Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: co lepiej wybiela? soda oczyszczona czy nadweglan sodu?

  1. #1
    Chustonoszka
    Dołączył
    Jun 2014
    Miejscowość
    Leipzig
    Posty
    77

    Question co lepiej wybiela? soda oczyszczona czy nadweglan sodu?

    przymierzam sie do zrobienia wlasnego proszku do pieluch. tu gdzie mieszkam borax jest zakazany ze wzgledu na toksycznosc, ktos mi polecil sklad:

    soda oczyszczona
    soda kalcynowana
    nadweglan sodu
    ew. platki z szarego mydla (wiem ze polarek i mikrofibre zatluszcza, my glownie formowanek uzywamy)

    czy ktos ma doswadczenie z taka mieszanka?

    poki co mam jezszcze rozne proszk, ktore chcialabym zuzyc, jednak od kiedy nappy fresh sie skonczyl na pieluszkach zostaja plamy... chce kupc sode oczyszczona lub nadweglan sodu i dosypywac jako wybielacza, pytanie tylko, co lepej dziala?

  2. #2
    Chustonówka
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    5

    Domyślnie

    Nadwęglan ma w składzie wodę utlenioną poza węglanem sodu, więc na pewno będzie mocno odkażał i wybielał. Soda to tylko wodorowęglan sodu, więc słabsza zasada od węglanu sodu. Właściwości odkażające też ma i działa ale wg mnie słabsze od nadwęglanu. Niby wszystko przemawia za nadwęglanem tylko ja osobiście nie dawałabym jakiś wielkich ilości tego do proszku, bo bałabym się żrących właściwości wody utlenionej. Głupio by było gdyby Twój problem z plamami przerodził się w problem z dziurami.

  3. #3
    Chustonoszka
    Dołączył
    Jun 2014
    Miejscowość
    Leipzig
    Posty
    77

    Domyślnie

    Myslalam ondosypywaniu lyzeczki do jasnego prania... za duzo?

  4. #4
    Chustonówka
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    5

    Domyślnie

    Wydaję mi się, że będzie ok. W końcu będzie to szło na całą pralkę. W Twoim składzie nie ma proporcji. Ja bym na początku zrobiła proszek z jakąś małą ilością nadwęglanu albo nawet w ogóle bez niego i zobaczyła jakie będą efekty (szczególnie, że głównie Ci chodzi o wybielenie, więc łatwo sobie ocenisz).
    Dopiszę tylko, że ja nie jestem ekspertem od takich proszków tylko chemikiem

  5. #5
    Chustonoszka
    Dołączył
    Jun 2014
    Miejscowość
    Leipzig
    Posty
    77

    Domyślnie

    Sody kalcynowanej i oczyszczonej po 1kg a nadweglanu 3/4kg... lyzka stolowa proszku na pranie. Moze byc? Czy za duzo nadweglanu?

  6. #6
    Chustonówka
    Dołączył
    Apr 2014
    Posty
    5

    Domyślnie

    To już musi ktoś inny się wypowiedzieć, ja nigdy proszku nie robiłam.
    Sama do pieluszek używam nappy fresha, a jak się skończy dodaje do proszku łyżkę sody i nie narzekam na plamy.
    Ale ja tetrę i otulacze stosuję, a dzieć kupki głównie do nocnika robi.

  7. #7

    Domyślnie

    20g na pranie... tylko nie jest to potwierdzona informacja. też się zastanawiam czy stosować czy nie, szkoda mi pieluch a zamówiłam nadwęglan na próbę w drogerii ekologicznej. mówią że można stosować ale też mam wątpliwości

  8. #8
    Chustomanka Awatar anczess
    Dołączył
    Feb 2012
    Miejscowość
    Poznań
    Posty
    783

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mauarich Zobacz posta
    Sody kalcynowanej i oczyszczonej po 1kg a nadweglanu 3/4kg... lyzka stolowa proszku na pranie. Moze byc? Czy za duzo nadweglanu?
    Podepne się
    Na Facebooku w grupie pieluszkowej polecają zmieszać składniki w proporcjach 1:1:1 tyle że zamiast sony oczyszczonej dodaje sie borax. To nie jest dobre dla pieluch?

    Chciałam sama zrobić proszek ale teraz boję się żeby faktycznie nic pieluchom nie było.

  9. #9

    Domyślnie

    znalazlam też info że po boraksie łysieje bambus... przydałaby się jakaś chemica raz na jakiś czas użyć nadwęglanu chyba nie zaszkodzi? tetre kiedyś się tylko gotowało w tabletkach z wody utlenionej. ale tetra to tetra.zdarzyło mi się używać perhydrolu na mocne plamy ale nie notorycznie. też mnie wkurzają przebarwienia. zostawiam na noc w sodzie kalcynowanej ale czy to nie niszczy?

  10. #10

    Domyślnie

    przepraszam za odpowiedź pod odpowiedzią ale chciałam się podzielić spostrzeżeniem. jak mój starszy syn był malutki plamy zapierałam mydłem...albo i nie, dlatego dużo rzeczy mam po nim poplamionych. przy drugim używałam arie l proffesional bo mi kol poleciła ale to dziadostwo mnie uczulało więc tym bardziej zaprzestałam. w zeszłą sobotę mój syn miał elegancką białą koszulę ubraną bo bylismy na ur. babci. no to się działo- na koszuli było wszytko: sos, czekolada, banan, arbuz, buraczki itd...
    zostawiłam to na noc w wodzie z nadwęglanem. podziałałoani jednej plamy.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •