poniższe opracowanie posiadam też jako plik word i mogę przesłać mailem w celu łatwiejszego czytania. nie wyrażam zgody na jego powielanie i publikowanie bez mojej wiedzy.
dyskusja odbywa sie w oddzielnym watku)

Niemowlęta nie potrzebują pieluch! Bez pieluch czują się o wiele lepiej!


Podstawą do wychowywania dziecka bez pieluch jest gotowość rodziców do komunikacji z nim i trochę wiedzy na ten temat. Wychowywanie bezpieluchowe to komunikacja i współpraca z noworodkiem, które przy dużej dozie miłości, zrozumienia, opieki i łagodności pomagają osiągnąć to co potocznie nazywane jest „wyrośnięciem z pieluch”, czy też „treningiem nocnikowym”. Absolutnie jednak nie należy mylić tej metody z treningiem nocnikowym”. Metoda ta nie zakłada, że jest tą jedyną odpowiednią dla wszystkich, ale rodzice powinni przynajmniej mieć szansę poznania pewnych faktów, aby samemu podjąć decyzję, w jaki sposób wychowywać dzieci.
Mnie przekonuje fakt, że 3/4 wszystkich dzieci świata nie zna pieluch oraz że dzieci w tzw. kulturach niezachodnich kontrolują proces wydalania około 12-15 miesiąca życia. Nikogo tam nie dziwi wysadzanie niemowląt, ponieważ robią to wszyscy. Dla mnie sam fakt wczesnego osiągnięcia czystości przez mojego synka jest sprawą zupełnie drugorzędną. Niesamowitych przeżyć dostarcza mi komunikacja z nim, poczucie i przekonanie, że ja rozumiem jego, a on mnie. Przez ostatnie dwa i pół miesiąca odkąd praktykujemy Naturalną Higienę Dziecka wytworzyła się między nami niesamowita duchowa więź, w tej chwili rozpoznaję potrzeby fizjologiczne mojego dziecka intuicyjnie co jeszcze miesiąc temu uważałam za zupełnie niemożliwe.
Niestety większość lekarzy kultury zachodniej szerzy przekonanie, że dzieci do 2- 3 roku życia nie mają świadomej kontroli nad swoimi mięśniami zwierającymi. W związku z tym producenci pieluch jednorazowych tylko zacierają ręce i produkują coraz większe rozmiary. Przenosząc te przekonania na nasze dzieci uczymy ich używania pieluchy jako toalety i nie uczymy ich związku: sisusiu = mokro. Dopiero podczas treningu nocnikowego domagamy się, aby dzieci odrzuciły to czego uczyliśmy ich przez 2 lata.
A więc raz jeszcze: każdy zdrowy noworodek jest świadomy swoich procesów fizjologicznych i jest w stanie nauczyć się odpowiedniego reagowania. Jeśli w to nie wierzysz to po prostu zdejmij swojemu dziecku pieluchę i obserwuj jego reakcje podczas wydalania. Na pewno przekonasz się, że twoje maleństwo doskonale wie co się w tym momencie z nim dzieje. Twoje dziecko zrobi wszystko co w jego mocy, aby cię o tym poinformować, ale jeśli będziesz ignorować jego sygnały i nie podejmiesz komunikacji to w końcu przestanie sygnalizować.
Nie zapominajmy, że pieluchy zostały wymyślone przez dorosłych i dla dorosłych, a ściśle mówiąc dla ich wygody. Taka pielucha w naszej świadomości spełnia rolę korka/ zatyczki. Zakładając ją dziecku przestajemy myśleć o jego potrzebach fizjologicznych, najważniejsze jest dla nas to, aby ubranie się nie zabrudziło.

Poniżej krótki przegląd informacji na temat DLACZEGO i JAK:

Najważniejsze plusy Wychowywania bezpieluchowego/ MamaFit:
- większa swoboda ruchu dla dziecka (czy próbowałaś sobie kiedyś wyobrazić, jak to jest mieć pieluchę na tyłku przy 30 stopniach ciepła w cieniu? DLATEGO!)
- rozwój większej świadomości własnego ciała (dziecko, które przez pierwsze lata swojego życia cały czas nosi pieluchę nie dotyka swoich genitaliów, a więc obszar ten dla niego nie istnieje)
- lepsze trawienie (W przypadku mojego synka skończyły się problemy z kolką, ponieważ dziecko wspaniale się odgazowuje! W czasie wysadzania dziecko przyjmuje naturalną pozycję, która sprzyja wydalaniu. Spróbujcie załatwić się na leżącoJ)
- unikamy alergii, którą może spowodować kontakt z pieluchami jednorazowymi
- wychowanie bezpieluchowe to ogromna oszczędność
- nie ma potrzeby przeprowadzania stresującego „treningu nocnikowego”
- stworzenie wspaniałego i naprawdę głębokiego kontaktu z własnym dzieckiem
- stworzenie dziecku możliwości osiągnięcia dobrej kontroli nad własnymi potrzebami fizjologicznymi w wieku 12-15 miesięcy
- respektowanie potrzeby higieny u dziecka, nie musi być ono skazane na leżenie/ chodzenie z odchodami.
- jest to po prostu wspaniałe i sprawia niesamowitą frajdę!!

Dlaczego zacząć?
Tak samo jak doskonale wiemy kiedy nasze dziecko jest głodne lub zmęczone, doskonale rozpoznamy moment, w którym dziecko sygnalizuje swoje potrzeby fizjologiczne. Celem wychowania bezpieluchowego, zwanego także Naturalną Higieną Dziecka (NHD) lub nazwą wymyśloną przeze mnie MamaFit (trening / fitnes mamy w rozpoznawaniu potrzeb swojego dziecka), jest komunikacja pomiędzy rodzicami i dzieckiem oraz wzmocnienie więzi emocjonalnej między nimi. W żadnym wypadku celem nie jest możliwie najwcześniejsze przyzwyczajenie dziecka do nocnika – chociaż jest to oczywiście bardzo przyjemny efekt uboczny tej metody! Dzięki tej metodzie zauważamy potrzeby naszego dziecka i odpowiadamy na jego sygnały. Noworodki bardzo chętnie się uczą i są otwarte na kształtowanie poprzez wpływ otoczenia.

Kiedy zacząć?
Niemowlęta już od urodzenia odczuwają swoje potrzeby naturalne i próbują nam to sygnalizować. Ponieważ jednak w praktyce nikt na te wysiłki nie zwraca uwagi, z czasem dzieci przyzwyczajają się do załatwiania się w pieluchę i przestają nas o tym informować. Dlatego najlepszy moment na rozpoczęcie wychowanie bezpieluchowego to czas zanim dziecko skończy 4 miesiące. Można zacząć oczywiście później, ale trzeba przygotować się na to, iż trzeba poświęcić jeszcze więcej czasu i cierpliwości. Najlepiej praktykowanie tej metody zacząć zaraz po urodzeniu dziecka, kiedy to od początku mamy możliwość jego obserwacji. Ponieważ jednak ten pierwszy okres jest bardzo trudny, gdyż dla rodziców wszystko jest nowe, można zacząć od wysadzania dziecka przy każdym przewijaniu. Dzieci mają kilka faz kiedy są bardzo otwarte na naukę czystości i tak po ukończeniu 4 miesiąca często jeszcze w czasie 8-12 i 18-24 miesiąc.


Jak zacząć?
Wspaniałą możliwością obserwacji i nastawienia się na potrzeby naszego dziecka jest noszenie w chuście. Z mojego doświadczenia wynika, że wtedy o wiele lepiej wyczuwamy nasze pociechy. Oczywiście na początku zbyt stresujące może być częste wiązanie chusty, polecam również chustę na zmianę J. Są jednak dzieci, które w chuście nigdy nie sikają, ani nie robią kupki, jest to jednak kwestia bardzo indywidualna. Mój synek prawie nigdy nie sika, ale na skutek wspaniałego masażyku brzuszka czasami puszcza „mokre bąki”, dlatego w majteczki wkładam mu malutką pieluszkę. Można także położyć dziecko bez majteczek na kocu lub kołdrze zabezpieczonej ręcznikiem i po prostu obserwować jego rytm i sygnały, które nam wysyła. Jeśli nie chcesz, aby twoje dziecko było półnagie, możesz ubrać mu pieluszkę bez ceratki, tak aby od razu poczuć, że dziecko ma mokro. Wtedy oczywiście od razu zmieniamy pieluszkę, aby maluszek nie przyzwyczajał się do uczucia mokra.
Niezłą alternatywa jest też włożenie do majteczek normalnej damskiej podpaski. Jest to rozwiązanie tańsze od pieluchy i łatwiej zauważyć, że dziecko się zsikało, a poza tym ubranie jest jako tako zabezpieczone.

Bardzo często zdarza się, że dziecko wypróżnia się w stałych odstępach czasu jeśli weźmiemy pod uwagę jego pory spania i jedzenia. Na przykład: zaraz po przebudzeniu, po lub w czasie karmienia, potem 2x co 10 min, a potem odstępy są trochę dłuższe. Przed południem dzieci sikają znacznie częściej niż po południu.

Zalecane jest, aby wypróżnianiu towarzyszył dźwięk wydawany przez ciebie. Jeśli zauważysz, że twoje dziecko właśnie siusia, powiedz np. Sisi sisi.... W momencie wysadzania dziecka na siusiu powtarzasz ten sam dźwięk. Maluszki bardzo szybko uczą się związku między tymi sytuacjami.
W przypadku kupki może to być inny dźwięk, np. ee eee. Mój synek reaguje już na samą pozycję i prawie natychmiast zwalnia zwieracze i czasami jest tak, że ja mówię si si, a on robi ee...

Jak długo to trwa?
Tak jak inne ważne umiejętności metoda ta wymaga miesięcy współpracy i cierpliwości. Nie jest to w żadnym razie metoda dla rodziców, którzy chcą błyskawicznie osiągnąć efekty. Rodzice, którzy rozpoczną przed upływem 5 miesiąca życia dziecka powinni się nastawić, że skończą w okolicach 24 miesiąca. Wiele dzieci jest kompletnie czystych już około 18 miesiąca życia, ale nie powinno to być naszym celem, aby uniknąć rozczarowań. Jeśli uda się wcześniej to oczywiście wspaniała nagroda dla wszystkich! Najmłodsze dziecko w USA, które zupełnie „wyrosło z pieluch” miało 10 miesięcy.
Oczywiście należy zadać sobie pytanie co oznacza pojęcie „wyrosnąć z pieluch”, czy też pojęcie „czystości”. Jeśli określimy to jako moment, w którym dziecko rozpoznaje swoje potrzeby fizjologiczne, samo udaje się do toalety, zdejmuje ubranie, myje się i ubiera to moment ten będzie dosyć odległy. Dla mnie jednak „czystość” następuje w momencie, w którym dziecko zawsze informuje mnie o swoich potrzebach fizjologicznych, na sygnał (siu siu lub ee ee) zwalnia zwieracz i po prostu nie sika w majtki.

Typowe sygnały
Każde dziecko ma swoje własne, indywidualne sygnały, u niektórych dzieci są one bardzo trudne do rozpoznania, a wręcz niewidoczne. Może to być kopanie nóżkami w określony sposób, niepokój podczas noszenia w chuście (dziecko zachowuje się tak jakby chciało z niej wyjść), szklany wzrok, podczas karmienia ciągłe wypuszczanie piersi, nagłe marudzenie, czy płacz, czy postękiwanie. Niektóre mamy wyczuwają ten moment intuicyjnie. W swojej podświadomości słyszą np. słowo siku lub przy wykonywaniu jakiejś czynności ich myśli wracają bardzo intensywnie do dziecka.
Przed zrobieniem kupki prawie wszystkie dzieci puszczają „ostrzegawczego bąka”.

Czy to naprawdę działa?
Tak, ale nie bez wysiłku. Sukces nie przychodzi ot tak po prostu. Metoda ta wymaga zaangażowania przynajmniej jednego z dorosłych opiekunów i wiele miesięcy troski. Codziennie jednak zarówno dziecko, jak i opiekuna spotykają nagrody i to już na początku praktykowania tej metody. Rodzice są zazwyczaj zaskoczeni inteligencją swojego dziecka i skutecznością tej metody. Mój synek już od pierwszego dnia przestał robić kupki w majtki czy pieluchę. Dzieci bezpieluchowe uczą się regulować częstotliwość kupek i po kilku tygodniach nie będzie ich już 10 tylko 2 dziennie.

Ubranie

Najlepiej wybierać rzeczy, które łatwo zdjąć. Np. body, czy śpioszki nie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ w razie „wypadku” trzeba przebrać całe dziecko, a to większości z nich się nie podoba. Dobre są luźne spodnie na gumce i dłuższe podkoszulki, czy bluzy. Więcej na ten temat pojawi się w wątku „Co potrzebne jest do wychowywania bezpieluchowego”. Podkoszulki i majteczki w małych rozmiarach można kupić np. w Smyku, czasami w H&M.

Podczas karmienia

Bardzo małe dzieci (mój syn do prawie 3 miesiąca życia) wypróżniają się podczas karmienia, z czasem to ustaje. W ich przypadku przed karmieniem należy zdjąć spodenki i podłożyć pod pupkę pieluszkę lub jakieś naczynie (świetne są plastikowe miseczki do ucierania ciasta). Na kolanach można położyć sobie ręcznik, aby ochronić swoje ubranie.

Gdzie wysadzać?

Do najbardziej ulubionych miejsc należy umywalka. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie np. plastikowych misek w pomieszczeniach, w których przebywamy, wtedy nie musimy za każdym razem biec do łazienki. Warto mieć wtedy pod ręką chusteczki jednorazowe lub płatki bawełniane do wytarcia dziecka. Ja preferuję te drugie, bo chusteczki są drogie i uczulają. Wacik wspaniale wchłania wilgoć i zabrudzenia. Na początku popełniłam błąd i za każdym razem przemywałam pupę mojego synka wacikiem nasączonym w wodzie, dlatego prawie ciągle miał zaczerwienioną pupę. Suchy wacik rozwiązał ten problem, nie używam nawet żadnych kremów.


Pozycje do wysadzania

Najchętniej stosowane jest pozycja, w której plecki dziecka oparte są o brzuch mamy, a ręce obejmują uda dziecka, mama siedzi. Starsze dzieci chcą siedzieć na nocniczku przy jednoczesnej asekuracji rodzica. Można też dzieci od razu sadzać na toalecie: siadamy na toalecie tak daleko jak to możliwe, a dziecko trzymamy przed sobą. Ja osobiście preferuję pierwszą pozycję, mój synek umiejscowiony jest między moimi udami, na których częściowo się wspiera (u chłopców trzeba uważać, żeby za każdym razem nie mieć mokrych nóg J)

Nocą

Noworodki nie sikają w fazie głębokiego snu. Jeśli muszą się wypróżnić to stają się niespokojne, kopią nóżkami, przekładają głowę z jednej strony na drugą itd. Często dzieci nie budzą się z powodu głodu, ale dlatego, że chce im się siusiu. Oczywiście idealnie jest, jeśli dziecko śpi bardzo blisko ciebie. Wtedy dokładnie wyczuwamy niepokój dziecka i możemy je wysadzić. Większość dzieci nawet się nie budzi. Ja osobiście bardzo bałam się nocy, aż w końcu się odważyłam. Materac zabezpieczyłam filcem wełnianym (można też uprać koc wełniany w 90 stopniach, żeby się sfilcował), a małego przykryłam wełnianym kocykiem. Między nóżki włożyłam mu pieluchę tetrową. O dziwo do pierwszego karmienia pielucha rzeczywiście była sucha. Na początku mój synek totalnie protestował przeciwko wysadzaniu w nocy. Dałam sobie więc spokój i tylko wymieniałam pieluszkę. Po około 3 tygodniach wróciłam do wysadzania i okazało się, że sika przez sen w ogóle się nie budząc. W tej chwili sika tylko w związku z karmieniami i jest to super uczucie kłaść niemowlaka do łóżka bez pieluchy. Tetrową pieluszkę między nóżki wkładam mu dopiero około godziny 4 nad ranem, bo wtedy sika częściej, a ja nie zawsze mam siłę wstawać, np. raz na godzinę. Jednak czasami i tak muszę, bo mały tak długo się kręci aż się obudzę. Noce okazały się więc o wiele łatwiejsze od dni. Aby za każdym razem nie biegać do łazienki obok łóżka stoi miska.


W drodze

Na początku większość rodziców preferuje zakładanie pieluszki, która jest zmieniana tak często jak możliwe. Jeśli dziecko jest starsze i odstępy między wypróżnieniami stają się dłuższe, a także komunikacja funkcjonuje już dobrze, łatwiej i wygodniej jest zrezygnować z pieluszek także poza domem. Ważne jest, aby zawsze informować dziecko o tym, że np. teraz zakładamy pieluszkę, bo wychodzimy i może być trudno znaleźć odpowiednie miejsce do wysadzenia. Dzieci naprawdę to rozumieją! Ja poza domem korzystam jeszcze z pieluszek, ale powoli dojrzewam już do wychodzenia bez nich. Nieuniknione są tylko w samochodzie podczas dłuższych podróży.

Strajki komunikacyjne

Dzieci ciągle się zmieniają. Również ich sygnały i rytm ciągle są inne, to wymaga to stałego wsłuchiwania się w twoje dziecko. Czasami dzieci są zbytnio zajęte innymi rzeczami i nie sygnalizują swoich potrzeb naturalnych- jeśli zaczynają raczkować lub chodzić są zbyt zajęte J, itd. Fazy te to coś normalnego i zawsze mijają. Także poza tymi fazami zdarzają się lepsze i gorsze dni. To także jest zupełnie normalne.

Opiekunki

Rodzice często martwią się, czy NHD będzie funkcjonowało także w czasie, gdy dziecko zostanie pod opieką innej osoby niż mama, czy tata. Zależy to oczywiście od nastawienia opiekunki i od jej gotowości do komunikacji z dzieckiem. Z reguły osoby te są bardzo dumne, jeśli udaje im się z ich podopiecznym komunikować.

Aspekt ochrony środowiska

Mało kto wie, że przeciętne dziecko zużywa około 6000 do 8000 pieluch jednorazowych i produkuje przez to 2,5 tony odpadów. W zasadzie nieważne jakich pieluch używamy, do ich produkcji zużywa się nieprawdopodobne ilości surowców naturalnych. Wychowując dziecko bezpieluchowo pozwalamy dalej żyć około 20 drzewom. Do wyprodukowania 500 do 1000 pieluch jednorazowych zużywane są włókna z jednego drzewa! Drugim problemem jest niezwykle wysokie zużycie wody i to nieważne w przypadku jakich pieluch.
Wysypiska śmieci pękają w szwach, tylko w USA rocznie zużywa się około 20 miliardów sztuk pieluch jednorazowych. Do wód gruntowych przenikają bardzo niebezpieczne wirusy.
Tak zwane pieluchy ekologiczne produkowane są tworzywa sztucznego bazującego na krochmalu kukurydzianym, gumy ulegającej biodegradacji, włókien drzewnych i jedwabiu, nie zawierają chemii. Nie rozwiązuje to jednak problemu ilości śmieci. W warunkach laboratoryjnych rozkładają się one w ciągu 2 do 5 lat, jednak w warunkach hałdy śmieci trwa to o wiele dłużej, nawet do 500 lat (z powodu braku dostępu światła i powietrza). Chociaż rozkładają się trochę szybciej od zwykłych pieluch to na wysypiskach zabierają tyle samo miejsca i są źródłem tych samych zarazków.
Jeśli używamy pieluch materiałowych zużywamy dużo prądu i wody. Do ich produkcji używa się bawełny, która z kolei jest pryskana pestycydami i herbicydami, które zatruwają glebę. W procesie wybielania i farbowania pieluch używane są kolejne szkodliwe substancje, które wnikają w skórę dziecka. Jeśli was na to stać to kupujcie pieluchy z bawełny organicznej.

Najważniejsze na koniec

Najważniejszą rzeczą w tej metodzie jest fakt, że nigdy, ale to przenigdy nie wolno na dziecko wywierać nacisku, czy też pokazywać swojego niezadowolenia. Potrzeba wiele cierpliwości i humoru. Pracujesz ze swoim dzieckiem w zespole, nie ty z dzieckiem, ani nie dziecko z tobą, ale zawsze razem. W okresach kiedy jesteś zestresowana lub gdy nie możesz skoncentrować się na swoim dziecku lepiej jest używać pieluszek wielorazowych. Lepsze to niż frustracja i negatywne nastawienie do swojego dziecka.


Literatura i strony internetowe:

po niemiecku:

www.topffit.de - tutaj dalsze linki

„TopfFit“ Laurie Boucke
„Es geht auch ohne Windeln“ Ingrid Bauer

po angielsku:

www.timl.com - tutaj dalsze linki.

„Infant Potty Basics“ Laurie Boucke
„Diaper Free. The Gentle Wisdom of Natural Infant Hygiene“ Ingrid Bauer



Dziękuję za uwagę. W miarę możliwości i czasu będę wprowadzać kolejne informacje. Mamy, które chciałyby zacząć praktykować proszę o konkretne pytania, postaram się na nie odpowiedzieć z własnej praktyki i doświadczenia.