie gdy jest gorąco?? wiem ze znajomi na lato zrezygnowali np z kocyków polarowych bo sie tak niefajnie przyklejały maluszkowi do ciała. W końcu to 100% poliester....

  11. #11
    Chustonówka
    Dołączył
    Jun 2008
    Posty
    6

    Domyślnie

    A i jeszcze jedno - dużo jest w różnych wątkach o getrach. rozumiem mozna je zrobić obcinając stopki od podkolanówek dla starszego dzieciaczka - ale o ile starszego, zeby nie były za wielkie i sie nie zsuwały. A poza tym co zrobić żeby się nie pruły od dołu, nie szły oczka itp. Podwinąć i podszyć wystarczy? - ja jestem trochę pedantką i nie bardzo mi pasuje ubieranie maleństwu jakichś wytrzępionych u dołu rzeczy..... A może lepiej kupić małe rajstopki i obciąc tylko górę?? wtedy nie trzeba juz będzie skarpetek?? I czy naprawdę body są przy EC zupełnie nieprzydatne?? W końcu dość latwo mozna je rozpiąć w kroku a brzuszek nie jest goły przynajmniej?? (ech duzo mam pytań ale wole wiedziec wczesniej zeby potem niepotrzebnie nie kupowac jakichs rzeczy)

    Z góry dzięki

    pa

  12. #12
    Chustoguru Awatar Dagmara
    Dołączył
    Jul 2008
    Miejscowość
    Warszawa Bielany
    Posty
    6,210

    Domyślnie

    Ech a ja choćbym chciała to nie mogę bezpieluchowo z przyczyn od nas niezależnych...
    Konstanty 16.04.2014
    Lilianna 7.04.2010
    Kacper 29.07.2007


  13. #13
    Chustoholiczka Awatar Agnen
    Dołączył
    Jan 2008
    Miejscowość
    Poznań
    Posty
    4,411

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mongaka
    I czy naprawdę body są przy EC zupełnie nieprzydatne?? W końcu dość latwo mozna je rozpiąć w kroku a brzuszek nie jest goły przynajmniej??
    Odpowiem na to, bo wiem: Jak masz dużo body i małego nieuciekającego dziecia to body fajnie trzyma pieluchę a przy wpadce całość zmieniasz.

    W Poznaniu też nosimy!
    Doradca Akademii Noszenia
    Doradca noszenia ClauWi®

    nawróć się!


  14. #14

    Domyślnie bardzo piekny watek!

    Sliczny opis rzeczy potrzebnych! Ja bardzo bym chciala taki chinski nocniczek. Gdzie mozna go kupic?

    Starszego synka wychowalam w pieluszkach pralnych (tetrze, slicznych gatkach sweet-lili, w welnianych majtach etc). W grudniu bedzie rodzenstwo i tu postanowilam w ogole zrezygnowac z pieluszek i zastosowac metode higieny naturalnej. Gadzety juz zatem w wiekszosci posiadam (no, ten chinski nocniczek i te fajne chinskie spodnie jeszcze musze zdobyc). Brak mi jednak pomyslu jak sie zabrac do "uczenia" czystosci dziecko nowo narodzone... Kupilam sobie ksiazke na ten temat (nie mam pod reka tytulu, jest po francusku), ale jeszcze nie przeczytalam... Moze ktoras z was moglaby mi podpowiedziec jak sie do sprawy zabrac. Tak od poczatku. Dodam, ze rodzenstwo bedzie w zimie, a zatem gola pupa bedzie mozliwa tylko w domu...

    No wiec zalozmy, ze urodzilam (w domku, pod choinka, oczywiscie), i co?

  15. #15
    Chustonoszka
    Dołączył
    Oct 2008
    Miejscowość
    Dąbrowa Górnicza
    Posty
    79

    Domyślnie Re: Czego potrzeba, aby wychowywaĂŚ bezpieluchowo

    ja przeczytałam w szpitalu jeszcze leżąc książkę Kingi Cherek Pożegnanie z pieluszkami. fragmenty na forum bezpieluch
    No i już od pierwszych chwil zaczęłam obserwacje. Wyszłam z założenia, że dziecko nie płacze tylko jak chce jeść ale też jak chce siku i kupe, i starałam sie te płacze rozróżnić.
    W domu w reakcji na płacz najpierw wysadzałam i okazywało się, że czasami po siusiu wcale nie chciało się jeść.
    Teraz Gosia już wyraźnie czeka po pierwszym zapłakaniu i wstrzymuje.
    gorzej z kupą, ta jest zwykle z zaskoczenia, i bez mrugnięcia okiem

    trzymam kciuki
    Mama Zuzoli '99; Kubola '01; Margoli '08
    Moja filcowa biżuteria http://www.skleparz.pl/index.php?cPath=35
    polecam


  16. #16
    Chustomanka Awatar merolik
    Dołączył
    Feb 2009
    Miejscowość
    Podlasie
    Posty
    713

    Domyślnie Re: Czego potrzeba, aby wychowywać bezpieluchowo

    Gdzie można kupić te spodenki chińskie, pas sumo i inne przydatne do praktykowania EC rzeczy? (wiem, że można uszyć, ale to w moim przypadku nie wchodzi w grę).

  17. #17
    Chustofanka Awatar herbal2
    Dołączył
    Mar 2009
    Miejscowość
    Kraków / Frankfurt nad Menem
    Posty
    381

    Domyślnie Re: Czego potrzeba, aby wychowywać bezpieluchowo

    A czy możliwa jest taka kombinacja: tetrówka + otulacz? My na razie sporo jeździmy, więc pampersy, ale tak za miesiąc życie mi się - mam nadzieję, ustabilizuje troszkę i może bym spróbowała...Czy taki otulacz ma warstwę nieprzemakalną?
    Pamiętam, że mojej siostrze w tetrówkę wkładało się ceratkę, teraz jak rozumiem, to nie wchodzi w grę?


    Przepraszam za naiwne pytania ale to dla mnie całkiem nowy temat.
    Cztery Aniołki w Niebie.

    30 kwietnia 2009 - Julka, nasze wytęsknione szczęście





    Jeżeli wierzysz, że pływanie wyszczupla to zobacz jak wieloryb wygląda.(Tytus de Zoo)

  18. #18
    Chustofanka Awatar esther
    Dołączył
    Apr 2009
    Miejscowość
    Gliwice
    Posty
    379

    Domyślnie Re: Czego potrzeba, aby wychowywać bezpieluchowo

    Poczytaj sobie ten wątek: viewtopic.php?f=17&t=10580 i wiele innych, gdzie jest dużo o pieluchach wielorazowych.
    Doula
    Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®
    www.chusty-gliwice.pl

  19. #19
    Chustonoszka
    Dołączył
    Oct 2008
    Miejscowość
    Swidnica
    Posty
    149

    Domyślnie

    czy pasek sumo, ta gumka konkretnie nie uciska malego brzuszka?? chodzi mi o noc wlasciwie bo w dzien i tak na tetrze i wielo jedziemy....a teraz gorace noce i chetnie pozbylabym JJ jednej warstwy odzienia ...

  20. #20
    Chustonówka Awatar Royjan
    Dołączył
    Nov 2009
    Miejscowość
    Poznań
    Posty
    9

    Domyślnie

    ten dzial kusil mnie od dawna, ale dopiero teraz znalazlam moment, zeby choc troche poczytac

    po pierwsze jestem pod wrazeniem!

    niestety, choc w czasie ciazy mialam rozne pomysly na pieluszki, jak na razie, przy mojej szalonej dwojce nie wyrabiam kondycyjnie na tyle, zeby sie porzadnie zabrac do roboty

    planowalam po cichu, ze kiedy latem pojedziemy do Indii, to bedzie swietny czas na odstawienie chlopakom pieluch, tam faktycznie nigdy nie widzialam zapieluchowanych malcow. Z drugiej jednak strony, dzieciaki ktoere spotykalam, nawet spore robily raczej pod siebie tam gdzie staly, a nie byly wysadzane przez rodzica - musze sie podpytac znajomych, jak to jest.
    teraz po wstepnym podczytaniu (juz sciagnelam e-booka o odpieluszkowaniu ) moze uda mi sie zebrac wczesniej. W sumie latem bardzo czesto zostawialismy chlopakow bez pieluszek , lub zamotanych lekko w tetry, teraz niestety za zimno na to

    nic to, zabieram sie za czytanie i dziekuje za skarbnice wiedzy
    Roy i Jaś ur. 01.04.2009

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •