Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 21 do 36 z 36

Wątek: ksiazki historyczne dla dzieci

  1. #21
    Chusteryczka Awatar Mat
    Dołączył
    Jun 2012
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    2,284

    Domyślnie

    Odkopuję.
    Co teraz mamy na księgarskim rynku o tematyce historycznej na poziomie 6 i 10 latka? Co polecacie?

    CERTYFIKOWANY instruktor masażu SHANTALA
    Doradca noszenia ClauWi®


    W:10.09.2008
    J:18.10.2012
    K:15.06.2016

  2. #22
    mru
    Guest

    Domyślnie

    Mat, ja napisałam taką trochę historyczną książkę http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl...rszawiacy.html

  3. #23
    Chustopróchno Awatar Paprotka
    Dołączył
    Feb 2010
    Miejscowość
    Rybnik
    Posty
    13,876

    Domyślnie

    Mru, serio Ty? To koniecznie muszę kupić
    My ostatni czytamy alfabet polski muchomora, raczej dla 6 niż 10 latka

    Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka
    Francik (06.08.09), Antoniczek (10.04.11) (*23.05.12), Janko (23.01.14), Zeflik (12.09.15)

    Zapraszam do galerii TUTAJ na handmade TUTAJ



  4. #24
    Chustoguru
    Dołączył
    Jan 2011
    Miejscowość
    Bielsko-Biała
    Posty
    6,955

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mat Zobacz posta
    Odkopuję.
    Co teraz mamy na księgarskim rynku o tematyce historycznej na poziomie 6 i 10 latka? Co polecacie?
    Zdarzyło się w Polsce.... Kilka części
    Franio - XII 2004, Julcia - XI 2007, Szymuś - X 2010, Jaś - XI 2013

  5. #25
    Chusteryczka Awatar Mat
    Dołączył
    Jun 2012
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    2,284

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mru Zobacz posta
    Mat, ja napisałam taką trochę historyczną książkę http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl...rszawiacy.html
    O proszę! Koniecznie musimy kupić

    CERTYFIKOWANY instruktor masażu SHANTALA
    Doradca noszenia ClauWi®


    W:10.09.2008
    J:18.10.2012
    K:15.06.2016

  6. #26
    mru
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Paprotka Zobacz posta
    Mru, serio Ty? To koniecznie muszę kupić
    My ostatni czytamy alfabet polski muchomora, raczej dla 6 niż 10 latka

    Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka
    No ja, tak

  7. #27
    Chustopróchno Awatar marjen
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    12,944

    Domyślnie

    Podbijam bo trudno wątek znalexc

    Wysłane z mojego Mi 10 przy użyciu Tapatalka
    Kasia 11.2010, Mati 10.2013, Jadzia 6.2015, Michaś 11.20

  8. #28
    Chustopróchno Awatar jul
    Dołączył
    Jul 2009
    Miejscowość
    zachodnie podwarszawie
    Posty
    14,754

    Domyślnie

    nawiązując nie do ostatniej dyskusji, ale początków wątku, rzeczy pomagającej przy poznawaniu historii, a nie beletrystyce historycznej, do oglądania i podczytywania dopiszę

    My i nasza historia z wyd. Tatarak - dużo obrazków, traktujące historię jako pewną całość, pokazująca przemiany; przyznaję, że chyba przez duży format u nas nie bardzo często w użyciu - recenzja ze zdjęciami https://bajkochlonka.pl/2018/09/17/m...oria-recenzja/
    Rzeka czasu wyd. Dwie Siostry - na podobnej zasadzie, nie mamy, bo nie widziałam potrzeby dublowania, zresztą ja prosty człowiek jestem i graficznie wolę tę pierwszą https://www.wydawnictwodwiesiostry.p...eka_czasu.html

    Moje ulubione Narodziny liter Themersonów bardzo fajnie pokazująca proces powstawania pisma; wysyłaliśmy zawsze do przedszkola z dziećmi w zerówce https://www.wydawnictwo-widnokrag.pl...rodziny_liter/ (a jakby ktoś chciał w wersji dla zainteresowanych starszych historię pisma, papieru, książki, to bardzo polecam Książka. Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski https://www.karakter.pl/ksiazki/ksiazka)
    Ostatnio edytowane przez jul ; 28-04-2021 o 18:52
    żona TEGO Jaśka
    mama julówny (styczeń 2009), julińskiego (sierpień 2010), julowego (luty 2013) i julinka (kwiecien 2018)

  9. #29
    Chustopróchno Awatar jul
    Dołączył
    Jul 2009
    Miejscowość
    zachodnie podwarszawie
    Posty
    14,754

    Domyślnie

    Ostatnio wyszukuję historycznych filmików dla dzieci (nawiązując do pytania o książkę o historii Polski, która zaczyna się w innym wątku tutaj), więc podzielę się kilkoma znaleziskami, może komuś się coś przyda

    teraz szukając do szkoły czegoś z okazji Święta Niepodległości trafiłam na kreskówki z IPNtv -
    imho na prawdę niezła, dla starszych a i dla dorosłych, dzieciom moim i szkolnym się podobała, Gra o Niepodległość

    dla młodszych dzieci jest cykl "Gdyby zwierzęta mogły mówić" (moim się podobał oczywiście Miś Wojtek i Kasztanka, Baśka Murmańska najstarsza i autorzy za ambitnie naukowo pojechali - trochę za trudne/nudne dla dzieci), no i kreskówki na podstawie komiksów o Antku Srebrnym, o czasach II wojny światowej (nie wypowiem się, nie czytałam, nie oglądałam), o Srebrnych o Bitwie Warszawskiej (na kanale jest więcej kreskówek na podstawie innych IPNowskich komiksów)

    Troszkę w stylu Gry o Polskę jest zrealizowana przez PlatigeImag Animated History of Poland na Expo w Szanghaju w 2010

    Z drugiej strony fajne są "trailerowe" w stylu trzyminutówki Pomocnika Historycznego Polityki - często to prezentacje jakiegoś numeru, ale już opowiadające jakąś historię.

    Dużo jeszcze nie widziałam, ale ciekawe i dobrze zrobione materiały na kanale agorowej AleHistorii.

    Widzę, że fajne filmiki ma Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie - dla dzieci np seria Się zaczęło w Polsce Piastów i Rodzinna ścieżka zwiedzania , pół animowany/pół grany przez rekonstruktorów filmik o Świętosławie, siostrze Chrobrego, Legenda o św. Wojciechu z Drzwi Gnieźnieńskich (te dwa dla trochę starszych), ale dla zainteresowanych będzie tam znacznie więcej.

    Niezłe są filmiki Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii - dosyć krótkie, skondensowane i efektowne, choć jak tak oglądam, to mają nierówny poziom. No ale sporo fajnych (może będę swoim dzieciom puszczać przed filmami, niczym kiedyś kroniki filmowe w kinach ).

    Wrzucam jeszcze polecane w drugim wątku przez syna Marjen filmiki o historii z prostymi animacjami komputerowymi (często w stylu ludzików lego), rozgrywające się na mapach (w każdym razie to, co widziałam) przygotowane przez ThrashingMadPL - głównie średniowiecze, ale też np wojna w Wietnamie.

    Super popularna jest Historia bez cenzury - osobiście nie jestem fanem stylu prowadzącego, choć trafiłam i na takie, do których nie mam specjalnych zastrzeżeń natury estetycznej (ani merytorycznej). Puszczając dzieciom warto być świadomym, że autor lubi efekciarstwo i nadużywa wulgaryzmów - choćby z tego ostatniego powodu mam dylemat w kwestii puszczania dzieciom na lekcji (poprzednia nauczycielka to robiła - zdaje się w jakimś stopniu to "bez cenzury" cenzurując)
    Ostatnio edytowane przez jul ; 21-02-2022 o 14:19
    żona TEGO Jaśka
    mama julówny (styczeń 2009), julińskiego (sierpień 2010), julowego (luty 2013) i julinka (kwiecien 2018)

  10. #30
    Chustopróchno Awatar marjen
    Dołączył
    Oct 2010
    Posty
    12,944

    Domyślnie

    Dzięki Jul, fajnie to zebrałaś, będziemy korzystać...

    Wysłane z mojego Mi 10 przy użyciu Tapatalka
    Kasia 11.2010, Mati 10.2013, Jadzia 6.2015, Michaś 11.20

  11. #31
    Chustopróchno Awatar Anyczka
    Dołączył
    Jan 2011
    Posty
    14,816

    Domyślnie

    O, dzięki jul!

  12. #32
    Chustopróchno Awatar jul
    Dołączył
    Jul 2009
    Miejscowość
    zachodnie podwarszawie
    Posty
    14,754

    Domyślnie

    Ostatnio zapytano mnie, co bym mogła polecić dla dziecka, które jest w edukacji domowej - pomyślałam, że podrzucę wątek i coś jeszcze dopiszę.

    Nie tak efektowne jak Historia bez cenzury (to nie jest moja estetyka i sposób przeprowadzenia, ileś lekcji fajnych, ale drażni mnie łatwe rzucanie sądów i ocenianie czy ktoś był fajny czy drań albo s...kinsyn - pewnie łatwo i przyjemnie się tego słucha, ale takie to nie-moje), bardziej "lekcyjne", a jednocześnie dobrze zrobione, solidniej, bliżej materiału szkolnego (czyli nie "tematyu luźniejsze", a tematy omówione samodzielnie tematy z podęcznika), gdzie też jest trochę efektów filmikowych, ciekawostek itp., stwierdzeń, ze "XVII wiek to gruba zadyma", nauczyciel z tatuażami i pankowym (?) fryzem - są filmiki-lekcje na kanale "Co za historia" https://www.youtube.com/channel/UC7_...6ysXrZkIVpt7kg

    Przy lekcjach zdalnych odkryłam Zintegrowaną Platformę Edukacyjną - tu są na prawdę fajnie przygotowane materiały - wiedza z przeplecionymi zadaniami, IMHO właśnie fajnie powinno zadziałać przy edukacji domowej https://zpe.gov.pl/ksztalcenie-ogoln...awowa/historia
    Na ZPE są też inne przedmioty - nie zaglądałam, te lekcje historii, które widziałam, podobały mi się.

    Można też patrzeć na serwisy quizowe, gdzie jest ileś fiszek i testów też z historii, czasem można nadać im efektowną formę gry typu pacman i in. - jedno ale, że są one na różnym poziomie, czasem robione przez nauczycieli, a czasem przez uczniów w ramach zadań szkolnych (moje dzieci czasem miały takie zadania w trakcie zdalnych), można też robić swoje testy. Jest Quizlet, Quizizz, Wordwall...

    Ucząc się programowania, mój syn namiętnie korzystał w sieci z KhanAcademy - tam też są różne przedmioty, nie sprawdzałam, czy są lekcje historii są po polsku i jak wyglądają, ale to jest do sprawdzenia.

    A wracając do książek historycznych dla dzieci i młodzieży, to ostatnio przygotowując lekcję o Potopie szwedzkim przypomniałam sobie Walerego Przyborowskiego i np. ponad stuletnią książkę Szwedzi w Warszawie, z której do tej pory, jak stacjonujący Szwed zażądał zorganizowania mu limonów - jeszcze nie sprawdzałam na dzieciach.
    Córka niedawno czytała "Oko proroka" Łozińskiego - może szału nie było, ale myślę, że niejedno dziecko mogłoby z przyjemnością przeczytać (za to teraz namiętnie, w każdym możliwym momencie, słucha audiobooka z Potopem).

    Syn natomiast kompletnie wsiąkł w serię książek Janusza Meissnera o korsarzu Janie Martenie, Polaku na służbie brytyjskiej i in.. Idąc za ciosem na feriach w aucie słuchaliśmy Wyspy skarbów - wszystkim się podobało, ponad tydzień później najmłodszy (niespełna 4 lata) słysząc w domu rozmowę o papugach, natychmiast zaczął wykrzykiwać "dolary, dolary", jak papuga z książki.

    Meissner to oczywiście "Szkoła orląt" - stąd się ten autor wziął synowi, który po obejrzeniu filmu zainteresował się polskimi lotnikami i szukał czegoś po "Dywizjonie 303" Arkadego Fiedlera (jedno i drugie mu się podobało).
    żona TEGO Jaśka
    mama julówny (styczeń 2009), julińskiego (sierpień 2010), julowego (luty 2013) i julinka (kwiecien 2018)

  13. #33
    Chustoguru Awatar Karo.
    Dołączył
    Oct 2010
    Miejscowość
    Piaseczno
    Posty
    7,327

    Domyślnie

    jul masz znów pelną skrzynkę więc tu Ci podziękuję, już sprawdzam Twoje polecenia, ta Platforma jest fajna.
    Asia - 20.11.2009
    Adaś - 08.03.2012
    Ania - 08.06.2015

  14. #34
    Chustopróchno Awatar Paprotka
    Dołączył
    Feb 2010
    Miejscowość
    Rybnik
    Posty
    13,876

    Domyślnie

    Ja też dziękuję, Jul:*

    Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka
    Francik (06.08.09), Antoniczek (10.04.11) (*23.05.12), Janko (23.01.14), Zeflik (12.09.15)

    Zapraszam do galerii TUTAJ na handmade TUTAJ



  15. #35
    Chustopróchno Awatar jul
    Dołączył
    Jul 2009
    Miejscowość
    zachodnie podwarszawie
    Posty
    14,754

    Domyślnie

    proszę bardzo, mam nadzieję, że coś się przyda
    żona TEGO Jaśka
    mama julówny (styczeń 2009), julińskiego (sierpień 2010), julowego (luty 2013) i julinka (kwiecien 2018)

  16. #36
    Chustoholiczka Awatar Alien
    Dołączył
    Jun 2014
    Miejscowość
    Rzeszów
    Posty
    4,013

    Domyślnie

    Raport
    K. VIII 2011 i P. VIII 2014

Podobne wątki

  1. historyczne ujęcie z okresu II Wojny Światowej
    Przez Milenka w dziale Chusty tu i tam!
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 25-08-2010, 21:54

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •