Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 84

Wątek: Książki do nauki czytania

  1. #1
    Chustofanka Awatar Gośka
    Dołączył
    Jul 2012
    Miejscowość
    Poznań
    Posty
    496

    Question Książki do nauki czytania

    Hej dziewczyny. Nie znalazłam podobnego wątku, dlatego nieśmiało zakładam nowy. Jeżeli gdzieś już taki jest, to z góry przepraszam.

    Szukam książeczki do nauki czytania dla 5-latki. Niedługo zacznie szkołę (jako niespełna 6-latka ) i chciałam zacząć powoli uczyć/oswajać z samodzielnym czytaniem. W ogóle, to jej pomysł. Ma ulubioną koleżankę, która już umie czytać i sama też chce się nauczyć. Chętnie się podejmę tego wyzwania, ale nie mam pomysłu jak do tego tematu podejść. Przydałaby mi się książka, która by mi w tym pomogła.

    No wiec pytanie, czy możecie mi polecić książkę, do nauki czytania ? Od czego zacząć ?
    11.2009 04.2012 06.2015

  2. #2
    Chustoholiczka Awatar dankin-82
    Dołączył
    Oct 2009
    Miejscowość
    Lubin
    Posty
    4,582

    Domyślnie

    zależy od metody jaką chcesz ją uczyć bo książek jest od groma
    jeśli sylabową to może zacznijcie od Cieszyńskiej,wg mnie najlepsza choć na rynku są też inne do tej metody

    jeśli chcesz tradycyjnie to ja bym zaczęła od starego elementarza jednak

    serie są różne do nauki, np Czytam sobie, Już czytam, Pierwsze czytanki itp

  3. #3
    Chustopróchno Awatar natala
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    Londyn
    Posty
    11,975

    Domyślnie

    ja za dankin Cieszynska polecam. taki pakiet (link pierwszy jaki znalazlam, na bank sa tansze, mozna kupowac pojedynczo etc.!!!). sa jeszcze ksiazeczki z opowiadaniami dla juz czytajacych, ale te sobie osobiscie darowalam. jedyne co mnie od ksiazeczek odrzuca to szata graficzna, niestety - ale metoda sama w sobie dobra. Jesli sie kupuje ksiazeczki pojedynczo to warto kupic Poradnik dla rodzicow i nauczycieli - zeby wiedziec tak z grubsza czym to sie je, zanim sie zacznie.
    natala mama Franka (29.11.2007), Wojtka (06.08.2010) i Szymka (07.07.2016). doradca po kursie podstawowym DieTrageschule®
    Never try to help someone unless they are ready to be helped Jeff Foster

  4. #4
    Chustofanka Awatar Gośka
    Dołączył
    Jul 2012
    Miejscowość
    Poznań
    Posty
    496

    Domyślnie

    Dzięki dziewczyny za podpowiedzi. Chyba wezmę się za metodę sylabową, bo w przedszkolu dużo sylabują i całkiem nieźle jej to wychodzi. Za czytanki, dla dzieci które już to potrafią, weźmiemy się może później. Musze trafić tylko na jakąś promocje, bo ceny spore.

    EDIT.
    Jeszcze jedno pytanko. Któraś z was przeszła wszystkie 18 zeszytów Cieszynskiej? Nie znudzi się to dziecku gdzieś w połowie? Sporo tego jest i boje się, że się szybko zniechęci.
    Ostatnio edytowane przez Gośka ; 10-12-2014 o 11:05
    11.2009 04.2012 06.2015

  5. #5
    Chustoholiczka Awatar dankin-82
    Dołączył
    Oct 2009
    Miejscowość
    Lubin
    Posty
    4,582

    Domyślnie

    moim nie

  6. #6
    Chustoguru
    Dołączył
    Jul 2011
    Miejscowość
    Sydney
    Posty
    9,483

    Domyślnie

    Myslicie, ze Cieszynska sie nada dla dziecka, ktore samo nauczylo sie czytac po angielsku? Chcialabym, zeby te jego kompetencje jezykowe byly w miare na rownym poziomie w obu jezykach, a przynajmniej z grubsza podobne.
    Aha, dziecko ma 4,5 roku.
    Daniel Ikenna 30.05.2010, Obinna Samuel 18.11.2011, Celestin Ejike 01.08.2014

  7. #7
    Chustopróchno Awatar natala
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    Londyn
    Posty
    11,975

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez yvona Zobacz posta
    Myslicie, ze Cieszynska sie nada dla dziecka, ktore samo nauczylo sie czytac po angielsku? Chcialabym, zeby te jego kompetencje jezykowe byly w miare na rownym poziomie w obu jezykach, a przynajmniej z grubsza podobne.
    Aha, dziecko ma 4,5 roku.
    sie nada F zaczal Cieszynska - potem sie znudzil - a potem sie nauczyl czytac sam. ale to co robilismy razem spokojnie nam szlo.

    Gośka - ja bym zestawu nie brala - mojemu starszemu sie znudzilo - zacznij od zeszytu, dwoch - a potem sama zobaczysz czy chwyci.
    natala mama Franka (29.11.2007), Wojtka (06.08.2010) i Szymka (07.07.2016). doradca po kursie podstawowym DieTrageschule®
    Never try to help someone unless they are ready to be helped Jeff Foster

  8. #8
    Chustoguru
    Dołączył
    Jul 2011
    Miejscowość
    Sydney
    Posty
    9,483

    Domyślnie

    O, dzieki jak bedziemy w Pl to sie rozejrze.
    Daniel Ikenna 30.05.2010, Obinna Samuel 18.11.2011, Celestin Ejike 01.08.2014

  9. #9
    Chusteryczka Awatar krysiak
    Dołączył
    May 2009
    Miejscowość
    gdzieś nad morzem
    Posty
    2,356

    Domyślnie

    Ja kupiłam taki: http://www.empik.com/elementarz-teks...2051,ksiazka-p
    Są też książeczki do pisania. Domek jak zalapał o co chodzi, to przeskoczył na książki z okresu wczesnego dzieciństwa, gdzie tekstu było malo, a mógl się pochwalić, ze przczytał całą ksiązkę.
    Dominikowa (03.12.2008) i Wojtkowa (18.04.2014) mama

  10. #10
    Chustofanka Awatar Gośka
    Dołączył
    Jul 2012
    Miejscowość
    Poznań
    Posty
    496

    Domyślnie

    Ciężka decyzja, bo pozycji rzeczywiście jest sporo. Może zahaczę o bibliotekę i tam coś znajdę na próbę. Niestety po przejrzeniu katalogu bibliotecznego on-line, nie jestem pozytywnie nastawiona, praktycznie nic nie ma z tej tematyki (czytania metodą sylabową) :-/ "Kocham czytać" nie ma, za to jest "Kocham Barbie" :-/
    11.2009 04.2012 06.2015

  11. #11
    Chustomanka Awatar kerstin200
    Dołączył
    May 2010
    Miejscowość
    Poznań/Islandia
    Posty
    655

    Domyślnie

    Cieszyńska jest bardzo fajna! No i Doman jest godny polecenia

  12. #12
    Chustopróchno Awatar natala
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    Londyn
    Posty
    11,975

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kerstin200 Zobacz posta
    Cieszyńska jest bardzo fajna! No i Doman jest godny polecenia
    a ja na ten przyklad uwazam, ze Doman jest fajny do nauki jezykow niefleksyjnych, a do polskiego juz niekoniecznie...
    natala mama Franka (29.11.2007), Wojtka (06.08.2010) i Szymka (07.07.2016). doradca po kursie podstawowym DieTrageschule®
    Never try to help someone unless they are ready to be helped Jeff Foster

  13. #13
    Chustomanka Awatar Sandra
    Dołączył
    Apr 2014
    Miejscowość
    Czeladź
    Posty
    1,439

    Domyślnie

    Ostatnio na studiach (pedagogika) babka opowiadała nam jak to uczyła się czytać na Biblii i dzięki temu gdy poszła do szkoły te "łatwe" teksty były dla niej pestką. Może warto rzucić na głęboką wodę? Zajęcia ogólnie dotyczyły min tego, że od dzieci powinno się więcej wymagać niż wymagamy. Tzn nie kazać 2 latkowi zmywać naczyń po obiedzie, ale chodziło o ogólny wzrost. Np. On jeszcze nie umie chodzić po schodach, więc biorę go na ręce a tak naprawdę umiał by gdyby mu mama pozwoliła kilka razy po nich zejść.

    Nie jestem przeciwna czytankom, ale tak mi się nasunęło z ostatnich zajęć, więc przytoczyłam .
    Moje wege dzieciaki to Mati (wiosna 2013), Hugo (wiosna 2015) Benio (jesień 2020)
    Nasz blog o rodzicielstwie pełnym Boga www.niezwyklapodroz.pl

  14. #14
    Chusteryczka Awatar Sysunia
    Dołączył
    Oct 2012
    Miejscowość
    Urle
    Posty
    1,738

    Domyślnie

    Nowa seria Pentliczka do nauki czytania globalnego: Czytam-globalnie
    Czytanie globalne to zapamiętywanie wyglądu całego wyrazu, bez wnikania w jego strukturę. Częste prezentowanie dzieciom wyrazów, które napisane są czcionką o odpowiedniej wielkości, kroju i kolorze, pozwala im na odczytywanie ich, zanim jeszcze poznają litery.
    Dzieci czytające globalnie najpierw nazywają całe wyrazy, dopiero w późniejszej fazie „zabawy w czytanie” zaczynają dostrzegać strukturę wyrazu i rozpoznawać jego pojedyncze elementy, czyli litery i odpowiadające im dźwięki.
    Czytanie globalne znane jest w wielu krajach świata. Do Polski dotarło niedawno. Od tej pory także polscy rodzice i nauczyciele stosują „zabawę w czytanie” jako sposób na rozwijanie uwagi, koncentracji, pamięci i aktywności dziecka. Lata doświadczeń dowiodły, iż czytanie globalne jest procesem pozwalającym na wcześniejsze i łatwiejsze opanowanie przez dziecko czytania tradycyjnego.

  15. #15
    Chustopróchno Awatar natala
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    Londyn
    Posty
    11,975

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Sysunia Zobacz posta
    Nowa seria Pentliczka do nauki czytania globalnego: Czytam-globalnie
    Czytanie globalne to zapamiętywanie wyglądu całego wyrazu, bez wnikania w jego strukturę. Częste prezentowanie dzieciom wyrazów, które napisane są czcionką o odpowiedniej wielkości, kroju i kolorze, pozwala im na odczytywanie ich, zanim jeszcze poznają litery.
    Dzieci czytające globalnie najpierw nazywają całe wyrazy, dopiero w późniejszej fazie „zabawy w czytanie” zaczynają dostrzegać strukturę wyrazu i rozpoznawać jego pojedyncze elementy, czyli litery i odpowiadające im dźwięki.
    Czytanie globalne znane jest w wielu krajach świata. Do Polski dotarło niedawno. Od tej pory także polscy rodzice i nauczyciele stosują „zabawę w czytanie” jako sposób na rozwijanie uwagi, koncentracji, pamięci i aktywności dziecka. Lata doświadczeń dowiodły, iż czytanie globalne jest procesem pozwalającym na wcześniejsze i łatwiejsze opanowanie przez dziecko czytania tradycyjnego.
    napisze i w tym watku co pisalam w nowosciowym - czy ta seria ma jakis recenzentow naukowych? ktos te metode poleca? bo imo ona sie nadaje dla jezykow niefleksyjnych, nie bardzo widze metoda globalna do nauki czytania po polsku...
    natala mama Franka (29.11.2007), Wojtka (06.08.2010) i Szymka (07.07.2016). doradca po kursie podstawowym DieTrageschule®
    Never try to help someone unless they are ready to be helped Jeff Foster

  16. #16
    Chustodinozaur Awatar rafandynka
    Dołączył
    Aug 2009
    Miejscowość
    Bielsko-Biała
    Posty
    15,188

    Domyślnie

    Globalna to chyba do angielskiego bardziej. Cieszynska wkurza za cene i onfantylne obrazki. Fajny i niedrogi elementarz Czytamy metoda sylabowa wyd. Greg. I w ogole to mozna dziecku sylaby na karteczkach i niech uklada na przyklad.
    A 2008, H 2009, M 2012, I 2014, M 2021

  17. #17
    Chustoguru
    Dołączył
    Jul 2011
    Miejscowość
    Sydney
    Posty
    9,483

    Domyślnie

    O, to wedlug postu Sysuni moj syn nauczyl sie czytac metoda globalna. Sam, nie zeby ktos go uczyl. Pytal sie mnie co tu jest napisane, co tam, najpierw drogowskazy, potem inne rzeczy. No to mowilam. I tak pewnego dnia przylapalam go jak sobie cos tam czytal w ksiazeczce. Teraz tez czyta rozne rzeczy, np. na srodkach czystosci w lazience, albo ulotki informacyjne, instrukcje. A ja myslalam, ze czeka mnie orka na ugorze
    Daniel Ikenna 30.05.2010, Obinna Samuel 18.11.2011, Celestin Ejike 01.08.2014

  18. #18
    Chustopróchno Awatar natala
    Dołączył
    Feb 2008
    Miejscowość
    Londyn
    Posty
    11,975

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez yvona Zobacz posta
    O, to wedlug postu Sysuni moj syn nauczyl sie czytac metoda globalna. Sam, nie zeby ktos go uczyl. Pytal sie mnie co tu jest napisane, co tam, najpierw drogowskazy, potem inne rzeczy. No to mowilam. I tak pewnego dnia przylapalam go jak sobie cos tam czytal w ksiazeczce. Teraz tez czyta rozne rzeczy, np. na srodkach czystosci w lazience, albo ulotki informacyjne, instrukcje. A ja myslalam, ze czeka mnie orka na ugorze
    ale po angielsku jak rozumiem?
    natala mama Franka (29.11.2007), Wojtka (06.08.2010) i Szymka (07.07.2016). doradca po kursie podstawowym DieTrageschule®
    Never try to help someone unless they are ready to be helped Jeff Foster

  19. #19
    Chustoguru
    Dołączył
    Jul 2011
    Miejscowość
    Sydney
    Posty
    9,483

    Domyślnie

    Tak, po angielsku.
    Daniel Ikenna 30.05.2010, Obinna Samuel 18.11.2011, Celestin Ejike 01.08.2014

  20. #20
    Chustoholiczka Awatar martalicja
    Dołączył
    Nov 2008
    Miejscowość
    UK
    Posty
    4,312

    Domyślnie

    My się bawimy w sylaby (z młodszymi). Ale np. mój 6 latek, umiejący czytać po angielsku (proste wyrazy globalnie, nowe składa głoskami), umie proste rzeczy czytać po polsku, tylko musi zapamiętać to, że niektóre litery "w", "c" itd, głoskuje się inaczej po polsku. Kwestia ćwiczeń, myślę, bo umiejętność sklejania wyrazu z głosek wyćwiczył po angielsku.

    Też uważam, jak natala, że globalna metoda nie jest do konca dobra do nauki czytania po polsku, a na pewno nie warto inwestować IMO w całe zestawy.
    Ale kilka słów zawsze warto dziecko nauczyć, i moje lubią wzrokowo sobie odczytać słowa, zachęca je to do dalszej nauki. Ale ja im piszę na kartkach i sobie układają do obrazków lub rzeczy w domu.
    Podobnie robię z sylabami.
    Bo same książeczki cieszyńskiej to mało. Trzeba sporo poćwiczyć te sylaby na sucho, bez książeczek.
    A gotowe zestawy, np. moje sylabki, to znowu koszt. Jest tego jednak masa do nabycia.
    B 2004. D 2008. M 2010. J 2012
    moje fotografie https://www.facebook.com/Martasframes/
    Miejsce w sieci https://martasframes.com/

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •