Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 110

Wątek: Pranie chusty

  1. #41
    Zosia Samosia Awatar JJ
    Dołączył
    Nov 2010
    Miejscowość
    Nibylandia
    Posty
    9,445

    Domyślnie

    w pralce , ale zawsze same chusty ... jeszcze nigdy nie dopychalam innymi brudami ...

  2. #42
    Chusteryczka Awatar Tinta
    Dołączył
    Feb 2009
    Miejscowość
    dolnośląskie
    Posty
    1,578

    Domyślnie

    A wirowanie? Na ile obrotów? Mnie to wirowanie najbardziej nurtuje...

  3. #43
    Chustomanka Awatar marjanna.b
    Dołączył
    May 2009
    Miejscowość
    Aba, Nigeria
    Posty
    837

    Domyślnie

    Aż poszłam sprawdzić na pralce
    Moja ma 400 obrotów - czyli tak wiruję.

    m.
    Ejike (2005) & Ada (2008) & Chidimma (2014) & Erinma (2016) & Ndubuisi (2018)




  4. #44
    Chustoholiczka Awatar marza
    Dołączył
    May 2008
    Miejscowość
    Wrocław
    Posty
    3,303

    Domyślnie

    Piorę osobno w 40'C na normalnym trybie,czyli wirowanie 1000obrotów.
    Nigdy mi się chusty nie pozaciągały w pralce.
    Marzena,mama Neli(X'2004) i Poli(VII'2008)
    Doradczyni po kursie średniozaawansowanym Die Trageschule ®

    Zielona Mama.pl chusty, nosidła ergonomiczne, pieluszki wielorazowe. To także wypożyczalnia chust i nosideł oraz nauka wiązania chust we Wrocławiu. Zapraszamy do sklepu stacjonarnego! Wrocław ul. Czarnieckiego 29A/AB

    Chusty tkane Little Frog

  5. #45
    Chusteryczka Awatar lalika
    Dołączył
    Jul 2008
    Miejscowość
    Opole
    Posty
    1,679

    Domyślnie

    W pralce, z wirowaniem, staram się prać po 2 chusty naraz, w podobnych kolorach. Bawełniaki na 30 lub 40stopni (grecje po raz pierwszy wrzuciłam na 60 stopni - zieloną i fioletową, nie pofarbowały się wzajemnie - tak zaleca Natalia. Potem można już na 40 stopni). Wełny piorę pojedynczo, na programie do wełny i w płynie do wełny. Lny i konopie mam farbowane, to jednak na 30 stopni i w żelu do prania persil (mało daję) i dodatkowe płukanie. Pasiakom bawełniakom dawałam parę kropelek płynu do płukania, ale dawno już nie prałam, bo już noszę tylko chusty z domieszkami, a żakardom grecjom płyn źle zrobi na "czepliwość", tzn. mogą być za śliskie i źle trzymać wiązanie.
    Nie wierzę, że równie dobrze wypłuczę chustę, jak pralka, dlatego nie katuję się ręcznym praniem

    Normalny program - 1000 obrotów
    Program do wełny u mnie jest ustawiony fabrycznie na 900 obrotów! I tak prałam zawsze. Ostatnio wyprałam na minimum jakie mam, czyli 500, i chusta była identyczna pod względem miękkości, tylko dłużej schła.
    Ostatnio edytowane przez lalika ; 23-11-2009 o 22:32

  6. #46
    Chustomanka Awatar jamamajka
    Dołączył
    Jul 2009
    Miejscowość
    W-wa, Centrum
    Posty
    537

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lalika Zobacz posta
    żakardom grecjom płyn źle zrobi na "czepliwość", tzn. mogą być za śliskie i źle trzymać wiązanie.
    Kurde. Dlaczego to przeczytałam, jak już Grecja się suszy, wykokolinowana?
    Kasia, mama Majki (30.04.2009), doradca po kursie podstawowym Die Trageschule®
    w w w . p r z y t u l m n i e m a m o . p l

  7. #47
    Chustofanka Awatar kaka-llina
    Dołączył
    Oct 2009
    Miejscowość
    Rochester/Kent/UK
    Posty
    286

    Domyślnie

    wełny rozumiem osobno i specjalny program ( ja chyba nie mam) a tem jaka 30?
    Alicja ( 18 08 09) Stasiu (13 09 12)

  8. #48
    Chustomanka
    Dołączył
    Sep 2009
    Posty
    567

    Domyślnie

    Hmmm... nawet nie wiedziłam, że grecjom płyn do płukania nie służy, bo nie używam takich cudów do ubranek małej to i do chusty nie nalałam

    Piorę na 40 stopni w proszku dla dzieci, z opcją dodatkowe płukania (2 razy woda leci :-/ ale to dla dziecięcia), wirowanie 700 obrotów.
    Kupiłam ostatnio chustę i dziewczyna mówiła, że płyny do prania się lepiej wypłukują. Macie w tym jakieś doświadczenia? Nie wiem czy się nie przerzucę na płyny.

  9. #49
    Chustofanka Awatar nadia.r
    Dołączył
    Nov 2009
    Miejscowość
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    484

    Domyślnie

    Ja jeszcze swojej Grecji nie prałam, ale przynamniej teraz wiem, żeby nie wlewać płynu.


  10. #50
    Chusteryczka Awatar agatkie
    Dołączył
    Mar 2008
    Miejscowość
    Łódź
    Posty
    2,800

    Domyślnie

    Dziewczyny, tylko pamiętajcie, że piszemy o dwóch różnych płynach: płynie do prania i płynie do płukania.
    Jeśli chodzi o płyny do płukania to chyba żaden producent ich nie poleca. Owszem zmiękczają chsutę, ale jednocześni może być bardziej śliska i będzie chusta opadać.
    Natomiast w przypadku płynów do prania to sytuacja jest bardziej zawiła. Jedni polecają inni odradzają. Najlpiej sprawdzić jak producent danej chusty zaleca. Tym bardziej, że również może to być różnie w zależności od rodzaju chusty (ogólnei są różne zalecenia dotyczące prania w zależności od przede wszystkim surowców).

    Jeśli chodzi o pranie ręczne, to nie popadajmy w skrajności . Owszem ręcznie warto prać, ale takie chusty, które mają delikatne domieszki: chusty z wełną, z jedwabiem. I tu uważajcie, żebyście ręcznie nie zepsuły chusty. W praniu wełny najważniejsze jest to, że wełna nie lubi nagłych zmian temperatur.
    Pranie w pralce nie zaszkodzi na pewno konopiom, lnu i czystej bawełnie. Nie po to człowiek pralkę wymyślił, żebyście teraz się ręcznie ze szmatami męczyły . Ważne jeszcze jest tylko: jak pierzecie kolorową chustę... nie pierzcie jej w proszku do białego , bo kolory bledną (spotkałam się z takimi sytuacjami).
    Certyfikowany Doradca noszenia ClauWi®


  11. #51
    Chusteryczka Awatar franciszka
    Dołączył
    Jan 2009
    Miejscowość
    53° 07' N 23° 10' E
    Posty
    2,554

    Domyślnie

    Ja tam używam proszku "firmy której nazwy się nie wymawia" (amway ) Jestem bardzo zadowolona, piorę jak leci - białe z czerwonym, zielonym, czy innymi kolorami - jeszcze nigdy mi nic nie zafarbowało - no dobra, raz ale to moja wina, bo skończył się proszek TEJ firmy i kupiłam inny "wiodącej" firmy... no i zafarbowało
    Jeśli idzie o chusty - dorzucam kolory zgodnie z odcieniami chusty - dla bezpieczeństwa - i piorę - zazwyczaj na 30 - 40 stopni, wirowanie mam na 600 - mam starą pralkę, więc tak wiruję... Aha, ostatnio zakupiłam też płyn do płukania z amway-a i jest na nim napisane, że jest jakiś siakis czarodziejski, bo nawet ręczniki maja lepszą chłonność po płukaniu w nim... bo nie wiem, czy wiecie, ale RĘCZNIKÓW nie płucze się w płynie do płukania, bo tracą chłonność Dziś nastawię zarę natural - listonosz przyniósł i wypłuczę, zobaczymy, co ten czarodziejski płyn do płukania robi
    Ostatnio edytowane przez franciszka ; 05-12-2009 o 23:58

    M. X.08 [*] M. X.12

  12. #52
    Chustomanka Awatar piuma
    Dołączył
    Sep 2009
    Miejscowość
    okolice Krakowa
    Posty
    685

    Domyślnie

    to ręczniki płukać w samej wodzie?

  13. #53
    Chusteryczka Awatar franciszka
    Dołączył
    Jan 2009
    Miejscowość
    53° 07' N 23° 10' E
    Posty
    2,554

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez piuma Zobacz posta
    to ręczniki płukać w samej wodzie?
    no, niby tak.... oświeciła mnie koleżanka, że płyn do płukania "zabiera chłonność" ręcznikom....

    M. X.08 [*] M. X.12

  14. #54
    Chusteryczka Awatar lalika
    Dołączył
    Jul 2008
    Miejscowość
    Opole
    Posty
    1,679

    Domyślnie

    Płyny do płukania "opłaszczają" włókna, które wtedy są mniej czepliwe, tzn nie mają takich bocznych włosków.
    Dokładnie tak, jak w reklamach szamponów, a zwłaszcza odżywek do włosów pokazują.
    Ja używam wtedy, kiedy zależy mi na właściwościach antyelektrostatycznych płynu, tzn, żeby mi się ubranie nie przyklejało do ciała i nie robiło szczotki na głowie, jak ubieram coś przez głowę.

  15. #55
    Chustofanka Awatar kaka-llina
    Dołączył
    Oct 2009
    Miejscowość
    Rochester/Kent/UK
    Posty
    286

    Domyślnie

    dobra mam nową inkę i nową jade- mogę je wyprać razem? i na jaką tem? 40?
    Alicja ( 18 08 09) Stasiu (13 09 12)

  16. #56
    Chusteryczka
    Dołączył
    Nov 2008
    Posty
    2,160

    Domyślnie

    Inka nie powinna farbować ale jade może. więc wszystko zależy od kolorów. ja bym jednak nie ryzykowała.
    Syn 2006
    Córa 2008
    Syn 09.2014

  17. #57
    Chustoholiczka Awatar AMK
    Dołączył
    Sep 2009
    Miejscowość
    Leśny zakątek Śląska
    Posty
    4,457

    Domyślnie

    Po lekturze wątku wychodzi mi, że moje wełniane miasteczko muszę wyprać w łapkach
    Dżizas, a kto to wykręci

    Zgaga, pięknie zafarbowałaś

  18. #58
    Chustoholiczka Awatar Alassea
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    5,873

    Domyślnie

    Pytanko o pranie wełny 40% + bawełna 60% - chciałabym ręczni, czy można wyprać w szamponie do wełny np. imse vimse, czy lepiej cos normalnego do prania wełny?
    Cypisek - [maj 2012], Żabka - [czerwiec 2015]
    Żona, matka, Certyfikowana Doula, Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, CDL


  19. #59
    Chustomanka Awatar Georgina
    Dołączył
    Dec 2010
    Miejscowość
    Śląsk
    Posty
    1,174

    Domyślnie

    Ja moją wełnę LL sosnę prałam w orzechach a wcześniej w proszku Dzidziuś lub płatkach mydlanych. Później wyprasowałam i była jakby miększa. Tylko że sosna jest strasznie siermiężna i ciężko ją złamać.
    Ale jak masz szampon do wełny, to czemu nie





    Bubu 7.9.2010

  20. #60
    Chustoholiczka Awatar samuela
    Dołączył
    Apr 2012
    Miejscowość
    USA/Wro
    Posty
    5,728

    Domyślnie

    Mogę wyprać konopie didkowe w pralce?
    A wysuszyć w suszarce?

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •