Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 55

Wątek: Jak dopasować MT? - prośba o porady

  1. #1
    Chustonówka
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    5

    Domyślnie Jak dopasować MT? - prośba o porady

    Nosiłam już w wiązanej, namiętnie używałam Nati kółkową ale czas leci i półtoraroczna dziewczynka waży.
    Zaczynam mysleć o Mei-Tai, tym bardziej, że planuję wyjazd nad morze.
    Marzy mi się jakiś jasny i lekki (w sensie grubości i niegrzania) aby się nie zapocić zbytnio.

    Na co zwrócić uwagę?
    Mam 169 i 56 kg. Córka waży już ok 10 kg.

    Będę wdzięczna za pomoc, porady, ewentualne przekierowanie do właściwego wątku bo jeszcze się nie rozeznałam jak szukać.

  2. #2
    Chustomanka Awatar jana
    Dołączył
    Oct 2008
    Miejscowość
    wrocław
    Posty
    1,484

    Domyślnie Re: Jak dopasować MT? - prośba o porady

    mniej więcej na oko
    pasy dla Ciebie standardowe ok 2m moga być troche dłuższe, albo krótsze, bez różnicy
    panel dla malucha ok 40 cm tak myślę
    pasy wypełniane powinny być i ma miec albo zagłówek albo kapturek- bez tego też się da, ale jednak wygodniej jesli dziecię usypia w trakcie noszenia
    rozejrzyj się na chustostraganie, ewentualnie spytaj właścicielki czy dla Was będzie dobry

  3. #3
    Chustofanka
    Dołączył
    Sep 2008
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    232

    Domyślnie Re: Jak dopasować MT? - prośba o porady

    Tu o wysokosci
    viewtopic.php?f=3&t=19161
    Jeszcze szerokość-trzeba zmierzyć dziecko od jednego do drugiego dołka podkolanowego jak je masz w 2X chyba najlepiej, albo jak siedzi. Taka powinna być szerokość panela nad pasem biodrowym.
    Ale długość panela możesz skrócić zawijająć na pasie biodrowym. Bywają też MT dwurozmiarowe, normalnie panel jest szerszy, po podwinięciu(wyżej) węższy. Nie wiem, czy piszę zrozumiale o tej porze
    Mam siedem córek, noszę najmłodszą, Zosię (27.12.2007).

  4. #4
    Chustoguru Awatar paskowka
    Dołączył
    Mar 2009
    Miejscowość
    Warszawa-Bielany/Puławy
    Posty
    6,506

    Domyślnie Re: Jak dopasować MT? - prośba o porady

    Albo możesz kupić mt uszytego z materiału chustowego (np. skośnokrzyżowej chusty) i wtedy rozmiar od kolanka do kolanka jest mniej ważny, jak będzie za duży to po prostu taki materiał jest miękki jak chusta i go zrolujesz. Wtedy wazna jest tylko wysokość panela


    www.lydialand.pl - Sklep - chusty Chimparoo, Hoppediz, LennyLamb, Nati, Felizzy, nosidła Bondolino, Tuli, Manduca, Hipseat, pieluszki wielorazowe, Goki, Bajo
    Chimparoo - Wyłączny przedstawiciel chust Chimparoo.

    Akredytowany Doradca Akademii Noszenia Dzieci


  5. #5
    Chustonówka
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    5

    Domyślnie Re: Jak dopasować MT? - prośba o porady

    Wielkie dzięki za porady.
    Chętnie skorzystam.

  6. #6
    Chusteryczka
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    pomiędzy Łodzią a Warszawą
    Posty
    1,620

    Domyślnie Re: Jak dopasować MT? - prośba o porady

    napisz do dziewczyn szyjących, na pewno ci poradzą.
    wazne jest, aby panel nie był za szeroki, bo wyjdzie ci "rozjechana" żabka kiedy panel jest za niski dziecko nie ma dostatecznego oparcia dla plecków. jesli jest za wysoki dziecko będzie się denerwować, ze nic nie widzi...

    najlepiej byłoby gdybys przymierzyła jakiegokolwiek mt i wtedy widac byłoby wyraźnie jakich wymiarów potrzebujesz. niektóre mt mają szyte takie wgłębienie na pupę, wtedy panel wypada szerszy (takie szyje ania z tulikowa np).

    przy mt szytych z chust, moim zdaniem, też ważna jest szerokość panela. materiał "podda" się powiedzmy 1-2cm, ale nie więcej. gdy jest za szeroki to i tak wyjdzie rozjechana żaba.

    ważniejsze od kilogramów jest rozmiar ubranka, które dziecko nosi, po nim można mniej więcej doprecyzować rozmiar panela.
    Trener Szkoły Noszenia ClauWi®, http://www.clauwi.pl

  7. #7
    Chustoholiczka Awatar pszczoła
    Dołączył
    Jan 2009
    Miejscowość
    Toruń
    Posty
    3,950

    Domyślnie Re: Jak dopasować MT? - prośba o porady

    Annomamoalexa, a jak mogę poznać rozjechaną żabę? Kiedy nóżki sa za bardzo odwiedzione?
    wspieram w rodzicielstwie

    Doradczyni Noszenia ClauWi®
    Doradczyni po kursie podstawowym Die Trageschule ®

  8. #8
    Chusteryczka
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    pomiędzy Łodzią a Warszawą
    Posty
    1,620

    Domyślnie Re: Jak dopasować MT? - prośba o porady

    w mt widać od razu jeśli panel jest szerszy niż potrzeba, czyli sięga dalej niż od jednego dołka podkolanowego do drugiego. nóżka od kolanka w dół powinna zwisac swobodnie. kolanka powinny być nieco wyżej niż pupa.
    aby sobie "zwizualizować" tę optymalną żabkę zamotaj dziecko na plecach w chuście. taką samą pozycję powinno mieć dziecko w mt.
    pomyslę, czy mam jakieś plecaczkowe fotki...bo z fotką mejtajową chyba będzie problem.

    zaraz poproszę może lindę o wklejenie, bo ona ma duuuzo zdjęć z mt
    Trener Szkoły Noszenia ClauWi®, http://www.clauwi.pl

  9. #9
    Chustoholiczka Awatar Linda
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    Stare Babice
    Posty
    5,004

    Domyślnie Re: Jak dopasować MT? - prośba o porady

    ok, Aniu, mam duzo zdjec... bo duzo roznych Mt nosilam, mialam, testowalam...

    Tak jak pisze Ania, szerokosc panela jest bardzo wazna, MT ktory bedzie dobry na 6 miesieczne dziecko, nie bedzie juz pasowal dla 18-14 miesieczniaka. Dlugosc panela moze i by uszla... ale szerokosc na bank bedzie za waska. Dlatego bledne jest myslenie: ''kupie jeden mt dla 8 miesiecznego malucha i starczy mi dopoki dziecko nie bedzie mialo 2 lat''. Ostatnio z ciekawosci zamotalam mojego 2 letniego mlodzienca do MT baby Taitasi, czyli mietka takiego dla 6-7 miesieczniaka. Nogi Orlinkowi zwisaly i majtaly sie, widzialam, ze nie bylo mu wygodnie.

    Ponizej MT dla starszakow:

    NHT wersja toddler... bardzo szerkoki panel, moj Orlando ma jeszcze sporo miejsca. Moglabym jeszcze podciagnac panel do gory, ale mlody nie lubi miec schowanych raczek do srodka, no chyba ze zasnie, wtedy podciagam pasy, naciagam kapturek i jest nam wygodnie.



    NHT wersja standard: ten panel jest troche wezszy od wersji toddler, ale nadal wystarczajaco szeroki.



    ChustoMT z pasami w stylu duo straps uszyty przez przemila i bardzo zdolna Danny z US. To jest ostatnio moj ulubiony mietus Danny uszyla wersje toddler, zobacz jak swietnie wszystko lezy, jak szerokosc panela dobrana jest do mojego 26 miesiecznego synka:




    Kindercarry, wersja toddler: chociaz to toddler, to szerokosc jest bardzo zblizona do NHT standard:



    Nie jest to co prawda MT.. ale nosidlo ergonomiczne, Olives & Applesauce, wersja 18'', czyli dla 2+ latkow. Tez bardzo wygodne z szerokim panelem.



    --------------------------- Z tych MT juz Orlando wyrosl...

    Ponizej 25 miesieczny Orlando w cudnym Melkajowym mietku.. ale niestety ten mietus juz dla mlodzienca za waski.. czeka wiec na nastepnego chusciocha, bo tego MT szytego na zamowienie przez Age nie sprzedam

    Zobacz jak moj synek odruchowo probuje podciagnac nozki do gory... panel nie jest od kolanka do kolanka..



    -------------------------------

    W tych nosilismy... ale juz teraz sa za male. Fotki byly robione kiedy te mt pasowaly:

    1. Cudna zyrafka by Ania z Tulikowa



    2. chtmt z hoppka limy:



    3. Moje ukochane bamberoo.. niestety tez juz troche za waskie...




    Aniu, pamietasz? Plaza niedaleko Felixstove



    Uff... wiecej wklejac nie bede, bo bym was pozanudzala

  10. #10
    Chusteryczka
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    pomiędzy Łodzią a Warszawą
    Posty
    1,620

    Domyślnie Re: Jak dopasować MT? - prośba o porady

    nooooo
    macie jeszcze jakieś pytania?


    dzięki linda, może fajnie byłoby gdybyś w "wolnej chwili" (co to jest?????) pokusiła się właśnie o spisanie takich najważniejszych zasad dobierania mt i nosideł. przykleiłoby sie ten wąteczek

    na ostatniej fotce uważam idealna pozycja zabki w mt dla młodszego dziecka. alex (po prawej) miał wtedy około roku, rozmiar nosił koło 80/86. orlinek miał bodaj 13-14 miesięcy. ojjj, pamiętam...gdzie te czasy...niechodzący alex, jula w brzuchu....

    starsze dzieciaczki, tekie około 2 lat juz tak wysoko nie podciągną nóżek, chyba?
    Trener Szkoły Noszenia ClauWi®, http://www.clauwi.pl

  11. #11
    Chusteryczka
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    pomiędzy Łodzią a Warszawą
    Posty
    1,620

    Domyślnie Re: Jak dopasować MT? - prośba o porady

    linda: chętnie orzygarnę bamberoo jak jula dorosnie potem może wrócić do ciebie
    Trener Szkoły Noszenia ClauWi®, http://www.clauwi.pl

  12. #12
    Chustoholiczka Awatar Linda
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    Stare Babice
    Posty
    5,004

    Domyślnie Re: Jak dopasować MT? - prośba o porady

    Ok... chetnie pozwole, aby bamberoo nosilo Jule caly czas mam nadzieje, ze uda sie zaciazyc... i miec nastepnego chusciocha... wtedy znowu moglabym zrobic takie deja vu chustowo - mejtajowe

  13. #13
    Chustonówka
    Dołączył
    Jun 2009
    Posty
    5

    Domyślnie Linda, ogromne dzięki

    Przepiękna poglądówka.

    Już teraz wiem na co zwracać uwagę.

    Motałam wczoraj w MT moją córeczkę i była z lekka nieszczęśliwa, 5-latek zaś zachwycony, że matka go bierze na plecy

  14. #14
    Wałkoguru
    Dołączył
    Jul 2008
    Miejscowość
    Reykjavik
    Posty
    5,679

    Domyślnie Re: Jak dopasować MT? - prośba o porady

    Przypiąć to proszę na górze

  15. #15

    Domyślnie Re: Jak dopasować MT? - prośba o porady

    Cytat Zamieszczone przez Linda


    Uff... wiecej wklejac nie bede, bo bym was pozanudzala
    Lindko, piękne są wszystkie zdjęcia
    A jaką szerokość po rozłożeniu ma to MT? Masz możliwość zmierzenia go?

    I jeszcze pytanie o szerokość pasów- jaka jest optymalna? 10, 12 cm? Chodzi mi o pasy wypełniane, nie 'chustowe'.
    Z 2008, M 2010, M 2018

  16. #16
    Chustoholiczka Awatar Linda
    Dołączył
    Oct 2007
    Miejscowość
    Stare Babice
    Posty
    5,004

    Domyślnie Re: Jak dopasować MT? - prośba o porady

    Gata, w tej fotce, gdzie jestem z Ania, to Orlando jest w Bamberoo, a Alex w Calyxie (na calyx zalozona jest 'koszulka' z niebieskiego marimekko). Wieczorem zmierze szerokosc bamberoo, ale to jest rozmiar standard, wiec jezeli inna dziewczyna poda ci wymiary swojego bamberoo, to te beda takie same.

    Szerokosc pasow wg mnie zalezy od osoby noszacej. Wydaje mi sie, ze minimalna szerokosc pasow to 11 cm, ja lubie szersze pasy, ale ja do szczuplych sie raczej nie zaliczam, nie mam tez waskich ramion. Kindercarry ma chyba najszersze pasy, 14 cm, ale te nie sa tak mocno wypelnione jak np w bamberoo. Uwielibiam pasy w Melkajowych MT, Aga uzywa takiego super sztruksu, ktory jest troche elastyczny, fajnie uklada sie do ramion noszacego.

    Dlugosc wypelnienia w pasach naramiennych tez nalezaloby dobrac do postury osoby noszacej. Drobne osoby niekoniecznie chcialy miec pasy naramienne z przedluzonym wypelnieniem.

    Nalezy jeszcze zwrocic uwage, aby pasy byly dosc gleboko wszyste w panel, aby przeszycia byly mocne.

    Ja preferuje minimum 3 warstwy materialu w panelu MT. Czyl na przeyklad: warstwa jedwabiu, dwie ciensze warstwy wewnatrz, warstwa bawelny. Albo: warstwa sztruksu, jedna grubsza warstwa wewnatrz, warstwa zewnetrzna z grubszej bawelny. Osobiscie nie przepadam na panelach, ktore sa cienkie, ale ja mam juz dwulatka! Jezeli chce sie nosic mniejsze, lzejsze dziecko, to cienszy panel moze byc ok.

    Rozne MT maja inna szerokosc, ilosc wypelnienia w pasie biodrowym. Najszersze sa pasy w NHT, jezeli jest sie bardzo szczuplym, to takie rozwiazanie moze sie nie sprawdzic.

    Kozy, Babyhawk, BBO oraz jeszcze inne nie maja w ogole wyplelnienia w pasie biodrowym. Ok kiedy dziecko jest mniejsze, lzejsze, ale przy dwulatku, to ja juz wole jak pas biodrowy jest porzadnie wypelniony, wtedy ciezar dziecka rozklada mi sie czesciowo na biodrach.

  17. #17
    Chustomanka Awatar Kasia
    Dołączył
    Jun 2007
    Miejscowość
    Düsseldorf, Niemcy
    Posty
    843

    Domyślnie Re: Jak dopasować MT? - prośba o porady

    Lindo, uwielbiam patrzec na Twoje fotki mejtajowe - dzieki, ze je pokazalas

    Cytat Zamieszczone przez annamamaalexa
    na ostatniej fotce uważam idealna pozycja zabki w mt dla młodszego dziecka. alex (po prawej) miał wtedy około roku, rozmiar nosił koło 80/86.
    W tym wieku to juz pozycja zabki nie jest istotna


    Cytat Zamieszczone przez annamamaalexa
    orlinek miał bodaj 13-14 miesięcy. ojjj, pamiętam...gdzie te czasy...niechodzący alex, jula w brzuchu....
    heh, piekne czasy, kiedy to mialo sie nieco wiecej luzu...zauwazylas Aniu, ze z drugim czas plynie szybciej? Niedawno sie nasze maluchy urodzily, a tu juz Bruniak juz raczkuje i trzeba patrzec, gdzie wlazi...Szok! za chwile bedzie po chustach
    Kasia z Chustomanii *



    *Chustomania ® - portal dla rodziców i szkolenia dla doradców noszenia

  18. #18
    Chustoholiczka Awatar pszczoła
    Dołączył
    Jan 2009
    Miejscowość
    Toruń
    Posty
    3,950

    Domyślnie Re: Jak dopasować MT? - prośba o porady

    Cytat Zamieszczone przez Kasia
    heh, piekne czasy, kiedy to mialo sie nieco wiecej luzu...zauwazylas Aniu, ze z drugim czas plynie szybciej? Niedawno sie nasze maluchy urodzily, a tu juz Bruniak juz raczkuje i trzeba patrzec, gdzie wlazi...Szok! za chwile bedzie po chustach

    Eeee tam, zaraz po chustach....jedno wyrasta, pojawia się następne
    wspieram w rodzicielstwie

    Doradczyni Noszenia ClauWi®
    Doradczyni po kursie podstawowym Die Trageschule ®

  19. #19

    Domyślnie Re: Jak dopasować MT? - prośba o porady

    Cytat Zamieszczone przez Linda
    Gata, w tej fotce, gdzie jestem z Ania, to Orlando jest w Bamberoo, a Alex w Calyxie (na calyx zalozona jest 'koszulka' z niebieskiego marimekko). Wieczorem zmierze szerokosc bamberoo, ale to jest rozmiar standard, wiec jezeli inna dziewczyna poda ci wymiary swojego bamberoo, to te beda takie same.

    Szerokosc pasow wg mnie zalezy od osoby noszacej. Wydaje mi sie, ze minimalna szerokosc pasow to 11 cm, ja lubie szersze pasy, ale ja do szczuplych sie raczej nie zaliczam, nie mam tez waskich ramion. Kindercarry ma chyba najszersze pasy, 14 cm, ale te nie sa tak mocno wypelnione jak np w bamberoo. Uwielibiam pasy w Melkajowych MT, Aga uzywa takiego super sztruksu, ktory jest troche elastyczny, fajnie uklada sie do ramion noszacego.

    Dlugosc wypelnienia w pasach naramiennych tez nalezaloby dobrac do postury osoby noszacej. Drobne osoby niekoniecznie chcialy miec pasy naramienne z przedluzonym wypelnieniem.

    Nalezy jeszcze zwrocic uwage, aby pasy byly dosc gleboko wszyste w panel, aby przeszycia byly mocne.

    Ja preferuje minimum 3 warstwy materialu w panelu MT. Czyl na przeyklad: warstwa jedwabiu, dwie ciensze warstwy wewnatrz, warstwa bawelny. Albo: warstwa sztruksu, jedna grubsza warstwa wewnatrz, warstwa zewnetrzna z grubszej bawelny. Osobiscie nie przepadam na panelach, ktore sa cienkie, ale ja mam juz dwulatka! Jezeli chce sie nosic mniejsze, lzejsze dziecko, to cienszy panel moze byc ok.

    Rozne MT maja inna szerokosc, ilosc wypelnienia w pasie biodrowym. Najszersze sa pasy w NHT, jezeli jest sie bardzo szczuplym, to takie rozwiazanie moze sie nie sprawdzic.

    Kozy, Babyhawk, BBO oraz jeszcze inne nie maja w ogole wyplelnienia w pasie biodrowym. Ok kiedy dziecko jest mniejsze, lzejsze, ale przy dwulatku, to ja juz wole jak pas biodrowy jest porzadnie wypelniony, wtedy ciezar dziecka rozklada mi sie czesciowo na biodrach.
    Bardzo, bardzo dziękuję za obszerne wyjaśnienie
    Z 2008, M 2010, M 2018

  20. #20
    Chustomanka Awatar Kasia
    Dołączył
    Jun 2007
    Miejscowość
    Düsseldorf, Niemcy
    Posty
    843

    Domyślnie Re: Jak dopasować MT? - prośba o porady

    Cytat Zamieszczone przez pszczoła
    Cytat Zamieszczone przez Kasia

    Eeee tam, zaraz po chustach....jedno wyrasta, pojawia się następne
    hehe, ja sie stosuje do rad behawiorystow - wg Kirkilionis najlepsza roznica wieku miedzy malymi czlowiekami to 4 lata
    Kasia z Chustomanii *



    *Chustomania ® - portal dla rodziców i szkolenia dla doradców noszenia

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •