Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 54

Wątek: kilka początkujących pytań

  1. #1
    Chustonówka
    Dołączył
    Apr 2015
    Posty
    18

    Domyślnie kilka początkujących pytań

    Witam,
    Jestem tutaj nowa i dopiero ogarniam się w temacie pieluszek wielorazowych. Spodziewam się dopiero dzieciaczka, więc w pewnych kwestiach jestem zupełnie zielona. Chciałabym się poradzić/dopytać w kilku kwestiach i byłabym wdzięczna za porady
    1. Używanie kremów do pupy wpływa negatywnie na chłonność pieluszki. A jak to jest z posmarowaniem dziecka oliwką lub kremem po kąpieli? Nie należy w takim wypadku smarować pupy?
    2. Czy praktyczniej (np. ze względu na gojącą się pępowinę) przez jakiś czas używać pieluch jednorazowych? Gdzieś czytałam, że kupka dziecka na początku jest inna i niektórzy używają pampersów przez pierwsze 2 tygodnie-1 miesiąc. Nie jestem fanatyczną ekolożką, ale nie wiem czy po zapoznaniu się z wygodą jednorazówek zdecyduję się na wielorazówki Co o tym sądzicie?
    3. Wymyśliłam sobie zestaw: 5-7 SIO, 5-7 formowanek i tyle samo otulaczy. Do tego jeszcze chcę pieluszki składane, wkłady dopinane i wkłady sucha pupa (czy są one konieczne?), ale jeszcze nie wiem w jakich ilościach. Czy mniej więcej dobrze oszacowałam ilości?
    4. Czy w rozmiar one size włożę noworodka i nie będzie on dla niego za duży? Jeśli tak to które firmy mają taki rozmiar żeby i noworodek i niemowlę mogło skorzystać z pieluszki?
    5. Czy wkłady do pieluszek są uniwersalne? Tzn. jeśli kupię wkład bambusowy firmy A to będzie on pasować do pieluszki/otulacza firmy B? To samo pytanie dotyczy formowanek i otulaczy.
    6. Czy wkładów do otulaczy/pieluszek składanych można używać w formowankach?
    Będę wdzięczna za wszystkie odpowiedzi
    Ostatnio edytowane przez akws ; 06-04-2015 o 16:02

  2. #2

    Domyślnie

    tez jestem ciekawa co z tym pępkiem



  3. #3
    Chustoholiczka Awatar kornflejka
    Dołączył
    Aug 2013
    Miejscowość
    Portugalia
    Posty
    3,195

    Domyślnie

    1- oliwka i krem po kapieli tez moga zatykac pieluchy
    2 - praktyczniej i tez wygodniej uzywac jednorazowek, dopóki dziecko wydala smolke my zaczelismy uzywac wielo jak odpadl kikut , choc jeszcze sie tam nie do konca zagoilo i bylo ok
    4 - zalezy od tego jaki bedzie Twoj noworodek, ale zazwczaj raczej niewiele pieluch one size pasuje na takir maluszki
    5 - rozne sa. Zaraz Ci pokaze
    6- tak


  4. #4
    Chustoholiczka Awatar kornflejka
    Dołączył
    Aug 2013
    Miejscowość
    Portugalia
    Posty
    3,195

    Domyślnie


    Sa rozne ksztalty i rozmiary wkladow. Jedne maja ksztalt zblizony do prostokata inne do klepsydry


  5. #5
    Chustoholiczka Awatar kaisa
    Dołączył
    Apr 2014
    Miejscowość
    Gdańsk
    Posty
    5,887

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akws Zobacz posta
    Witam,
    Jestem tutaj nowa i dopiero ogarniam się w temacie pieluszek wielorazowych. Spodziewam się dopiero dzieciaczka, więc w pewnych kwestiach jestem zupełnie zielona. Chciałabym się poradzić/dopytać w kilku kwestiach i byłabym wdzięczna za porady
    1. Używanie kremów do pupy wpływa negatywnie na chłonność pieluszki. A jak to jest z posmarowaniem dziecka oliwką lub kremem po kąpieli? Nie należy w takim wypadku smarować pupy?
    2. Czy praktyczniej (np. ze względu na gojącą się pępowinę) przez jakiś czas używać pieluch jednorazowych? Gdzieś czytałam, że kupka dziecka na początku jest inna i niektórzy używają pampersów przez pierwsze 2 tygodnie-1 miesiąc. Nie jestem fanatyczną ekolożką, ale nie wiem czy po zapoznaniu się z wygodą jednorazówek zdecyduję się na wielorazówki Co o tym sądzicie?
    3. Wymyśliłam sobie zestaw: 5-7 SIO, 5-7 formowanek i tyle samo otulaczy. Do tego jeszcze chcę pieluszki składane, wkłady dopinane i wkłady sucha pupa (czy są one konieczne?), ale jeszcze nie wiem w jakich ilościach. Czy mniej więcej dobrze oszacowałam ilości?
    4. Czy w rozmiar one size włożę noworodka i nie będzie on dla niego za duży? Jeśli tak to które firmy mają taki rozmiar żeby i noworodek i niemowlę mogło skorzystać z pieluszki?
    5. Czy wkłady do pieluszek są uniwersalne? Tzn. jeśli kupię wkład bambusowy firmy A to będzie on pasować do pieluszki/otulacza firmy B? To samo pytanie dotyczy formowanek i otulaczy.
    6. Czy wkładów do otulaczy/pieluszek składanych można używać w formowankach?
    Będę wdzięczna za wszystkie odpowiedzi
    1. Może wpływać. Ale ja używam oleju kokosowego i nie zauważyłam żeby zatykał pieluszkę.
    2. Praktyczniej do szpitala i dopóki jest smolka. Potem, nawet z kikutem pepowiny można wielopieluchowac.
    3. Zależy jak często chcesz prać ja piorę co dwa dni, schnie mi średnio jeden, więc teoretycznie wystarczy pieluch 3x ilość zużytych jednego dnia. Mój noworodek zuzywał 3-4 w nocy i z 8 w ciągu dnia.
    4. Wlozysz, jak będzie duże dziecko, my os zaczęliśmy używać od ok. 5kg.
    Jednak ją bym polecała rozmiar noworodkowy, zawsze możesz potem odsprzedać. Albo zacznij używać wielo, jak Ci dziecko podrośnie do os.
    5. Z wkładami może być różnie
    A formowanki używałam kilku firm i pasowały mi pod otulacze różnych firm.
    6. Żeby zwiększyć chlonnosc? Formowanki już same z siebie chłonne są i mają w komplecie wkłady
    J.2014 i E.2016

  6. #6
    Chustonówka
    Dołączył
    Apr 2015
    Posty
    18

    Domyślnie

    kornflejka - Czyli jednak lepiej kupić tego samego producenta. A już myślałam, że sobie pokombinuję i dokupię później otulacze innej firmy i wszystko będzie pięknie pasować. Wielkie dzięki

  7. #7
    Chustonówka
    Dołączył
    Apr 2015
    Posty
    18

    Domyślnie

    kaisa - nawet nie wiem jak długo dziecko może wydalać smółkę :/
    Znalazłam formowanki np. firmy Tetro od 3 do 15 kg i myślałam o zaopatrzeniu się w nie.
    Czyli wkłady są tylko do otulaczy i SIO? Myślałam, że można go włożyć też do formowanki i najczęściej zabrudzi się tylko wkład, a raz na jakiś czas formowanka.
    Chyba za dużo informacji jak na jeden dzień, ale bardzo dziękuję za odp.

  8. #8
    Chustoholiczka Awatar kaisa
    Dołączył
    Apr 2014
    Miejscowość
    Gdańsk
    Posty
    5,887

    Domyślnie

    U nas po dwóch dniach było już po smółce. W szpitalu byliśmy dłużej i cały czas na jednorazówkach, nie wyobrażam sobie tam wielo.

    Noworodek robi wodniste kupki, często nawet w każdą pieluszkę. Więc ja bym się nie nastanawiała, że uda się wykorzystać ponownie jakąkolwiek część pieluszki bez prania

    Ja pieluchowalam w dzień tetra/ formowanka plus otulacz. W nocy aio lub formowanka z otulaczem.
    Nie wiem jak się sprawdzają kieszonki u takiego malucha, bo nie mam doświadczenia.

    Wkłady są do otulaczy, kieszonek i do aio/ sio jako dodatkowy wkład chłonny.
    Formowanki stanowią już same w sobie "komplet", wkłady dodatkowe mają sens dopiero dla starszych dzieci dla zwiększenia chłonności.
    J.2014 i E.2016

  9. #9
    Chustonówka
    Dołączył
    Apr 2015
    Posty
    18

    Domyślnie

    kaisa rozjaśniłaś mi bardzo - po prostu źle zrozumiałam definicję formowanki
    Czyli zwykła pieluchę tetrową da się tak poskładać żeby pasowała do otualacza i wtedy używa się jej zamiast wkładów - dobrze rozumiem? Czy w pierwszym etapie życia lepsze są pieluchy tetrowe + otulacz czy wkłady + otulacz?
    Mogłabyś mi jeszcze podpowiedzieć jedną rzecz? Przy założeniu, że małe dziecko należy przewinąć 12 razy w ciągu dnia - jeśli kupiłabym 3 SIO, 5 formowanek, to ile potrzebowałabym otulaczy w najmniejszym rozmiarze? Czy otulacze są w wersji zimowej i letniej? Termin mam na koniec czerwca i nie chciałabym ugotować w jakimś grubym materiale pupki.
    Jeszcze raz dzięki za cierpliwe tłumaczenie

  10. #10
    Chustoholiczka Awatar kaisa
    Dołączył
    Apr 2014
    Miejscowość
    Gdańsk
    Posty
    5,887

    Domyślnie

    Tak dokładnie zamiast wkładów-tetre. Można ją złożyć na wiele sposobów i na to nałożyć otulacz. Mi było wygodnie składać tetre w samolot, zgodnie z tą instrukcją https://youtu.be/J_7-JeyPDwQ
    Żeby się ładnie trzymało można użyć klamerki snappie.
    Ja miałam 6 otulaczy w rozmiarze noworodkowym. Akurat wtedy było ciepło i jak mi się szybko kończyły to prałam nawet codziennie.
    O otulaczach musisz doczytać, najbardziej popularne są pulowe i wełniane. Ja stosowalam pulowe, bo dla mnie są łatwiejsze w pielegnacji i nie było nigdy żadnych odpazen. A mój młody z lipca i akurat był to upalny lipiec.

    Aha i próbowałam używać wkładów, prefoldow, ale najwygodniej mi było z tetrą. Nie wiem, może u Was lepiej się sprawdzi inny system
    J.2014 i E.2016

  11. #11
    Chustonówka
    Dołączył
    Apr 2015
    Posty
    18

    Domyślnie

    Oglądałam otulacze wełniane, ale mnie też nie przekonały ze względu właśnie na pielęgnację. Boję się że zwykłym pieluszkom nie podołam, a co dopiero jakieś lanolinowanie
    A czy tetra może wychodzić poza otulacz czy wtedy szybciej ubranko stanie się mokre? Chodzi o to czy cała tetra (jakby jej nie poskładać) musi być schowana w otulaczu?
    A co polecasz na późniejsze pieluchowanie (po rozmiarze noworodkowym)?
    Średnio to wszystko widzę wkłady bambusowe, sucha pupa, SIO, AIO, kieszonki ... chyba jednak nadmiar wyboru doprowadza do zawrotu głowy

  12. #12
    Chustoholiczka Awatar kaisa
    Dołączył
    Apr 2014
    Miejscowość
    Gdańsk
    Posty
    5,887

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akws Zobacz posta
    Oglądałam otulacze wełniane, ale mnie też nie przekonały ze względu właśnie na pielęgnację. Boję się że zwykłym pieluszkom nie podołam, a co dopiero jakieś lanolinowanie
    A czy tetra może wychodzić poza otulacz czy wtedy szybciej ubranko stanie się mokre? Chodzi o to czy cała tetra (jakby jej nie poskładać) musi być schowana w otulaczu?
    A co polecasz na późniejsze pieluchowanie (po rozmiarze noworodkowym)?
    Średnio to wszystko widzę wkłady bambusowe, sucha pupa, SIO, AIO, kieszonki ... chyba jednak nadmiar wyboru doprowadza do zawrotu głowy
    Tak, cały środek - czy to będzie tetra, wkład, formowanka - musi się schować pod otulaczem. Inaczej przecieki gotowe.

    Ja pieluchuję teraz:
    - w dzień głównie aio (tots bots, bumgenius), czasem kieszonki
    - w nocy formowanka bambusowa (moje ulubione to bambusowa miękkość kokosi i pupeko bambusowy puch) + otulacz (nappime lub jeszcze najchętniej flip)

    Zaletą aio jest wygoda w użytkowaniu, z założeniem pieluchy poradzi sobie nawet średnio rozgarnięty tatuś, bo wkłada się ją jak zwykłego pampersa. Wadą jest to, że np. jej nie wygotujesz, bo pul znosi maks 60stopni, dłuzej schnie niz pieluszki które można rozłożyć na częsci pierwsze no i jest chyba najdroższym systemem pieluchowania (aczkolwiek ja zaczęłam kupowanie już w ciąży i udało mi się dużo kupić na wyprzedażach albo promocjach).

    Teraz dziennie zużywam: 2 formowanki + jeden (ten sam) otulacz w nocy, a w dzień tak 6-7 pieluszek aio.

    Mojemu synkowi nie przeszkadza mokro od pupy, dlatego kieszonek używam rzadko. W nocy używam wkładek polarkowych, które są w zestawie razem z formowanką, tak żeby młody czuł sucho i nie wybudzał się w nocy. Choć i tak się budzi czesto, ale to nie od pieluszki raczej heh

    Trudno tak coś doradzić, bo ja troche eksperymentowałam zanim dobrałam optymalny zestaw, który teraz nam się sprawdza. Równie dobrze u Was tez moze się sprawdzić coś zupełnie innego niż u nas
    J.2014 i E.2016

  13. #13
    Chustomanka
    Dołączył
    Apr 2013
    Posty
    552

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akws Zobacz posta
    kornflejka - Czyli jednak lepiej kupić tego samego producenta. A już myślałam, że sobie pokombinuję i dokupię później otulacze innej firmy i wszystko będzie pięknie pasować. Wielkie dzięki
    wkłady zazwyczaj pasują do różnych otulaczy, niekoniecznie tego samego producenta. Popatrz na wymiary wkładów i zmierz swoje otulacze. Wkłady też mają różne rozmiary np. S,M i L. Wiadomo, że dla noworodka nie będziesz używać wkładów L tylko pewnie S, potem S-ki możesz dokładać jako dodatkowe wkłady tzw. boostery

  14. #14
    Chustomanka Awatar urkye
    Dołączył
    Mar 2014
    Miejscowość
    Okolice Pyrlandii
    Posty
    629

    Domyślnie

    1. Nie wszystkie dzieci muszą być smarowane po kąpieli, zobaczysz, może Twój nie będzie z tych super-delikatnych. Mojego człowieka nie smaruję niczym, bo nie musi-skórę ma OK, więc problem oliwki/kremu przy wielo mamy z głowy. Ale tak na logikę, to spokojnie można wtedy używać wkładów z otulaczami, im zatłuszczenie nie grozi.
    2. Zobaczysz, czy na początku będzie Ci się chciało używać wielo świeżo po porodzie. To bardziej tym bym się kierowała, a nie kikutem Jednak te pierwsze dni po porodzie są dla mamy dość trudne zarówno pod względem oswajania się z nowym domownikiem jak i dochodzenia do siebie po porodzie. My zaczynaliśmy od pampersów i z wielką chęcią przeszliśmy na wielo
    3. Wkłady sucha pupa nie są konieczne, ale są wygodne przy mlecznych kupach, łatwo się spierają. Co do ilości - to zobaczysz, jak już zaczniesz pieluchować. To zależy od tego, jaki będziecie mieć dzienny przerób
    4. Na wyrośniętego noworodka - owszem Ale na takie standardowe 3-4kg, raczej nie, najprawdopodobniej będą za duże i będą przeciekać.
    5. Wkłady są różnej szerokości i w różnych kształtach, ale często pasują do otulaczy innych firm. Gorzej jest z kieszonkami, ale z otulaczami i wkładami imho nie ma większych problemów. Formowanki i otulacze - tu już jest gorzej, bo są firmy szyjące małe, tzw. zgrabne otulacze fajne do wkładów, a takie otulacze imho średnio się sprawdzają do formowanek. Często po prostu ich nie przykrywają w całości.
    6. Można, ale to ma sens dopiero przy robieniu dodatkowych warstw chłonnych u dużych sikaczy, rok+ Normalnie formowanki mają wkłady chłonne w zestawie. Wyjątek to formowanki tzw. kieszonki, one zazwyczaj są bez wkładów i sama musisz coś wrzucić do środka.
    Piotras 10.2013 & Ola 01.2017
    mój blog szyciowy: szycie.blox.pl

  15. #15
    Chustonówka
    Dołączył
    Apr 2015
    Posty
    18

    Domyślnie

    Wielkie dzięki wszystkim za opinie - nie ma to jak porady praktykującego

    Nawet w nocy śniły mi się pieluchy

    A na poważnie z tego co piszecie jest chyba jeden główny wniosek - ja mogę wybrać, ale ostateczna akceptacja zależy od Małego Człowieczka. W takim wypadku nie ma co kupować od razu wszystkiego tylko sobie przetestować pojedyncze sztuki i dokupić.

    Zastanawiam się tylko czy kupić zestaw dla noworodka, a później normalny czy pampersować dzieciaka do momentu osiągnięcia tych 4-5 kg i potem kupić zestaw do końca pieluchowania. Za pierwszą opcją przemawia data porodu - lata ostatnimi czasy są bardzo gorące, a w mieszkaniu temperatura sięga nawet 36 stopni :/ Plusem drugiego rozwiązania jest to, że jest to już zestaw do końca - czasami tylko coś dokupię, ale kupując w uniwersalnym rozmiarze powinniśmy dotrwać do końca pieluchowania.

  16. #16
    Chustomanka
    Dołączył
    Mar 2015
    Posty
    554

    Domyślnie

    Akws moim zdaniem, jeśli przymierzasz się do pieluszek dla noworodka, to lepiej kupić zestaw po kimś . Można dzięki temu trochę zaoszczędzić [a nie czarujmy się - przy małym dziecku oszczędności nigdy dość ], a na dodatek możesz mieć informacje z 1 ręki co jak się sprawdzało .

    Sama zbieram się poooooowoooooli do zakupu pieluszek noworodkowych... Chociaż mi to każda przypasuje - pierworodny miał problemy ze skórą w pampersie i pół roku był na samej tetrze... Wszystko lepsze od tetry bez "osłaniacza" .

  17. #17
    Chustomanka Awatar urkye
    Dołączył
    Mar 2014
    Miejscowość
    Okolice Pyrlandii
    Posty
    629

    Domyślnie

    Ekonomiczne rozwiązanie - tetra+otulacze na czas noworodkowy, a potem zestaw wypas w OS A i jedno - nie istnieje zestaw do końca pieluchowania Dzieci rosną, zmienia im się budowa, zmieniają się pory roku, preferencje mamy itd.
    Prywatnie chyba bym poszła w opcję tetry i otulaczy na okres noworodkowy
    Piotras 10.2013 & Ola 01.2017
    mój blog szyciowy: szycie.blox.pl

  18. #18
    Chustonówka
    Dołączył
    Apr 2015
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez urkye Zobacz posta
    Ekonomiczne rozwiązanie - tetra+otulacze na czas noworodkowy, a potem zestaw wypas w OS A i jedno - nie istnieje zestaw do końca pieluchowania Dzieci rosną, zmienia im się budowa, zmieniają się pory roku, preferencje mamy itd.
    Prywatnie chyba bym poszła w opcję tetry i otulaczy na okres noworodkowy
    W sumie masz rację. Teraz poszukuję sensownej tetry - tetramamuśki polecają dla maluchów rozmiar 70x70, bo 80x80 jest za duży. Co o tym myślisz?

    Czy pieluszki bawełniane XKKO to tetra? A może lepszy bambus?

    Codziennie robię inny zestaw, który jest już ostateczny

    Jeszcze mam pytania co do samego wielopieluchowania:

    Czy do formowanki można użyć wkładu sucha pupa, żeby odciągał wilgoć od dziecka? A może wkład z mikropolaru, żeby zwiększyć chłonność (tylko czy jest sens)?

    Czy Nappy Fresh Bio D używać do każdego prania? Czy pieluszki prać w mniejszej ilości proszku + dodatkowe płukanie? Czy olejek z drzewa herbacianego dodawać do proszku czy do pojemnika na płukanie? Czy dodawać go do każdego prania?

    Doszperałam się jeszcze do tego, że pieluszki po zmianie diety dziecka i podczas ząbkowania niemiło pachną. Na razie tylko zapisałam artykuł żeby się nie zniechęcać

  19. #19
    Chustomanka
    Dołączył
    Apr 2013
    Posty
    552

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akws Zobacz posta
    W sumie masz rację. Teraz poszukuję sensownej tetry - tetramamuśki polecają dla maluchów rozmiar 70x70, bo 80x80 jest za duży. Co o tym myślisz?

    Czy pieluszki bawełniane XKKO to tetra? A może lepszy bambus?

    Codziennie robię inny zestaw, który jest już ostateczny

    Jeszcze mam pytania co do samego wielopieluchowania:

    Czy do formowanki można użyć wkładu sucha pupa, żeby odciągał wilgoć od dziecka? A może wkład z mikropolaru, żeby zwiększyć chłonność (tylko czy jest sens)?

    Czy Nappy Fresh Bio D używać do każdego prania? Czy pieluszki prać w mniejszej ilości proszku + dodatkowe płukanie? Czy olejek z drzewa herbacianego dodawać do proszku czy do pojemnika na płukanie? Czy dodawać go do każdego prania?

    Doszperałam się jeszcze do tego, że pieluszki po zmianie diety dziecka i podczas ząbkowania niemiło pachną. Na razie tylko zapisałam artykuł żeby się nie zniechęcać
    wkładka "sucha pupa" to wkładka z mikropolaru właśnie, ona nie zwiększy chłonności tylko odciągnie wilgoć od pupy do środka. Żeby zwiększyć chłonność zwykle dodaje się jakiś cienki dodatkowy wkład tzw.booster np. z froty bambusowej. Może się zdarzyć, że noworodek będzie źle znosił polar i się odparzał, zazwyczaj to przechodzi szybko, jak skóra się przyzwyczai.
    Zawsze piorę pieluchy w 60 stopniach +NF, bez olejków i nic nie śmierdzi, nawet jak młody ząbkował. Właśnie jak próbowałam dodawać olejki to śmierdziało ale są osoby, które zawsze dodają olejki i sobie chwalą. Musisz spróbować, co lepsze dla was. U mnie młody na olejki uczulony. Pamiętaj o dokładnym płukaniu, może masz program do delikatnych tkanin i temp. 60 stopni, on ma wtedy dodatkowe płukanie.

  20. #20
    Chustoholiczka Awatar kaisa
    Dołączył
    Apr 2014
    Miejscowość
    Gdańsk
    Posty
    5,887

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akws Zobacz posta
    W sumie masz rację. Teraz poszukuję sensownej tetry - tetramamuśki polecają dla maluchów rozmiar 70x70, bo 80x80 jest za duży. Co o tym myślisz?

    Czy pieluszki bawełniane XKKO to tetra? A może lepszy bambus?
    Ja używałam tetry 70x70,niebielonej bawełnianej kikko, jest gruba, po kilku praniach jednak trochę się skurczyła i nie jest taka mięciutka. Mam też bambusowa kikko, wprawdzie trochę się skurczyła ale jest mięciutka po wielu praniach. Mam też tetre z ikei jest fajna, gruba, po wielu praniach zachowała kształt, wymiary i jest w świetnym stanie.
    Mam też bambusowa z texpolu, ta z kolei szybko się zbiła i to bardziej teraz reczniczek niż pielucha.

    Resztę Ci NEMO świetnie wyjaśniła.
    J.2014 i E.2016

Podobne wątki

  1. kilka pytań o kieszonkę
    Przez glo w dziale Chustowiązanie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 15-02-2010, 11:54
  2. Początkującej pytań kilka...
    Przez Kaliope w dziale Chusty
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 21-09-2009, 18:44

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •