Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24

Wątek: książki o niepełnosprawności

  1. #1
    Chustomanka
    Dołączył
    Aug 2012
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    1,083

    Domyślnie książki o niepełnosprawności

    Znacie coś, co przybliży dziecku temat choroby, niepełnosprawności?
    Gaba ma kuzynkę z ciężką postacią mózgowego porażenia dziecięcego. Kuzynka ma 4 lata, ale nie siedzi, nie mówi, prawie nie łapie kontaktu wzrokowego. Potrafimy ją czasem rozśmieszyć, lubi, jak się ją przytula, za Gabrysią przepada. Gaba kocha ją bardzo, czasem zresztą gula w gardle mi rośnie, jak próbuje ją zagadywać, zaczepiać, jak bardzo jest delikatna w stosunku do niej.
    Ale, oczywiście, nie bardzo rozumie, o co chodzi z tą Lenki chorobą. Najpierw tłumaczyła, że "Lenka jest małą dzidzią", dlatego nie chodzi i nie mówi. Teraz wie, że "Lenka jest chora", ale nieraz pyta: czy wyzdrowieje, czy idzie do doktora. Znacie coś, co pozwoliłoby jej bardziej wytłumaczyć, jak to jest?
    Oprócz kuzynki G. ma jeszcze prababcie (moją babcię) z Alzheimerem, leżącą. I znów: trochę rozumie, trochę nie.
    Rozmawiam z nią oczywiście i tłumaczę, ale chciałabym temat jeszcze z innej strony może ugryźć.

  2. #2
    Chustoguru Awatar Wiewiórka
    Dołączył
    Jun 2010
    Miejscowość
    Woodstock
    Posty
    6,891

    Domyślnie

    "Mój młodszy brat" o bracie z zespołem Downa ale też o innych dzieciach z innymi niepełnosprawnościami, w tym umysłowymi
    Kasia-mama Liwii (11.2007) i Maciusia (06.2011)

  3. #3
    Chusteryczka Awatar schiselle
    Dołączył
    May 2011
    Miejscowość
    Radom
    Posty
    2,245

    Domyślnie

    widziałam całą serię w biblotece: moja mama nie widzi, moja mama jeździ na wózku itd. ale o dzieciach chyba nie...

  4. #4
    Chustomanka Awatar britta
    Dołączył
    Dec 2008
    Posty
    1,276

    Domyślnie

    "Tak jest i już" Rebecca Elliott - bardzo ładnie ilustrowana książka z niewielką ilością tekstu, moja trzylatka bardzo lubi. Nie tłumaczy wiele, ale pokazuje, że niektóre dzieci takie są i mają swój urok

  5. #5
    Chustoholiczka Awatar kustafa
    Dołączył
    Dec 2013
    Miejscowość
    na detoksie
    Posty
    4,890

    Domyślnie

    "Różowe środy" wyd. Dwie siostry choc to raczej o niepełnosprawności intelektualnej



    Są dwie grupy matek: te, które mają kryzysy i te, które się do nich nie przyznają

  6. #6
    Chustopróchno Awatar natala
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    Londyn
    Posty
    11,975

    Domyślnie

    w watku tematycznym jest troche http://www.chusty.info/forum/showthr...jny-chomik-146! - tylko musze je kiedys podzielic na chorobe/niepelnosprawnosc etc.

    Tak juz jest! polecane przez britte chyba najlepsze na poczatek. zwlaszcza, ze tam i siostra, i na wozku - wiec sytuacja troche podobna. Rozowe srody to tak za pare lat, wg wyd. 8+

    o niepelnosprawnosci intelektualnej jest jeszcze Zółte kołka. Mam na imię Inna Elizy Piotrowskiej - o dziewczynce z zespolem DOwna - ale to tez raczej na wyrost (choc nie az tak jak Rozowe srody chyba, przegladne pozniej i dopisze).

    a o chorobie Alzheimera na poczatek moglaby by byc ksiazka Dziadek jest chory Sylvii Roncaglia - to z serii Historyjki terapeutyczne wyd. WAM. naklad sie chyba wyczerpla, ale moze allegro (jest http://allegro.pl/dziadek-jest-chory...211917311.html) albo biblioteka? Jest tez Cukierek dla dziadka Tadka - ale to na wyrost sporo (tu recenzja i troche podgladu)
    Ostatnio edytowane przez natala ; 02-08-2015 o 11:48
    natala mama Franka (29.11.2007), Wojtka (06.08.2010) i Szymka (07.07.2016). doradca po kursie podstawowym DieTrageschule®
    Never try to help someone unless they are ready to be helped Jeff Foster

  7. #7
    Chustomanka
    Dołączył
    Aug 2012
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    1,083

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję!
    Na pewno zamówię to "Tak jest i już", bardzo mi pasuje.

    Z Alzheimerem babci jest tak, że babcia już kompletnie nie ma kontaktu ze światem, jest we własnej rzeczywistości i w sumie G. niewiele ją widuje, nie zdążyła jej poznać (choroba bardzo się rozwinęła zaraz po naszym ślubie). Tu chyba jednak wystarczy to, na czym stoimy z własnymi tłumaczeniami.

    Natomiast kuzynkę widuje i lgnie do niej bardzo, więc chcę jej to przybliżyć.

  8. #8
    Chusteryczka Awatar krysiak
    Dołączył
    May 2009
    Miejscowość
    gdzieś nad morzem
    Posty
    2,356

    Domyślnie

    Ja jeszcze dorzucę "Kazdy ma cos, czego nie ma inny ktoś". http://www.komlogo.pl/index.php/koml...ny-ktos-detail
    Tu jest o niepełnosprawności i o dziwnych zachowaniach, dotyczy wprawdzie głównie dzieci z trisomią, ale tłumaczy też istotę niepelnosprawności, tak jak ma w tytule. Bardzo mi się to podoba.
    Dominikowa (03.12.2008) i Wojtkowa (18.04.2014) mama

  9. #9
    Chustomanka Awatar czarna_zaba
    Dołączył
    Feb 2010
    Miejscowość
    Kielce
    Posty
    1,144

    Domyślnie

    A o chorobach przewlekłych? Niepełnosprawnosciach fizycznych?

  10. #10
    Chustoholiczka Awatar dankin-82
    Dołączył
    Oct 2009
    Miejscowość
    Lubin
    Posty
    4,582

    Domyślnie











    bajka o padaczce



    wada serca:
    Ostatnio edytowane przez dankin-82 ; 02-08-2015 o 21:18
    K mama Kulki i Kropki

    „Gdy dziecku dajesz książkę, zbroisz jego serce, a duszy jak ptakowi światłe przynosisz skrzydła”.

  11. #11
    Chustoholiczka Awatar dankin-82
    Dołączył
    Oct 2009
    Miejscowość
    Lubin
    Posty
    4,582

    Domyślnie



















    "Tydzień Konstancji" Olgi Masiuk
    Ostatnio edytowane przez dankin-82 ; 02-08-2015 o 21:45
    K mama Kulki i Kropki

    „Gdy dziecku dajesz książkę, zbroisz jego serce, a duszy jak ptakowi światłe przynosisz skrzydła”.

  12. #12
    Chustodinozaur Awatar qqrq5
    Dołączył
    Dec 2008
    Miejscowość
    zachodniopomorskie
    Posty
    18,731

    Domyślnie

    O Kosmita, rewelacyjna ksiazka o autyzmie. Musze ja odnalesc, bo gdzies mam.
    [*] i
    Ignaś 07.04.2008 Staś 07.05.2013

    Pisze z telefonu wiec czasami brakuje mi polskich liter

  13. #13
    Chustopróchno Awatar natala
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    Londyn
    Posty
    11,975

    Domyślnie

    o autyzmie jest jeszcze pare - pozniej/jutro dopisze.

    mnie sie marzy cos o dzieciach nieslyszacych/niedoslyszacych - ktos cos?
    natala mama Franka (29.11.2007), Wojtka (06.08.2010) i Szymka (07.07.2016). doradca po kursie podstawowym DieTrageschule®
    Never try to help someone unless they are ready to be helped Jeff Foster

  14. #14
    Chustoholiczka Awatar Chani
    Dołączył
    Aug 2011
    Miejscowość
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    3,421

    Domyślnie

    W Kici Koci jest niedosłyszący Antek, ale to króciutki epizod.
    Miszka 30.03.2012r. i Miko 19.02.2015r.

  15. #15
    Chustomanka
    Dołączył
    Aug 2012
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    1,083

    Domyślnie

    Wow, dzięki, dużo tego, będzie z czego wybierać
    U nas jest ten problem, że kuzynka ma niepełnosprawność sprzężoną: jest zarówno niepełnopsprawna fizycznie, jak i intelektualnie i jeszcze na dodatek bardzo słabo widzi - takie kombo :/

    "Spotkanie nad morzem" - nawet nie wiedziałam, że to wznowili! Ostatnio wygrzebałam jeszcze z moich dziecięcych zbiorów. Przeczytałam małej ze dwa rozdziały, ale nie wszystko rozumiała jeszcze. A sama doczytałam do końca, bo mi się dzieciństwo przypomniało Na okładce mam info, że to lektura dla IV klasy, choć już chyba nie za moich czasów. I ta ciotka-lekarka (stomatolog), która co chwilę zapala papierosa Dziś już by nie przeszło.

  16. #16
    Chustopróchno Awatar natala
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    Londyn
    Posty
    11,975

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Chani Zobacz posta
    W Kici Koci jest niedosłyszący Antek, ale to króciutki epizod.
    a faktycznie, zapomnialam ale ja dla starszaka lektury potrzebuje, wiec jakby tak cos z dluzszych form komus do glowy przyszlo...

    i jeszcze - przepraszam, ze sie w watek wcinam, ale moze i Tobie sie przyda konstantynopolitanko - jakiejs fajnej ksiazki o tym, ze mozna byc fizycznie slabszym (z powodu choroby wlasnie) i nie moc czegos robic, ale i tak miec fajne zycie/przyjaciol/inne pasje etc. bo mamy bunt - ja chce byc taki jak inni, nie bede juz chodzil na pilke - bo jestem slabszy etc. i nie bardzo sobie z tym umiemy poradzic - moze ksiazka dla mola choc troche by pomogla? (znowu o starszaku pisze).

    a z chorob przewleklych - w Dziewczynce z parku Barbary Kosmowskiej jest nie tylko o smierci, takze o cukryzcy, na ktora choruje kolega Andzi Jeremiasz. tylko to dla duzo starszych niz 5-6 latki...
    natala mama Franka (29.11.2007), Wojtka (06.08.2010) i Szymka (07.07.2016). doradca po kursie podstawowym DieTrageschule®
    Never try to help someone unless they are ready to be helped Jeff Foster

  17. #17
    Chustoholiczka Awatar dankin-82
    Dołączył
    Oct 2009
    Miejscowość
    Lubin
    Posty
    4,582

    Domyślnie



    dla dzieci w trakcie rehabilitacji
    K mama Kulki i Kropki

    „Gdy dziecku dajesz książkę, zbroisz jego serce, a duszy jak ptakowi światłe przynosisz skrzydła”.

  18. #18
    Chustoholiczka Awatar wruuuu
    Dołączył
    May 2012
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    3,673

    Domyślnie

    Tutaj jest też o chorobach, szpitalu:

    Widziałam tylko w bibliotece, ale jeszcze nie czytałam...

  19. #19
    Chustomanka Awatar czarna_zaba
    Dołączył
    Feb 2010
    Miejscowość
    Kielce
    Posty
    1,144

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez natala Zobacz posta
    a faktycznie, zapomnialam ale ja dla starszaka lektury potrzebuje, wiec jakby tak cos z dluzszych form komus do glowy przyszlo...

    i jeszcze - przepraszam, ze sie w watek wcinam, ale moze i Tobie sie przyda konstantynopolitanko - jakiejs fajnej ksiazki o tym, ze mozna byc fizycznie slabszym (z powodu choroby wlasnie) i nie moc czegos robic, ale i tak miec fajne zycie/przyjaciol/inne pasje etc. bo mamy bunt - ja chce byc taki jak inni, nie bede juz chodzil na pilke - bo jestem slabszy etc. i nie bardzo sobie z tym umiemy poradzic - moze ksiazka dla mola choc troche by pomogla? (znowu o starszaku pisze).

    a z chorob przewleklych - w Dziewczynce z parku Barbary Kosmowskiej jest nie tylko o smierci, takze o cukryzcy, na ktora choruje kolega Andzi Jeremiasz. tylko to dla duzo starszych niz 5-6 latki...
    Mój syn właśnie z cukrzycą, tez różnych rzeczy nie może.

  20. #20
    Chustopróchno Awatar natala
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    Londyn
    Posty
    11,975

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czarna_zaba Zobacz posta
    Mój syn właśnie z cukrzycą, tez różnych rzeczy nie może.
    a nie, moj nie z cukrzyca, moj nie-wiadomo-ciagle-czym, w trakcie diagnostyki. btw tez by sie przydala jakas fajna ksiazka o tym dla dzieci - dlaczego ciagle mnie kluja/musze lezec i sie nie ruszac w dziwnych maszynach/po co sa te wszystkie badania etc. niby angielska sluzba zdrowia przyjazna dziecku, maja tzw. play therapist, ktorzy pomagaja - ale tak dla troche starszych do poczytania i zrozumienia by sie cos przydalo.
    natala mama Franka (29.11.2007), Wojtka (06.08.2010) i Szymka (07.07.2016). doradca po kursie podstawowym DieTrageschule®
    Never try to help someone unless they are ready to be helped Jeff Foster

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •