Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25

Wątek: 2x pytanie

  1. #1
    Chustomanka Awatar swebe
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    ochota
    Posty
    532

    Domyślnie 2x pytanie

    dlaczego 2x jest wiazaniem na krotsze noszenie? sa jakies przeciwskazania do dluzszego niz pol godziny noszenia?
    -----Helena 10 12 2007-----

  2. #2
    Chusteryczka Awatar ithilhin
    Dołączył
    Jun 2007
    Miejscowość
    Płock
    Posty
    2,777

    Domyślnie

    a gdzie to wyczytalas?
    bo przyznam zdziwilam sie
    Gosia, mama trójki dzieci, żona jednego męża, posiadana przez dwa koty...

  3. #3
    Chustomanka Awatar swebe
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    ochota
    Posty
    532

    Domyślnie

    Mart z calym szacunkiem tak mi powiedziala ostatnio w stu pociechach, tez mnie to troche zasmucilo bo wole 2x niz kieszonke co mnie uwiera pod pachami.
    -----Helena 10 12 2007-----

  4. #4
    Chusteryczka Awatar ithilhin
    Dołączył
    Jun 2007
    Miejscowość
    Płock
    Posty
    2,777

    Domyślnie

    no to Mart na pewno wytlumaczy.

    moim zdaniem 2x jest dobrym wiazaniem. na pewno dla zupelnych maluszkow kieszonka czy kangurek sa lepsze - lepiej podtrzymuja pod warunkiem, ze sa dobrze podociagane. ale nie ma nic zlego w 2x jeli:
    1. podociagmy rownomiernie wszystkie fragmenty materialu
    2. zmieniamy pole, ktora jest wewnetrzna (to znaczy nie wiazemy zawsze zaczynajac przekladanie od lewej reki tylko jedno wiazanie od lewej, drugie od prawej)
    3. pamietamy o rozciagnieciu oby pol od podkolanka do podkolna oraz na plecach az po karczek (jesl dziecko jest malutkie i nie wyjmujemy my raczek oczywiscie)
    Gosia, mama trójki dzieci, żona jednego męża, posiadana przez dwa koty...

  5. #5
    Chustomanka Awatar swebe
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    ochota
    Posty
    532

    Domyślnie

    dziekuje!!!
    a kangurek to jakie wiazanie?
    -----Helena 10 12 2007-----

  6. #6
    Chustoholiczka Awatar Agnen
    Dołączył
    Jan 2008
    Miejscowość
    Poznań
    Posty
    4,411

    Domyślnie

    IMO kieszonka lepiej rozkłada ciężar - bardziej obciąża biodra a mniej ramiona. Myślę że o to mogło chodzić. Nosiłam w 2x, teraz noszę częściej w kieszonce bo tak mi wygodniej. Więc jeśli lubisz 2x to noś

    Może jakaś doradczyni powie coś mądrzejszego na ten temat, bo to co napisałam to tylko moje wrażenie jest....

    W Poznaniu też nosimy!
    Doradca Akademii Noszenia
    Doradca noszenia ClauWi®

    nawróć się!


  7. #7
    . Awatar mart
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    warszawa
    Posty
    4,539

    Domyślnie

    2x nie podtrzymuje dobrze karku dziecka (u małych dzieci to istotne) - po problemach jakie ma teraz kad z rehabilitacją małgoni (oczywiście nie wiadomo co by było gdyby małgonia nie była wogóle noszona) jeśli mnie ktoś pyta to odradzam 2x na dłuższe spacery. są lepsze wiązania.

    drugi powód to wg mnie w kieszonce jest jakaś możliwość regulacji ustawenia nóżek (mniejszy lub większy kąt między udami) - w 2x o to trudno. a to z kolei w świetle teorii PZ też ma znaczenie.

    2x często widzę wiązane z błędami - nierozciągane poły, niedociąganie po włożeniu dziecka. to nie jest proste wiązanie jakby się mogło wydawać.

    to wszystko mówię wedle własnej intuicji i pozbieranych do tej pory informacji.
    każda mama nosi wg swojej.
    nie ma jednej słusznej wersji.
    ja np. drugie dziecko będę nosić od początku ale do 4mca w poziomie.

    a jeszcze: ktoś już na tym forum pisał, że w instrukcji storcha w ogóle 2x nie ma. na pewno nie bez powodu.

    dlatego wg mnie 2x nie powinno być podstawowym wiązaniem w noszeniu.

  8. #8
    Chusteryczka Awatar ithilhin
    Dołączył
    Jun 2007
    Miejscowość
    Płock
    Posty
    2,777

    Domyślnie

    Mart masz wiele racji.
    ale nie mozna demonizowac.
    dla dziecka "stabilnego" dobrze dociagniety 2X nie zaszkodzi na dluzej nawet.

    tylko wlasnie - dociagniety. w prawidlowym 2X bez zakladnaia poly na glowke jest ona dobrze podtrzymana, przez to "V" w okolicach karczku.
    masz racje, ze baaardzo czesto mozna zobaczyc zdjecia z niedokladnym 2x. jest polecany jao najprostsze wiazanie do.. nauczenia sie wiazac. bo wiaze sie go bardzo latwo. pomaga sie przekonac, oswoic, zobaczyc ,ze to nie takie trudne.

    a podstawowa zasada - to stosowac rozne wiazania i dopasowac je do dziecka.
    i warto znac wszelkie za i przeciw i podjac wlasna decyzje. bo kazda ma mzna sowje dziecko najlepiej. dlatego pisze zawsze "moim zdaniem".


    kangurek to najprosciej mowiac "prosty plecaczek z przodu).

    Gosia, mama trójki dzieci, żona jednego męża, posiadana przez dwa koty...

  9. #9
    Chusteryczka Awatar april
    Dołączył
    Mar 2008
    Miejscowość
    Im lepszy koń, tym na niego wiecej nakladają.
    Posty
    2,184

    Domyślnie

    no własnie, ja wracam jeszcze do 2X, wiążę, wsadzam Manię i za choinkę nie wiem jak podociągac. No nie wiem i już. Wiążę się tak, że jakby to powiedziec, Mania ledwo włazi, a po jakims czasie mi opada. I powiedzcie kochane jak to podociagać tak najlepiej jak krowie na rowie, krok po kroku, żeby dobrze było i żebym Mani przy tym nie zgubiła. Nosze ją w kieszonce, 2X miałam kilka razy, ale powiem szczerze że boję się ja wiazac tak bo ja sama mam wrażenie że coś jest nie tak i nie chcę jej krzywdy zrobić

  10. #10
    Chustomanka Awatar swebe
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    ochota
    Posty
    532

    Domyślnie

    czyli dociagac dociagac i jeszcze traz dociagac, a z ta pola na glowie w 2x - to oslabia dociag?
    ja mam tak, ze nawet jak naprawde jak na mnie i moje zdolnosci dobrze dociagne kieszonke to mi sie wezel z tylu luzuje po jakims czasie a w 2x jakos mniej no i latwiej mi z przodu zawiazac mojgo manona, miesista chusta - wezlisko wielkie
    ithilhin - dziekuje za kangurka, jak po angielsku nazywa sie to wiazanie? chetnie zobacze jakies home video na youtube i pocwicze.
    -----Helena 10 12 2007-----

  11. #11
    Chustoguru Awatar Araminta
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    Bytom
    Posty
    6,501

    Domyślnie

    Video masz tu:
    http://tinyurl.com/5he3bu

    Młody 2001 Młoda 2007 Byłam mamuk1

  12. #12
    Chusteryczka Awatar ithilhin
    Dołączył
    Jun 2007
    Miejscowość
    Płock
    Posty
    2,777

    Domyślnie

    filmow na Youtube Ci nie polecam. jakos tam nie widziala mdobrego kangura :-/
    chyba, ze ktos widzial to dajcie znac

    to trudne do dociagniecia wiazanie i trudno je na filmie pokazac.

    tu jest w instrukcji:
    http://www.storchenwiege.info.pl/downlo ... ung_en.pdf

    april - wloz dzieciaczka do chusty zawiazanej na pojedynczy wezel a potem podtrzymujac oczywiscie pod tylaskiem wez reke do tylu, zlap za pas, ktory masz na plecach i po kolei naciagaj pole na calej szerokosci fragment po fragmencie lapiac za kadym razem troche materialu - nigdy sama krawedz. to samo z drugiej strony, potem dociagnij wezel i zawiaz podwojny. czasem trzeba tez poprawic ulozenie krawedzi w wezle zanim dociagniesz i zrobisz podwojny - zeby sie dobrze zawiazalo.

    wszystko trzeba przecwiczyc, kieszonke ti 2x tez. po kilkaunastu razach na pewno dojdziesz do wprawy.
    Gosia, mama trójki dzieci, żona jednego męża, posiadana przez dwa koty...

  13. #13
    Chusteryczka Awatar ithilhin
    Dołączył
    Jun 2007
    Miejscowość
    Płock
    Posty
    2,777

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mamuk1
    tylko trzeba lepiej podociagac
    Gosia, mama trójki dzieci, żona jednego męża, posiadana przez dwa koty...

  14. #14
    sylwik
    Guest

    Domyślnie

    ja robie tak, ze wiaze 2x wezlem pojedynczym, wkladam mala, rozciagam poly, rozwiazuje wezel i dociagam material i wiaze podwojny.
    Do 4 miesiaca nosilam tylko w kieszonce bo mala to bardzo lubila i nie akceptowala 2x potem przestala jej sie podobac kieszonka (bardzo) i przerzucilismy sie na 2x. Teraz jak moze juz byc z raczkami na wierzchu to kieszonka moze byc i czasem wiaze.
    pozdrawiam
    sylwia

  15. #15
    . Awatar mart
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    warszawa
    Posty
    4,539

    Domyślnie

    właśnie wróciłam z dłuższego spaceru w 2x właśnie - bo po drodze przychodnia a nie chciałam się motać publicznie, dziecka nie ma gdzie posadzić, odłożyć etc.

    ithilhin - zgadzam się z tym co piszesz!
    demnizować nie chcę jak komuś doradzam albo pokazuję wiązanie, to zawsze mówię, że to moja opinia, osobista. tak samo jak z pionizowaniem.

    tylko mam wrażenie, że ponieważ w niedociągniętej kieszonce nosić sie fizycznie nie da a w 2x tak, to często początki noszenia wyglądają tak: "w kieszonce nam niewygodnie to nosimy w 2x". podejrzewam, że często są przypadki, gdy mama w ogóle nie uczy się/nie używa kieszonki, bo po co, skoro 2x taki dobry.

  16. #16
    Chusteryczka Awatar kamaal
    Dołączył
    Jan 2008
    Miejscowość
    chwilowo Wietrzne Miasto
    Posty
    1,790

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mart
    podejrzewam, że często są przypadki, gdy mama w ogóle nie uczy się/nie używa kieszonki, bo po co, skoro 2x taki dobry.
    Przyznaję się bez bicia, że ja właśnie jestem takim przypadkiem Nosiłam
    Ala (15.04.2007) Martyna (18.04.2011) i 2 Maluszki[*]

  17. #17
    Chustomanka Awatar swebe
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    ochota
    Posty
    532

    Domyślnie

    Mart a czy moje uwieranie pod pachami to skutek zlego naciagniecia czy moze nie wywiniecia gornej poly tez pod pachami? dodam ze nosze w kieszonce a w 2x sporadycznie.
    -----Helena 10 12 2007-----

  18. #18
    . Awatar mart
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    warszawa
    Posty
    4,539

    Domyślnie

    swebe, ja nie wywijam aż tak daleko ale faktycznie to mogłoby pomóc.
    uwieranie pod pachami to wg mnie też kwestia budowy ciała. mnie czasem uwiera, ale jak magdę zawiążę za wysoko.
    no i takie efekt może dawać dociąganie samej krawędzi a nie 10-15cm materiału razem z krawędzią. jeśli wszystko jest równomiernie napięte powinno być ok.

  19. #19
    Chustofanka Awatar Kaja
    Dołączył
    Mar 2008
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    329

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez swebe
    Mart a czy moje uwieranie pod pachami to skutek zlego naciagniecia czy moze nie wywiniecia gornej poly tez pod pachami? dodam ze nosze w kieszonce a w 2x sporadycznie.
    Mnie się wydaje, że również rozmiar chuścioszka ma w tym wypadku znaczenie.
    Początkowo w ogóle nic mi nie przeszkadzało pod pachami (ale Staś był malutki) a teraz już tak.
    Dlatego powoli zaczynam wiązać w 2 X
    Staś ur. 02.02.2008

    Basia i Franio ur. 13.09.2010

    kajapisze.pl - baśnie dla dzieci

  20. #20
    Chusteryczka Awatar april
    Dołączył
    Mar 2008
    Miejscowość
    Im lepszy koń, tym na niego wiecej nakladają.
    Posty
    2,184

    Domyślnie

    Zrobię powrót tematu, bo męczy mnie nieprzecietnie
    Wiążę, dociągam(nauczyłam sie w końcu) ale mam znowu jedno ale. Nie wiem jak zrobić żeby Mania coś widziała! W sensie, ze chusta idzie mi tak blisko szyji, że Mani wystaje tylko kawałek główki. I teraz, próbowałam wywyjać na ramionach, odwija mi się z powrotem Widziałam na niektórych zdjęciach, że dzieci mają jakby na wierzchu całe głowy, więc robie coś nie tak. Tylko co
    Przykładem takim jest Ithil w wątku z wiązaniami tygodnia. Mówię oczywiście o wersji z rączkami schowanymi.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •