Strona 2 z 13 PierwszyPierwszy 1234567891012 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 246

Wątek: jak dbać o chustę wiązaną (pranie, prasowanie etc.)? - tematy połączone

  1. #21
    Chustomanka Awatar Kasia
    Dołączył
    Jun 2007
    Miejscowość
    Düsseldorf, Niemcy
    Posty
    843

    Domyślnie zaleznie od metki

    Chusty traktuje sie zaleznie od metki - patrzac na temp prania i dopuszczalne zabiegi (wazne szczegolnie przy chustach z domieszkami np. welny).

    Zazwyczaj moza je prac w 40 stopniach, niektore w wyzszych temperaturach (nawet do 90 st). Jedne nie maja nic przeciw suszarkom bebnowym, inne wrecz przeciwnie. A i tak najwazniejsza rzecza jest..woda najbardziej miekka chuste swiata potrafi zalatwic twarda woda. Staly fragment warsztatow dla zaawansowanych: macanie. Przychodza ludzie z najrozniejszymi chustami, porownuja swoje zdobycze, zagladaja do moich zbiorow i juz wiadomo, kto ma jaka wode, kto ma suszarke (zmiekcza), kto prasuje (zmiekcza), kto dodaje plynu do plukania (zmiekcza - przy alergikach plukanie nastawia sie na dwa razy).

    Chusty piore zazwyczaj hurtem, jesli jestem w domu, to susze w suszarce. Nigdy na kaloryferze - tak chwilowo "zabilam" jedno indio. Prasuje rzadko, chyba ze do zdjec skladam w miare porzadna kostke, ale bez przesady. Nie splatam, bo masa czasu schodzi na rozplatywanie, poza tym niektorym chustom to nie sluzy - wszystkie sie gniota, ale niektore same sie juz nie rozprostowywuja.

    A i tak chusty wieloletnie sa zazwyczaj bardziej miekkie od nowek.
    Kasia z Chustomanii *



    *Chustomania ® - portal dla rodziców i szkolenia dla doradców noszenia

  2. #22
    . Awatar mart
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    warszawa
    Posty
    4,539

    Domyślnie

    Wczoraj zaplotłam warkocza na ulli, małżonek spojrzał i z miną znawcy: "o, skrót na linie robisz..." ... odezwał się w nim dawno nie praktykowany żeglarz
    Kasia, ten tzw "skrót na linie" rozplątuje się jednym pociągnięciem i trwa to sekundę. Taka jest idea tego węzła na jachtach A chusta wisi sobie na klamce i nie zajmuje miejsca.

  3. #23
    Chustomanka Awatar Kasia
    Dołączył
    Jun 2007
    Miejscowość
    Düsseldorf, Niemcy
    Posty
    843

    Domyślnie

    Ja wiem, to jest dokladnie jak z wezlem plaskim - gdyby nie rozwiazywal sie latwo, to by sobie nikt nie zaprzatal nim glowy

    ale mimo wszystko IMO jest roznica w latwosci pociagania za koniec linki zeglarskiej a sporego kawala szmaty, ktory stawia opor. Dlatego - nie splatam

    gdybym nagle zapadla na nadmiar wolnej przestrzeni, to bym sobie postawila szafe z wieszakiem do spodni - na poszczegolnych pretach zwisalyby sobie wszytskie chusty swiata
    Kasia z Chustomanii *



    *Chustomania ® - portal dla rodziców i szkolenia dla doradców noszenia

  4. #24
    . Awatar mart
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    warszawa
    Posty
    4,539

    Domyślnie

    Oj, na nadmiar przestrzeni też bym z chęcią zapadła...
    na razie mój stosik chustowy jest super-malutki więc i problem z przechowywaniem niewielki.
    zobaczymy co będzie później...
    a pomysł z wieszakami brzmi nieźle.

  5. #25
    Chustoholiczka Awatar Ruda
    Dołączył
    Jul 2007
    Miejscowość
    to tu to tam :)
    Posty
    3,181

    Domyślnie

    no ja piore normalnie tak do 60 stopni, dodaje plynu zmiekczajacego i po wyschnieciu skladam w kosteczke i tak czeka kolo lozeczka hani na uzycie jakos prasowac mi sie nie chce, zreszta nie widze sensu, bo po jednym uzyciu i tak juz efektu prasowania brak
    Hania - 01.01.2007 r.
    http://okiemrudej.wordpress.com/

  6. #26
    Chustomanka
    Dołączył
    Jun 2007
    Miejscowość
    Frankfurt nad Menem
    Posty
    889

    Domyślnie

    Ja bym radzila rozprasowywac brzegi chusty, bo bedzie sie ona zginala w tych samych miejscach i wycierala w tychze
    widze to na chustach, ktore kupuje na ebayu, zdarza mi sie odeslac, bo tak sa brzegi wytarte
    Kasia mama Marianny czerwiec 06 Heleny wrzesieĂą 07 i styczniowej niespodzianki

    http://chuscianyzakatek.blogspot.com/ - blog i bazarek chustowy - ruszy znĂłw 1 wrzeÂśnia

  7. #27
    Chustoholiczka Awatar Ruda
    Dołączył
    Jul 2007
    Miejscowość
    to tu to tam :)
    Posty
    3,181

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez DonKaczka
    Ja bym radzila rozprasowywac brzegi chusty, bo bedzie sie ona zginala w tych samych miejscach i wycierala w tychze
    widze to na chustach, ktore kupuje na ebayu, zdarza mi sie odeslac, bo tak sa brzegi wytarte

    to w takim razie wlacze prasowanie chust do swojego harmonogramu dnia)) wolalabym, zeby w niej jeszcze moje wnuki byly noszone hihi
    Hania - 01.01.2007 r.
    http://okiemrudej.wordpress.com/

  8. #28
    Chustomanka Awatar Kasia
    Dołączył
    Jun 2007
    Miejscowość
    Düsseldorf, Niemcy
    Posty
    843

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez DonKaczka
    Ja bym radzila rozprasowywac brzegi chusty, bo bedzie sie ona zginala w tych samych miejscach i wycierala w tychze
    widze to na chustach, ktore kupuje na ebayu, zdarza mi sie odeslac, bo tak sa brzegi wytarte
    Nie zauwazylam takiego wycierania - a mam chusty najrozniejszych producentow i z najrozniejszych zrodel. Chyba ze przywiazuje zbyt mala wage do szczegolow jak to wycieranie wyglada? jest jasniejsze czy jak?
    a moze to od prania na przyklad byc?

    bosszzzz...tyle metrow prasowac za kazdym razem? nawet same krawedzie to masa czasu...
    Kasia z Chustomanii *



    *Chustomania ® - portal dla rodziców i szkolenia dla doradców noszenia

  9. #29
    Chustoholiczka Awatar Jasnie Pani :)
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    Belfast
    Posty
    5,487

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kasia

    bosszzzz...tyle metrow prasowac za kazdym razem? nawet same krawedzie to masa czasu...
    noooo, ja nie prasuje nawet ciuchow Luski a co dopiero chusty... nie chce mi sie

  10. #30
    . Awatar mart
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    warszawa
    Posty
    4,539

    Domyślnie

    Przed chwilą uprasowałam moją ulli - 6 minutek i po krzyku.
    Wg mnie warto - chusta się robi taka ... elegancka (na chwilkę, co prawda - rano na spacer ) i zdaje się, ze od prasowania też nieco mięknie

  11. #31
    Chusteryczka Awatar anifloda
    Dołączył
    Jun 2007
    Miejscowość
    Poznań
    Posty
    2,520

    Domyślnie

    Mi najbliżej do Visenny. Piorę (a raczej mąż pierze ) w proszku, bez płynu zmiękczającego płuczę dwa razy, rozwieszam porządnie i składam. Prasowałam na początku, ale starczało na jeden raz, a potem i tak się gniotła, a jestem o wiele za leniwa, żeby prasować przed każdym użyciem. Przechowuję złożone w kostkę na półce. Dwa razy zaplotłam, ale zdecydowanie mi się to nie sprawdziło - chusty wygniotły się jak nigdy i wcale nie zmiękły. Dodam, że zużyte chusty dużo mniej się gniotą niż nówki
    Pozdrawiam anifloda mama H. (10.08.2003), K. (25.11.2006), M. (31.07.2009) i L.(10.06.2012)

    W Poznaniu też nosimy!
    anifloda kontra nitki

  12. #32
    . Awatar mart
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    warszawa
    Posty
    4,539

    Domyślnie

    Przeżyłam dziś absolutną porażkę jeśli chodzi o łamanie mojej chusty (storch ulli)

    Uprałam nie tak jak zwykle w orzechach + zmiękczacz sonnetu ale w proszku jelp + zmiękczacz razem z ubrankami Magdy.
    Razem z Ulli prałam Leo przechodniego, już nieźle podłamanego.

    I co? Ulli po wysuszeniu i uprasowaniu normalnie stanęła dęba.
    Mogłam ją prawie postawić na sztorc.
    O dzisiejszym wiązaniu i dociąganiu pragnę zapomnieć jak najszybciej - czułam się jak w średniowiecznej zbroi...

    A Leo jak był miękki tak jest nadal.

    Następnym razem orzechy...

  13. #33
    Chustonówka
    Dołączył
    Sep 2007
    Posty
    21

    Domyślnie

    A ja piorę w Jelpie, zmiękczaczy w ogóle nie używam bo dziecię ma na nie alergię, jak mi się zdarzy lepszy dzień to pobieżnie chustę przeprasuję, składam w kostkę bo po warkoczach niezbyt estetycznie wyglądała.
    Na zmiękczenie mam taki sposób że rozkładam chustę na łóżku i w ciągu dnia kładę na niej Tosię, sama się na niej kładę, siadam itp Chusta jest miękka i wyprasowana

  14. #34
    Chustofanka
    Dołączył
    Oct 2007
    Posty
    471

    Domyślnie

    a ja hoppa wlasnie grzejnikiem zlamalam ale takim parzacym i na krotko i jak podsychal to od razu mokra strona do grzejnika
    a potem zelazko
    tylko musi byc rowniutko rozlozony na grzejniku

    prasowac trzeba chociaz prasowanie elli to koszmar ale warta jest tego

    2 prasowania i jest miekka
    Jestem mama potrojna. Zostalam nia na raty, w 2002, 2005 i 2007.

    http://www.ratujmaluchy.pl/

  15. #35

    Domyślnie jak i w czym pierzecie chusty, jak pielęgnujecie

    niedługo przyjdzie do mnie nowa INKA. Przede mną jej łamanie mam nadzieję, że dam radę.



  16. #36
    Chustoguru Awatar grimma
    Dołączył
    Sep 2007
    Miejscowość
    joli bord - warszawa
    Posty
    6,105
    "za każdym razem, kiedy sprawiasz przykrość swojemu dziecku, powinieneś wrzucić do skarbonki dolara na jego przyszłą terapię"

  17. #37
    Chustoholiczka Awatar hanti
    Dołączył
    Jun 2007
    Miejscowość
    Warszawa-Żoliborz
    Posty
    5,539

    Domyślnie

    piorę w płynie do prania, zawsze prasuję żeby w miejscu gdzie najczęściej chusta się zagina nie robiły się brzydkie przebarwienia i zawsze składam (i to moje prawdziwe zboczenie, chusta nie ma prawa leżeć gdzieś zgnieciona, ale to z czystej miłości
    Doradca-Partner Akademii Noszenia Dzieci

    Kuba (27.01.02), Lola (17.12.03), Kinia Antosia (5.08.06), Kamila Dyś (31.08.08)

    and life's like an hourglass glued to the table,
    No one can find the rewind button girl
    So cradle your head in your hands.
    And breathe, just breathe, whoa breathe, just breathe

  18. #38
    Chustomanka Awatar Genowefa
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    1,435

    Domyślnie

    piorę w orzechach i z sodą oczyszczoną, przeciągam przez górną krawędź drzwi, suszę na powietrzu, prasuję z parą
    ..

  19. #39
    Chustopróchno Awatar Budzik
    Dołączył
    Jan 2008
    Posty
    13,478

    Domyślnie Re: jak i w czym pierzecie chusty, jak pielęgnujecie

    Cytat Zamieszczone przez agaM
    niedługo przyjdzie do mnie nowa INKA. Przede mną jej łamanie mam nadzieję, że dam radę.
    Nie przejmuj sie tak tym łamaniem, to nie jest jakiś specjalny proces, chusta łamie się sama podczas noszenia. Można jej trochę pomóc: http://chuscianyzakatek.blogspot.com/20 ... chust.html
    http://chuscianyzakatek.blogspot.com/20 ... chust.html

    Ja chustę piorę z innymi rzeczami malucha, normalnie w pralce, w 40st., w Loveli, bez płynu do zmiękczania. Nie prasuję, bo i tak się gniecie, ale po powieszeniu starannie ją prostuję na mokro.

    Monetete, co to znaczy??
    Cytat Zamieszczone przez Monetete
    przeciągam przez górną krawędź drzwi,

  20. #40
    Chustomanka Awatar Genowefa
    Dołączył
    Apr 2008
    Posty
    1,435

    Domyślnie

    po praniu- jak jest mokra i pognieciona, to przeciągam przez górną krawędź drzwi i dopiero wtedy taką wygładzoną, prościutką wieszam do suszenia
    ..

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •