Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 61

Wątek: Jak używać WYSZUKIWARKI na forum - instrukcja z obrazkami :)

  1. #1
    Wałkoguru
    Dołączył
    Jul 2008
    Miejscowość
    Reykjavik
    Posty
    5,679

    Lightbulb Jak używać WYSZUKIWARKI na forum - instrukcja z obrazkami :)

    Przycisk Szukaj znajduje się u góry strony. Po wciśnięciu go rozwija się menu Szukaj. Można w nim wpisać szukane hasło od razu, ale często nie daje to żadnych wyników - albo zbyt wiele Z tego względu lepiej użyć opcji Zaawansowane wyszukiwanie




    która to przenosi nas do takiego okna:






    >>> JAK TO DZIAŁA <<<




    Hasło powinno być jak najbardziej precyzyjne, zawęża to ilość trafień. Wpisujemy je w oknie Szukaj słowa




    Jeżeli pamiętamy, że był kiedyś podobny temat, można próbować przeszukać jedynie tytuły wątków:




    Czasami pamiętamy nawet autora wątku/postu, warto więc go wpisać w odpowiednim miejscu - w oknie Szukaj użytkownika:




    Teraz należałoby zastanowić się, do którego działu forum najbardziej pasuje nasze zapytanie - i zaznaczyć ten dział w oknie Szukaj na forum (można zaznaczać więcej podforów (podfor? ) trzymając przy zaznaczaniu klawisz Ctrl). Kwadracik Również na subforach powinien być zahaczony:




    Czasami poszukiwane hasło znajduje się w wątkach, ciągnących się na kilkanaście stron - żeby oszczędzić sobie przeglądania każdej ze stron, można ustawić opcję wyświetlania wyników jako posty (w oknie Pokaż wyniki jako)




    Jako, że część użytkowników forum nie używa polskich znaków, warto poszukać dodatkowo w formie "bezogonkowej"
    Jak wiadomo, język ma swoją składnię, a co za tym idzie, wyrazy się odmieniają, mają różne końcówki, przy- i przedrostki. Wpisywanie zapytania z każdym wariantem poszukiwanej frazy mija się z celem, dlatego zamiast odmiennej części wyrazu można użyć gwiazdki (wyszukiwarka znajdzie dany rdzeń słowa w każdym wariancie, np. *farbow* => zafarbować, pofarbować, ufarbować, zafarbowałam, przefarbowałyście itd.)




    Zdarza się, że wyszukiwana fraza powtarza się na forum bardzo często, ale my chcemy znaleźć konkretny post, który ktoś napisał hmmm... poprzedniej zimy. Zmieniamy więc parametry w Opcjach wyszukiwania (okienko Znajdź posty od) tak, żeby pasowały do naszego zapytania




    Można te wszystkie metody ze sobą łączyć:




    Dzięki czemu, zamiast kilkudziesięciu/kilkuset niezbyt trafnych, otrzymujemy kilka trafnych odpowiedzi (mam nadzieję Aniu, że nie masz nic przeciwko wykorzystaniu Twoich konopnych wątków w tej instrukcji ):

    (białe zakreślenie pokazuje opcje, użyte w danym wyszukiwaniu)


    Warto kombinować, szukać synonimów szukanych słów, łączyć różne metody wyszukiwania.
    Nasz Szukaj niestety nie jest superdoskonały, np na pytanie o len (który przewija się w wątkach często) wypluwa taką odpowiedź:



    *.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*



    Mam nadzieję, że powyższe wskazówki są jasne i się przydadzą


    I na koniec trochę agitacji



    Używanie opcji Szukaj naprawdę jest proste i wcale nie zajmuje tyle czasu
    Korzystając z niej ułatwisz pracę moderatorom, którzy nie będą musieli kasować lub scalać powtarzających się tematów, a Tobie być może oszczędzi upomnienia.

    Autorzy postów o treści "Sorry, nie chciało mi się szukać/Nie mam czasu szukać" (hmm, że niby reszta forum ma mieć w takim razie czas? ) mogą się spodziewać upomnienia i/lub skasowania/scalenia wątku (żeby nie było - moderatorzy też ludzie, jeżeli zdarzy się sytuacja niecierpiąca zwłoki, to pytajcie śmiało )




    nie utrudniaj sobie ani innym życia na forum
    UŻYWAJ OPCJI SZUKAJ


    Z góry dziękuję i powodzenia!!!

    Baśka
    Ostatnio edytowane przez Meta ; 29-10-2009 o 20:26

  2. #2
    Chusteryczka
    Dołączył
    Sep 2007
    Miejscowość
    Wolomin-city
    Posty
    2,635

    Domyślnie

    I LOVE YOU

  3. #3
    Chustoholiczka
    Dołączył
    Mar 2008
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    5,221

    Domyślnie



    Czy mówiłam, że Cię uwielbiam?


    Największe szczęście- moja Hanulka ur. 03.06.2008,
    sprawdziłam swoje BMI, i wyszło mi że jestem za niska...

  4. #4
    Chustoguru Awatar yanettee
    Dołączył
    Oct 2009
    Posty
    8,342

    Domyślnie



    super, na pewno się przyda

    tylko ze mi post stronę forum rozwalił i musze przewijać by sie doczytać
    ala jakoś da rade

  5. #5
    Chustomanka Awatar mamka_klamka
    Dołączył
    Sep 2009
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    1,361

    Domyślnie


    Jesteś wielka

    Dzięki za gwiazdki, bo mnie ostatnio cholera brała jak musiałam przez wszystkie przypadki odmieniać.


  6. #6
    Chustoguru Awatar Eyja
    Dołączył
    Nov 2007
    Miejscowość
    Miasto Spotkań
    Posty
    6,065

    Domyślnie

    Mata, jestem Twoją fanką
    Nie tak.
    Nie teraz.
    Nie w ten sposób.
    Pojawia się zbyt wcześnie i zbyt nieoczekiwanie.
    To, co nieuchronne
    Jest potwornie przedwczesne.
    Powinno przyjść dopiero później.
    Jutro. Za rok. Za sto lat.

    [Gerhard Zwerenz]


  7. #7
    Chusteryczka Awatar Fiona
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    2,818

    Domyślnie

    kawał wyśmienitej roboty!

  8. #8
    Chustoguru Awatar Dagmara
    Dołączył
    Jul 2008
    Miejscowość
    Warszawa Bielany
    Posty
    6,210

    Domyślnie

    A ja mam nadzieję, że wiele osób weźmie to pod uwagę i przestanie dublować niepotrzebnie wątki. Brawo!
    Konstanty 16.04.2014
    Lilianna 7.04.2010
    Kacper 29.07.2007


  9. #9
    Chustoholiczka Awatar Biedronka
    Dołączył
    Jun 2008
    Miejscowość
    Sobótka/Wrocław
    Posty
    3,267

    Domyślnie

    Metka brawa

    (padłam )
    moje stado : Janiu 09.11.2005 Dymek 19.05.2008 i Mąż Mateusz
    Doula - wsparcie w okresie ciąży i podczas porodu WROCŁAW
    http://centrumrodzicielstwa.pl we Wrocławiu ( kiedyś www.szkolarodzenia-natura.pl )





  10. #10
    Chustomanka Awatar Hainaut
    Dołączył
    Jun 2009
    Miejscowość
    Belgia (Walonia)
    Posty
    1,314

    Domyślnie

    Ja przyznaje, ze mam czasem problem z wyszukiwaniem, bo nie mam polskich liter i nie jestem w stanie wrzucic w wyszukiwarke slow z tymiz literami.
    Kim (2009) & Tim (2011) - i 5 Aniolkow

  11. #11
    Chusteryczka
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    2,160

    Domyślnie

    czad!
    Syn 2006
    Córa 2008
    Syn 09.2014

  12. #12
    Chustoguru Awatar Iwka
    Dołączył
    Apr 2009
    Miejscowość
    Koszalin
    Posty
    9,881

    Domyślnie

    Mam propozycję, żeby przy zakładaniu nowego tematu wyskakiwało okienko z napisem:

    CZY JUŻ UŻYŁEŚ/AŚ FUNKCJI SZUKAJ ???


    Zdarzyło mi się zapomnieć niedawno
    Co dwa lata przewrót świata
    my - lipiec 2006, Zosia - luty 2008, Joasia - styczeń 2010, Aleksandra-Salamandra - marzec 2012, Synek-Krztynek Antoś - marzec 2014
    "Hodowla młodych hobbitów wymaga wielkiej ilości paszy" J.R.R.T.

  13. #13
    Chusteryczka Awatar Fiona
    Dołączył
    Mar 2008
    Posty
    2,818

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Iwka Zobacz posta
    Mam propozycję, żeby przy zakładaniu nowego tematu wyskakiwało okienko z napisem:

    CZY JUŻ UŻYŁEŚ/AŚ FUNKCJI SZUKAJ ???

    i to jest świetna myśl!!!
    tylko czy da się zrobić? Jazzoo?

  14. #14
    Chusteryczka Awatar kulka37
    Dołączył
    May 2009
    Miejscowość
    Opole
    Posty
    1,893

    Domyślnie

    No Meta dałaś czadu!Popieram w całej rozciągłości

  15. #15
    Wałkoguru
    Dołączył
    Jul 2008
    Miejscowość
    Reykjavik
    Posty
    5,679

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Iwka Zobacz posta
    Mam propozycję, żeby przy zakładaniu nowego tematu wyskakiwało okienko z napisem:

    CZY JUŻ UŻYŁEŚ/AŚ FUNKCJI SZUKAJ ???


    Zdarzyło mi się zapomnieć niedawno

    Pomysł dobry, ale wiele osób ma blokadę pop-upu i takie okienko nie ma szans się pojawić


    Cytat Zamieszczone przez Hainaut Zobacz posta
    Ja przyznaje, ze mam czasem problem z wyszukiwaniem, bo nie mam polskich liter i nie jestem w stanie wrzucic w wyszukiwarke slow z tymiz literami.
    Świta mi, że gdzieś kiedyś czytałam, jak rozwiązać problem. Muszę pomyśleć i poszperać.
    A jaką wersję językową masz Windowsa? (I czy w ogóle używasz Windowsa? ) Bo do XP, Visty i Windows 7 (nie wiem, czy do wcześniejszych wersji też) jest dodane fajne narzędzie Klawiatura ekranowa (najszybciej je uruchomić, wpisując w Menu Start -> Uruchom: osk). Nie wiem, jak to wygląda w innych wersjach językowych niż polska, ale może masz tam możliwość wybrania języka wirtualnej klawiatury?

    edit: Doraźne rozwiązanie podrzucił mi mąż Skopiuj polskie znaki z forum np, wklej w notatnik i zapisz - w razie konieczności masz pod ręką polskie znaki do kopiowania i wklejania w wyszukiwarkę

    A co z ustawieniami Windowsa tak BTW? Jeśli jest angielski, to może sprawdź Control Panel > Keyboard > Language > Polish (programmers) (czy jakoś tak, to jest zależne od wersji systemu) i po prostu zmień klawiaturę na polską?
    Ostatnio edytowane przez Meta ; 29-10-2009 o 16:22

  16. #16
    Chusteryczka Awatar ostroszyc
    Dołączył
    May 2009
    Miejscowość
    Kielce
    Posty
    2,373

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Hainaut Zobacz posta
    Ja przyznaje, ze mam czasem problem z wyszukiwaniem, bo nie mam polskich liter i nie jestem w stanie wrzucic w wyszukiwarke slow z tymiz literami.
    Jak mi padł kawałek klawiatury to robiłam tak:
    chciałam np wpisać "ą" a akurat nie działało, więc:
    - szukałam w tekście (gdziekolwiek na stronie) słowa z literką "ą"
    - robiłam Ctrl+c (czyli kopiuj)
    - i Ctrl+v (czyli wklej)
    Może to głupi sposób na polskie znaki, ale jak się chce użyć wyszukiwarki to pewnie nie wpisuje się w nią dużo tekstu więc może pomoże?
    Pozdrawiam

  17. #17
    gosia1974
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Iwka Zobacz posta
    Mam propozycję, żeby przy zakładaniu nowego tematu wyskakiwało okienko z napisem:

    CZY JUŻ UŻYŁEŚ/AŚ FUNKCJI SZUKAJ ???
    Mi też coś podobnego zaświtało w głowie Ale w wersji:

    UWAŻAJ! META CZUWA


  18. #18
    Chusteryczka Awatar ewadbr
    Dołączył
    Aug 2009
    Miejscowość
    UK
    Posty
    1,798

    Domyślnie

    Meta a ja myślałam, że to Ty jesteś szukajem.....

    Ale mnie tu porozwalało, 10" lapka mam

  19. #19
    Chustofanka Awatar stonesik
    Dołączył
    Jun 2009
    Miejscowość
    lublin
    Posty
    194

    Domyślnie

    Podoba mi się

  20. #20
    Chustomanka Awatar Hainaut
    Dołączył
    Jun 2009
    Miejscowość
    Belgia (Walonia)
    Posty
    1,314

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Meta Zobacz posta

    Świta mi, że gdzieś kiedyś czytałam, jak rozwiązać problem. Muszę pomyśleć i poszperać.
    A jaką wersję językową masz Windowsa? (I czy w ogóle używasz Windowsa? ) Bo do XP, Visty i Windows 7 (nie wiem, czy do wcześniejszych wersji też) jest dodane fajne narzędzie Klawiatura ekranowa (najszybciej je uruchomić, wpisując w Menu Start -> Uruchom: osk). Nie wiem, jak to wygląda w innych wersjach językowych niż polska, ale może masz tam możliwość wybrania języka wirtualnej klawiatury?
    Mam XP, wersja francuskojezyczna, w zwiazku z czym mam np. 4 rodzaje roznych e: e, é, è i ë ale polskich ogonkow brak.
    I wiem, ze na pewno rozwiazanie jakies jest, bo na innym forum gdzie sie udzielam nie ma znaczenia czy sie w pisuje z czy bez polskich znakow - tematy "same sie znajduja"
    Kim (2009) & Tim (2011) - i 5 Aniolkow

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •