Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 61

Wątek: Z okazji 8. marca... ksiazki o dziewczynkach starszych i mlodszych

  1. #21
    Chusteryczka Awatar Ronja
    Dołączył
    Jun 2012
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    2,883

    Domyślnie

    A czy książki o chłopcach / mężczyznach kończą się ożenkiem? Nie kojarzę ani jednej takiej książki, z wyjątkiem bajek o pastuszku który zabił smoka i poślubił królewnę-trofeum.
    Skąd moja krytyka, bo odniosłam wrażenie (być może mylne), że intencją wątku jest poszukiwanie książek feminizujących
    Witek 2012

  2. #22
    Chustoguru Awatar HoliPoli
    Dołączył
    Mar 2013
    Miejscowość
    Belgrad
    Posty
    7,676

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ronja Zobacz posta
    A czy książki o chłopcach / mężczyznach kończą się ożenkiem? Nie kojarzę ani jednej takiej książki, z wyjątkiem bajek o pastuszku który zabił smoka i poślubił królewnę-trofeum.
    Skąd moja krytyka, bo odniosłam wrażenie (być może mylne), że intencją wątku jest poszukiwanie książek feminizujących
    Ja uważam, że z korzyścią dla chłopców byłoby zaprzestanie im wmawiania, że tylko wiecznie niestały mężczyzna zdobywca to ideał do osiągnięcia

    nurt feminizujący czyli taki, który pozostawia wolny wybór jaką drogą chcesz iść i tego nie wartościuje czy taki, który nakazuje wybór kariery i samorealizacji ponad rodzinę?

    Nika, tak! "A ja nie chcę być księżniczką" super jest!


  3. #23
    Chusteryczka Awatar Ronja
    Dołączył
    Jun 2012
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    2,883

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez HoliPoli Zobacz posta
    Ja uważam, że z korzyścią dla chłopców byłoby zaprzestanie im wmawiania, że tylko wiecznie niestały mężczyzna zdobywca to ideał do osiągnięcia
    Ja też tak uważam. I uwielbiam książki, w których występuje zaangażowany tata.

    Cytat Zamieszczone przez HoliPoli Zobacz posta
    nurt feminizujący czyli taki, który pozostawia wolny wybór jaką drogą chcesz iść i tego nie wartościuje czy taki, który nakazuje wybór kariery i samorealizacji ponad rodzinę?
    Żeby wybierać to trzeba najpierw wiedzieć, że w ogóle ma się jakiś wybór. A schemat w literaturze dziecięcej jest IMO taki, jak przedstawiłam: dla dziewczyny największym szczęściem jest miłość i rodzina, dla mężczyzny -zdobycie skarbu, zabicie smoka, jakieś zwycięstwo.

    Sama bynajmniej nie jestem typem karierowiczki
    Witek 2012

  4. #24

    Domyślnie

    Z serii Idol o Skłodowskiej przychodzi mi do głowy.


    Wysłane z mojego SM-G531F przy użyciu Tapatalka

  5. #25
    Chustoholiczka
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4,858

    Domyślnie

    Ronja czytając pierwsze zdania założycielki wątku miałam dokładnie takie samo odczucie jak ty
    "ze ksiazek o aktywnych dziewczynkach, ktore maja marzenia, aspiracje i odwage, zeby do nich dazyc jest niewiele"
    natomiast kiedy zobaczyłam wpisy z tytułami to nijak miało mi się to do tego co ww.Rozumiem doskonale co masz na myśli pisząc o Ani
    Natomiast cieszę się bardzo, że jest taki wątek bo sama ostatnio zastanawiałam się jak to z tymi książkami dla dziewczynek o dziewczynkach/kobietach. Co nie oznacza że przeszkadzają mi stereotypy, bo nie przeszkadzają.

  6. #26
    Chustoguru Awatar Araminta
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    Bytom
    Posty
    6,493

    Domyślnie

    Madika A. Lindgren.

    Młody 2001 Młoda 2007 Byłam mamuk1

  7. #27
    Chustoguru Awatar HoliPoli
    Dołączył
    Mar 2013
    Miejscowość
    Belgrad
    Posty
    7,676

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ronja Zobacz posta
    (...) Żeby wybierać to trzeba najpierw wiedzieć, że w ogóle ma się jakiś wybór. A schemat w literaturze dziecięcej jest IMO taki, jak przedstawiłam: dla dziewczyny największym szczęściem jest miłość i rodzina, dla mężczyzny -zdobycie skarbu, zabicie smoka, jakieś zwycięstwo. (...)
    Ja mam wrażenie, że to się zmienia tak samo jak postrzegani roli kobiet w życiu społecznym. Nowsze ksiażki dla dzieci jak chociażby wspomniana "A ja nie chcę być księżniczką" pokazują zupełnie inny obraz świata niż klasyczne bajki z wątłymi księżniczkami jedynie czekające na ratunek.
    Poza tym jak słusznie zauważyłaś pierwszy tom Ani jest o całkiem dziarskiej dziewczynce a reszta tomów to im dalej to dla starszego odbiorcy się nadaje IMO


  8. #28
    Chusteryczka Awatar Sysunia
    Dołączył
    Oct 2012
    Miejscowość
    Urle
    Posty
    1,738

    Domyślnie

    Sria o cioci Jadzi! Znacie i lubicie, mam nadzieje?

  9. #29
    Chustoholiczka Awatar kustafa
    Dołączył
    Dec 2013
    Miejscowość
    na detoksie
    Posty
    4,890

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Sysunia Zobacz posta
    Sria o cioci Jadzi! Znacie i lubicie, mam nadzieje?
    Niestety, syn nie polubił



    Są dwie grupy matek: te, które mają kryzysy i te, które się do nich nie przyznają

  10. #30
    Chustoholiczka
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4,858

    Domyślnie

    U nas w zeszłym roku bardzo lubiana.
    Kupiłam dzięki poleceniu natalii i się nie zawiodłam.
    Mam nadzieję że jak córka będzie starsza to też będzie lubiła.
    Cytat Zamieszczone przez Sysunia Zobacz posta
    Sria o cioci Jadzi! Znacie i lubicie, mam nadzieje?

    Wątek bardzo lubię. Natomiast mając 6 latka stwierdzam, że takich serii, powieści, dłuższych lektur dla chłopców o chłopcach jest bardzo mało.
    Zastanawiam się czy jest taki wątek o chłopcach.
    Mam nadzieję że taki OT nikomu nie będzie przeszkadzał tutaj, a może mamy chłopców podpowiedzą gdzie szukać albo znajdą/założą taki wątek. Bo stwierdzam, że jednak książek dla synów jest mniej, nawet niedawno na jednym blogu książkowym (naszej forumowej rzeżuchy) też to wyczytałam, co potwierdziło moje przypuszczenia i spostrzeżenia.

  11. #31
    Chustoholiczka Awatar samasia
    Dołączył
    Nov 2012
    Miejscowość
    Warszawa Jelonki
    Posty
    4,119

    Domyślnie

    Oo, ale jestem szybka, że dopiero zauważyłam ten wątek Zaraz przygotuję listę :>

    Nie czytałam, ale tytuł mi się podoba (właśnie leży na mojej kanapie): "Babcia rabuś". Ktoś czytał?

  12. #32
    Chustoholiczka
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4,858

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez samasia Zobacz posta
    Oo, ale jestem szybka, że dopiero zauważyłam ten wątek Zaraz przygotuję listę :>

    Nie czytałam, ale tytuł mi się podoba (właśnie leży na mojej kanapie): "Babcia rabuś". Ktoś czytał?
    nie czytałam ale pamiętam jak się pojawiła to miałam ochotę ją wypożyczyć.
    Pani w bibliotece (którą bardzo lubię i zawsze dużo o książkach dziecięcych rozmawiamy) jak się dowiedziała że chcę dla syn który miał coś wgranicach 5 lat powiedziała że to absolutnie nie dla takich maluchów.
    Później plakat z biblio zniknął i zupełnie o niej zapomniałam.
    Tytuł mi się bardzo podoba, ale nie wiem jak z książką

  13. #33
    Chustoholiczka Awatar samasia
    Dołączył
    Nov 2012
    Miejscowość
    Warszawa Jelonki
    Posty
    4,119

    Domyślnie

    Ale absolutnie nie, bo tematyka, czy bo długa i mało obrazków?

  14. #34
    Chustoholiczka
    Dołączył
    May 2012
    Posty
    4,858

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez samasia Zobacz posta
    Ale absolutnie nie, bo tematyka, czy bo długa i mało obrazków?
    Wiesz co reakcja tej bibliotekarki była taka że bałam się (co raczej nigdy mi się nie zdarza) później ją wypożyczyć. Zresztą zazwyczaj trafiałamna nią (a akurat w tej dziecięcej są dwie babeczki - obie świetne i bardzo je lubię oczywiście) i wolałam nie wchodzić w dyskusję.
    Tutaj na forum często są książki zaniżone jeśli chodzi o wiek odbiorcy i zazwyczaj bazuję na tym co powiedzą mi one. No chyba że nie wiedzą bo nie zdążyły przeczytać. Ona po prostu zaproponowała mi wttedy tyle książek na wiek synaaże miałam w czym wybierać a o tej mówiła, że jeszcze zdąży przeczytać. I zapewne miała rację.
    Z tego co ona mówiła to książka do samodzielnego czytania dla odbiorców 8 nawet 9 +.

    Natomiast tytuł i sama okładka bardzo mnie zaintrygowała i ten plakat który wisiał w bibliotece z tą książką też mnie powalał
    Ostatnio edytowane przez spadłamznieba ; 04-05-2017 o 15:33

  15. #35

    Domyślnie

    Książki o dziewczynkach z cyklu wojny dorosłych, historie dzieci. Np która to Malala. Generalnie większość ukazuje dziewczynki w bardzo dobrym świecie, jako postacie aktywne.
    Natalia
    mama Ali 21.11.2006
    i Antosia 11.05.2010

  16. #36
    Chustoholiczka Awatar samasia
    Dołączył
    Nov 2012
    Miejscowość
    Warszawa Jelonki
    Posty
    4,119

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez spadłamznieba Zobacz posta
    Wiesz co reakcja tej bibliotekarki była taka że bałam się (co raczej nigdy mi się nie zdarza) później ją wypożyczyć. Zresztą zazwyczaj trafiałamna nią (a akurat w tej dziecięcej są dwie babeczki - obie świetne i bardzo je lubię oczywiście) i wolałam nie wchodzić w dyskusję.
    Tutaj na forum często są książki zaniżone jeśli chodzi o wiek odbiorcy i zazwyczaj bazuję na tym co powiedzą mi one. No chyba że nie wiedzą bo nie zdążyły przeczytać. Ona po prostu zaproponowała mi wttedy tyle książek na wiek synaaże miałam w czym wybierać a o tej mówiła, że jeszcze zdąży przeczytać. I zapewne miała rację.
    Z tego co ona mówiła to książka do samodzielnego czytania dla odbiorców 8 nawet 9 +.

    Natomiast tytuł i sama okładka bardzo mnie zaintrygowała i ten plakat który wisiał w bibliotece z tą książką też mnie powalał
    Na pierwszy rzut oka też mi się wydaje, że 8-9+ brzmi rozsądnie.

  17. #37
    Chustoholiczka Awatar samasia
    Dołączył
    Nov 2012
    Miejscowość
    Warszawa Jelonki
    Posty
    4,119

    Domyślnie

    No to dorzucam kilka:

    seria o Kici Koci
    "Rita i Cosiek"
    "Słoń na księżycu" (o astronomce)
    "Krowa Matylda"
    "Mela na rowerze", "Mela na zakupach"
    seria o Nusi, "Zlatanka i ukochany wujek", "Pobawimy się?", "Doris ma dość"
    "Trzy małe piratki"
    seria o Siri
    "Mała Ida też chce psocić"
    "Lotta z ulicy Awanturników"
    seria Zoe i Groszek
    obrazkowa, przepiękna: "Fala"
    "Jak mama została Indianką"

    Dla starszych może:
    seria "Mroczne materie" Pullmana? Z Lyrą.
    "Noskawery" Beręsewicza (o podążaniu za modą)

    Po angielsku:
    "The cow who climbed a tree" (o próbowaniu nowych rzeczy)
    seria "Princess in black" (o księżniczce walczącej z potworami)
    Ostatnio edytowane przez samasia ; 07-05-2017 o 19:08

  18. #38
    Chustonoszka Awatar MrsKJ
    Dołączył
    May 2012
    Miejscowość
    Radom
    Posty
    117

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kornflejka Zobacz posta
    Po angielsku jest mnóstwo książek takich o kobietach, śle myślałam że tu chodzi o ksiazki dla dziewczynek o dziewczynkach w tym wątku.
    Tak czy inaczej

    - która to malala, o pakistańskiej nastolatce, lauratce pokojowego nobla
    - good night stories for rebel girls (kupie te na bank!)
    - fantastically great women who change the world
    Debit wydaje tę książkę po polsku. Premiera 27 września.



    http://wydawnictwo-debit.pl/glowna/4...ch-kobiet.html


    W podobnym klimacie chyba będzie ta nowość (premiera 9.10):



    http://www.polskailustracjadladzieci...wczyny_28.html
    R. 18.04.2015

  19. #39
    Chustoholiczka Awatar JustNik
    Dołączył
    May 2009
    Posty
    3,775

    Domyślnie

    Ktoś miał w rękach?



    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
    lato 2008, jesień 2010, zima 2013... i jesieniozima 2022
    --------------------------------
    doradca Akademii Noszenia Dzieci od 2010
    instruktor Masażu Shantala od 2013




  20. #40

    Domyślnie

    Nie widziałam tego. Polecam natomiast Sexedpl Ani Rubik.
    Natalia
    mama Ali 21.11.2006
    i Antosia 11.05.2010

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •