Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Przemoc, zło w książkach, a wiek dziecka

  1. #1
    dianek
    Guest

    Domyślnie Przemoc, zło w książkach, a wiek dziecka

    Problem mam z książkami o rycerzach, piratach i innych historycznych dość brutalnych opowieściach.

    Miecz służy do zabijania, zabija się wbijając go w przeciwnika, z którego wylewa się tyle krwi, że umiera. Jasne i oczywiste. Ale... w jakim wieku dziecko może mieć styczność z taką prawdą, a w jakim jeszcze nie powinno?

    Naszło mnie bo przez przypadek kupiliśmy książkę Usborne flap book, See inside Pirate ships. Początek jest super. Prawdziwa opowieść o prawdziwych piratach. Kim są, co robią. To nie są dobrzy ludzie. No i właśnie, dalej jest już mniej bajkowo. Piją, biją. Jak to piraci. Jest obrazek z karą chłosty, jest amputacja nogi. Czysta prawda. Gdzieś tam dwóch wrogów, jeden przebity mieczem. Podoba mi się ta książka graficznie, merytorycznie. Dobra lekcja historii. Tylko - no właśnie, od jakiego wieku?





    Gdzieśtam głęboko we mnie siedzi poczucie, że powinnam ochronić swoje dziecko przed całym złem tego świata, odizolować go od niego. Nie ma pistoletów, nie ma mieczy, nie ma zła, szerzymy pokój. Chociaż wiem, że to jest głupie i całe szczęście praktyka wychodzi mi inaczej Zło trzeba poznać, by wiedzieć jakim nie być. Historię też trzeba poznawać by wiedzieć gdzie się jest w czasoprzestrzeni.

    Gry komputerowe mają PEGI, które określają minimalny wiek dziecka. Książki PEGów nie mają, a bardzo by mi się przydały.

    Jak myślicie? Kiedy rycerze, piraci i inne zbóje? Ben jest na zmianę rycerzem biegającym z mieczem i zabijającym smoka ratujac księżniczkę lub piratem szukającym skarbów (ten na szczęście jeszcze nikogo nie zabija ). Ja mając lat 11-12 grałam ze swoją ekipą w Warhammera (taki klasyczny RPG, nie gra komputerowa, tylko fabularna). Zawsze byłam łotrzykiem, który kradł i zabijał, potwory i ludzi. Uwielbiałam klimaty średniowiecza. Ale miałam pełną świadomość realiów historycznych, gry w którą graliśmy, a rzeczywistości. Zabawa była zabawą, życie było życiem. Nie pamiętam kiedy zaczęłam o tym czytać, wcześniej, a w naszej ekipie Warhammerowej byłam prawie najstarsza, reszta była rok lub 2 młodsza.

    Co myślicie o brutalniejszych ale jak najbardziej prawdziwych i dobrych merytorycznie książkach? Od jakiego wieku? Jak przerabiacie temat? Czy omijacie i chronicie aż sobie po 18stce sam przerobi?

  2. #2
    Chusteryczka Awatar Sysunia
    Dołączył
    Oct 2012
    Miejscowość
    Urle
    Posty
    1,747

    Domyślnie

    no coz, moim zdaniem see inside jednak 6+... A dla 3latka lepsze byloby look inside, ta sama tematyka i klapki, a lagodniej.Usborne na stronie wydawnictwa sugeruje wiek dla kazdej ksiazki.
    My duza rozmawiamy, o przemocy, o wojnie, o tym skad sie bierze, dlaczego inni ludzie / dzieci sa agresywni, natomiast kiedy taki problem pojawia sie w ksiazce to w zaleznosci od natezenia dyskutujemy, badz Jasiek ja odrzuca.
    Nie pozwalam tez wlasnie na zbytnia gloryfikacje rycerzy i piratow, choc w towarzystwi rycerza Mike'a i pirata jake'a jest to trudne.
    Generalnie moje dziecko nie jest agresywne i ma bardzo mala tolerancje na takie zjawiska, to znaczy ucieka.
    Ostatnio edytowane przez Sysunia ; 08-05-2015 o 10:13

  3. #3
    Chusteryczka Awatar schiselle
    Dołączył
    May 2011
    Miejscowość
    Radom
    Posty
    2,245

    Domyślnie

    cóż, my mamy look inside i też są tam takie sceny, może ciut mniej brutalnie narysowane. Ale my z tych co wolimy bardziej tłumaczyć niż chronić. Oczywiście stosownie do wieku (póki co, młody nie ogląda ze mną Władce Pierścieni i orków ). W innych książkach np. w Czereśniowej o zimie jest obraz nagiej baby, w szukance Na budowie jest pani kotka bez bielizny. Trzeba by mieć oczy dookoła głowy

  4. #4
    dianek
    Guest

    Domyślnie

    ja absolutnie izolowac od tego nie chcę
    żyjemy w świecie w jakim zyjemy

    zastanawiam się jedynie co od jakiego wieku
    chodzimy po muzeach dużo, młody ogląda zbroje, miecze, obrazy z bitew
    kiedyś dzieci oglądały to na żywo w użyciu

    wiem, że na obrazki które wrzuciłam wyżej 3 lata to za mało
    i teraz nie wiem czy faktycznie 6 czy może bliżej 10
    gdybam, pewnie dlatego, że mam jeszcze takie małe dziecko

  5. #5
    Chusteryczka Awatar Sysunia
    Dołączył
    Oct 2012
    Miejscowość
    Urle
    Posty
    1,747

    Domyślnie

    dianek, moj tez taki. Moim zdaniem ten przelom nastepuje ok 8-9 roku, kiedy dziecko zaczyna interesowac 'ciemna strona' zycia. W kazdym razie u nas to jeszcze nie nastapilo.
    Ogladalismy ostatnio razem Pianiste, to byla duza i powazna lekcja. No i mieszkamy w Warszawie, wiec lekcje historii i ludobojstwa sa na kazdym kroku.

  6. #6
    Chustoholiczka Awatar dankin-82
    Dołączył
    Oct 2009
    Miejscowość
    Lubin
    Posty
    4,582

    Domyślnie

    co najmniej 5+
    to zależy od wrażliwości dziecka i mądrości rodzica, jeśli dokładnie wytłumaczy o co chodzi, że kiedyś takie sytuacje się zdarzały, że świat nie jest kolorowy w rzeczywistości to uważam że można pokazać ale wcześniej dziecko ostrzec i z nim porozmawiać
    K mama Kulki i Kropki

    „Gdy dziecku dajesz książkę, zbroisz jego serce, a duszy jak ptakowi światłe przynosisz skrzydła”.

  7. #7
    Chustopróchno Awatar jul
    Dołączył
    Jul 2009
    Miejscowość
    zachodnie podwarszawie
    Posty
    14,787

    Domyślnie

    Ja chyba przy tego typu książkach (historyczno- dzieciecych, z umownymi a nie realistycznymi rysunkami), aż tak nie uważam - oglądamy, rozmawiamy, ale dzieci mam mocno racjonalne (bardziej się boją rozrabiajacych zabawek w Toy's story niz potworów i okrucieństwa, w czasie zwiedzania zamku mówiliśmy o roznych aspektach, też o lochach (utkwil im sztuczny szczur w celi wraz z woskowymi figurami więźniów) Krwawych filmów dla dorosłych nie oglądają, fabuły dla starszych też nie mają.
    Miałam za to problem ze sztuka średniowieczną w Muz Narodowym - "Mamo, te dzidziusie będą miały ślad?" - a na obrazie rzeź niewiniatek. Tym razem poddałam się i odeszłam od zasady"w odpowiedniej formie, ale koniecznie prawda", a następnym razem pójdę synkowi pokazywać rycerzy przetworzonych przez XIX w i Matejke w bt. pod Grunwaldem piętro wyżej.
    żona TEGO Jaśka
    mama julówny (styczeń 2009), julińskiego (sierpień 2010), julowego (luty 2013) i julinka (kwiecien 2018)

  8. #8
    Chustoholiczka Awatar kustafa
    Dołączył
    Dec 2013
    Miejscowość
    na detoksie
    Posty
    4,890

    Domyślnie

    dianek, dziś podobne pytanie krążyło mi po głowie… w naszej okolicy po południu odbywał się piknik rycerski. młody z zafascynowaniem oglądał pokazy strzelania z łuku, tańczył na koncercie muzyki bretońskiej, podziwiał zbroje rycerzy. ale gdy rozpoczął się turniej i panowie w przebraniach zaczęli (nie oszczędzając się wcale) tłuc się po głowach mieczami (bynajmniej nie drewnianymi) oraz czymś na kształt toporów, to dzieć wycofał się z przerażeniem na tyły publiki.
    wydaje mi się, że na pytanie „od kiedy” należy odpowiedzieć sobie bardzo intuicyjnie. dla jednego dziecka będzie to 5 lat, dla innego dopiero 8. każdy ma inną wrażliwość i inną tolerancję dla agresji (w książkach i w realu).

    mi zdarzyło się zwrócić książkę kupioną młodemu (a. migutsch „piraci”), ze względu na treść (przemoc + półnagie prostytutki). dałam się zwieść, że to taka niewinna wyszukiwanka...
    Ostatnio edytowane przez kustafa ; 10-05-2015 o 22:21 Powód: liter.



    Są dwie grupy matek: te, które mają kryzysy i te, które się do nich nie przyznają

  9. #9
    Chustopróchno Awatar jul
    Dołączył
    Jul 2009
    Miejscowość
    zachodnie podwarszawie
    Posty
    14,787

    Domyślnie

    Zabraliśmy trzylatka na piknik rycerski, trafilismy akurat na rekonstrukcje potyczki z wojny 1920 - huk strzalow etc wystraszyły go - dla mnie to było ok, żeby wiedział, że rycerze i żołnierze to nie tylko fun
    żona TEGO Jaśka
    mama julówny (styczeń 2009), julińskiego (sierpień 2010), julowego (luty 2013) i julinka (kwiecien 2018)

Podobne wątki

  1. Długość chusty a wiek dziecka
    Przez Wiewiórka w dziale Chustowanie - nasz styl życia
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 28-05-2014, 12:54
  2. Plecak a wiek dziecka . Wasze doświadczenia?
    Przez Magme w dziale Chustowiązanie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 28-04-2008, 21:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •