Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: kilka wątpliwości odnośnie wypełnienia MT

  1. #1
    Chustonoszka
    Dołączył
    Feb 2012
    Posty
    65

    Domyślnie kilka wątpliwości odnośnie wypełnienia MT

    chciałabym uszyć sobie MT, naczytałam się instrukcji opinii itp. i jestem coraz głupsza
    mam kilka pytań, część jest bezpośrednio związana z szyciem a część wynika z tego szycia ale dotyczy bezpośrednio nosideł, dlatego pytania zamieszczam tutaj a nie w dziale o szyciu nosideł...
    1. dlaczego MT ma tyle warstw? czytałam że podegi wystarczy jedna warstwa chusty i jest ok - czy to znaczy że podegi są lepsze na lato? - to wiązanie pasów na pupie a potem pod nóżkami w podegi jest zgodne z ideą podparcia kręgosłupa? bo na niektórych instrukcjach to wygląda trochę jakby dziecko sznurkiem przywiązali w MT czytałam (tu na forum) że nie powinno się krzyżować pasów na dziecku wcale (większość instrukcji pokazuje właśnie krzyżowanie, część na płaskich pasach rozkłada je na pupie dziecka)
    2. uszyłam sobie MT prototyp ze starej pościelowej bawełny bez wypełnień na razie... może i się trochę wcina w ramiona, ale bardzo wygodnie się dociąga mimo że to tylko pościelowa bawełna, jak mi się uda pokażę fotki... czy jak wypełnię pasy (widziałam że niektóre gotowe MT mają bardzo grube wypełnienia) to na pewno nie zepsuje się dociąganie? dziecko nie zacznie odstawać? widziałam na niektórych zdjęciach, szczególnie przy ergo, że w MT dziecko nie przylega tak jak w chuście, zdaję sobie sprawę że to jest dla starszaków, ale czy komfort pasów nie psuje komfortu noszenia w takim wypadku? jak dziecko odstaje, to chyba "robi się" cięższe? i tak się zastanawiam czy jest sens mocno wypełniać te pasy... Teściowa widziała jakieś (nie zna się to nie wie co widziała ) nosidełko z naszytym przy szyi paskiem "miłego materiału"
    3. mój prototyp ładnie leży na dole - wydaje się że szerokość panela jest ok, jest za długi na wysokość (ale da się podwinąć, szczególnie teraz jak nie ma wypełnienia, ale z wypełnieniem też powinno się dać) ale jest jakby za szeroki na górze... robiłam profilowany i pasy są pod kątem 45stopni, na górze jest (wolnego miejsca pomiędzy pasami) 30cm a na dole panel ma 37cm no i na górze jak zawiązałam córkę to ma luzy przy karku/ramionkach, niedużo ale nie jest napięte tylko luźne... pytanie czy tak powinno być, czy powinnam tam zwęzić? córka ma rok...
    4. no i właśnie powiązane pytanie z 3... jeśli zamiast zwykłej pościelowej bawełny, czy materiałów chustowych dam na panel coś sztywniejszego, w dodatku usztywnię to u góry na zagłówku np. ociepliną, żeby było sztywniejsze i główka nie opadała albo w panel włożę drelich czy jakąkolwiek inną mocną bawełnę, ale nieciągliwą, lub ocieplinę, to nie ma szans żeby to się dociągało chyba?? albo dopasowywało do kształtu dziecka? czy to nie zaprzecza idei miękkich nosideł? już 2 materiały zszyte razem nie będą mieć takich możliwości "ciągnięcia się" jak jeden, ale czy wsadzanie w środek 2 paneli splotu skośnokrzyżowego czegoś sztywnego ma w ogóle sens? ja co prawda chcę robić z takiej fajnej grubej bawełny, więc i tak gorzej, ale rozważam opcję zakupienia resztek chustowych na panel w wersji nr 3 (bo wersję drugą będę szyła jak najszybciej ), no i np. bawełna pościelowa ciągnie się lepiej od tej mojej grubej, może przy dziecku ważącym 9kg skoro teraz jest lato, powinnam uszyć coś z 2 warstw pościelowy jednak?... mam też fajny sztruks, który leciutko ciągnie się na szerokość, na wysokość pozostając sztywny (będą z niego pasy w stronę nieciągnącą się oczywiście)... mój bawełniany prototyp wydaje się fajny, ale czy te sztywniejsze też będą takie fajnie przylegające? - widziałam że większość "firmowych" jest właśnie taka "sztywniejsza" - bardziej wypchana... nie są za ciepłe na teraz?

  2. #2
    Chustoholiczka Awatar Tulli
    Dołączył
    Feb 2015
    Miejscowość
    Śląsk
    Posty
    5,195

    Domyślnie

    Wow! Mam z połowę pytań takich samych. Sama zabiera się za szycie, ale nie mam jeszcze wykroju. Chcialabym dwurozmiarowe, a tu się podpinam pod czekanie na odpowiedzi.
    mama Młodego, Młodej i Młodszego|`15,`17,19.
    PS codziennie dziękuję Bogu za to forum <3.

  3. #3
    Chustofanka Awatar iwotree
    Dołączył
    Aug 2014
    Miejscowość
    Lublin
    Posty
    159

    Domyślnie

    Nie jestem specjalistą, uszyłam na razie tylko dwa i miałam(a nawet mam dalej) tysiąc podobnych pytań jak wy, ale na mój chłopski rozum:

    Ad 1. Nie nosiłam w podegi nie mam porównania. Ilość warstw zależy od rodzaju materiału. Minimum dwie z prostego powodu - łatwo wszyć pasy w środek. Można dodatkowo wszyć trzecią warstwę w środek i przyszyć do niej pasy wtedy z zewnątrz wygląda estetyczniej ale będzie sztywniejsze. Mnie doradczyni chustowa z doświadczeniem w szyciu nosideł uczyła wiązania z pasami na nóżkach, tak wiążę od pół roku i jest ok. Zobacz sobie filmik instruktażowy na stronie lennylamb. Nie wiem tak naprawdę jakie są przeciwwskazania do wiązania tylko pod - chyba jak kto woli.

    Ad 2. Nie zepsuje, za to będzie Ci wygodniej bo pasy nie będą się wżynały w ramiona. Im cieńszy materiał tym lepiej nosi się z wypełnieniem. Ja w letnim nosidle poza gąbką na ramiona wstawiałam jeszcze gąbkę w tym miejscu gdzie pasy są prowadzone na nóżkach, bo materiał (cienka bawełna pościelowa) się skręcał i pasy się wżynały. Wstawienie gąbki zlikwidowało ten problem. Dziecko nie będzie w nosidle opięte jak w chuście. Ja uważam, że powinno się w nosidłach nosić dopiero siedzące dzieci, wtedy mięśnie są na tyle silne, że takie podtrzymanie im wystarcza. Zresztą duże dziecko będzie się wiercić, kręcić, rozglądać, odpychać od pleców i przekładać sobie ręce w przeróżniaste sposoby. Musi mieć odrobinę miejsca na takie operacje. A co do dociągania to dużo zależy od materiału. W nosidle z materiału skośnokrzyżowego (po prostu prostokąt z pasami) wszystko się samo dopasowuje i układa na tułowiu dziecka. W nosidle z bawełny pościelowej już nie i żeby miało sens zrobiłam zakładki na pupie.
    Mierzyłam tylko raz ergo i ono ma zupełnie inny materiał i zupełnie inne wypełnienie. Tam jest chyba jakaś gęsta pianka, dosyć gruba ale bardzo wygodne są te pasy i stabilne. Pas biodrowy szczególnie ma znaczenie. Ciężar jakoś tak się rozkłada, że moje dziecko wydawało mi się o połowę lżejsze. Ja wypełnienie robiłam z gąbki tapicerskiej najpierw 2cm w zimowym potem 1 cm w letnim. To 1 cm spokojnie wystarcza.

    Ad 3. Moja też ma rok rozmiar 86 i podobne wymiary nosidła na lato - na górze mam 26cm - wg mnie jest ok. Też trochę odstaje ale jak dla mnie ok. bo mała ma trochę miejsca żeby odchylić głowę i się rozejrzeć a jak zawinę panel i zawiążę ją z rączkami nad pasami to akurat się mieści i niema za ciasno. Mi taka szerokość wyszła sama po wszyciu pasów. Może masz pasy węższe niż ja i stąd ta szerokość. Wszywałam pod takim samym kątem. W tym mei tai skośnokrzyżowym tego problemu odstawania na górze nie ma bo materiał fantastycznie się układa i sam dopasowuje (i nie jest to materiał z chusty tylko recyklingowy z ciucha)

    Ad 4. Według mnie są za ciepłe dlatego na lato uszyłam z dwóch warstw cienkiej pościelówy, profilowane żeby był wywiew, dupkowpadkę żeby się układało, bez zagłówka - za to z odpinanym cienkim kapturkiem (trzyma główkę i daje przewiew przy karczku) a gąbkę dałam tylko 1cm: w pasach na ramiona, na biodra, na pasach na nóżkach, cieniutki 2 cm pasek w panelu pod szyjką i na udkach. Gąbka jako wypełniacz jest fajna bo lekka, miękka i w miarę przewiewna. Jakoś nie widzi mi się mei tai ze sztruksu ale może kiedyś przymierzę i się przekonam Fajna gruba bawełna... może być fajna


    To się namądrzyłam A jak masz możliwość to skontaktuj się z dziewczynami, które też chustują i mieszkają niedaleko, nich każda przyniesie co ma i pomierz sobie różne nosidła. Dużo wątpliwości się wtedy rozwiązuje samoistnie.
    IKropek! Natalka 11.06.2014

Podobne wątki

  1. Pytanko odnośnie Azimi
    Przez Patrycja89 w dziale Chustowiązanie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 06-08-2014, 14:37
  2. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 05-05-2013, 16:44

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •