Pokaż wyniki od 1 do 20 z 61

Wątek: Jak używać WYSZUKIWARKI na forum - instrukcja z obrazkami :)

Mieszany widok

  1. #1
    Wałkoguru
    Dołączył
    Jul 2008
    Miejscowość
    Reykjavik
    Posty
    5,679

    Lightbulb Jak używać WYSZUKIWARKI na forum - instrukcja z obrazkami :)

    Przycisk Szukaj znajduje się u góry strony. Po wciśnięciu go rozwija się menu Szukaj. Można w nim wpisać szukane hasło od razu, ale często nie daje to żadnych wyników - albo zbyt wiele Z tego względu lepiej użyć opcji Zaawansowane wyszukiwanie




    która to przenosi nas do takiego okna:






    >>> JAK TO DZIAŁA <<<




    Hasło powinno być jak najbardziej precyzyjne, zawęża to ilość trafień. Wpisujemy je w oknie Szukaj słowa




    Jeżeli pamiętamy, że był kiedyś podobny temat, można próbować przeszukać jedynie tytuły wątków:




    Czasami pamiętamy nawet autora wątku/postu, warto więc go wpisać w odpowiednim miejscu - w oknie Szukaj użytkownika:




    Teraz należałoby zastanowić się, do którego działu forum najbardziej pasuje nasze zapytanie - i zaznaczyć ten dział w oknie Szukaj na forum (można zaznaczać więcej podforów (podfor? ) trzymając przy zaznaczaniu klawisz Ctrl). Kwadracik Również na subforach powinien być zahaczony:




    Czasami poszukiwane hasło znajduje się w wątkach, ciągnących się na kilkanaście stron - żeby oszczędzić sobie przeglądania każdej ze stron, można ustawić opcję wyświetlania wyników jako posty (w oknie Pokaż wyniki jako)




    Jako, że część użytkowników forum nie używa polskich znaków, warto poszukać dodatkowo w formie "bezogonkowej"
    Jak wiadomo, język ma swoją składnię, a co za tym idzie, wyrazy się odmieniają, mają różne końcówki, przy- i przedrostki. Wpisywanie zapytania z każdym wariantem poszukiwanej frazy mija się z celem, dlatego zamiast odmiennej części wyrazu można użyć gwiazdki (wyszukiwarka znajdzie dany rdzeń słowa w każdym wariancie, np. *farbow* => zafarbować, pofarbować, ufarbować, zafarbowałam, przefarbowałyście itd.)




    Zdarza się, że wyszukiwana fraza powtarza się na forum bardzo często, ale my chcemy znaleźć konkretny post, który ktoś napisał hmmm... poprzedniej zimy. Zmieniamy więc parametry w Opcjach wyszukiwania (okienko Znajdź posty od) tak, żeby pasowały do naszego zapytania




    Można te wszystkie metody ze sobą łączyć:




    Dzięki czemu, zamiast kilkudziesięciu/kilkuset niezbyt trafnych, otrzymujemy kilka trafnych odpowiedzi (mam nadzieję Aniu, że nie masz nic przeciwko wykorzystaniu Twoich konopnych wątków w tej instrukcji ):

    (białe zakreślenie pokazuje opcje, użyte w danym wyszukiwaniu)


    Warto kombinować, szukać synonimów szukanych słów, łączyć różne metody wyszukiwania.
    Nasz Szukaj niestety nie jest superdoskonały, np na pytanie o len (który przewija się w wątkach często) wypluwa taką odpowiedź:



    *.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*



    Mam nadzieję, że powyższe wskazówki są jasne i się przydadzą


    I na koniec trochę agitacji



    Używanie opcji Szukaj naprawdę jest proste i wcale nie zajmuje tyle czasu
    Korzystając z niej ułatwisz pracę moderatorom, którzy nie będą musieli kasować lub scalać powtarzających się tematów, a Tobie być może oszczędzi upomnienia.

    Autorzy postów o treści "Sorry, nie chciało mi się szukać/Nie mam czasu szukać" (hmm, że niby reszta forum ma mieć w takim razie czas? ) mogą się spodziewać upomnienia i/lub skasowania/scalenia wątku (żeby nie było - moderatorzy też ludzie, jeżeli zdarzy się sytuacja niecierpiąca zwłoki, to pytajcie śmiało )




    nie utrudniaj sobie ani innym życia na forum
    UŻYWAJ OPCJI SZUKAJ


    Z góry dziękuję i powodzenia!!!

    Baśka
    Ostatnio edytowane przez Meta ; 29-10-2009 o 20:26

  2. #2
    Chusteryczka
    Dołączył
    Sep 2007
    Miejscowość
    Wolomin-city
    Posty
    2,635

    Domyślnie

    I LOVE YOU

  3. #3
    Chustoguru Awatar yanettee
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    8,342

    Domyślnie



    super, na pewno się przyda

    tylko ze mi post stronę forum rozwalił i musze przewijać by sie doczytać
    ala jakoś da rade

  4. #4
    Chustomanka Awatar mamka_klamka
    Dołączył
    Sep 2009
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    1,361

    Domyślnie


    Jesteś wielka

    Dzięki za gwiazdki, bo mnie ostatnio cholera brała jak musiałam przez wszystkie przypadki odmieniać.


  5. #5
    Chustoguru Awatar Eyja
    Dołączył
    Nov 2007
    Miejscowość
    Miasto Spotkań
    Posty
    6,065

    Domyślnie

    Mata, jestem Twoją fanką
    Nie tak.
    Nie teraz.
    Nie w ten sposób.
    Pojawia się zbyt wcześnie i zbyt nieoczekiwanie.
    To, co nieuchronne
    Jest potwornie przedwczesne.
    Powinno przyjść dopiero później.
    Jutro. Za rok. Za sto lat.

    [Gerhard Zwerenz]


  6. #6
    Chusteryczka Awatar Fiona
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    2,818

    Domyślnie

    kawał wyśmienitej roboty!

  7. #7
    Chustoguru Awatar Dagmara
    Dołączył
    Jul 2008
    Miejscowość
    Warszawa Bielany
    Posty
    6,210

    Domyślnie

    A ja mam nadzieję, że wiele osób weźmie to pod uwagę i przestanie dublować niepotrzebnie wątki. Brawo!
    Konstanty 16.04.2014
    Lilianna 7.04.2010
    Kacper 29.07.2007


  8. #8
    Chustoholiczka
    Dołączył
    Mar 2008
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    5,221

    Domyślnie



    Czy mówiłam, że Cię uwielbiam?


    Największe szczęście- moja Hanulka ur. 03.06.2008,
    sprawdziłam swoje BMI, i wyszło mi że jestem za niska...

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •