Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 67

Wątek: Książki dla dzieci 12+ (ostatnie klasy podstawówki, wczesne gimnazjum)

  1. #21
    Chustoholiczka Awatar modrooczka
    Dołączył
    Nov 2010
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    3,853

    Domyślnie

    Z typowo nastolatkowych moja najstarsza (12) czyta Kosmowską, Orlińską, Ryrych, generalnie chyba prawie wszystko jak leci z serii +/-16 wydawnictwa Literatura. Poza tym Harry Potter, Sherlock Holmes, Agata Christie, ale też o dziwo ostatnio "Romeo i Julia" w przekładzie Słomczyńskiego. Fantastyki nie lubi, ale Percyego Jacksona łyknęła. Bardzo lubi też Szczygielskiego, mimo wątków fantastycznych. Z bardziej klasycznych to czytała ostatnio "Słoneczniki" i "Tabliczkę marzenia" Snopkiewicz i bardzo jej się podobało. Musierowicz kocha rzecz jasna.
    Córki: 2004, 2005, 2007 i 2010

  2. #22
    Chustoholiczka Awatar aniakom
    Dołączył
    Jan 2008
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    3,203

    Domyślnie

    O tak, Szczygielski też się bardzo podobał.
    Julka 2001, Zosia 2007

  3. #23

    Domyślnie

    Wyciągam wątek, mamy coraz starsze dzieci.
    Co czytają Wasze nastolatki?
    Moja - wszystko co jej w łapy wpadnie, niestety część "modnych" obecnie książek dla nastolatków ma wątki erotyczne.
    Wolałabym tego uniknąć, ale mleko się rozlało.
    Twierdzi, że jak trafia na taki wątek to przekłada stronę i go pomija...
    Ja nie jestem w stanie przekartkować każdą książkę, którą ona czyta.

    Szukam inspiracji literackich dla nastoletnich czytelników z mojej biblioteki. Mam baaardzo kiepski dział młodzieżowy (jak przejęłam bibliotekę to dla nastolatków wydzielone były dwie półki)
    Mam też niestety bardzo niewielu czytających nastolatków - efekt pracy poprzedniej bibliotekarki, pojawiają się czytelnicy, chciałabym móc im zaproponować coś więcej niż Musierowicz czy Ryrych.
    Jakie książki - obyczajowe, kryminały itp mogę proponować nastolatkom?
    Natalia
    mama Ali 21.11.2006
    i Antosia 11.05.2010

  4. #24
    Chustopróchno Awatar jul
    Dołączył
    Jul 2009
    Miejscowość
    zachodnie podwarszawie
    Posty
    14,754

    Domyślnie

    Moi teraz lecą z fascynacją kolejne części Pana Samochodzika , które pożyczają w bibliotece Pałacu Młodzieży - obstawiam, że ostatnie nabytki mają sprzed 20 lat... Moja też czyta, co jej wpadnie w łapki, ostatnio czyta jeszcze Krzyżaków i kobylastą powieść z czasów rozbiorów, którą dostałam od mojego taty, więc nie ma to najlepszego przełożenia na aktualne hity, ale takie też się trafiają.

    Z hitów młodzieżowych koniecznie Riordana seria o Percym Jacksonie, w drugiej kolejności o Magnusie Chase i jeszcze jakaś. Pewnie Baśniobór (akurat moi nie czytali, ale zdaje się też hit). Moi lubią serię Plemiona - słowiański odpowiednik Percy'ego, Kroniki Archeo.
    Dziesięciolatka nieodmiennie od kilku lat do biblioteki przyciągają komiksy Giganty czy inne o Kaczorze Donaldzie (to a kategorii wędki dla młodszych czytelników), ale też Thorgal, Asterix, Kajko i Kokosz, Tintin i inne, koleżanki córki czytają mangi. Moja i ileś jej koleżanek wciągały List do króla i drugą część - czytała jako 10-olatka (?), ale to wciąż ulubiona książka. Nieustannie Harry Potter. Lektury szkolne - żeby ułatwić im życie, ale też przyciągają dzieci, które potem coś więcej interesuje. Może udałoby się Wam kupić jakieś gry, w naszej bibliotece część jest z budżetu partycypacyjnego - ostatnio idąc po grę, wyszłam z kilkoma książkami, m.in. z wyeksponowaną przed wypożyczalnią książką o wikingu Bjornie Pawła Wakuły - zobaczymy, na ile jest fajna.

    Edit - przepraszam, dopiero do mnie dotarło, że szukasz pomysłów na "dorosłe" książki dla młodzieży. Moja wciąga Sienkiewicza i Prusa, Hrabiego Monte Christo, ale koleżanki nie podzielają tych zainteresowań czytelniczych...
    żona TEGO Jaśka
    mama julówny (styczeń 2009), julińskiego (sierpień 2010), julowego (luty 2013) i julinka (kwiecien 2018)

  5. #25
    Chustodinozaur Awatar rafandynka
    Dołączył
    Aug 2009
    Miejscowość
    Bielsko-Biała
    Posty
    15,188

    Domyślnie

    U nas czyta syn (namietnie). Siostra nie podziela czytelniczych zachwytów. Więc to raczej chłopięce typy.


    Z tego, co widzę na tapecie Antek ma serię "Felix Net i Nika" i "Księga Axlin" i chyba jest drugi tom, to co mocno wciągnęło. jeszcze "Gdyby zwierzęta mogły mówić ", on lubi przyrodę więc taki kierunek.
    W jego wieku zaczytywalam się w Karolu Mayu.

    Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka
    A 2008, H 2009, M 2012, I 2014, M 2021

  6. #26
    Chustoguru
    Dołączył
    Jan 2011
    Miejscowość
    Bielsko-Biała
    Posty
    6,955

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gdzie-idziesz Zobacz posta
    Wyciągam wątek, mamy coraz starsze dzieci.
    Co czytają Wasze nastolatki?
    Moja - wszystko co jej w łapy wpadnie, niestety część "modnych" obecnie książek dla nastolatków ma wątki erotyczne.
    Wolałabym tego uniknąć, ale mleko się rozlało.
    Twierdzi, że jak trafia na taki wątek to przekłada stronę i go pomija...
    Ja nie jestem w stanie przekartkować każdą książkę, którą ona czyta.

    Szukam inspiracji literackich dla nastoletnich czytelników z mojej biblioteki. Mam baaardzo kiepski dział młodzieżowy (jak przejęłam bibliotekę to dla nastolatków wydzielone były dwie półki)
    Mam też niestety bardzo niewielu czytających nastolatków - efekt pracy poprzedniej bibliotekarki, pojawiają się czytelnicy, chciałabym móc im zaproponować coś więcej niż Musierowicz czy Ryrych.
    Jakie książki - obyczajowe, kryminały itp mogę proponować nastolatkom?
    Pierwsza opcja to takie:
    - Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek i inne z tej serii, też dla chłopców - moje dzieci bardzo lubią
    - Young power - też ten klimat
    - Historia w spódnicy - Dziewitt-Meller i druga część o podrożniczkach
    To bardzo fajne pozycje, takie otwierające.

    Potem inne:
    Dla początkujących nastolatków - Nina. Dziewczynka z Szóstego Księżyca.
    Starszy Sapkowskiego chłonie też.
    Nancy Drew
    Enola Holmes
    Zbrodnia nie przystoi damie - kilka części.
    "List do króla" i część druga, tytuł mi umknął.
    książki Rafała Witka
    Zerknę im na pólki, to coś dorzucę może.
    Franio - XII 2004, Julcia - XI 2007, Szymuś - X 2010, Jaś - XI 2013

  7. #27
    Chustopaleozoik Awatar zulam
    Dołączył
    Oct 2007
    Posty
    21,905

    Domyślnie

    Ogólnie Brandon Mull, poza tymi co były Wojna cukierkowa, seria Smocza straż, Zwierzoduchy.
    Zwiadowcy.
    Cała seria Dragonlance (czytałam, seksu mało).
    Ludzie Północy. Myślę że spokojnie można polecić Cornwella we wszystkich sagach i o Wikingach i inne historyczne, przemocowe jak kazda wojna ale bez "momentów" i mi sie przyjemnie czytało.


  8. #28
    Chustoguru Awatar annagdynia
    Dołączył
    Jan 2011
    Miejscowość
    Gdynia
    Posty
    9,122

    Domyślnie

    no to ja zajrzałam, żeby inspiracji poszukać i młodemu coś podrzucić - Dragonlance - czy to trzeba jakoś po kolei lecieć?
    synek lato 2008 synek wiosna 2011

  9. #29

    Domyślnie

    A dla starszych nastolatków?
    Sapkowskiego od jakiego wieku polecać?
    Mam kilkoro dzieci (12-13lat) dla których Wasze propozycje Mull, Zwiadowcy itp są już zbyt dziecinne.
    Cornwella mam tylko jeden tytuł - wypchnę go chłopakowi przy najbliższej okazji.
    Czy Leo Kessler się nada?
    Przydałby mi się jakiś dobry blog literacki o literaturze dla starszych nastolatków.
    Natalia
    mama Ali 21.11.2006
    i Antosia 11.05.2010

  10. #30
    Chustoholiczka Awatar nika023
    Dołączył
    Jun 2013
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    4,417

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gdzie-idziesz Zobacz posta
    A dla starszych nastolatków?
    Sapkowskiego od jakiego wieku polecać?
    Mam kilkoro dzieci (12-13lat) dla których Wasze propozycje Mull, Zwiadowcy itp są już zbyt dziecinne.
    Cornwella mam tylko jeden tytuł - wypchnę go chłopakowi przy najbliższej okazji.
    Czy Leo Kessler się nada?
    Przydałby mi się jakiś dobry blog literacki o literaturze dla starszych nastolatków.
    Może ten blog: https://aktywneczytanie.pl/ksiazki-d...atka-16-latka/ ? To też chyba największa grupa książkowa na fb
    Marcysia '13 Janka '18

  11. #31
    Chustodinozaur Awatar panthera
    Dołączył
    Dec 2009
    Miejscowość
    okolice warszawy, później Gdańsk, Wrocław i znów pod Warszawą. aktualnie Gdynia :)
    Posty
    16,505

    Domyślnie

    Damian jeszcze doczytuje Mulla, ale lubi też świat dysku, i leci chyba już po kolei książki z naszej biblioteczki półki z fantastyką czyli Sapkowski, rewelacyjna jak dla mnie (ja fantasy uwielbiam) seria Magdaleny Kozak (Nocarz i kolejne) ale tez czasem sięga po J. Vernea (te cieńsze hehe). ostatnio podsunęłam mu jedną z moich ukochanych "podatek" M Wójtowicz. Zawsze sięgam do niej na poprawę humoru.(fantasy w świecie współczesnym) choć ona chyba nieco bardziej spodoba się dziewczynom.
    Damian 07.01.2005
    Maciek 07.09.2009
    Tomek 17.04.2014

    J15.01.2013 [']

    1% Maciek
    https://jim.ultra3.done.pl/nasze-dzieci/profil?id=778572


    uwaga: znikam na weekendy: odwyk i czas dla rodziny






  12. #32
    Chustoguru
    Dołączył
    Jan 2011
    Miejscowość
    Bielsko-Biała
    Posty
    6,955

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gdzie-idziesz Zobacz posta
    A dla starszych nastolatków?
    Sapkowskiego od jakiego wieku polecać?
    Mam kilkoro dzieci (12-13lat) dla których Wasze propozycje Mull, Zwiadowcy itp są już zbyt dziecinne.
    Cornwella mam tylko jeden tytuł - wypchnę go chłopakowi przy najbliższej okazji.
    Czy Leo Kessler się nada?
    Przydałby mi się jakiś dobry blog literacki o literaturze dla starszych nastolatków.
    Koło 15 już na pewno można. Fajne są z Cusslera seria o Isaacu Bellu, sensacja historyczna. F lubił też seria o Cadfaelu, czyli krimi średniowieczne. Lubią z Jul A to historia.


    Wysłane z mojego SM-J415FN przy użyciu Tapatalka
    Franio - XII 2004, Julcia - XI 2007, Szymuś - X 2010, Jaś - XI 2013

  13. #33
    Chustopróchno Awatar Mamamaria
    Dołączył
    Jan 2010
    Miejscowość
    Ostrowo
    Posty
    14,742

    Domyślnie

    A ta? U nas był to ostatnio hit powodujący dużą dawkę śmiechu - wszystkie 3 części

    Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

  14. #34
    Chustopróchno Awatar jul
    Dołączył
    Jul 2009
    Miejscowość
    zachodnie podwarszawie
    Posty
    14,754

    Domyślnie

    też teraz czytam Durrella, mąż mi kilka kawałków podczytał przez ramię i pyta, czy to nie dla naszego ośmiolatka (akurat trafił na opis walki gekona z modliszką, jak mu opisałam inną scenkę, śmiał się radośnie)- to chyba świetna lektura dla całej rodziny (btw świetna na bury koniec zimy )
    żona TEGO Jaśka
    mama julówny (styczeń 2009), julińskiego (sierpień 2010), julowego (luty 2013) i julinka (kwiecien 2018)

  15. #35
    Chusteryczka
    Dołączył
    Jul 2017
    Posty
    1,723

    Domyślnie

    Jul, zamówiłam tego Durrella po lekturze Twoich postów dostałam tylko dwie części, będę szukać trzeciej, ale narazie poszczę od kupowania książek... U mnie teraz Narnia, nie czytałam jeszcze, córka niestety wystraszyła się fauna i nie chce słuchać, ale pomyślałam, że przeczytam dla siebie. A dziś rano skończyłam wywiad z ks. Pawlukiewiczem.

  16. #36
    Chustopróchno Awatar jul
    Dołączył
    Jul 2009
    Miejscowość
    zachodnie podwarszawie
    Posty
    14,754

    Domyślnie

    chyba jeszcze nie wznowili trzeciej części. Ja zamówiłam w prezencie po wpisach Soul i chyba jeszcze kilku forumek - forum power
    żona TEGO Jaśka
    mama julówny (styczeń 2009), julińskiego (sierpień 2010), julowego (luty 2013) i julinka (kwiecien 2018)

  17. #37
    Chustoholiczka
    Dołączył
    May 2012
    Miejscowość
    okolice Krakowa
    Posty
    3,686

    Domyślnie

    Ach jak dobrze mieć forum i kody biblioteczne z legimi

    Wysłane z mojego STF-L09 przy użyciu Tapatalka

  18. #38
    Chustopróchno Awatar Mamamaria
    Dołączył
    Jan 2010
    Miejscowość
    Ostrowo
    Posty
    14,742

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jul Zobacz posta
    chyba jeszcze nie wznowili trzeciej części. Ja zamówiłam w prezencie po wpisach Soul i chyba jeszcze kilku forumek - forum power
    Nie wznowili, ja kupowałam na allegro używaną - koniecznie musieliśmy przeczytać

    Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

  19. #39
    Chustopaleozoik Awatar zulam
    Dołączył
    Oct 2007
    Posty
    21,905

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez annagdynia Zobacz posta
    no to ja zajrzałam, żeby inspiracji poszukać i młodemu coś podrzucić - Dragonlance - czy to trzeba jakoś po kolei lecieć?
    Po kolei, kilka tomów to poboczne historie ale główna rozgrywa się na przestrzeni lat.


  20. #40
    Chustoholiczka Awatar espejo
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    3,723

    Domyślnie

    Gdzie idziesz Pilipiuk powinien być dobry
    Nastoletni bohaterowie, przygody, bardzo strawnie podana dawka wiedzy historycznej np. Cykl oko Jelenia, kuzynki, dzień wskrzeszenia, norweski dziennik, niektóre zbiory opowiadań.

    Inna lekka fantastyka wspomniany podatek Wójtowicz czy Pullman i mroczne materie, canavan i jej cykle np. Trylogia czarnego maga, klasyka jak Pratchett czy Makuszyński. Choć nie wiem jak bardzo ten ostatni się zestarzal do spółki z niziurskim i nienackim
    Ostatnio edytowane przez espejo ; 20-02-2021 o 13:40
    Truscaffkowa Marzenka
    starszy i młodszy .... bardzo mi urośli







Podobne wątki

  1. Książki dwujęzyczne dla dzieci
    Przez rzezuchama w dziale Książki dla dzieci
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-04-2011, 08:50

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •