Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 41 do 54 z 54

Wątek: kilka początkujących pytań

  1. #41
    Chustomanka Awatar kura
    Dołączył
    Jun 2013
    Miejscowość
    Pociecha :)
    Posty
    1,061

    Domyślnie

    A ja mam wątpliwości co do tej ekonomii. Szczególnie jeśli ktoś płaci za wodę, prąd, cena pieluch. Koszt wywozu śmieci niekoniecznie jest większy przy jednorazówkach, bo np. u mnie wywóz śmieci jest bez limitu, płaci się za liczbę mieszkańców posesji.
    Zresztą co do wpływu wielorazówek na ochronę środowiska to też nie mam całkowitej pewności. Po pierwsze i chyba najważniejsze - zużywa się masę wody i prądu. Sporo w nich tworzyw sztucznych - pul, mikropolar itp., nie wiem, na ile bezpieczna dla środowiska jest ich produkcja, jak jest energochłonna. Niszczenie siedlisk i różnorodności biologicznej w wyniku zwiększania powierzchni upraw bawełny, bambusu, konopi...

    Takie mnie wątpliwości naszły, choć chyba trochę nie w tenacie




  2. #42
    Chustoholiczka Awatar kaisa
    Dołączył
    Apr 2014
    Miejscowość
    Gdańsk
    Posty
    5,880

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kura Zobacz posta
    A ja mam wątpliwości co do tej ekonomii. Szczególnie jeśli ktoś płaci za wodę, prąd, cena pieluch. Koszt wywozu śmieci niekoniecznie jest większy przy jednorazówkach, bo np. u mnie wywóz śmieci jest bez limitu, płaci się za liczbę mieszkańców posesji.
    Zresztą co do wpływu wielorazówek na ochronę środowiska to też nie mam całkowitej pewności. Po pierwsze i chyba najważniejsze - zużywa się masę wody i prądu. Sporo w nich tworzyw sztucznych - pul, mikropolar itp., nie wiem, na ile bezpieczna dla środowiska jest ich produkcja, jak jest energochłonna. Niszczenie siedlisk i różnorodności biologicznej w wyniku zwiększania powierzchni upraw bawełny, bambusu, konopi...

    Takie mnie wątpliwości naszły, choć chyba trochę nie w tenacie
    A widziałaś ile jest tworzyw sztucznych w pieluszce jednorazowej? I przelicz teraz to przez ilość zużytych pieluszek.
    Do wytworzenia jednej pieluszki jednorazowej też jest potrzebny prąd i woda. I znowu przelicz to przez ilość zużytych pieluszek.
    Akurat bambus i konopie rosną szybko, nie sądzę żeby produkcja pieluszek miała wpływ na zwiększenie powierzchni upraw.

    Wiesz, zawsze można stosować EC. Ale. Wodę też się wtedy zużywa do spuszczenia w toalecie

    Każde ludzkie działanie ma odbicie w środowisku naturalnym i nie należy się za mocno wkręcać, ale rozważyć świadomy wybór "mniejszego zła".
    J.2014 i E.2016

  3. #43
    Chustofanka Awatar iziska
    Dołączył
    Oct 2014
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    434

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kaisa Zobacz posta
    A widziałaś ile jest tworzyw sztucznych w pieluszce jednorazowej? I przelicz teraz to przez ilość zużytych pieluszek.
    Do wytworzenia jednej pieluszki jednorazowej też jest potrzebny prąd i woda. I znowu przelicz to przez ilość zużytych pieluszek.
    Akurat bambus i konopie rosną szybko, nie sądzę żeby produkcja pieluszek miała wpływ na zwiększenie powierzchni upraw.

    Wiesz, zawsze można stosować EC. Ale. Wodę też się wtedy zużywa do spuszczenia w toalecie

    Każde ludzkie działanie ma odbicie w środowisku naturalnym i nie należy się za mocno wkręcać, ale rozważyć świadomy wybór "mniejszego zła".

    Olka 17.07.2014

  4. #44
    Chustomanka Awatar kura
    Dołączył
    Jun 2013
    Miejscowość
    Pociecha :)
    Posty
    1,061

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kaisa Zobacz posta
    A widziałaś ile jest tworzyw sztucznych w pieluszce jednorazowej? I przelicz teraz to przez ilość zużytych pieluszek.
    Nie twierdzę, że wielorazowe są bardziej szkodliwe dla środowiska niż jednorazówki. Jednak peany na cześć wielorazówek często pomijają tę ich ciemna stronę. Dlatego wydaje mi się, że znacznie lepszą opcją niż wielo są pieluchy jednorazowe biodegradowalne. Tylko cena...

    Hmmm, co do tej wody w toalecie to nie jestem pewna, sama bardzo często przebywam z dala od toalet, więc pewnie gdybyśmy stosowali EC to też szło by w ziemię

    A tak nawiasem mówiąc, używałam i używam przede wszystkim wielo
    Ostatnio edytowane przez kura ; 15-04-2015 o 08:45




  5. #45
    Chustonówka
    Dołączył
    Apr 2015
    Posty
    18

    Domyślnie

    Dziewczyny mam jeszcze kilka pytań:
    1. używam otulaczy pul i tetry oraz pupusiowych wkładek Czysta Pielucha - mikropolar. Pupę zmywam wacikami zamoczonymi w przegotowanej wodzie. Po jednym dniu zauważyłam na pupie czerwoną skórę. Czy w takim razie do tetry też używać kremu? Jeśli tak to jakiegoś konkretnego czy np. zwykła Nivea albo oliwka wystarczą? Czym się różnią kremy przeciwko odparzeniom pupy od zwykłego kremu?
    2. Jak na co dzień prać pieluchy - wiem, że w połowie zalecanej dawki proszku (bez płynu do płukania) + dodatkowe płukanie, ale czy dodawać Nappy Fresh do każdego prania?
    3. Czym myjecie pupę dziecka przy przewijaniu? Mnie schodzą koszmarne ilości wacików
    4. Czy wkładka z mikropolaru różni się od wkładki bambus-mikropolar? Jedynie chłonnością?

    Z góry wielkie dzięki
    Ostatnio edytowane przez akws ; 04-08-2015 o 23:04

  6. #46
    Chustoholiczka Awatar kustafa
    Dołączył
    Dec 2013
    Miejscowość
    na detoksie
    Posty
    4,890

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akws Zobacz posta
    Dziewczyny mam jeszcze kilka pytań:
    1. używam otulaczy pul i tetry oraz pupusiowych wkładek Czysta Pielucha - mikropolar. Pupę zmywam wacikami zamoczonymi w przegotowanej wodzie. Po jednym dniu zauważyłam na pupie czerwoną skórę. Czy w takim razie do tetry też używać kremu? Jeśli tak to jakiegoś konkretnego czy np. zwykła Nivea albo oliwka wystarczą? Czym się różnią kremy przeciwko odparzeniom pupy od zwykłego kremu?
    może to być uczulenie na mikropolar. próbowałaś bez niego? kremy przeciwko odparzeniom mają zazwyczaj tlenek cynku, nie są polecane przy wielo w codziennym pieluchowaniu. choć mi zdarzyło się po nie sięgać w momentach kryzysowych, potem trzeba tylko pamiętać o odtłuszczeniu pieluszek w płynie do mycia naczyń.

    Cytat Zamieszczone przez akws Zobacz posta
    2. Jak na co dzień prać pieluchy - wiem, że w połowie zalecanej dawki proszku (bez płynu do płukania) + dodatkowe płukanie, ale czy dodawać Nappy Fresh do każdego prania?
    jeśli pierzesz w 60 stopniach, możesz się obyć bez NF. ale przy praniu w niższych temperaturach (40 st) NF jest niezbędny, bo odkaża.

    Cytat Zamieszczone przez akws Zobacz posta
    3. Czym myjecie pupę dziecka przy przewijaniu? Mnie schodzą koszmarne ilości wacików
    wacikami, takimi większymi kwadratowymi (do dostania w tesco i rossmannie), schodził mi jeden na przewijanie (ale moje dziecko kupkę robi na nocnik).



    Cytat Zamieszczone przez akws Zobacz posta
    4. Czy wkładka z mikropolaru różni się od wkładki bambus-mikropolar? Jedynie chłonnością?
    wkładka z mikropolaru nie ma żadnej chłonności, zapewnia jedynie uczucie suchości skórze dziecka (niektóre nie lubią mieć mokro). wkładka bambus-mikropolar to warstwa chłonna (bambus) z warstwą odciągającą wilgoć (mikropolar).



    Są dwie grupy matek: te, które mają kryzysy i te, które się do nich nie przyznają

  7. #47
    Chustoholiczka Awatar kaisa
    Dołączył
    Apr 2014
    Miejscowość
    Gdańsk
    Posty
    5,880

    Domyślnie

    Do mycia używam myjek wielorazowych z weluru. Albo myję bezpośrednio pod prysznicem.
    J.2014 i E.2016

  8. #48
    Chustomanka Awatar urkye
    Dołączył
    Mar 2014
    Miejscowość
    Okolice Pyrlandii
    Posty
    629

    Domyślnie

    1. Możliwe, że dziecko jest uczulone na polar. Albo nie toleruje polaru przy aktualnych temperaturach, co nie jest jakoś szczególnie zaskakujące, każdy by się spocił i odparzył Zobacz, jak skóra będzie wyglądać jak dasz samą tetrę. Jak dasz samą tetrę, to możesz spokojnie kremować pupę. Tetrę wypierzesz w 90st i kremy się ładnie spiorą. Krem zatłuści polarek, a jednak nie zaleca się prania polaru w 90st. musiałabyś go wtedy odtłuszczać płynem do mycia naczyń. Jeśli dobrze kojarzę, kremy przeciw odparzeniom są na bazie tlenku cynku. Ale w sumie prawie w ogóle ich nie używałam, więc mogę pisać bzdury
    2. NF imho tylko jeśli pierzesz w 40 st.
    3. Jak był malutki, to po każdym. Zrobiłam sobie myjki wielorazowe z ręczniczków z IKEA, bardzo ekonomiczne rozwiązanie Większe dziecko biorę już pod wodę, sadzam młodego na skraju umywalki i myję. Bardzo wygodne rozwiązanie.
    4. Chłonnością. I tym, że ew. możesz dać warstwę z bambusem od pupy i dziecko czuje mokro.
    Piotras 10.2013 & Ola 01.2017
    mój blog szyciowy: szycie.blox.pl

  9. #49
    Chustonówka
    Dołączył
    Apr 2015
    Posty
    18

    Domyślnie

    Bardzo Wam dziękuję
    Faktycznie, nie pomyślałam o tym, że w takiej temperaturze polarek może odparzać. Nie jest to raczej alergia, bo takie zaczerwienienie mu się też pojawiało przy pampersach.
    Synuś ma trochę ponad miesiąc i zdecydowanie nie lubi czuć mokro. Czy jeśli bym kremowała pupkę i używała wkładek polarkowych to muszę je odtłuszczać przy każdym praniu? Czy dobrze zrozumiałam, że jeśli chcę zwiększyć chłonność pieluchy to używam wkładki grubszej, a jeśli nie to tylko polarku?
    Dobry pomysł z tymi myjkami do pupy - przecież można je wrzucić do pralki razem z pieluchami
    A co do przechowywania to lepiej na mokro czy na sucho? Nakrapiacie je w wiaderku jakimś olejkiem? Jakie wiaderko - wiem, że szczelnie zamykane, ale takie zwykłe ze sklepu może być czy polecacie jakieś konkretne?

  10. #50
    Chustoguru
    Dołączył
    Jul 2011
    Posty
    6,293

    Domyślnie

    wkładka polarkowa tylko dla utrzymania suchości, wkładka grubsza zwiększanie chłonności
    przechowujesz na sucho - tzn. zasiusiane pieluszki ale bez moczenia w wodzie, lub spłukane po kupce
    Co do wiaderka to co tam Ci pasuje. Szczelność to dla ochrony przed smrodkiem
    Olejki mogą być a nie muszą (herbaciany, lawendowy) mnie na przykład bardziej drażniły niż same zsiurane pieluchy

  11. #51
    Chustoholiczka Awatar kaisa
    Dołączył
    Apr 2014
    Miejscowość
    Gdańsk
    Posty
    5,880

    Domyślnie

    A ja plucze każdą pieluszkę i niewiele mi wtedy śmierdzi w wiaderku. Mam wiadro z ikea, zaraz zalinkuję. Nie jest szczelne, myślę że w takim szczelnym szybciej się namnazaja bakterie, bo nie ma dopływu tlenu. Ale może się mylę
    Kupiłam olejek herbaciany i pierwszy raz psiknelam na dno, teraz to już w ogóle nic nie smierdzialo.

    Edit link
    http://m.ikea.com/pl/pl/catalog/products/art/40188340/
    J.2014 i E.2016

  12. #52
    Chustonówka
    Dołączył
    Apr 2015
    Posty
    18

    Domyślnie

    Dzisiaj próbuję bez wkładek polarowych - zobaczymy jak mały księciunio to zniesie Faktycznie coś może być w tych wkładkach, bo wcześniej takie zaczerwienienie schodziło po 3 posmarowaniach sudocremem, a teraz nie.
    Zrozumiałam, że wkładki zwiększają chłonność pieluchy, ale czy można włożyć samą wkładkę do otulacza tak jak jest pokazane na stronie pupusia z klepsydrą bambusowo-węglową? Nie do końca rozumiem, które zwiększają chłonność pieluchy, a które używa się same.
    Czy przechowywanie na sucho tzn. na lekko wilgotno? Chodzi mi o to czy zaprane pieluchy wrzucam do kosza i to się nazywa na sucho (mimo że są wilgotne)? Czy siuśki też zapierać czy tylko grubszą sprawę?
    kaisa - dzięki za linka ile pieluch Ci wchodzi do 10 l wiaderka? Nasz synuś ma przerób ok. 15 pieluch na dobę a chciałabym prać co 2 dni.

  13. #53
    Chustoholiczka Awatar kaisa
    Dołączył
    Apr 2014
    Miejscowość
    Gdańsk
    Posty
    5,880

    Domyślnie

    Ja mam to większe, 28l i piorę co 2,5dnia. Zazwyczaj jest zapełnione do połowy lub w 3/4. Z tym że my zużywamy 7-8pueluch dziennie. Więc przy waszym zużyciu 10l chyba bym nie brała. A w czym teraz trzymasz pieluchy? Może dałoby radę jakoś oszacować objętość?

    Na sucho znaczy, że nie trzymasz w wodzie, tylko właśnie tylko zaprane.
    Ja siuski też płuczę.
    J.2014 i E.2016

  14. #54
    Chustonówka
    Dołączył
    Apr 2015
    Posty
    18

    Domyślnie

    Nie trzymam zapieram, wieszam na balkonie do wyschnięcia, a jak się zbierze więcej to wrzucam do prania

Podobne wątki

  1. kilka pytań o kieszonkę
    Przez glo w dziale Chustowiązanie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 15-02-2010, 11:54
  2. Początkującej pytań kilka...
    Przez Kaliope w dziale Chusty
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 21-09-2009, 18:44

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •