Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15

Wątek: pierwokup, kolejka, itp. itd. - czyli niepisane zasady. A może lepiej je spisać?

  1. #1
    Chustoholiczka Awatar Marciula
    Dołączył
    Oct 2012
    Miejscowość
    Wrocław
    Posty
    3,991

    Domyślnie pierwokup, kolejka, itp. itd. - czyli niepisane zasady. A może lepiej je spisać?

    Chciałam z Wami "porozmawiać" na pewien temat.... Rozchodzi się o pierwokup szczególnie, oraz o kolejki do chust, które się spodobają, ale na sprzedaż wystawione nie są.
    Czy działają tu na forum jakieś zasady w związku z tym? Jak traktujecie pierwokup, jak pamiętacie o osobach, które o pamięć prosiły?
    3 razy miałam nieprzyjemną sytuację tu, na forum - sprzedałam coś z wyraźną prośbą o pierwokup, o pamięć przy sprzedaży, po czym chusta poleciała dalej bez uprzedzenia, nie odzyskałam jej... w jednej sytuacji prosiłam o wsparcie moderację/adminów, ale dowiedziałam się, że oni nic w tej sytuacji nie mogą zrobić...

    Poza tym jak pamiętacie o tym, że ktoś prosił o pierwszeństwo?! Zapisujecie sobie gdzieś poza forum, tylko trzymacie pw? Czy jak? Ja niestety jestem osobą ze słabą pamięcią więc chętnie dowiem się czegoś o Waszych sposobach bo na chustach chyba nie zapisujecie?!

  2. #2
    Chustoguru Awatar pati291
    Dołączył
    Oct 2009
    Miejscowość
    Szczecin
    Posty
    7,420

    Domyślnie

    Nie kupowałam chust kiedy była prośba o pierwokupu. Przy jednej, dwóch chustach może i by się pamiętało ale przy kilku, kilkunastu miałam wątpliwość czy zapamiętam.
    Czasami miałam na pw pytanie czy nie chcę jakiejś sprzedać i prośbę o pierwokup. Odpisywałam, że nie wiem czy będę sprzedawać i pamiętać o obietnicy pierwokupu. Nikt pretensji nie miał.
    Jak sprzedaję swoje chusty to też nie proszę o pierwokup. Wychodzę z założenia, że nie mam prawa wymagać tego od kupującej.
    Patrycja - mama Damiana 08.08.08, Hanny 04.12.09, Emilii 01.03.14
    Chcieć to móc

  3. #3
    Szukajguru
    Dołączył
    May 2009
    Miejscowość
    Sopot/Gdańsk
    Posty
    7,472

    Domyślnie

    Wszystko zależy od dobrej woli i pamięci osoby sprzedającej. No i od tego, co ustali w ewentualnym wątku sprzedażowym.
    Prawo pierwokupu to nie żadna żelazna zasada na forum, ale ukłon osoby sprzedającej w stronę poprzedniego właściciela (najczęściej) chusty.

    Ja sama mam jedną chustę której niedługo będę się pozbywać - ktoś prosił o prawo pierwokupu ale niestety nie pamiętam, kto to był, bo sporo czasu minęło od tamtego zdarzenia - zapytam o to w wątku, kiedy zdecyduję się ją sprzedać, ale jeśli w wyznaczonym przeze mnie czasie ta osoba się nie zgłosi to kupi, kto będzie chciał.

  4. #4
    Chustoguru Awatar mmadzik
    Dołączył
    May 2009
    Miejscowość
    Lublin
    Posty
    7,766

    Domyślnie

    Weteranem bazarkowym - z racji niewielu posiadanych chust - nie jestem, ale ja prawo pierwokupu widzę wyłącznie jako czyjąś dobrą wolę i życzliwość. Niestety - jeśli się ktoś decyduje na sprzedaż to oddaje przedmiot i dostaje za to pieniądze, a dalej już nie może miec prawa do przedmiotu, bo je sprzedał... No i nowy właściciel coś kupił i ma do tego pełne prawo - może dysponowac chustą, jak mu się podoba, może ją pociąć, może ją zniszczyć - i może ją sprzedać komu i jak mu się żywnie podoba...

  5. #5
    Chustoguru Awatar livada
    Dołączył
    Apr 2011
    Miejscowość
    Kraków
    Posty
    6,866

    Domyślnie

    Jak wyżej - IMO to dżentelmeńska (hm, może bardziej, eee, lejdyjska :ninja) umowa, kwestia dobrej woli itd., nie ma co tego formalizować. Zdarzało mi się korzystać z prawa pierwokupu, albo dziękować ładnie i rezygnować. Co do pamiętania, am plik w którym zapisuję jakie szmaty mam, od kogo i za ile kupione, i tam też wpisuję ew. prośby.
    Moje DziewczynKi: marcowa Kasia (2011), październikowa Kalinka (2013) i kwietniowa Kaja (2016)

  6. #6
    Chustoguru
    Dołączył
    Jul 2011
    Miejscowość
    Sydney
    Posty
    9,491

    Domyślnie

    O, Livada, zgadzam sie. W ogole to szacun, jaka jestes zorganizowana osoba
    Ja poki co mam bardzo mala historie na bazarku, wlasciwie zadna, no i jedyne co pamietam to pierwokup chciala Fuchsia (tak?) i Amst cos wspominala przy rozach chambray jesli bym je w swiat posylala. Mnie ktos ofiarowal, jak puszczalam chyba fakture, ale szczerze, nie pamietam
    Daniel Ikenna 30.05.2010, Obinna Samuel 18.11.2011, Celestin Ejike 01.08.2014

  7. #7
    Chustomanka Awatar FatalFuchsia
    Dołączył
    Aug 2012
    Miejscowość
    Holandia
    Posty
    753

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez yvona Zobacz posta
    O, Livada, zgadzam sie. W ogole to szacun, jaka jestes zorganizowana osoba
    Ja poki co mam bardzo mala historie na bazarku, wlasciwie zadna, no i jedyne co pamietam to pierwokup chciala Fuchsia (tak?) i Amst cos wspominala przy rozach chambray jesli bym je w swiat posylala. Mnie ktos ofiarowal, jak puszczalam chyba fakture, ale szczerze, nie pamietam
    Ja chcialam i ja Ci oferowalam, mi podarowalas fakture

  8. #8
    Chusteryczka Awatar Magenta
    Dołączył
    Feb 2013
    Miejscowość
    Polska Pn
    Posty
    2,258

    Domyślnie

    to miło, gdy ktoś pamięta, ale faktycznie, kupując chustę nowy właściciel może zrobić z nią co zechce

  9. #9
    Chustoholiczka Awatar Marciula
    Dołączył
    Oct 2012
    Miejscowość
    Wrocław
    Posty
    3,991

    Domyślnie

    dziękuję Wam wszystkim. Dla mnie to w ogóle sprawa kontrowersyjna jest bardzo....

  10. #10
    Chusteryczka Awatar Magenta
    Dołączył
    Feb 2013
    Miejscowość
    Polska Pn
    Posty
    2,258

    Domyślnie

    No na pewno to przykre gdy ktos zapomni, zwlaszcza gdy np. sie przypominalas... ja sie raczej zegnam na zawsze z chusta

  11. #11
    Chusteryczka Awatar owieczka33
    Dołączył
    Jan 2013
    Miejscowość
    Warszawa BMW ;)
    Posty
    2,878

    Domyślnie

    Zazwyczaj żegnam się na zawsze, ale... jedna moja chusta jest u miłej forumki, która nota bene, nawet ode mnie jej nie kupiła, tylko od kolejnej i- wiem, że jak będzie sprzedawała- mam pierwokup, którego nie wiem, czy nie wykorzystam, bo to jedyna chusta, której sprzedazy żałuję...

    I zgadzam się z Marciula, ze warto by było to usystematyzować, pomimo, że to umowa gentelmeńska, a raczej ladyjska .
    Oto z czym ja mam dylematyt- sprzedaję chustę- daję prawo pierowokupu 3 osobom, po czym ustawia się natychmiast kolejka kolejnych 3 osób (jejku jeszcze rok temu były takie czasy!). Pierwsza z kolejki pisze "Kupuje" no i? Ile czelać na prawopierowkupu? 24 godziny? Od wystawienia? od napisanai priva z informacją? Ajak ktoś może akurat tego dnia nie zajrzec i co? Nie wiem, jak torozwiązać, może 24 godzny przed wystawieniem pisac do osób z pierowkupem na priva i czekac na odpowiedź? Tylko to wydłuży czas sprzedaży a to nie każdemu na reke. Kolejna sprawa- jak wymienić osoby z prawem pierowkupu- czy w kolejności zgłaszania się? ech... skomplikowane to.
    Ostatnio edytowane przez owieczka33 ; 25-02-2014 o 22:27

  12. #12
    Chustopróchno Awatar Karusek
    Dołączył
    Mar 2010
    Posty
    12,472

    Domyślnie

    uważam, że sprzedając chustę, biorąc za nią pieniądze, pozbywam się jakichkolwiek praw do niej
    ewentualne prawo pierwokupu to jedynie grzeczność ze strony drugiej osoby i raczej nie miałabym żalu, gdyby ktoś zapomniał o mojej prośbie (ale zdarzyło mi się raz czy drugi podpytywać na pw, czy ta osoba nie chce puścić dalej chusty, bo chętnie bym ją ponownie przygarnęła. Ale bez poczucia, że mi się to należy )
    2 + 7 (2005-2018)

  13. #13
    Chustoguru Awatar pati291
    Dołączył
    Oct 2009
    Miejscowość
    Szczecin
    Posty
    7,420

    Domyślnie

    Moim zdaniem wprowadzenie takich zasad wprowadzi więcej zamętu w regulaminie bazarkowym. Zawsze można przed stworzeniem wątku sprzedażowego wysłać pw do osób, które są zainteresowane pierwokupem z prośbą o decyzję i tu podać ostateczny termin.
    Patrycja - mama Damiana 08.08.08, Hanny 04.12.09, Emilii 01.03.14
    Chcieć to móc

  14. #14
    Chustoholiczka Awatar samuela
    Dołączył
    Apr 2012
    Miejscowość
    USA/Wro
    Posty
    5,728

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez livada Zobacz posta
    Co do pamiętania, am plik w którym zapisuję jakie szmaty mam, od kogo i za ile kupione, i tam też wpisuję ew. prośby.
    Też mam taki plik i tam zapisuję .

  15. #15
    Chustoholiczka Awatar Bonita
    Dołączył
    Dec 2009
    Miejscowość
    W-wa
    Posty
    4,117

    Domyślnie

    Dla mnie szmaty to tylko szmaty Przez moje ręce przeszły ich dziesiątki. Zapisuję sobie osoby proszące mnie o pierwokup, jeżeli nie pamiętam kto mnie prosił o info o sprzedaży, zaznaczam to w wątku. Parę razy prosiłam o pierwokup, ale skorzystałam z niego tylko raz (akurat tak się zdarzyło, że czas na zakup był dobry). To jest moim zdaniem tylko i wyłącznie kwestia dogadania się między dwoma osobami. Nie wyobrażam sobie, żeby regulamin forum miał wpływ na to, co jest moją własnością, za którą zapłaciłam (w końcu to sprzedaż, przekazanie dobra za pieniądze, a nie pożyczka). Chustę można przecież sprzedać wszędzie indziej, nie tylko tu. Dlatego - jeżeli jestem z kimś dogadana odnośnie pierwszeństwa, to robię to tylko z mojej woli.
    Bardzo długo śledziłam losy chusty, którą kochałam bardziej niż inne, ale wiem że już jej nie odkupię, bo po co.... To są tylko chusty, a transakcje tutaj zawierane traktuję jak zwykłe transakcje kupna/sprzedaży.
    Basia 29/08/2009 Jacuś 15/08/2012

    Bycie położną grozi tym, że pęknie ci serce, ale to nic złego,
    ponieważ wydostanie się w ten sposób mnóstwo miłości.
    Staniesz się dzięki temu lepszą położną. [Stephen, mąż Iny May Gaskin]


Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •