Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16

Wątek: Pieluszki typu AIO i SIO a mleczna kupka - warto?

  1. #1
    Chustonoszka Awatar madziaaliyah
    Dołączył
    Sep 2013
    Miejscowość
    Warszawa-Wola
    Posty
    143

    Question Pieluszki typu AIO i SIO a mleczna kupka - warto?

    Mam do Was pytanie natury technicznej Czy stosowałyście u noworodków/niemowląt pieluszki typu AIO i SIO? I jak to u Was wyglądało? Sprawdzały się? Chodzi mi przede wszystkim o rzadką mleczną kupkę, która niestety pojawia się wiele razy dziennie, często przy każdym przewijaniu. Czy tego typu pieluszki sprawdzają się u dzieci, które nie miały jeszcze rozszerzonej diety, a ich kupka jest jak woda i leci na wszystkie strony??

    Mam aktualnie 10-tygodniowego brzdąca na stanie, od 2 tygodnia życia pieluchowany głównie tetrą, prefoldami a ostatnio również formowankami. Zastanawiałam sie nad pieluszkami typu SIO/AIO, bo one prostsze w obsłudze, więc gdybym takie miała to może i mój mąż by się przekonał do wielo i zaczął w końcu uczestniczyć w przewijaniu Tylko zastanawia mnie właśnie jak to z tą kupką by było. Obecnie dla zmniejszenia zabrudzeń pieluszek używam wkładek polarowych i papierków celulozowych (a i tak ta kupa zawsze gdzieś bokiem przeleci... ).

    No więc jak to jest? Warto? Czy lepiej na razie sobie odpuścić i zainwestować w takie rozwiązanie dopiero jak maluchowi "zagęści się" stolec? Jakie macie doświadczenia w tym temacie?

    Z góry dzięki za odzew
    Mąż (razem od 05.2000) , Wojtuś (02.2011) , Aniołek (06.2012) , Jerzyk (11.2013)

  2. #2
    Chustoguru Awatar Wiewiórka
    Dołączył
    Jun 2010
    Miejscowość
    Woodstock
    Posty
    6,891

    Domyślnie

    od urodzenia używałam m.in. itti bitti AIO i SIO, AIO Bumgenius i inne. Uważam że warto. AIO są zwykle jednorazowe (tzn. jeden raz nałożysz i do prania), W SIO możesz wymieniać wkłady o ile otulacz nie zostal wybrudzony kupą. Warto zabierać takie na spacery, łatwiej przebrac dziecko niż włożyć tetrę. Albo zainwestuj w kieszonki. Drugi raz uzywałabym kieszonki/AIO/SIO od urodzenia na wyjścia
    Kasia-mama Liwii (11.2007) i Maciusia (06.2011)

  3. #3
    Chusteryczka Awatar Magenta
    Dołączył
    Feb 2013
    Miejscowość
    Polska Pn
    Posty
    2,258

    Domyślnie

    nie pieluchowałam niestety noworodka, ale wydaje mi się, że jeżeli już to SIO lub kieszonki, bo tak jak mówi Wiewiórka, w SIO gdy otulacz jest czysty wkładasz nowy wkład, a kieszonki są lepsze od AIO o długość schnięcia, no chyba, że masz taki co schnie szybko

  4. #4
    Chustonoszka Awatar madziaaliyah
    Dołączył
    Sep 2013
    Miejscowość
    Warszawa-Wola
    Posty
    143

    Domyślnie

    Wiem jak działają AIO i SIO tylko męczy mnie ta kupa... Aktualnie tylko w formowankach nie wycieka mi na otulacz (i to też nie we wszystkich) - mistrzostwem świata okazały się Motherease i Onelife - NIC nie wycieka, nawet jeśli na formowankę kupa się przedostanie przez te zabezpieczenia papierkowe . Spacery przy obecnej aurze to rzadkość i są krótkie, więc nawet gruba tetra ecopi daje radę
    Wiewiórko - a jak miałaś kupę w tych AIO/SIO to po zdjęciu spłukiwałaś prysznicem tak jak to zalecane? i do kubełka? czy zapierałaś coś? i nie zostawały Ci potem plamy na tych pieluchach? Boję się trochę o złogi z tych kup. Teraz jak mi bardzo zabrudzi tetrę czy prefoldy to po prostu namaczam we wrzątku z sodą i schodzi pięknie, a te AIO to nie wiem jak mogłabym potraktować, żeby pozbyć się plam (chodzi mi o takie plamy po których widać, że tam resztki kupy są, nie takie blade plamy - bo takie to na tetrze mam i mi nie przeszkadzają )
    Mąż (razem od 05.2000) , Wojtuś (02.2011) , Aniołek (06.2012) , Jerzyk (11.2013)

  5. #5
    Chustoguru Awatar Wiewiórka
    Dołączył
    Jun 2010
    Miejscowość
    Woodstock
    Posty
    6,891

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madziaaliyah Zobacz posta
    Wiem jak działają AIO i SIO tylko męczy mnie ta kupa... Aktualnie tylko w formowankach nie wycieka mi na otulacz (i to też nie we wszystkich) - mistrzostwem świata okazały się Motherease i Onelife - NIC nie wycieka, nawet jeśli na formowankę kupa się przedostanie przez te zabezpieczenia papierkowe . Spacery przy obecnej aurze to rzadkość i są krótkie, więc nawet gruba tetra ecopi daje radę
    Wiewiórko - a jak miałaś kupę w tych AIO/SIO to po zdjęciu spłukiwałaś prysznicem tak jak to zalecane? i do kubełka? czy zapierałaś coś? i nie zostawały Ci potem plamy na tych pieluchach? Boję się trochę o złogi z tych kup. Teraz jak mi bardzo zabrudzi tetrę czy prefoldy to po prostu namaczam we wrzątku z sodą i schodzi pięknie, a te AIO to nie wiem jak mogłabym potraktować, żeby pozbyć się plam (chodzi mi o takie plamy po których widać, że tam resztki kupy są, nie takie blade plamy - bo takie to na tetrze mam i mi nie przeszkadzają )
    to zależy jaki wsadzalam papierek i jakich rozmiarow byla kupa. Na mleczne kupy najlepsze są papierki z ekobaby z rolki. Jak kupa nie wylazła z papierka to po nich nic nie spłukiwałam. Jak trzeba było to zapierałam. AIO wrzątkiem nie mogłabys potraktować tylko mydłem odplamiajacym i słonkiem w razie czego.
    Kasia-mama Liwii (11.2007) i Maciusia (06.2011)

  6. #6
    Chustonoszka Awatar madziaaliyah
    Dołączył
    Sep 2013
    Miejscowość
    Warszawa-Wola
    Posty
    143

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wiewiórka Zobacz posta
    to zależy jaki wsadzalam papierek i jakich rozmiarow byla kupa. Na mleczne kupy najlepsze są papierki z ekobaby z rolki. Jak kupa nie wylazła z papierka to po nich nic nie spłukiwałam. Jak trzeba było to zapierałam. AIO wrzątkiem nie mogłabys potraktować tylko mydłem odplamiajacym i słonkiem w razie czego.
    Ja juz wypróbowałam papierki Close Parent, Tots Bots, Baby Ono i Onelife. Mam jeszcze na stanie Imse Vimse i Kikko do testowania Szukam najlepszych O Ekobaby dowiedziałam się dopiero niedawno z forum - spróbuję. Do tej pory najgorzej spisały się Baby Ono - wiadomo najtańsze. Tots Bots są fajne ale za wąskie - kupa leciała bokiem (nawet u tycieńkiego noworodka - to były akurat moje pierwsze papierki). A te Ekobaby do których firmowych są podobne?

    No tak, wrzątkiem to własnie wiem, że nie mogłabym, dlatego martwi mnie to. A jakich papierków bym nie używała to i tak rzadka kupka przepływa na pieluszkę: mimo podwójnego zabezpieczenia w postaci polaru i papierka Może ja coś źle robię...
    A mydełko nie zatłuści tych AIO? Nie chodzi mi o to żeby plam w ogóle nie było, tylko żeby nie zostawały złogi - a może to tylko w tetrę i formowankę tak się wżera ta kupa? Bo materiał inny? Bo zauważyłam, że z prefoldów lepiej się spiera (i z welurku bambusowego), a one sa takie bardziej gładkie niż tetra i formowanki bawełniane.
    Mąż (razem od 05.2000) , Wojtuś (02.2011) , Aniołek (06.2012) , Jerzyk (11.2013)

  7. #7
    Chustoholiczka Awatar kornflejka
    Dołączył
    Aug 2013
    Miejscowość
    Portugalia
    Posty
    3,195

    Domyślnie

    My się wielopieluchujemy od drugiego tygodnia życia czyli raptem dopiero dwa i pół tygodnia ale powiem jak to u nas wygląda. Na codzień i na po domu używamy tetry lub prefoldów z otulaczami, ale na wyjścia (lekarz, badania itp.) oraz czasem w domu jak innych pieluch brak zakładamy aio TB teeny fit albo bumgenius tez aio malutkie, i mam tez sio ekomaluch i aio jakies jeszcze nie pamietam jakiej firmy. Jakos na razie wszystko mi sie spiera (odpukać ). Tzn z aio sie spiera bo na tetre zostało co nieco, ale wystawilam na zewnątrz i zniknęło

  8. #8
    Chustonoszka Awatar madziaaliyah
    Dołączył
    Sep 2013
    Miejscowość
    Warszawa-Wola
    Posty
    143

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kornflejka Zobacz posta
    My się wielopieluchujemy od drugiego tygodnia życia czyli raptem dopiero dwa i pół tygodnia ale powiem jak to u nas wygląda. Na codzień i na po domu używamy tetry lub prefoldów z otulaczami, ale na wyjścia (lekarz, badania itp.) oraz czasem w domu jak innych pieluch brak zakładamy aio TB teeny fit albo bumgenius tez aio malutkie, i mam tez sio ekomaluch i aio jakies jeszcze nie pamietam jakiej firmy. Jakos na razie wszystko mi sie spiera (odpukać ). Tzn z aio sie spiera bo na tetre zostało co nieco, ale wystawilam na zewnątrz i zniknęło
    Dobrze wiedzieć, że się jednak spiera
    Ja się dzisiaj wybrałam na spacerek do Ekomalucha i wymacałam sobie chyba wszystkie pieluszki
    Bardzo mi się spodobał Bumgenius AIO i w niego będę celować (choć do tanich nie należy, ale najwyżej co miesiąc po jednym kupię . Stawiałam też na TB Easy Fit ale ten materiał minky do mnie nie przemawia, jakoś wolę naturalne tkaniny.
    Z kolei bardzo mnie zawiodła na żywo pielucha GroVia - i SIO i AIO - chyba zbyt wąska w kroku i ma grube, chamskie wywijające się gumki przy udkach. Cieszę się, że zobaczyłam ja na zywo zanim kupiłam, bo byłabym bardzo zawiedziona...
    Mąż (razem od 05.2000) , Wojtuś (02.2011) , Aniołek (06.2012) , Jerzyk (11.2013)

  9. #9
    Chustoholiczka Awatar kornflejka
    Dołączył
    Aug 2013
    Miejscowość
    Portugalia
    Posty
    3,195

    Domyślnie

    a easy fit nie bedzie za duzy dla noworodka? pytam bo mam je i na pewno dlugo poczekaja ns uzycie. aha ale maja u mnie tots bots w ogole mega plusa za szybkie schniecie w porownaniu np do bumgenius

  10. #10
    Chustonoszka Awatar madziaaliyah
    Dołączył
    Sep 2013
    Miejscowość
    Warszawa-Wola
    Posty
    143

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kornflejka Zobacz posta
    a easy fit nie bedzie za duzy dla noworodka? pytam bo mam je i na pewno dlugo poczekaja ns uzycie. aha ale maja u mnie tots bots w ogole mega plusa za szybkie schniecie w porownaniu np do bumgenius
    2,5 miesiąca to już nie taki noworodek dorodny się zrobił. Skoro zakładam mu formowanki Motherease to mogę i easyfity - będą leżały tak samo
    A jak Ci się sprawdza ten materiał minky jako wkład? Dobrze chłonie? Bo jakoś nie widzę tego...
    Mąż (razem od 05.2000) , Wojtuś (02.2011) , Aniołek (06.2012) , Jerzyk (11.2013)

  11. #11
    Chustoholiczka Awatar kornflejka
    Dołączył
    Aug 2013
    Miejscowość
    Portugalia
    Posty
    3,195

    Domyślnie

    rzeczywiscie dwa i pol miesiaca to juz mozna zmezniec jak na razie chlonnosc minky jest zadowalajaca przynajmniej w teeny fit. ale tez ja mam wciaz jednak dzieciaka ppnizej miesiaca zycia, a one duzo nie siusiaja jednak.

  12. #12
    Chustoguru Awatar Wiewiórka
    Dołączył
    Jun 2010
    Miejscowość
    Woodstock
    Posty
    6,891

    Domyślnie

    nappi me tez jest malutkie, a masz, powinna byc dobra bo to mały one size
    Kasia-mama Liwii (11.2007) i Maciusia (06.2011)

  13. #13
    Chustoholiczka Awatar kornflejka
    Dołączył
    Aug 2013
    Miejscowość
    Portugalia
    Posty
    3,195

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wiewiórka Zobacz posta
    nappi me tez jest malutkie, a masz, powinna byc dobra bo to mały one size
    Dla nas Wiewiórko? Bo jesli dla nas to tak tak - juz próbowałam i prawie pasuje mysle, że jakos na dniach zacznie lepiej leżeć jak Gruby przytyje troche w udkach
    Ostatnio edytowane przez kornflejka ; 17-01-2014 o 11:56

  14. #14
    Chustoguru Awatar Wiewiórka
    Dołączył
    Jun 2010
    Miejscowość
    Woodstock
    Posty
    6,891

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kornflejka Zobacz posta
    Dla nas Wiewiórko? Bo jesli dla nas to tak tak - juz próbowałam i prawie pasuje mysle, że jakos na dniach zacznie lepiej leżeć jak Gruby przytyje troche w udkach
    tak
    Kasia-mama Liwii (11.2007) i Maciusia (06.2011)

  15. #15
    Chustofanka Awatar Gaja78
    Dołączył
    Nov 2013
    Miejscowość
    Warszawa
    Posty
    379

    Domyślnie

    Nie mam ani 1 AIO, ale pieluchujemy się już z naszym noworodkiem 5 tyg (zaczęliśmy po skończonym 1 tyg.) i najlepiej sprawdzają nam się otulacze na rzepy blueberry mini coveralls i prefoldy z bawełny niebielonej. Ja używam firmy Rearz z bawełny organicznej, ale w PL można kupić podobne np. Ecopi. Chlonne i mięsiste, idealne na duzy sik noworodka i płynną kupkę własnie. Wszystko ładnie się potem z bawełny dopiera. Bambus czy konopie juz nie tak łatwo. Do tego mam kieszonki rozmiarowe "jedyneczki" AppleCheeks i Thirsties, one są prawie jak AIO, tylko ja decyduję co chcę do nich upchać
    Prefold można używać na snappi lub bez. Mój mąż przewija ze snappi i bez - prefold + otulacz To naprawdę nie jest trudne. Nauczył się patrząc jak ja to robię, a przy noworodku wprawy nabierasz po 2-3 dniach U nas kupka max. 2 razy na dobę, więc na jednym otulaczu lecimy czasem pół dnia
    Pozdrawiam

  16. #16
    Chustonoszka Awatar madziaaliyah
    Dołączył
    Sep 2013
    Miejscowość
    Warszawa-Wola
    Posty
    143

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Gaja78 Zobacz posta
    Nie mam ani 1 AIO, ale pieluchujemy się już z naszym noworodkiem 5 tyg (zaczęliśmy po skończonym 1 tyg.) i najlepiej sprawdzają nam się otulacze na rzepy blueberry mini coveralls i prefoldy z bawełny niebielonej. Ja używam firmy Rearz z bawełny organicznej, ale w PL można kupić podobne np. Ecopi. Chlonne i mięsiste, idealne na duzy sik noworodka i płynną kupkę własnie. Wszystko ładnie się potem z bawełny dopiera. Bambus czy konopie juz nie tak łatwo. Do tego mam kieszonki rozmiarowe "jedyneczki" AppleCheeks i Thirsties, one są prawie jak AIO, tylko ja decyduję co chcę do nich upchać
    Prefold można używać na snappi lub bez. Mój mąż przewija ze snappi i bez - prefold + otulacz To naprawdę nie jest trudne. Nauczył się patrząc jak ja to robię, a przy noworodku wprawy nabierasz po 2-3 dniach U nas kupka max. 2 razy na dobę, więc na jednym otulaczu lecimy czasem pół dnia
    Pozdrawiam
    Gaja, my na początku też używaliśmy prefoldów ze snappi i otulaczami, choć zaczynaliśmy tak naprawdę od ręczniczków ikeowskich przez pierwsze dni. Prefoldy super nam się sprawdzały do momentu kiedy dało je się spiąć snappi. W drugim miesiącu życia rozmiar regular zrobił się dla małego przyciasny i tylko luzem dało sie go do otulacza włożyć, a mnie jakos bardziej odpowiadało spinanie (bo kupka bokami wtedy nie wylatywała). Teraz z kolei (bobas 3 miesiące) najbardziej odpowiadają nam formowanki - też dobrze trzymają zawartość w środku, są przeważnie samodzielnie zapinane (napy lub rzepy) i nie potrzeba nam snappi Kieszonki średnio nam odpowiadają, sama nie wiem dlaczego - może jak mały bedzie starszy i nie będzie tyle rzadkiej kupy to będzie lepiej.
    Wypróbowałam też AIO i SIO ale zupełnie mi nie podeszły. Po prostu mi jakoś nie pasują.
    Co do spierania się kupy to (chyba juz to pisałam ) zauważyłam, że najlepiej spiera się z gładkich materiałów, czyli np. lepiej z prefoldów z bawełny niebielonej (u nas Kikko) niż z tetry zwykłej. Z bambusków mi pięknie plamy schodzą praktycznie po pierwszym (lub max drugim) praniu, z konopii tak samo. Najgorzej miałam z tetrą ale potem już doszłam jak uniknąć pozostawania tych plam - zaraz po zabrudzeniu namaczałam tę tetrę we wrzątku z sodą oczyszczoną - pięknie wybielało.
    Plus uzywania bawełnianych pieluch (my mamy ich sporo, zwłaszcza formowanek) jest taki, że jak już zaczynają śmierdzieć to zawsze można je w wyższej temperaturze wyprać, bo bawełna dobrze to toleruje (konopia też). Niestety dla bambusa jest to zabójcze
    Co do męża - mój dalej nie kwapi się do przewijania wielo. Twierdzi, że nie umie i już. Może jak się kupka zagęści będzie mu łatwiej i się przekona
    Mąż (razem od 05.2000) , Wojtuś (02.2011) , Aniołek (06.2012) , Jerzyk (11.2013)

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •