Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 40

Wątek: Koniec indio

  1. #21
    Chustoguru Awatar Isolt
    Dołączył
    Sep 2013
    Miejscowość
    Warszawa- Żoliborz
    Posty
    7,909

    Domyślnie

    Ciekawe, czy zmienia też inne nazwy. Inka, India, a może znajdzie się też jakaś niezadowolona Lisa albo Iris...
    Ignaś 07.2013
    Marynia 03.2015
    Hela 03.2018

    BLW = Bobas Lubi Wypaćkanie

  2. #22
    Chustoholiczka Awatar gazetka
    Dołączył
    Dec 2013
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    5,007

    Domyślnie

    Czy to znaczy że indio potanieją? zaczną wyrzucane być w ciuchlandach?
    Może Niemki pozbędą się za darmoszkę? Chętnie przyjmę.
    Janka - jesień 2013, Hanka - sierpień 2016, Leon - październik 2019



  3. #23
    Chustoguru Awatar Agulinka
    Dołączył
    Sep 2010
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    9,321

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gazetka Zobacz posta
    Czy to znaczy że indio potanieją? zaczną wyrzucane być w ciuchlandach?
    Może Niemki pozbędą się za darmoszkę? Chętnie przyjmę.
    Oj, obawiam się że odwrotnie, staną się limitem!
    Agnieszka, mama Marty (10.2011), Miriam (12.2014) i Elżbiety (11.2016)

  4. #24
    Chustomanka Awatar FatalFuchsia
    Dołączył
    Aug 2012
    Miejscowość
    Holandia
    Posty
    753

    Domyślnie

    Do poczytania:

    http://www.hoover.org/research/stran...mpus-cry-bully
    http://www.wsj.com/articles/the-rise...ies-1447458587
    http://blogs.spectator.co.uk/2015/04...im-and-victor/

    I jak to zwykle bywa w prawdziwym zyciu, biedni ludzie, ci naprawde zmarginalizowani i ciezko pracujacy aby zwiazac koniec z koncem nadal nie maja glosu...

  5. #25
    Chustoholiczka Awatar kornflejka
    Dołączył
    Aug 2013
    Miejscowość
    Portugalia
    Posty
    3,195

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez FatalFuchsia Zobacz posta
    Do poczytania:

    http://www.hoover.org/research/stran...mpus-cry-bully
    http://www.wsj.com/articles/the-rise...ies-1447458587
    http://blogs.spectator.co.uk/2015/04...im-and-victor/

    I jak to zwykle bywa w prawdziwym zyciu, biedni ludzie, ci naprawde zmarginalizowani i ciezko pracujacy aby zwiazac koniec z koncem nadal nie maja glosu...
    Dzieki za te linki! Bardzo ciekawe!

    Ogólnie cała dyskusja zaczyna przybierać komiczny kształt. Dziewczyny się całkiem serio zastanawiają co zrobić z chustami, bo jak piszą nie są w stanie ich używać, nie chcą też oddać ani ich sprzedać, bo w ten sposób "sprzedają komuś rasistowski przedmiot",ale nie chcą też niszczyć. Piszą też o bojkociecsłkowitym firmy Didymos,o tym, ż nigdy nie kupią zadnej chusty ani nie polecą ich nikomu. Kosmos.


  6. #26

    Domyślnie

    Ciekawa jestem, jak się ta historia zakończy. Bo tak naprawdę to wychodzi na to, że Didymos powinien w całości zrezygnować z produkcji tych chust, a nie tylko z nazwy. Bo tak niedobrze, i tak źle. A to przecież ich flagowy produkt. Inna sprawa, że te 40 lat temu realia były jednak inne, nie twierdzę, że to źle, że się zmieniły. Ale mimo wszystko odczuwam jakiś żal, bo to kawał historii i sama mam swoje ukochane prawie 20-letnie Indio, a na widok czarnej didymosowej metki gęba mi się śmiała.





  7. #27
    Chustoguru Awatar Isolt
    Dołączył
    Sep 2013
    Miejscowość
    Warszawa- Żoliborz
    Posty
    7,909

    Domyślnie

    moim zdaniem poza nazwą, to nie można sie czepiać. elementem wzoru z meksyku jest diamentowy splot, który jest w powszechnym użytku nie tylko przez Didymosa. moim zdaniem to po prostu inspiracja, a nie "plagiat" (jak mozna splagiatowac fragment dziedzictwa kulturowego - tkania?).
    jesli zmienia nazwe, to argument o rasistowosci powinien byc zamkniety.

    FatalFuchsia - jak miło Cię tu widzieć znowu
    Ignaś 07.2013
    Marynia 03.2015
    Hela 03.2018

    BLW = Bobas Lubi Wypaćkanie

  8. #28

    Domyślnie

    Chodzi mi raczej o ten cały "smrodek", który powstał wokół sprawy. Również o to, o czym pisze Kornflejka (nie śledzę, więc wiem tyle, ile napisała). Wiele zależy od tego, jak posiadanie tej chusty (niezależnie od nazwy) zacznie być postrzegane w pewnych kręgach, bo to chyba jednak głównie one napędzają sprzedaż (bo kto normalny ma 10 i więcej Indio? ).





  9. #29
    Chustodinozaur Awatar panthera
    Dołączył
    Dec 2009
    Miejscowość
    okolice warszawy, później Gdańsk, Wrocław i znów pod Warszawą. aktualnie Gdynia :)
    Posty
    16,504

    Domyślnie

    argument o sprzedaży rasistowskiego przedmiotu mnie rozwalił... to ja chętnie przyjmę ale tak na powaznie jak można mówić że chusta do noszenia dziecka jest przedmiotem rasistowskim. tym bardziej że nie ma nazwy wyszytej. owszem nazwa może być rasistowska... ba firma produkująca może mieć rasistowskie poglądy... (nie sadzę żeby mieli ale hipotetycznie) ale chusta?
    znaczy jak bym zamotała dziecko w moje indio to jestem rasistką?
    ja tam polecać będę bo to bardzo dobrej jakości chusty są, zwłaszcza stare złamane. może nie zawsze warte swojej ceny (zwłąszcza nowe) ale jako produkt dla dziecka- dobre i żadna ideologia tego nie zmieni...
    Damian 07.01.2005
    Maciek 07.09.2009
    Tomek 17.04.2014

    J15.01.2013 [']

    1% Maciek
    https://jim.ultra3.done.pl/nasze-dzieci/profil?id=778572


    uwaga: znikam na weekendy: odwyk i czas dla rodziny






  10. #30
    Chustoholiczka Awatar letka
    Dołączył
    Nov 2011
    Miejscowość
    Legnica
    Posty
    3,660

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gazetka Zobacz posta
    Czy to znaczy że indio potanieją? zaczną wyrzucane być w ciuchlandach?
    Może Niemki pozbędą się za darmoszkę? Chętnie przyjmę.
    Trzeba szukać Ja swoje znalazłam tam kilka lat temu indio blue z czarną metką i jest wielki sentyment.
    Wracam
    Mama od 2011 roku

    https://www.facebook.com/madebymamla

  11. #31
    Chustoholiczka Awatar Alassea
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    5,873

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tulli Zobacz posta
    No dobra, ale same piszecie, że nazwa funkcjonuje już długo. Firma jest międzynarodowa. I nagle ktoś po latach wpada na to, że go to obraża? Bardziej widzę tutaj działania konkurencji albo coś w ten deseń .
    Podobne myśli mam.
    I bez względu na wszystko - mam w szafie natural silk indio. Indiacz pozostanie indiaczem dla mnie.
    Polityczna poprawność doprowadza nas ostatnio do granic absurdu.
    A świat chustowy dzięki takim akcjom ma.w moich oczach coraz mniej wspólnego z bliskością, z dzieckiem w ogóle.
    Cypisek - [maj 2012], Żabka - [czerwiec 2015]
    Żona, matka, Certyfikowana Doula, Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, CDL


  12. #32
    Chustomanka Awatar FatalFuchsia
    Dołączył
    Aug 2012
    Miejscowość
    Holandia
    Posty
    753

    Domyślnie

    Osoba, która zainicjowała wszystkie te akcje ma firme "doradczą", która zajmuje się konsultowaniem wizerunku firm pod kątem SJ, tudzież czytaj prostym tekstem przyjmowaniem opłat w zamian za święty spokój.

    Można sobie znaleźć strone firmy na FB.

    Sent from my LG-V490 using Tapatalk

  13. #33
    Chustoguru Awatar Isolt
    Dołączył
    Sep 2013
    Miejscowość
    Warszawa- Żoliborz
    Posty
    7,909

    Domyślnie

    a jak sie nazywaja?

    a indio ma sie teraz nazywac Prima. widac, ze ta afera dala im w kosc, bo prawie nic nie wypuszczaja
    Ignaś 07.2013
    Marynia 03.2015
    Hela 03.2018

    BLW = Bobas Lubi Wypaćkanie

  14. #34
    Chustofanka
    Dołączył
    Nov 2013
    Posty
    371

    Domyślnie Bojkot bojkotu

    Z pewnością założycielki Didymosa, produkując na niemiecki i europejski rynek miały niesamowitą frajdę, ze tak długo udawało się im przemycać rasistowskie poglądy przez chusty Indio. Ukrywały się za eko-produkcją, eko- barwnikami, dobrymi warunkami pracy dla swoich pracowników, i z każdą chustą Indio która schodziła z produkcji rozlegał się rasistowski chichot właścicielek.

    Ich wpływy były ogromne- mialy przynajmniej kilkadziesiat tysiecy wspólników tej wywrotowej działalności, którzy założyli duże miasto... Indio w Kaliforni w Stanach. Rowniez piosenkarz, Gordon Peterson , po owinięciu się wspomnianą chustą nabrał odpowiednich poglądów i przyjął sceniczny nick... Indio.
    W Meksyku po uszyciu sobie spodni z Indio Didymos, ktoś inny założył browar i od lat produkował piwo dla prawdziwego rasity... o nazwie Indio.
    Przekupieni (z pewnością)właściciele słowników podawali, że słowo Indio może być zarówno neutralne jak i obraźliwe (niekiedy).

    I teraz to wszystko się wydało, dzięki biednym skrzywdzonym prześladowanym konsumentom, którzy wreszcie doszli do głosu, po latach dopuszczono ich do internetu... i koniec, koniec z Indio. Teraz będzie Prima.

    Ale nie muszę chyba mówić, że ta nazwa uderza bezpośrednio w nas i naszą tradycję,
    Prima... przecież wiadomo, co się za tym kryje- Prima Donna, Prima Ballerina, ... same wywrotowe idee..

  15. #35
    Chustoholiczka Awatar Alassea
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    5,873

    Domyślnie

    Muminmammo świetny post!
    Cypisek - [maj 2012], Żabka - [czerwiec 2015]
    Żona, matka, Certyfikowana Doula, Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, CDL


  16. #36
    Chustoholiczka Awatar kornflejka
    Dołączył
    Aug 2013
    Miejscowość
    Portugalia
    Posty
    3,195

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Muminmamma Zobacz posta
    Z pewnością założycielki Didymosa, produkując na niemiecki i europejski rynek miały niesamowitą frajdę, ze tak długo udawało się im przemycać rasistowskie poglądy przez chusty Indio. Ukrywały się za eko-produkcją, eko- barwnikami, dobrymi warunkami pracy dla swoich pracowników, i z każdą chustą Indio która schodziła z produkcji rozlegał się rasistowski chichot właścicielek.

    Ich wpływy były ogromne- mialy przynajmniej kilkadziesiat tysiecy wspólników tej wywrotowej działalności, którzy założyli duże miasto... Indio w Kaliforni w Stanach. Rowniez piosenkarz, Gordon Peterson , po owinięciu się wspomnianą chustą nabrał odpowiednich poglądów i przyjął sceniczny nick... Indio.
    W Meksyku po uszyciu sobie spodni z Indio Didymos, ktoś inny założył browar i od lat produkował piwo dla prawdziwego rasity... o nazwie Indio.
    Przekupieni (z pewnością)właściciele słowników podawali, że słowo Indio może być zarówno neutralne jak i obraźliwe (niekiedy).

    I teraz to wszystko się wydało, dzięki biednym skrzywdzonym prześladowanym konsumentom, którzy wreszcie doszli do głosu, po latach dopuszczono ich do internetu... i koniec, koniec z Indio. Teraz będzie Prima.

    Ale nie muszę chyba mówić, że ta nazwa uderza bezpośrednio w nas i naszą tradycję,
    Prima... przecież wiadomo, co się za tym kryje- Prima Donna, Prima Ballerina, ... same wywrotowe idee..


  17. #37
    Chustomanka Awatar giovanka
    Dołączył
    Mar 2013
    Miejscowość
    Poznań i okolice
    Posty
    1,001

    Domyślnie

    ahahahahhh.
    Nie ma indio.
    świat zwariował
    Prima, czyli nie będzie indiacza, tylko primacz teraz...
    Tymek - maj 2011, Maksiu - styczeń 2013, Beniu - październik 2015, Marianka - sierpień 2017

  18. #38
    Chustoholiczka Awatar Alassea
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    5,873

    Domyślnie

    Giovianka, ja tam się nie przejmuję. Jakbym chciała swojego sprzedawać, to wystawie jako indio.
    Jeśli ktoś ma z tym problem, to jest to jego problem
    Cypisek - [maj 2012], Żabka - [czerwiec 2015]
    Żona, matka, Certyfikowana Doula, Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, CDL


  19. #39
    Chustomanka Awatar akonate
    Dołączył
    Nov 2016
    Miejscowość
    Hesja, Niemcy
    Posty
    770

    Domyślnie

    A ja sie tak zastanawiam, co bylo pierwsze: chusta czy uznanie slowa za obrazliwe.
    Bo np mulat (mulatto) to w tej chwili rasizm i obraza i mozna w zeby zarobic, a poprawnie politycznie jest mixed-race albo multiracial (chyba, ze znowu cos sie zmienilo), natomiast slowniki sprzed jeszcze 10 czy kilkunastu lat nie uznaja Mulatto za obrazliwe. Tak samo Negro bylo dawniej codziennym okresleniem czarnoskorego mieszkanca USA.
    Ale niektore Niemki jak wystawiaja indio to pisza "prima/indio"


    Sent from my iPhone using Tapatalk


    Przepraszam za brak polskich znaków, zagranica nie rozpieszcza.

  20. #40
    Chustonówka
    Dołączył
    Feb 2019
    Posty
    17

    Domyślnie

    Lata mijają a nieformalnie i tak wszyscy używają określenia indio

Podobne wątki

  1. Koniec świata w KRK
    Przez oud w dziale Chusty tu i tam!
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 06-09-2012, 01:44
  2. Koniec moltexĂłw gat. 2 :(
    Przez wanderluster w dziale Pieluchy, wychowanie bezpieluszkowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 13-09-2008, 21:32
  3. Koniec noszenia
    Przez monjan w dziale Chustowanie - nasz styl życia
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 10-09-2008, 18:15

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •