Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12

Wątek: Czy jest mozliwe karmienie w chuście tkanej? czy tylko kółkowe tutaj są rozwiązaniem. Prosze o jakieś wskazówki bo jestem na etapie wyboru chusty...

  1. #1
    Chustonówka
    Dołączył
    Jun 2014
    Posty
    1

    Domyślnie Czy jest mozliwe karmienie w chuście tkanej? czy tylko kółkowe tutaj są rozwiązaniem. Prosze o jakieś wskazówki bo jestem na etapie wyboru chusty...

    Czy jest mozliwe karmienie w chuście tkanej? czy tylko kółkowe tutaj są rozwiązaniem. Prosze o jakieś wskazówki bo jestem na etapie wyboru chusty...

  2. #2
    Chustopróchno Awatar Mayka1981
    Dołączył
    Apr 2009
    Miejscowość
    Krapkowice
    Posty
    12,792

    Domyślnie

    Witaj,
    chusta służy do noszenia dzieci
    do karmienia to ona się nadaje jako osłonka od ciekawskich tudzież od bodźców zewnetrznych, ewentualnie jako lekkie odciążenie trzymającej ręki,
    karmić - po poluzowaniu - można w każdej chuscie, i w kółkowej i w tkanej, po karmieniu - jezeli chce się nosić - wiązanie należy poprawić.

    Myślisz o chuście tylko/główie w związku z karmieniem? Czy ma to być opcja dodatkowa?
    A. 27.01.2009 B. 22.09.2010 M.14.07.2015
    Akredytowana Doradczyni po kursie Akademii Noszenia Dzieci chustomama.pl

  3. #3
    Chustoholiczka Awatar Pomarańcza
    Dołączył
    Mar 2013
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    3,324

    Domyślnie

    Zdarzylo mi sie karmic w mocno poluzowanej kieszonce, ale wolalabym tego nie powtarzac.
    Moje chłopaki :
    Mały - 25.04.14, Duży - 12.10.12
    Zapraszam do mnie: http://www.chusty.info/forum/showthr...BCno%C5%9Bci-)

  4. #4
    Chustoguru Awatar Pat
    Dołączył
    Feb 2011
    Miejscowość
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    7,569

    Domyślnie

    W zasadzie nie powinno się karmić w chuście. Mayka dobrze napisała, że chusta służy do noszenia, a konkretnie do zabezpieczenia dziecka we właściwej pozycji na czas noszenia, a więc nosimy w dociągniętej chuście!

    Znam jedną dość bezpieczną pozycję do karmienia w chuście - nawiasem mówiąc, kółkowej - gdzie głowa dziecka jest poza chustą (podtrzymywana przez mamę w zgięciu łokciowym) i tak samo nóżki, natomiast cały tułów dziecka jest zabezpieczony przez DOCIĄGNIĘTĄ chustę. To jest bardzo ważne. Raz, że ze względu na ochronę struktur kostno-mięśniowych powinno się nosić tylko w dobrze dociągniętej chuście, a dwa - dziecko podczas jedzenia powinno się skupić na jedzeniu, a nie na utrzymywaniu swojego ciała w napięciu. Jeśli poluzujemy chustę, szczególnie przy noszeniu w pionie, dziecko będzie zmuszone jakoś to kompensować, a niestety niemowlę nie potrafi panować jednocześnie nad mięśniami zaangażowanymi w jedzenie oraz tymi odpowiedzialnymi za utrzymanie pozycji. Zasadniczo robi jedno albo drugie, czyli ani jedno ani drugie nie jest do końca efektywne i może wręcz być niebezpieczne. Reasumując - odradzam takie rozwiązania.

  5. #5
    Chustopróchno Awatar Mayka1981
    Dołączył
    Apr 2009
    Miejscowość
    Krapkowice
    Posty
    12,792

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pat Zobacz posta
    Znam jedną dość bezpieczną pozycję do karmienia w chuście - nawiasem mówiąc, kółkowej - gdzie głowa dziecka jest poza chustą (podtrzymywana przez mamę w zgięciu łokciowym) i tak samo nóżki, natomiast cały tułów dziecka jest zabezpieczony przez DOCIĄGNIĘTĄ chustę. To jest bardzo ważne. Raz, że ze względu na ochronę struktur kostno-mięśniowych powinno się nosić tylko w dobrze dociągniętej chuście, a dwa - dziecko podczas jedzenia powinno się skupić na jedzeniu, a nie na utrzymywaniu swojego ciała w napięciu.
    Pat - ale zakładasz w tym momencie karmienie i jednoczesne noszenie?

    Bo ja zakładałam w poście wyzej tylko opcję albo-albo.
    Poluzowana chusta - do karmienia w bezruchu/na siedząco, gdy ciało podtrzymujemy rękami/trzymamy na kolankach etc...
    A. 27.01.2009 B. 22.09.2010 M.14.07.2015
    Akredytowana Doradczyni po kursie Akademii Noszenia Dzieci chustomama.pl

  6. #6
    Chustoguru Awatar Pat
    Dołączył
    Feb 2011
    Miejscowość
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    7,569

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Mayka1981 Zobacz posta
    Pat - ale zakładasz w tym momencie karmienie i jednoczesne noszenie?

    Bo ja zakładałam w poście wyzej tylko opcję albo-albo.
    Poluzowana chusta - do karmienia w bezruchu/na siedząco, gdy ciało podtrzymujemy rękami/trzymamy na kolankach etc...
    Nie polecam biegania z jedzącym dzieckiem, ale owszem, mogę powoli i płynnie spacerować z dzieckiem jedzącym w kółkowej, w opisanej przeze mnie pozycji. Nie muszę siedzieć czy stać.

    Poluzowana chusta - w półpionie/poziomie to tak, bo dam radę utrzymać dziecko w odpowiedniej pozycji, zwłaszcza gdy siedzę (tylko po co mi wtedy chusta?), ale w pionie? Wątpię. Nie zabezpieczę dwoma rękami dziecka, które znajduje się w pozycji wertykalnej i ma głowę na wysokości mojej piersi. Nie nadam mu stabilnej pozycji. Zakładam, że cały czas jest mowa o małym niemowlęciu, a nie roczniaku, który sam potrafi utrzymać pion.

  7. #7
    Chustoholiczka Awatar Alassea
    Dołączył
    Jul 2012
    Posty
    5,873

    Domyślnie

    Jest jeszcze jeden aspekt dotyczący bezpieczeństwa. Dziecko ktòre się zakrztusi, najpierw marnuje sie czas na wyciąganie z zamotanej chusty zamiast od razu zareagować.
    Cypisek - [maj 2012], Żabka - [czerwiec 2015]
    Żona, matka, Certyfikowana Doula, Certyfikowany Doradca Noszenia ClauWi®, CDL


  8. #8
    Chustoguru Awatar Pat
    Dołączył
    Feb 2011
    Miejscowość
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    7,569

    Domyślnie

    Tak, oczywiście. Stąd też jeśli już, to kółkowa.

  9. #9
    Chustopróchno Awatar Mayka1981
    Dołączył
    Apr 2009
    Miejscowość
    Krapkowice
    Posty
    12,792

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pat Zobacz posta
    Nie polecam biegania z jedzącym dzieckiem, ale owszem, mogę powoli i płynnie spacerować z dzieckiem jedzącym w kółkowej, w opisanej przeze mnie pozycji. Nie muszę siedzieć czy stać.
    ...
    Cytat Zamieszczone przez Pat Zobacz posta
    Tak, oczywiście. Stąd też jeśli już, to kółkowa.
    A testowałaś to kiedyś na sobie? Wygodnie? Jakoś nie widziałam możliwości jak ma ten materiał przebiegać - chusta złożona na pół czy rozłożona w całości?

    Cytat Zamieszczone przez Pat Zobacz posta
    Poluzowana chusta - w półpionie/poziomie to tak, bo dam radę utrzymać dziecko w odpowiedniej pozycji, zwłaszcza gdy siedzę (tylko po co mi wtedy chusta?...
    Bo jestem na spacerze w rzeczonej chuście i przycupnęłam na ławeczce w parku celem nakarmienia, i się nią osłaniam od gapiów

    Noszeniu w luźnej chuście oczywiście mówię nie.
    A. 27.01.2009 B. 22.09.2010 M.14.07.2015
    Akredytowana Doradczyni po kursie Akademii Noszenia Dzieci chustomama.pl

  10. #10
    Chusteryczka Awatar owieczka33
    Dołączył
    Jan 2013
    Miejscowość
    Warszawa BMW ;)
    Posty
    2,878

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Alassea Zobacz posta
    Jest jeszcze jeden aspekt dotyczący bezpieczeństwa. Dziecko ktòre się zakrztusi, najpierw marnuje sie czas na wyciąganie z zamotanej chusty zamiast od razu zareagować.
    Miałam napisac to samo, co Alassea, monkyy, zastanów się ile sekund (wziąwszy pod uwage, że jesteś mega opanowana, bardzo sprana chustonoszką) zajmie Ci wyciagnięcie z chusty krztuszącego się dziecka? Ja wolałabym nie stracic nawet jednej, a jestem pewna, że gdyby moje dziecko się krztusiło wyjecie z chusty zajęłby mi 2 razy więcej czasu niż normalnie, bo drżące ręce zamiast pomagać- zaplatałaby chustę.
    Odwiązać, nakarmić, zawiązać, a chusta może słuzyc jako kocyk, osłonka, cokolwiek.
    Takie jest moje zdanie.

  11. #11
    Chustoguru Awatar Pat
    Dołączył
    Feb 2011
    Miejscowość
    Warszawa-Białołęka
    Posty
    7,569

    Domyślnie

    Mayka, tak, testowałam - przy Maksie, głównie za noworodkowych czasów. Miałam dwóch nieodkładalnych cycoholików. A nie, stop, niewiele się im w sumie zmieniło

    Chusta nie złożona. Wygląda to tak, jakbyś chciała włożyć dziecko standardowo do kółkowej w pionie, ale ostatecznie dziecko ląduje po skosie. Chusta jest dobrze dociągnięta, przez co od dołu daje nacisk na guzy kulszowe - pomaga to dziecku utrzymać pożądane napięcie mięśniowe, dokładnie takie jak trzeba, aby efektywnie jeść. (Nie mylić z walką o utrzymanie pionu ) Aktywizuje to dziecko do ssania. Nacisk na guzy kulszowe jest stosowany np. u wcześniaków, którym szczególnie trudno jest nie kimnąć się przy jedzeniu.

  12. #12
    Chustopróchno Awatar Mayka1981
    Dołączył
    Apr 2009
    Miejscowość
    Krapkowice
    Posty
    12,792

    Domyślnie

    Dzięki Pat za info, to bardzo interesujące co napisałaś, przetestuję jak to wygląda z ciekawości (bo testować to ja mogę tylko z lalą )

    Aaale jakbyś miała jakieś foto przypadkiem to też chętnie zobaczę
    A. 27.01.2009 B. 22.09.2010 M.14.07.2015
    Akredytowana Doradczyni po kursie Akademii Noszenia Dzieci chustomama.pl

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 51
    Ostatni post / autor: 15-08-2010, 11:29

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •