Strona 10 z 13 PierwszyPierwszy ... 2345678910111213 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 246

Wątek: jak dbać o chustę wiązaną (pranie, prasowanie etc.)? - tematy połączone

  1. #181
    Chusteryczka Awatar buniaaa
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    2,509

    Domyślnie

    suszycie chustę na słońcu? Chodzi mi jednolitego koloru czy nie przebarwi się?

    Pytam z ciekawości choć sama czekam aż słoneczko przejdzie na drugą stronę co by nie ryzykować
    Basia mama Bartka (marzec 2006) i Olka (wrzesień 2010)

  2. #182
    Chusteryczka
    Dołączył
    May 2009
    Posty
    2,613

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez agnieszkazd Zobacz posta
    Oj tam. Silver pije do jednej bardzo konkretnej chusty z dość hmmm... specyficzna instrukcja prania. Cała reszte chust pierze się zupełnie normalnie.
    No nie do końca, o tym jak prać zeszłoroczne dmuchawce też doczytywałam na forum. I nadal nie jestem pewna, jaki jest najwłaściwszy sposób.

  3. #183
    Chustoholiczka Awatar Filippa
    Dołączył
    Oct 2010
    Miejscowość
    Opole/Katowice
    Posty
    3,410

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez buniaaa Zobacz posta
    suszycie chustę na słońcu? Chodzi mi jednolitego koloru czy nie przebarwi się?

    Pytam z ciekawości choć sama czekam aż słoneczko przejdzie na drugą stronę co by nie ryzykować
    Słońce przebarwia (odbrwia), nawet chustę zostawioną na półce pod tylną szybą w samochodzie. Nie ryzykuj.
    Roch 09.07.2010, Leon 20.05.2013 i Tola 05.01.2015

  4. #184
    Chusteryczka Awatar buniaaa
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    2,509

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Filippa Zobacz posta
    Słońce przebarwia (odbrwia), nawet chustę zostawioną na półce pod tylną szybą w samochodzie. Nie ryzykuj.
    Tak myślałam, że to jednak nie cudo farby/materiał. Dzięki za info, czyli trzeba się obchodzić jak z ubraniami
    Basia mama Bartka (marzec 2006) i Olka (wrzesień 2010)

  5. #185
    Chustomanka Awatar jadorota
    Dołączył
    Jan 2011
    Miejscowość
    Wielkopolska
    Posty
    567

    Domyślnie

    Ja na 30 stpni piorę i wiruję na 800. Suszę w ciepełku, ale nie na słońcu No i żelazko tylko czasem, bo nie znoszę tego okropnie.
    Dorota i trzech muszkieterów '03, '05, '11


  6. #186
    Chustoguru Awatar Wiewiórka
    Dołączył
    Jun 2010
    Miejscowość
    Woodstock
    Posty
    6,899

    Domyślnie

    zastanawiam się jak wyprać mojego bambusika LL. Na metce 30 stopni. W 40 nie mogę? Gdzieś czytałam, że bambusowe nie pierze sie ze płynamami zmiękczającymi typu Lenor czy Silan. To jak w końcu? Z pieluchami wielo czy ubraniami nie mogę w Bambinexie? Jeśli nie można mam wyprać chustę samotnie w bębnie czy mogę coś dorzucić?
    Kasia-mama Liwii (11.2007) i Maciusia (06.2011)

  7. #187
    Chustoguru
    Dołączył
    Jul 2011
    Miejscowość
    Sydney
    Posty
    9,491

    Domyślnie

    A czemu bez plynu do plukania?
    Aha, i moze okolo tematu, ale co to sa te orzechy, skad sie je bierze i na jakiej zasadzie piora?

  8. #188
    Chustoguru Awatar metis1
    Dołączył
    Jan 2010
    Miejscowość
    Warszawa-Ursynów
    Posty
    8,030

    Domyślnie

    Ja zawsze piorę w dzieciowym proszku (b.mało), ale w woreczku do prania - przynajmniej tak się nie kotłuje... Wiruję normalnie, na maxa, chyba że to nołcotonek-francuski piesek - wtedy na programie ręcznym.
    Nigdy nic złego się nie stało.

    Nie prasuję, bo nie cierpię.

    Płyny do płukania źle wpływają na niektóre włókna, czy cóś... Im mniej kombinacji, tym lepiej!
    http://corallovo.blogspot.com/
    08.2005 06.2010 01.06.2014






  9. #189
    Chustoguru
    Dołączył
    Jul 2011
    Miejscowość
    Sydney
    Posty
    9,491

    Domyślnie

    Znaczy te fale dida to bez plynu do plukania, najchetniej w woreczku (poszewce ) i co, nie wirowac, czy wirowac?

  10. #190
    Chustofanka Awatar maryjey
    Dołączył
    Feb 2010
    Miejscowość
    Suwałki
    Posty
    316

    Domyślnie

    Ja tylko dodam, że prasowanie dobrze robi chustom - nie robią się takie permanentne załamania, których krawędzie się z czasem odbarwiają. Też nie cierpię prasować ale dla chust robię wyjątek. No i prasowanie przywraca długość sprzed prania - bez wyprasowania pierwsze wiązanie po praniu może osiadać.


  11. #191
    Chustonówka Awatar K&M
    Dołączył
    Sep 2011
    Miejscowość
    Pruszcz Gd.
    Posty
    24

    Domyślnie warto prasować

    też polecam prasowanie, chusta ładniej wtedy wygląda i jest przyjemniejsza w dotyku, powiedziałbym nawet, że się lepiej wiąże


    Ostatnio edytowane przez K&M ; 12-09-2011 o 21:41

  12. #192
    Chustoguru Awatar Pat
    Dołączył
    Feb 2011
    Miejscowość
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    7,569

    Domyślnie

    Ja piorę zgodnie z instrukcją producenta - tyle . Jeśli jest napisane, że można w 60 stopniach, to tak piorę, zwłaszcza nową chustę. Czasami producenci celowo tkają dłuższe chusty, bo się kurczą w praniu. Upranie zgodnie z instrukcją sprawia, że chusta dochodzi do swoich przepisowych rozmiarów. Nati na swojej stronie ma fajny opis tego, jak prać poszczególne rodzaje chust. Polecam lekturę. Dowiedziałam się z niej np., że chusty wełniane warto prać z większą ilością rzeczy, bo nawet zastosowanie się do zaleceń temperaturowych przy mało załadowanej pralce może sprawić, że chusta się sfilcuje. Wcześniej nie miałam doświadczenia z wełną (gryzie mnie ), więc ta informacja była przydatna.

    Co do poszewki - chodzi o to, że jeśli pierzesz chustę z innymi rzeczami, które mają np. zamki błyskawiczne, warto wpakować chustę w "coś", np. poszewkę, żeby wyeliminować ryzyko zaciągnięcia. Jednym słowem, chodzi o ochronę mechaniczną .

  13. #193
    Chustomanka Awatar panna.z.wilka
    Dołączył
    Jul 2011
    Miejscowość
    Toruń
    Posty
    543

    Domyślnie

    A ja mam pytanie dotyczące pierwszego prania moich pierwszych chust
    Jedna z nich to Nati Nansei, czyli dość ciemna.
    Druga to słoneczna Nati Gobi.
    I teraz - czy ja mogę wrzucić je razem do prania bez obaw że jasna złapie kolor od ciemnej?
    Czy one (te chusty jak i w ogóle wszystkie inne) w ogóle puszczają kolor przy praniu?

  14. #194
    Chustoguru Awatar Pat
    Dołączył
    Feb 2011
    Miejscowość
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    7,569

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez panna.z.wilka Zobacz posta
    A ja mam pytanie dotyczące pierwszego prania moich pierwszych chust
    Jedna z nich to Nati Nansei, czyli dość ciemna.
    Druga to słoneczna Nati Gobi.
    I teraz - czy ja mogę wrzucić je razem do prania bez obaw że jasna złapie kolor od ciemnej?
    Czy one (te chusty jak i w ogóle wszystkie inne) w ogóle puszczają kolor przy praniu?
    To są nowe chusty?

    Wiesz, przy praniu tkanin (obojętnie jakich) zawsze należy je segregować kolorami. To ogólna zasada. Chusta może puści kolor, może nie - po co ryzykować? Ja bym na pewno wyprała osobno.

  15. #195
    Chustomanka Awatar panna.z.wilka
    Dołączył
    Jul 2011
    Miejscowość
    Toruń
    Posty
    543

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pat007 Zobacz posta
    To są nowe chusty?
    Tak, prosto z pudełka.

    Cytat Zamieszczone przez Pat007 Zobacz posta
    Wiesz, przy praniu tkanin (obojętnie jakich) zawsze należy je segregować kolorami. To ogólna zasada.
    Tak, wiem
    I dla pewności wypiorę je osobno.
    Tylko że ja w domu robię zawsze segregację uproszczoną - na jasne (białe, beżowe itp) i ciemne (intensywnie kolorowe). Nie piorę osobno brązowego, żółtego, czerwonego itd. Dotychczas się sprawdzało, nic mi nigdy nie zafarbowało.
    I o ile Nansei do ciemnego się kwalifikuje, to Gobi (jeśli farbuje) to jej z białym nie wypiorę Żółtych i brązowych ubrań brak.
    No i, kurka, mam dylemata

  16. #196
    Chustoguru Awatar Pat
    Dołączył
    Feb 2011
    Miejscowość
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    7,569

    Domyślnie

    Wypierz chociaż pierwszy raz osobno i zgodnie z instrukcją temperaturową producenta. Będzie nadzieja, że to, co ma ewentualnie puścić, puści za pierwszym razem i potem będzie już z górki.
    Powodzenia!

  17. #197
    Chustofanka Awatar Wiewi00ra
    Dołączył
    Oct 2011
    Miejscowość
    Szczecin
    Posty
    306

    Domyślnie

    Czekam na swojego pierwszego, kaszmirowego japana i tak sobie myślę, że będę prała ręcznie (w orzechach) bo do pralki, to się nie odważę.

    Ale z bawełnami nie zamierzam się cackać
    Drogę wyznacza się idąc.

    http://chabazie.blogspot.com/

  18. #198

    Domyślnie

    cześc mam nati z wełną, pytanie jak prac i w czym prać?

  19. #199
    Chustopróchno
    Dołączył
    Feb 2010
    Miejscowość
    Warszawa, Skorosze
    Posty
    12,805

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marysienka Zobacz posta
    cześc mam nati z wełną, pytanie jak prac i w czym prać?
    wydaje mi się, że rzadko i ręcznie

    to taka lekka złośliwość po ostatnich wątkach na temat zmian zachodzących w chustach nati na skutek prania...

    na firmowej stronie jest chyba instrukcja...
    i może zobacz w wątku natifanek?
    jaka to konkretnie jest chusta?

  20. #200
    Chustopróchno Awatar Karusek
    Dołączył
    Mar 2010
    Posty
    12,472

    Domyślnie

    tutaj: http://www.natibaby.pl/pln/chusty/pranie.html
    jest instrukcja nati
    2 + 7 (2005-2018)

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •